[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Osram Dulux Pocket

Oświetlenie

Wysokość: 90mm
Szerokość: 65mm
Głębokość: 19mm

Waga: 66 gram
Zasięg światła: rozproszone
Kąt świecenia: ok. 110 stopni
Moc świetlówki: 3W
Zasilanie: 2 x R6 (AA)
Czas świecenia: ok. 2h


jck

2006-04-04 00:18

Ocena produktu

Wygoda4
Wytrzymałość4
OGÓLNA 4.00
Osram Dulux Pocket

Szperając kiedyś w informacyjnych czeluściach Internetu natknąłem się na miniaturową świetlówkę. Oczywiście znane mi były latarki z wmontowanymi świetlówkami. Jednak to było coś innego. Ta jest znacznie mniejsza i bardziej poręczna. Zasilana dostępnymi i tanimi paluszkami w odróżnieniu od wielu większych latarek, które zasilane są równie dostępnymi, ale mniej poręcznymi i droższymi bateriami R14 lub R20.

W Internecie spotkałem się z dwoma nazwami dla tego produktu: Dulux Mini oraz Dulux Pocket. Jak na moje rozeznanie są to te same produkty.

Wygląd zewnętrzny
Osram Dulux Pocket to małe plastikowe pudełeczko zbliżone wymiarami do płaskiej baterii. Czasami wielkość świetlówki bywa porównywana do kart kredytowych. Jest to jednak mylące. Świetlówka jest od nich znacznie większa i przede wszystkim grubsza.
Z przodu obudowy znajduje się duże okienko z przezroczystego plastiku za którym znajduje się świetlówka. Ma ona trwałość 8000 godzin i jest niewymienna. W dolnej części umieszczony jest włącznik mechaniczny. Z tyłu obudowy mieszczą się pojemniki na baterie. Świetlówka zasilana jest dwoma bateriami R6 i każda bateria ma osobne miejsce i osobną zaślepkę.
Z tyłu umiejscowiony jest też zaczep umożliwiający zaczepienie świetlówki do np. kieszeni. Nie jest on zbyt pewny i nie da się skakać lub biegać, bo świetlówka mogłaby wypaść.
Wykończenie jest prawidłowe. Brak jest jakichkolwiek niedoróbek. Włącznik obsługuje się pewnie. Zaślepki do pojemników z bateriami nie zacinają się. Chociaż mogłoby być jakieś oznaczenie, który jest prawy, a który lewy. Ale nie jest to istotną wadą.

Funkcjonalność mechaniczna
Kiedy pierwszy raz próbowałem użyć lampki, zadałem sobie pytanie "jak ją postawić?". Potem za każdym użyciem zastanawiałem się nad tym. Świetlówka jest mała i przez to zajmuje mało miejsca. I to jest jej cecha, która jest zaletą. Jednak wymiary świetlówki powodują, że czasami trudno ją położyć tak żeby pewnie leżała, a jednocześnie świeciła tam gdzie się chce...

Funkcjonalność światła
Według katalogu świetlówka ma moc 3 watów i daje tyle światła co zwykła żarówka 15W. Kolor światła jest lekko niebieskawy - jeśli porównać do światła standardowych żarówek w latarkach. Mnie osobiście przypomina trochę białe ledy.
Światło jest bardzo rozproszone. Jednak świetlówka nie służy do tego, aby zastępować latarkę o wąskim strumieniu światła, więc nie jest to wada. Doskonale oświetla większą przestrzeń. Światło, które daje nie jest zbyt mocne. Jednak doskonale będzie się sprawować w namiocie lub wieczorem przy stoliku na biwaku.

Czas świecenia
Maksymalny czas świecenia to 2 godziny. Jest to bardzo niewiele. Jednak należy zauważyć, że świetlówka daje tyle światła co 15 watowa żarówka, a jest zasilana tylko dwoma bateriami R6.
Podany czas świecenia dotyczy baterii alkalicznych. Ja testowałem tą świetlówkę na akumulatorach o różnych pojemnościach. I tak przy zastosowaniu akumulatorów 1500 mAh czas świecenia wynosił 1 godzinę. A na akumulatorach 2500mAh (innej firmy i trochę nowszych) świetlówka świeciła 1 godzinę i 55 minut. Po jej podłączeniu do amperomierza okazało się, że pobiera około 500-600mA prądu...

Podsumowanie
Bardzo ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą mieć źródło rozproszonego światła, a na przykład nie chcą używać w namiotach lamp gazowych. Ja zakupiłem swój model na Allegro (nowy) za 30 złotych w marcu 2006 roku.
Dla osób, które zainteresowane są czymś mocniejszym należałoby polecić lampkę Osram Dulux Mobil wyposażoną w świetlówkę 5W dającą tyle światła co żarówka 25W. Jest ona zasilana 4 bateriami R6. Są także modele wyposażone w żarówki halogenowe.

Zalety:
- silne rozproszone światło,
- poręczna, bo płaska
- zasilana tylko dwoma bateriami R6

Wady:
- płaska, więc czasami trochę trudno jest ją umiejscowić,
- trudno kupić, w sklepach prawie nie występuje.

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl