[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Fjord Nansen Tour

Śpiwory

konstrukcja jednowarstwowa
wypełnienie Eko loft Hollofiber
tkanina zewnętrzna Ripstop Polyester
tkanina wewnętrzna Polycotton
kształt mumia
kaptur płaski (teraz ergonomiczny)
termika - kiedyś: max +25,opt +6,min +4; teraz: max +22,opt +6,min -2
waga - kiedyś: 1200g, teraz: 1100g
wymiary po spakowaniu 30x16
gwarancja na 24 miesiące

Magda

2005-07-12 07:00
Fjord Nansen Tour Fjord Nansen Tour

Typowy, namiotowy śpiwór letni. Konstrukcja jednowarstwowa. Wypełnienie Eko loft Hollofiber,tkanina zewnętrzna Ripstop Polyester,wewnętrzna Polycotton. Kaptur płaski (obecnie w tym modelu stosuje się już kaptury ''ergonomiczne''). Po trzech latach niezbyt intensywnego użytkowania (ok. 40 dni w roku) śpiwór ma się nie źle. Tkaniny pokrywające są szczelne i wypełnienie nigdzie nie ''wyłazi''. Mój śpiwór był przechowywany luzem w bawełnianym worku, więc ocieplina nie jest zbita (choć utraciła swą dawną sprężystość). Śpiwór mojego chłopaka (również TOUR) przechowywany stale w worku ma całkowicie zniszczone wypełnienie. Włókna pozbijały się w grudy i utraciły właściwości izolacyjne.

Tkanina zewnętrzna odrobinę chroni przed wilgocią, ale po spaniu ''pod chmurką'' rosa zamiast sperlać się wsiąka i moczy wypełnienie. Tkanina jest odporna na niedelikatne traktowanie (nie zaciąga się ani nie drze).

Polycoton będący w środku jest bardzo miły w dotyku. W czasie upałów nie lepi się do skóry i jest przyjemnie chłodny, niestety po zamoknięciu dość długo schnie. Tkanina notorycznie zacina się w suwaku przy zapinaniu śpiwora. Odrobinę się zmechaciła, ale to w niczym nie przeszkadza i nie obniża wartości śpiwora (to nie polar).

Worek na śpiwór zwykły (nie kompresyjny) jest wytrzymały i dobrze chroni przed wilgocią, niestety moim zdaniem jest trochę za mały i spakowanie śpiwora wymaga nie lada wprawy i sporo siły.

Występuje w dwóch wersjach z zamkiem prawym, lub lewym i da się łączyć. Dostępne są dwa rozmiary: L 195x80x55 i XL 220x85x55 cm.

Teoria i praktyka
I tu zaczynają się schody. Głównym problemem jest termika śpiwora:
- trzy lata temu producent określał max +25, optimum +6, min +4
-obecnie (ilość i rodzaj wypełnienia nie zmieniły się) max +22, opt +6, min -2
A tak naprawdę, już pierwsze parametry mogę uznać za duuużo zawyżone.

W mojej ocenie (kobieta - zmarźlak): opt. to +18, przy +12 jest zimno ale w polarze da się spać, przy +5 bezsenna noc w trzęsionce (mając na sobie wszystkie szmaty)

W ocenie mojego chłopaka (odporny na zimno): opt +12, przy +6 zimno, ale da się wytrzymać (we wszystkich ciuchach).

Waga dla rozmiaru L trzy lata temu (ilość i rodzaj wypełnienia nie zmieniły się) 1200g, teraz 1100g

Jedyna ''prawdziwa'' zmiana, jaką wprowadził producent to zmiana kształtu kaptura. Mój egzemplarz ma płaski, niewygodny kaptur, który trudno dobrze ściągnąć, a więc słabo chroni on głowę przed chłodem. Obecnie TOUR ma węższy, dopasowany kaptur tzw. ''ergonomiczny'', co na pewno poprawia jego termikę.

Podsumowanie
Ogólnie śpiworek nie jest zły, ale nadaje się TYLKO do schronisk. Wykonanie i materiały do tego użyte są na dobrym poziomie. Ładny, lekki, mały po spakowaniu, ale cienki.

Jeśli ktoś potrzebuje śpiwora do stosowania w budynkach to za cenę 125zł Tour będzie dobrym i korzystnym cenowo wyborem. Na noclegi w namiotach lepiej trochę dorzucić i kupić cieplejszy model (fjorda lub innej firmy).

Czas użytkowania: 3 lata

Zalety:
- solidnie uszyty
- tani
- stosunkowo mały po spakowaniu
- lekki
- dobrej jakości tkaniny (zwłaszcza wewnętrzna)

Wady:
- termika
- trudno go spakować do zbyt małego worka
- brak worka kompresyjnego

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl