[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Wygoda3.00
Wytrzymałość4.00
OGÓLNA 3.50

Petzl Duo Belt

Oświetlenie

waga - 210 g (bez baterii), 140 g (na głowie)
zasięg światła - żarówka standardowa 20 m, żarówka halogenowa 100 m
zasilanie - 4 baterie R14
czas świecenia - żarówka standardowa 36h, żarówka halogenowa 9h
wyposażenie - zapasowa żarówka standardowa 4.5V i halogenowa 6V

treewood

treewood
2003-07-24 07:00

Ocena produktu

Wygoda3
Wytrzymałość4
OGÓLNA 3.50
Petzl Duo Belt Petzl Duo Belt

Czołówka Duo Belt firmy Petzl to nie tani produkt. Na początku przed kupnem czołówki zastanawiałem się co kupić. Prostą czołówkę za niską cenę czy trochę droższą ale z większą ilością opcji. Wybrałem Duo Belt i czy to dobry wybór? Zapraszam do przeczytania mojego małego testu tego produktu

Muszę przyznać, że miałem dylemat. Na początku szukałem używanej czołówki. Stwierdziłem jednak, że warto zainwestować w nowy sprzęt. Zależało mi na czołówce, która długo świeci w zimie. Posiadam cyfrowy aparat i gdy jest zimno pojemność baterii drastycznie spada.

Petzl Duo Belt posiada ok. 1 metrowy przewód prowadzący od pojemnika na 4 beterie R14 (większe od paluszków) do samej czołówki. Długość przewodu jest na tyle wystarczająca, że gdy idę w zimie to wkładam pojemnik z bateriami do kieszeni wewnętrznej gdy mam założoną kurtkę lub do paska w spodniach gdy nie mam założonej kurtki. Jest to jeden z niewielu plusów organizmu, że wydala takie nadmiary ciepła w czasie wzmożonego wysiłku. W czasie gdy jest ciepło i nie muszę trzymać pojemnika z bateriami blisko ciała to wkładam go do klapy w plecaku.

Oczywiście waga samej czołówki zmniejsza się z powodu braku pojemnika i baterii na głowie co także daje pozytywny efekt. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie blokady przekręcania się włącznika prądu w czołówce. W ten sposób możemy uniknąć przykrych sytuacji związanych z samozapalaniem się czołówki. Znajomy już doświadczył tego bólu gdy zapomniał zablokować włącznik. A wiadomo jak ważne jest to gdy nagle przez naszą głupotę wyładują się baterie a my planowaliśmy iść jeszcze parę dni w górach bez kontaktu z cywilizowanym światem. Wtedy to wszystkie świecenia w nocy w namiocie przepadają.

We wszystkich czołówkach Duo firmy Petzl mamy możliwość przełączania pomiędzy światłem tzw. ekonomicznym a silnym. W przypadku Duo Belt jest to halogen (silny) i zwykła żarówka (ekonomiczny). I to fakt. Czołówka naprawdę świeci daleko. Nie raz wybawiła mnie z głupich opresji np. wychodzenie na dziko (bez żadnej ścieżki) pod górę w deszczu, gęstym iglastym lesie z ciężkim plecakiem o godzinie 23.00.

Jednak jestem na tyle przezorny, że noszę drugą zapasową latarkę, która pobiera energię nie z baterii ale z ruchu mojej dłoni. I tak też radzę innym bo wiadomo, że jak czołówka nie zawiedzie tak baterie mogą zawieść.

Reasumując jeśli masz zamiar chodzić dość dużo w nocy lub w zimie a wiadomo jak szybko robi się ciemno o tej porze roku to nie zastanawiaj się i zainwestuj tak jak ja to zrobiłem. Nie będziesz żałować.

Zalety:
- niska waga samej czołówki
- bardzo długi czas świecenia
- możliwość dogrzewania baterii w pojemniku własnym ciałem
- zoom w halogenie
- blokada samoczynnego przekręcania się włącznika

Wady:
- wysoka cena
- drogie baterie

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl