[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Alpinus/Alpins/HiMountain Montana

Obuwie » Wysokie

Podeszwa: Vibram

Membrana: Gore-tex

momok

momok
2003-07-24 07:00

Buty te nabyłem około 3 lata temu, i mówiąc bez ogródek służą mi ciągle, nie spodziewałem się takiej trwałości, gdyż poprzednia para również Alpinusa model Dom robiony na licencji Planiki po 2 sezonach odmówił posłuszeństwa - pękła podeszwa.

Budowa
Montany uszyte są z grubej nubukowej skory, nie ma tu miejsca na żadne materiałowe wstawki, sama skóra. Posiadają membranę Gore-Texowa oraz podeszwę Vibram. Co ciekawe mimo długotrwałej i intensywnej eksploatacji nie ściera się tak szybko, lekko tylko na końcach pięt ok. 3-4 mm, ale to chyba dlatego ze krzywo stawiam stopy. Język jest połączony z butem, tak wiec nie ma możliwości dostania się wody , do wysokości ostatniego haczyka od sznurówek, jest przy tym zaopatrzony w haczyk do zaczepienia ochraniaczy na śnieg. Miękka wyściółka zapobiega obtarciu, i polepsza komfort użytkowania, a sztywna konstrukcja całkowicie zabezpiecza kostkę przed skręceniami. Miło zaskoczyły mnie sznurówki, oprócz wystrzępienia końcówek, nie wykazują żadnych śladów zużycia.

Eksploatacja
Podczas chodzenia po suchych kamieniach, niezależnie od podłoża buty trzymają się pewnie, także gdy natrafiamy na błoto, Vibram spełnia swe zadanie i błoto z miłym pluskiem usuwane jest z pod podeszwy - uwaga można ochlapać osoby z boku. Niestety dramat zaczyna się na jakiejkolwiek nieporowatej i mokrej powierzchni, czy to kafelkach na balkonie, czy wyślizganych kamieniach, buty zaczynają się ślizgać do momentu gdy natrafia na cos porowatego. W zimie łażenie po lodzie to istna loteria podeszwa wydaje się za twarda. Co do wodoodporności buty te nie zawiodły mnie jeszcze, lecz z góry informuje że impregnowałem je od początku Nikwaxem do nubuku, czy to wysoka trawa, czy brodzenie w wodzie, lub śnieg, stopa jest sucha. Po kilku impregnacjach nubuk strącił swą meszkowatość i stal się podobny do licowej skóry, jak również przybrał ciemniejszy odcień. Skora jest odporna na przecięcia, widać drobne, płytkie zarysowania, ale naprawdę trudno jest ją przeciąć. Łączenie podeszwy z cholewką tez jest trwałe, chociaż w mym modelu przy zgięciu na palcach pojawia się 4 mm szczelina, no cóż buty maja swój wiek. Na czubku jak i na pięcie nic się nie odkleja. Jedynym mankamentem i to dosyć poważnym są słabe nitki szwów, oraz zbytnia ekspozycja tychże - po prostu na zewnątrz buta nitki przetarły się i zmuszony byłem do reperacji - nastąpiło to zarówno w prawym jak i lewym bucie. Wszystkie klamry i haki doskonale się trzymają nity którymi są przytwierdzone nie są obluzowane, jedyne ślady eksploatacji to otarcia A chodzę w nich bardzo dużo, po górach jak i po mieście latem i zimą.

Podsumowanie
Porządnie wykonane buty dla turystów lubiących buty wysokie - powyżej kostki, dosyć twarde z pełnej skory. Nigdy mnie nie obtarły, nawet na początku, przemokły raz jak nalało mi się przez cholewkę.

Zalety
- solidne wykonanie
- gruba skora, nie do przecięcia
- wytrzymała podeszwa
- wysoki komfort użytkowania

Wady
- ślizgająca się podeszwa na lodzie jak i na mokrych gładkich powierzchniach
- przecierające się szwy, nitki zbytnio wystają i po pewnym czasie mogą ulec przetarciu

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl