[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Arc Flashlight ARC-AAA

Oświetlenie

wymiary: 2,7 cali długości i 0,5 cala średnicy (6,9cm i 1,3cm)
masa: 0,75 uncji wraz z baterią (21,3g)
źródło światła: zabudowana na stałe biała dioda świecąca
zasilanie: bateria lub akumulator AAA (R3)
obudowa: barwione anodyzowane aluminium
jasność: 20'000 MCD, 3 lumeny
wodoszczelność: 50 stóp


Bren

2005-01-27 07:00
Arc Flashlight ARC-AAA

W pewnym momencie dopadła mnie mania miniaturyzacji. Okazało się, że człowiek posiada masę sprzętu, z którego nie korzysta i który leży w domu, bo jest za duży i za ciężki, żeby nosić go przy sobie. Dotyczy to zwłaszcza wszelkiej maści pakietów survivalowych, które teoretycznie zawsze powinniśmy mieć przy sobie (nóż, latarka, busola). Zacząłem się więc rozglądać za jakąś małą ale solidną, dobrze i długo świecą latarkę. Po kilku zmianach i poszukiwaniu dystrybutora moim wyborem stała się latarka diodowa ARC-AAA.

Wykonanie
Korpus latarki jest wykonany z moletowanego aluminium z oksydacją na kolor szary. Obudowa posiada na końcu płaską półokrągłą końcówkęz otworem zaopatrzonym w zwijane kółko (takie jak do kluczy). Możemy w nim zamocować linkę mocującą, podpiąć je do smyczy (takiej na szyję) lub karabińczyka. Dodatkowo obudowa posiada klips (taki jak w długopisach), dzięki czemu możemy ją wpiąć do kieszeni lub przymocować do daszka czapki (służy wtedy za rodzaj czołówki). Głowica latarki jest wykonana tak samo jak korpus. Od przodu zamocowana we wgłębieniu, biała (z odcieniem niebiesko-fioletowym) dioda świecąca. Stożek otaczający LED jest polerowany, dzięki czemu światło jest dodatkowo skupione. Od strony wewnętrznej głowicy mamy zabudowane dwie uszczelki (wodo, gazo i olejoszczelne), w głębi grubą płaską otaczającą styk, i bliżej czoła o-ring z gumy (uszczelki te jeżeli robią się suche, powinne być leciutko nasmarowane silikonem). W środku głowicy wbudowana jest inteligentna przetwornica. Zamontowanie jej spowodowana jest tym, że białe diody świecące potrzebują ponad 3V napięcia. Wszystkie styki wewnątrz latarki są pokrywane złotem, dzięki czemu nie utleniają się (korodują) i zapewniają doskonałe przewodzenie.

Test
Producent daje na latarkę 10 lat gwarancji, co jednak w Polsce może być trudne do wykonania. Wodoszczelność zapewniona jest do głębokości 50 stóp. Czas świecenia latarki wynosi 5 godzin (w trybie pełnej jasności (tzw. sun light), po których latarka (przy spadku napięcia baterii zasilającej na przetwornicy) przechodzi w tryb "ciemniejszego świecenia" czyli "moon light" - również na 5 h (maksymalny łączny czas świecenia to 12 h). Niestety tryb "moon light" działał u mnie bardzo krótko. Wydaje się, że latarka dłużej świeci światłem pełnym, a o wiele krócej w trybie półświatła. Tryb "moon-light" ma tę zaletę, że nigdy nie zostaniemy nagle pozbawieni światła, co da nam czas na dalsze używania latarki i przypomni o konieczności wymiany baterii. Co do czasu pracy, to przez 1,5 roku używani latarki, kosztowało mnie to 5 baterii. Pierwsza dostarczona była przez producenta, następnie używałem dwóch akumulatorków Ni-Cd (niezbyt nowych, wyjętych z telefonu bezprzewodowego), a potem dwóch kolejnych alkalicznych. Przez ten czas latarka była dość intensywnie używana i była moją główną latarką (ciemne klatki schodowe i piwnice, wyjazdy w teren, różnego rodzaju prace naprawcze w domu).

Latarkę najczęściej noszą zawieszoną na repsznurze alpinistycznym na szyi lub w kieszeni bocznej, wtedy linkę podczepiam pod guzik. jeżeli noszę ją w ręce, to linką owijam rękę. Używając klipsa wpinałem ją w daszek czapki, używając jako czołówki lub wpinając w pancerz linki od hamulca i przerzutek na rowerze przy kierownicy używając jako światła czołowego. W tej roli sprawowała się znakomicie. Podwieszana pod dachem namiotu, doskonale oświetlała całe wnętrze 3 osobowego namiotu. Jedyną wadą jest gorsze świecenie na dalszą odległość, ale to typowa przypadłość źródeł świecenia typu LED. Diody niezbyt dobrze oświetlają teren, światło jest zbyt punktowe i zbyt szybko traci na jasność na dalsze odległości.
Drobną wadą jest sposób włączania latarki poprzez wkręcanie głowicy do środka latarki, po prostu czasem ciężko to wykonać jedną ręką, a nie zawsze mamy drugą dostępną. Z drugiej strony taki sposób znacząc zwiększa szczelność latarki i zmniejsza ilość części ruchomych.
Co do używania na mrozie, to jedyny problem może sprawić bateria, która nie będzie chciała w takiej temperaturze pracować.

Inne rozwiązania
Latarka Arc-AAA jest też dostępna w wersji premium, cena 40 zł. Jest wtedy droższa, ale powłoka jest wykonana ze związków tytanu (całkowicie odporna na zarysowania), a dioda jest jeszcze jaśniejsza (specjalnie wyselekcjonowana).Dla mniej zasobnych polecam latarki CMG i CMG Ultra cena CMG 21,95 zł i CMG Ultra 27,95 zł. Latarki te również wykonane są z aluminium, zasilane są z jednej baterii AA (R6) i świecą 41 h CMG (w tej wersji dostępne są różne kolory diod świecących) i 25h wersja Ultra. Ta druga ma taką samą diodę świecącą jak Arc-AAA (3 razy jaśniejszą od zwykłej).

Czas użytkowania: 2 lata

Zalety:
- miniaturowe wymiary
- duża odporność na czynniki zewnętrzne
- długi czas świecenia

Wady:
- wysoka cena
- słabo działający tryb moon light

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl