[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Berghaus Yeti Attak

Akcesoria » Stuptuty

Użyte materiały: guma poliwęglanowa Skywalk, Taslan, Gore-tex 3L
Rozmiary: od 36 do 46 co 2 numery
Wysokość dla rozmiaru 42-43: ok. 49cm

rumcajs

2004-11-15 07:00
Berghaus Yeti Attak Berghaus Yeti Attak Berghaus Yeti Attak

Zima za pasem, czas przedstawić test typowo zimowego sprzętu. Moje doświadczenia płyną głównie z użytkowania modelu Yeti Extrem. Model Yeti Attak jest używany przez moją towarzyszkę, ale ponieważ podziela ona moje zdanie o jakości i komforcie stosowania tych ochraniaczy pozwolę sobie zamieść informacje również o nich. Overboty Berghaus’a są chronioną patentem konstrukcją, przeznaczoną specjalnie do turystyki kwalifikowanej i wspinaczki w trudnych warunkach zimowych. Każdy, kto spędził w nich kilka godzin w trakcie wspinaczki lodowej lub przecierał w nich szlak w głębokim śniegu rozumie jak bardzo są przydatne. Pierwszą z zalet jest uniwersalność: można je założyć na dowolne, dostatecznie sztywne buty (najlepiej dostosowaną do noszenia raków) i stosować do różnej aktywności: na buty skórzane i plastikowe, trekkingowe, wysokogórskie, czy ski-tourowe. Jednak nawet przy niezupełnie sztywnej podeszwie również jest szansa użycia overbotów, trzeba tylko kupić rozmiar większe i sprawdzić czy nie deformują podeszwy.

Konstrukcja i zastosowanie
Z założenia są przeznaczone do mniej wyczynowych zastosowań. Niemniej jednak również sprawdzają się rewelacyjnie w zimę. Konstrukcja jest prawie taka sama jak w modelu Extrem. Różnice polegają na tym, że guma podeszwowa nie ma części przykrywającej palce. W tym miejscu jest już tkanina - Taslan, łączona z laminatami identycznie jak w/w modelu. Brak jest ponadto szlufki na pasek raków.
Overboty Attak konstrukcyjnie dostosowane są do podeszw butów firmy Scarpa serii Attak. Przy zastosowaniu takiej podeszwy można wykorzystać dodatkowy, cienki paseczek, który przebiega pomiędzy klockami bieżnika w przedniej części stopy. Niemniej jednak tak jak w przypadku Extrem pasują do każdych butów z dostatecznie sztywną podeszwą. W większości przypadków cienki pasek wypada na wypukłości bieżnika uniemożliwiając chodzenie i co implikuje konieczność wycięcia go (jest to zresztą zalecane w firmowej instrukcji obsługi). Bez tego cienkiego paska ochraniacze i tak trzymają się dobrze, ale łatwiej jest je założyć.

Praktyczne uwagi z użytkowania overbotów
Model Yeti Extrem był używany przez siedem sezonów, Yeti Attak przez trzy. Ochraniacze są naprawdę znakomite. Wytrzymałość i trwałość to zaleta, która ma dla mnie kolosalne znaczenie – nie mogę w tej kwestii nic zarzucić ochraniaczom. Tkanina jest trwała i dobrze laminowana, szwy nie prują się. Guma jest bardzo odporna, nawet w przypadku pozdzierania czy przedziurawienia nie psuje się dalej. Dwa lata temu nieopatrznie uderzyłem czubkiem buta o ostry fragment skały i wybiłem w overbocie nieregularny otwór na wylot. Po naciągnięciu ochraniacza na but otwór ma średnicę ok. 2 mm, jednak nie powiększa się, a ochraniacz nadal służy mi bezawaryjnie. Oczywiście widoczne są ślady zużycia, gdzie np. podeszwa na śródstopiu otarła się mocno o kamienie, ale nie wpływają one na działanie overbotów.

Ochraniacze są wysokie – do kolan. Dzięki temu chronią bardzo dobrze w kopnym, głębokim śniegu. Jeżeli nie planuję bardziej ambitnej działalności, tylko zimowe chodzenie rezygnuję nawet z nieprzemakalnych spodni. Oczywiście bez problemu są używane z rakami, zarówno automatycznymi, jak i paskowymi. Jest to tylko kwestia odpowiedniego założenia: jeśli chcemy wpiąć automaty, zakładamy ochraniacze 1-2 mm wyżej. Ponadto overboty chroniąc powierzchnię buta od kontaktu z śniegiem, lodem podwyższają komfort cieplny i zapewniają w zimie praktycznie pełną wodoodporność. Producent informuje również o możliwości stosowania ich cały rok dla ochrony przed wodą i błotem, jednak ja w sezonie ciepłym używam tradycyjne stuptuty z racji na to, że w gumowych overbotach jest za gorąco. Kiedyś chodziłem wiosną prawie cały dzień w wysokiej, mokrej trawie i był to jedyny raz, gdy w takim terenie nie miałem mokrych stóp - pomijając te kiedy miałem gumiaki.

W moim przekonaniu jedyną poważną wadą lub raczej niemiłą cechą jest trudność zakładania. Sposób zakładania przedstawia rysunek z instrukcji. Ponieważ guma jest twarda prawidłowe naciągnięcie wymaga sporego wysiłku i trochę wprawy. Przy odrobinie praktyki daje się to zrobić w miarę szybko – po minucie na but. Najlepiej robić to w ciepłym pomieszczeniu, przed wyruszeniem w góry. Zdarzało mi się kilka razy zakładać overboty na mrozie, nie należy to do przyjemność: trzeba zdjąć but, guma jest bardzo sztywna, trwa to długo i owocuje często otarciami naskórka na rękach. Ponieważ jednak ochraniacze można założyć raz i zdjąć dopiero po zakończeniu górskiej aktywności, udaje się rozsądnie zminimalizować ten kłopot. Tak właśnie robię, często przez dwa tygodnie lub dłużej nie zdejmuję ich z butów. Na czas odpoczynku trzeba pozwolić ochraniaczom na półgodzinne odparowanie wilgoci z wnętrza.

W takcie chodzenia, jeśli nie mamy raków, zdarza się, że z przodu buta pod ochraniacz wbija się śnieg, który następnie zamarza i powoduje zsunięcie się ochraniacza z czuba. Jest to sytuacja sporadyczna, zależy od kształtu podeszwy (im wyższy rant podeszwy, tym mniejsze prawdopodobieństwo takiego zdarzenia) i bezproblemowo daje się ją opanować. Jeśli nawet się tak stanie, bardzo łatwo naciągnąć sam przód overbota na but (po uprzednim usunięciu zamarzniętego śniegu).

Krótkie podsumowanie
Overboty Berghaus Yeti są bez wątpienia dobrym, wysokim jakościowo i praktycznym wyrobem. Sprawdzone od wielu lat, dobrze zaprojektowane i znakomicie wykonane. Uprawianie zimowej turystyki kwalifikowanej czy wspinaczki jest dzięki nim dużo bardziej komfortowe i zdrowsze dla nóg. Mimo wspomnianych wad nie ruszam się bez nich zimą w góry. Niestety są one trudno dostępne w Polsce, a cena katalogowa jest zaporowa: ok. 500zł. Na szczęście na rynku pojawiło się trochę egzemplarzy z brytyjskiego demobilu, są to głównie wojskowe wersje modelu Attak, zwykłe używane, ale niezniszczone w cenie ok.100-150zł w zależności od stanu.

Czas użytkowania: 3 lata

Zalety:
- niezawodne, trwałe, wysoka jakość
- uniwersalne – pasują do każdych butów
- użyte najlepsze materiały
- znakomicie spełniają swoją funkcję – chronią od śniegu, wody, brudu

Wady:
- trudne i wymagające wysiłku zakładanie
- słaba dostępność w sklepach

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl