[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Arcteryx RT 35

Plecaki » Średnie (31 do 50 l)

materiał zasadniczy 630D superpack nylon
materiał kieszeni przedniej Armorlite
wzmocnienia Hypalon
stelaż z włókna szklanego i 6061 aluminium
wyściółka pleców, pasa i szelek to patent arcteryxa Thermomoulded Hipbelts/Squashpods™
waga i pojemność (dotyczy modelu RT 35): 1,4 kg – 28 litrów rozmiar short, 1,5 kg – 31 litrów rozmiar regular, 1,6kg – 34 litry rozmiar tall
zamek YKK bryzgoszczelny z dużym uchwytem
klamry i inne plastiki Duraflex
przednia kieszeń typu kangaroo na zamek
klips-karabinek na klucze
zamykanie rolowane Drybag
2 pętle na czekan
odczepiane troki na linę itp.
odczepiany pas biodrowy
płyta stelaża z polietylenu HDPE

mephisto

2005-06-29 07:00
Arcteryx RT 35 Arcteryx RT 35 Arcteryx RT 35

Potrzebowałem lekkiego, wygodnego i wytrzymałego plecaka na jedno lub dwudniowe wypady w góry i na miasto. Wybór padł na RT 35, do zakupu zachęciła mnie 40% promocja na ten model. Posiadał niemal wszystkie cechy, jakich oczekiwałem z wyjątkiem bocznych troków, jednak jakość wykonania i cena odegrały decydującą rolę.

System nośny
Stelaż plecaka stanowi plastikowa płyta HDPE, usztywniona i wyprofilowana 1 aluminiowym płaskownikiem i 2 prętami z włókna szklanego. Aluminiowy płaskownik i 2 pręty szklane tworzą kształt litery Y - taka konstrukcja nadaje płycie anatomiczny kształt w kierunku pionowym, jak i poziomym.

Całość umieszczona jest w specjalnej ''kieszeni'' od wewnątrz plecaka i zabezpieczona przed przemieszczaniem taśmami Velcro. Pasy barkowe są oczywiście anatomicznie wyprofilowane w kształcie litery S i zaopatrzone w taśmy odciągowe i pasek piersiowy. Wyściółkę pleców, pasów barkowych i pasa biodrowego stanowi dość sztywna i sprężysta pianka - jest to opatentowany przez arcteryxa ''Thermomoulded Hipbelts/Squashpods™''.

Zalety tego systemu to niska waga, doskonałe dopasowanie do kształtu ciała, wygoda nawet przy sporym ciężarze ładunku i efektywne przeniesienie obciążenia na biodra. Ponadto dla poprawienia stabilności doszyto z obu stron trójkątne siatki (widoczne w czerwonym kółku na zdjęciu), które łączą się z pasem biodrowym za pomocą taśmy i mają możliwość regulacji naciągu.

Budowa
Plecak jest jednokomorowy. Dostęp do wnętrza od góry poprzez rolowany system zamykania ''Drybag™''. Krawędzie otworu, przez który mamy dostęp do środka wykończone są 2 paskami sztywnego plastiku. Gdy chcemy zamknąć plecak, składamy krawędzie, zwijamy i zaciągamy taśmy (żółte kółko na zdjęciu). Podczas otwierania kolejność odwrotna - luzujemy taśmy, rozwijamy i plecak jest otwarty.

Nazwa plecaka pochodzi zresztą właśnie od sposobu zamykania- RT - roll top. Takie rozwiązanie zapewnia szybki i prosty dostęp do wnętrza oraz wodoszczelność (w podobny sposób zamykane są worki żeglarskie i niektóre sakwy rowerowe). Dno plecaka wyłożone jest białym nylonem - pozwala to na bezproblemowe odnalezienie drobiazgów. Na plecach naszyta jest dodatkowa kieszonka z siatki na camelbaga.

Wyposażenie ''zewnętrzne'' stanowią: dwa uchwyty na czekany z możliwością regulacji wysokości mocowania. Dwie boczne kieszonki z tego samego materiału, co reszta plecaka. Szeroki i sztywny uchwyt transportowy. V-kształtne paski kompresyjne po bokach. Dwa troki na górze plecaka. Duża kieszeń na przodzie - z wodoszczelnego i wytrzymałego materiału Armorlite, zamykana na bryzgoszczelny zamek YKK z dużym uchwytem (bezproblemowe otwieranie nawet w grubych rękawicach).

Wewnątrz przedniej kieszeni wszyty jest plastikowy karabinek na np. klucze.

Użytkowanie
Na początku należy zaznaczyć, że plecak z założenia jest przeznaczony na jednodniowe wyprawy w góry, głównie dla wspinaczy. Ma pomieścić sprzęt, linę i jedzenie. W tej roli sprawuje się idealnie. Jednak używając plecaka do innych celów, bardziej jako plecak uniwersalny, natkniemy się na kilka niedogodności.

Paski kompresyjne są dość krótkie i nisko umieszczone, mają zresztą kształt litery V, co skutecznie uniemożliwia przytroczenie z boku karimaty, czy namiotu. Kieszenie boczne są dość płytkie, mieści się w niej puszka pepsi, piwko już będzie wystawać.Kieszeń przednia jest dość duża, mieści sporo gratów, jednak uszyta jest ze sztywnego materiału i dostęp do niej nie jest idealny.

Ponadto karabińczyk na klucze wszyty jest zbyt wysoko, ciężko tam wpiąć lub wypiąć cokolwiek, zwłaszcza przy wypakowanym plecaku - rozwiązałem ten problem mocując do oryginalnego karabinka drugi karabinek na kilkucentymetrowej lince.

Do atutów plecaka należą bardzo długie troki na górze plecaka - zaprojektowane głównie do mocowania liny - spokojnie można przytroczyć nimi polar czy karimate.

Kolejną zaletą plecaka jest superwygodny, masywny uchwyt. Bez problemu można dźwigać wypakowany plecak w rękach. Jak pisałem wyżej, na przodzie umieszczone są dwa uchwyty na czekany. Łatwo je tam wpinać, gdyż mocowanie jest na rzepy. Taśmy naszyte na pasach barkowych pozwalają na przymocowanie etui np. na komórkę, okulary czy scyzoryk. Fajnym ''bajerem'' są odblaskowe loga producenta - dobrze widoczne w nocy przy świetle latarki. Co do wodoszczelności plecaka - podczas całego okresu użytkowania nigdy nie przemókł.

Kiedyś podczas ulewy, gdy ja grałem w piłkę, plecak leżał na trawie. Po meczu okazało się, że wnętrze kieszeni jak i komory głównej jest absolutnie suche. Kolejnym udogodnieniem jest oczywiście system camelbag. Wszelkie newralgiczne punkty, mocowania taśm itp. są wzmocnione Hypalonem. Warto dodać, że plecak sprzedawany jest przez producenta na rozmiary (dotyczą one długości pleców). Pozwala to zredukować wagę plecaka o niepotrzebny system regulacji.

Podsumowanie
Uniedogodnienia, o których pisałem wyżej trudno nazwać wadami – wynikają one po prostu z używania plecaka do celów innych niż te, do których został zaprojektowany. Jest to bowiem plecak stricte wspinaczkowy. Za główne zalety mogę uznać przede wszystkim wygodę, nawet przy dużych obciążeniach, materiały i jakość wykonania na najwyższym poziomie oraz wytrzymałość – po prawie roku użytkowania (w różnych warunkach i do różnych celów – nawet jako torba narzędziowa) plecak nie ma praktycznie żadnych śladów zniszczenia. Jedynym mankamentem były rogi plastikowych pasków, wszytych na krawędziach wejścia do plecaka – w tych punktach szwy nadmiernie się rozciągały – w obawie przed ich nieuchronnym przetarciem wzmocniłem je mocną, nylonową nicią (widoczne w powiększeniu na zdjęciu).

Czas użytkowania: 11 miesięcy

Zalety:
- wytrzymałość
- wentylacja
- wygoda
- jakość materiałów i wykonania
- rozmiarówka
- duży wybór RT 25, RT 35, RT 45
- szybki i łatwy dostęp do środka
- wodoszczelność
- wygodny uchwyt transportowy
- duży uchwyt zamka – zimą nie trzeba zdejmować rękawic
- białe dno – nie ma problemu z szukaniem drobiazgów na dnie plecaka
- możliwość założenia camelbaga

Wady:
- brak możliwości troczenia z boku – chyba że małą butelkę
- kieszenie boczne mogłyby być głębsze
- trudny dostęp do klipsa z kluczami
- krawędzie usztywnienia wejścia do komory głównej mogłyby być wzmocnione szwem ryglowym
- cena

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl