[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Arcteryx Maka 2

Akcesoria » Inne

Kompaktowa torba na ramię o pojemności 2,5 litra. Pas ramienny, wyposażony w sprzączkę, umożliwia różne opcje przenoszenia torby. Tylny panel wykonany jest z oddychającego materiału Spacermesh. Zapinane na zamki komora główna i komora dodatkowa pomieszczą najpotrzebniejsze przedmioty typu portfel, telefon etc.

Waga: 0.170 kg
Pojemność: 2.5 L
Materiały:
*N420p nylon 420 denier Oxford
*P200p poliester 200 denier o gładkim splocie
*Spacermesh™
Właściwości:
*niskoprofilowa konstrukcja
*uchwyty suwaków wyposażone są w sznurki ułatwiające rozpinanie i zapinanie zamków
*pas ramienny umożliwia różne opcje przenoszenia torby; posiada sprzączkę
*wyściełany tylny panel z materiału Spacermesh™ dla wentylacji i komfortu
*dyskretna kieszonka w tylnym panelu pomieści smartfon do 5,5 cala lub kartę magnetyczną
*zapinana na zamek komora główna
*wewnętrzne kieszenie w tym jedna kieszeń otwarta i zapinana na zamek, bezpieczna kieszeń
*zapinana na zamek kieszeń zewnętrzna z klipsem do kluczy
Cena: około 130 PLN


Pim

Pim
2018-09-13 11:36
Arcteryx Maka 2 Arcteryx Maka 2

Wstęp:

Torbę kupiłem w dwóch egzemplarzach dla żony i dla siebie. Wiernie służą od dwóch lat, użytkowanie regularnie i na co dzień i na wyjazdach. To co zwróciło moją uwagę to konstrukcja pozwalająca na wygodne noszenie jako małej torby i jako klasyczną nerkę/biodrówkę. Pojemność też wydawała się dobra. Większa od zwykłych biodrówek, bliższa chlebakowi (a ten służy jak wiadomo do noszenia granatów) ale mniejsza od toreb do formatu A5.
Praktyka pokazała, że jest to przemyślany produkt. Deklarowania przez producenta możliwość zmiany sposobu noszenia sprawdza się w praktyce. W naszym rodzinnym przypadku wygląda to tak, że Agnieszka praktycznie nosi Makę jako torbę, ja z kolei noszę różnie, w zależności od potrzeby chwili, wagi samej torby, czy wygody.

Opis:

Torba składa się z:
*Komory głównej zapinanej zamkiem błyskawicznym, z dodatkową wewnętrzną kieszenią zapinaną na zamek błyskawiczny. Kieszeń mieści dokumenty, dowód rejestracyjny, kluczyki do samochodu itp...
Kształt komory głównej zbliżony do prostokąta, jej przestrzeń daje się efektywnie wykorzystać. W komorze mieści się portfel, smartfon, mały aparat fotograficzny taki jak Sony RX100, windshirt, butelka Nalgene o poj. 0,5l itp...
* Kieszeń przednia z dodatkowym karabinkiem z linką do zaczepienia kluczy. Pojemność kieszeni pozwala na noszenie przynajmniej dwóch kompletów kluczy, scyzoryka, pendrive, jakieś drobiazgi.
* Na styku ścianki górnej i ścianki zewnętrznej wykonanej z ażurowego, perforowanego materiału (ta od strony ciała) znajduje się pionowa nie zapinana kieszeń mieszcząca np. średniej wielkości smartfona. Daje ona szybki, bezpośredni dostęp do urządzenia.
* W narożniku po stronie wewnętrznej są dwie pętle z czarnej taśmy, do których wszyta jest taśma stanowiąca pasek do noszenia Maki na jeden z dwóch sposobów: jako biodrówkę i jako torbę. Sama taśma zapinana jest klasyczną klamrą zatrzaskową i posiada regulację długości.

Wykorzystanie:

Torbę wykorzystuję w rozmaitych okolicznościach:
* Jako biodrówka na jesienne, zimowe czy wiosenne treningi. Wtedy dosyć regularnie chodzę na "WF" do pobliskiego parku. W jego skład wchodzi: gimnastyka, rozciąganie, i 40 min intensywnego Nordic Walkingu. Do Maki wtedy trafia poza kluczami, i jakimś dokumentem, butelka Nalgene 0,5l, zimą kubek termosowy 0,45l, windshirt, zimą też czołówka, czapka na zmianę.
* Torba na spacer: bez problemu mieści się portfel, telefon, butelka Nalgene 0,5L, windshirt albo RainCut (zmiast butelki) mały aparat fotograficzny, scyzoryk, parę drobiazgów.
* Zdarzało mi się stosować ją jako torbę EDC (szumnie nazywając). Czyli poza plecakiem, w torbie nosiłem dokumenty i pieniądze, dokumenty i kluczyki do samochodu, aparat fotograficzny, podręczny nóż, zestaw do rozpalania ognia, windshirta i czołówkę, jeden dwa batoniki, papier toaletowy/chusteczki.
* Noszona ca co dzień: mieści portfel, telefon, komplety kluczy, scyzoryk, butelkę Nalgene 0,5L lub zamiennie RainCuta, czy Windshirt, czy poncho. Często ją zabieram do pracy,

Uwagi:

Zastosowany materiał główny Nylon 420 jest solidny, odporny na przetarcia i uszkodzenia. Po dwóch latach regularnego użytkowania, kilku praniach kolory delikatnie straciły intensywność (słońce też robi swoje), poza tym innych śladów użytkowania nie ma. Nic się nie popruło, nic nie odpadło. Torby są uszyte solidnie. Nie mam tu zastrzeżeń.
Pytania może rodzić zastosowanie taśmy nośnej o szerokości 25mm? W porównaniu z biodrówkami przeznaczonymi do np. biegania (opisywany przeze mnie na NGT biegowy Raidlight), taśma taka wydaje się wątła i może powodować dyskomfort. Ku mojemu zaskoczeniu tak nie jest. Jeżeli nie przeładujemy torby, czy jest noszona na ramieniu, czy noszona na pasie jest zapewniona wygoda. Taśma do torby jest mocowana do dwóch pętli również wykonanych z taśmy i wszytych konstrukcyjnie w narożniki torby. Taśmy są w formie owalnych uszu, dzięki czemu jest możliwość przekręcania się taśmy w zależności od tego czy nosimy ją na ramieniu, czy na pasie. Przekonfigurowanie sprowadza się jedynie do skrócenia tejże. Jeżeli by dodać jakąś nakładkę poprawiającą komfort noszenia jako torby, mieli byśmy problem z noszeniem jako biodrówka. A więc taśma tej szerokości jest rozsądnym kompromisem pomiędzy elastycznością użytkowania i komfortem noszenia. Coś za coś.
Jestem zadowolonym użytkownikiem tej torby. Ze jej wartości użytkowe wyceniam na 5 ze względu na dużą elastyczność konfiguracji: biodrówka lub torba. Odbywa się to bez żadnych dodatkowych działań i w prostocie tego rozwiązania tkwi jego siła.
Napisanie tego testu spowodowało rodzinną dyskusję o pozytywach tej torby. Efekt? Zamówiona trzecia w kolorze ogniście pomarańczowym. Do używania "na spółkę".

Link do zdjęć:
https://imageshack.com/a/bDYo/1

Cena regularna: 170 PLN
Cena zakupu: 130 PLN

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl