[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Honer 0,7 L

Kuchnia turysty

Materiał: stal nierdzewna
Waga: 410 g
Pojemność: 0,7 l
Wymiary: 29 x 7,5 cm
Cena ze strony producenta: 89,90 zł
Okres użytkowania: 1 rok


maciejfloyd

maciejfloyd
2016-11-21 10:06

Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować Administracji portalu NGT.pl za wybranie mnie jako testera oraz firmie Fjord Nansen za udostępnienie termosu do testu.

1.Co, jak i dlaczego?

Kilka termosów w swojej turystycznej karierze przerobiłem już, niektórych używam do tej pory a inne odeszły w niepamięć. Ucieszyłem się, że będę mógł sprawdzić działanie termosu polskiego producenta, firmy Fjord Nansen. Zwłaszcza, że z tej firmy z powodzeniem sprawdza mi się mniejszy brat Honera o pojemności 0,5 litra. Jak wypadł tytułowy termos? O tym czytajcie poniżej. Miłej lektury!.

2.Wykonanie

Fjord Nansen Honer 0,7 L to klasyczny termos wykonany z wysokiej jakości nierdzewnej stali szlachetnej. Dodatkowo na wierzchu pokryty jest jakby taką gumo podobną powłoką, dzięki której nie ślizga się w rękach ani rękawiczkach zimowych czy kolarskich. Na bocznej ściance znajduje się logo producenta. Do dziś się nie wytarło i wygląda jak nowe. Zakręcany jest klasycznym prostym korkiem z uszczelką, co dla mnie jest oczywiście ogromnym plusem. Nie lubię korków klikanych, nie ufam im i już. Fjord Nansen na szczęście podszedł do tematu klasycznie. W przypadku Fjorda wystarczy odkręcić korek o jakieś ¾ obrotu i można łatwo nalewać ciepły płyn do kubka. Potem zakręcamy i po sprawie. Korek na gwincie z dwóch stron ma rowki, dzięki którym takie nalewanie płynów jest możliwe. Patent niezwykle prosty i funkcjonalny. Dzięki temu unikamy całkowitego odkręcania korka i szybszego wychładzania gorącego płynu. Korek jest cały plastikowy, w środku ma..kawałek styropianu jako izolację cieplną. Uszczelka wciąż wygląda jak nowa i nie widać na niej śladów zużycia czy parcenia pod wpływem czasu i gorąca. Termos zakręcany jest jeszcze metalową zakrętką z plastikowym środkiem, która służy oczywiście za kubek. Na tym etapie nie mam żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania. Wszystko do siebie pasuje, nie ma jakichś niedoróbek, korek i zakrętka ładnie się zakręcają. Jest bardzo dobrze.

3.Użytkowanie

Użytkowałem termos przez cały rok w różnych warunkach – w górach, na rowerze, podczas wycieczek po okolicach domu, do pracy, przy pracach ogrodniczych. Zawsze bardzo dobrze spełniał swoje zadanie, czyli mogłem się napić gorącej herbaty w terenie. Kształt termosu jest wysoki i wąski. Idealnie leży w ręku. Łatwo dzięki temu pakuje się go do plecaka. Po prostu wsuwa się łatwo w wolne miejsce w plecaku między ubraniami i innymi gratami. Jeśli chodzi o mycie po opróżnieniu to nie miałem nigdy z tym problemów. Kubek jak i korek, jako jednoczęściowe elementy, można opłukać pod kranem. Termos w środku też się łatwo płucze, jednak otwór jest na tyle wąski, że ręki się do niego nie włoży. Trzeba stosować dłuższą szczotkę. W tym termosie przygotowywałem tylko herbatę. Do kawy mam inny termos. Torebkę po niej staram się wyjąć zawsze po zaparzeniu i potem mieć już tylko sam płyn w środku. Po powrocie pusty termos tylko płuczę w środku wodą i zostawiam otwarty do wyschnięcia. Termosu nigdy nie zakręcam do końca, gdy stoi nieużywany dłużej. Nie zauważyłem, żeby testowany termos jakoś mocno złapał zapach herbaty. Wizualnie Fjord do dziś wygląda bardzo dobrze. Są jakieś delikatne ryski czy zadrapania, ale tego się nie uniknie nigdy w terenie. Nigdy mi nie upadł, więc nie wiem jakby to wytrzymał. I mam nadzieję, że się o tym nigdy nie przekonam.
Szczelność termosu jest wzorowa. Zawsze staram się, gdy to możliwe, gdy zaleję termos i zakręcę, przekręcić go do góry dnem i sprawdzić czy nie cieknie. Fjord był tutaj bezawaryjny po prostu. Co ciekawe, po zalaniu wrzątkiem okolice korka tuż przy gwincie robią się bardzo ciepłe. Jednak jak wykazały pomiary nie miało to wpływu na trzymanie temperatury. Korek trzeba zakręcać z wyczuciem i równo. Nie ma potrzeby na siłę dokręcać go do równego poziomu z brzegiem wlewu. Sam zassie ładnie korek tak, że potem i tak będzie ciężko go odkręcić.

Jedyny minus podczas użytkowania ujawnił się dość szybko. Po którymś tam już zalaniu wrzątkiem zauważyłem, że chyba ciśnienie ze środka termosu zaczęło delikatnie wypychać plastikową zaślepkę izolacji z korka termosu. Nie wypadła ona nigdy całkowicie, ale zdarzało się, że wychyliła się jakieś 2-3 milimetry. Na szczęście równie łatwo da się ją wcisnąć z powrotem. Nie zdarzało się to za każdym zalaniem termosu, tylko co któryś tam raz. Dzięki temu mogłem też zdjąć zaślepkę i zobaczyć co jest w korku. A tam ciasno upchnięty dookoła kawałek styropianu. Ot i cała technologia. Ale to mnie nie zdziwiło. Inni producenci też stosują taki patent i taki materiał izolacji. Fjord przynajmniej się postarał i izolacja jest okrągła, dopasowana do wnętrza korka, a nie jak kiedyś spotkałem w innym termosie innej firmy kwadratowy kawałek styropianu włożony do okrągłego korka.

4.Podsumowanie

Fjord Nansen Honer 0,7 L to solidnie wykonany i wyglądający termos. Klasyczny odkręcany korek jest jego wielką zaletą. Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy cieszyć się gorącą herbatą czy kawą. Jego ergonomia ułatwia nam codzienne użytkowanie i pakowanie do plecaka czy torby. Pomiary wykazały, że bardzo dobrze utrzymuje temperaturę płynów. Przez rok czasu testu oceniam go bardzo wysoko i polecam wszystkim, którzy akurat szukają sprawdzonego i niezawodnego termosu.

PLUSY

- Cena adekwatna do jakości
- Pomiary wykazały bardzo dobre wyniki trzymania ciepła (wyniki pokryły się z innymi pomiarami w innych testach branżowych tego termosu oraz z pomiarami wykonanymi przez producenta)
- Ergonomiczny kształt
- Prosty klasyczny korek
- Antypoślizgowa powierzchnia ułatwiająca trzymanie termosu w ręku i rękawiczkach
- Wzorowa szczelność

MINUSY

- Czasem się zdarza, że ciśnienie ze środka wypycha jakieś 2-3 milimetry plastikowy dekielek z korka zakrywający izolację.

5.Pomiary

Pomiary pokazują powtarzalność wyników przez cały okres testu. Osobiście uważam, że termos wypadł pod tym względem bardzo dobrze. Nie zdarzyło mi się, żebym pił z niego zimną herbatę. Zresztą, pomiary pokrywają się z pomiarami wykonanymi podczas innych testów branżowych, oraz z pomiarami wykonanymi przez producenta.

Pierwszy test bez wygrzewania termosu

Temperatura wlewanego płynu: 97 st.C (zmierzyłem zagotowany wrzątek tuż przed wlaniem do termosu)

1.Pierwszy pomiar po 12 godzinach od zalania termosu: 75 st.C (temperatura otoczenia 19,1 st.C)
2.Drugi pomiar po 24 godzinach od zalania termosu: 61 st.C (temperatura otoczenia 19,7 st.C)
Ciecz była wlana pod linię korka
Termos przez cały czas stał na parapecie przy oknie w pokoju.
I dalej:
Po 36 godzinach: 51 st.C (t.o 19,5 st.C)
Po 48 godzinach: 44 st.C (t.o 19,8 st.C)

Drugi test z wygrzaniem termosu (zalanie wrzątkiem na około 3 minuty przed właściwym wlaniem płynu)

Temperatura wlewanego płynu: 98 st.C (początkowa temperatura otoczenia 20,2 st.C)

1.Pierwszy pomiar po 12 godzinach od zalania termosu: 76 st.C (temperatura otoczenia 20 st.C)
2.Drugi pomiar po 24 godzinach od zalania termosu: 62 st.C (temperatura otoczenia 20,5 st.C)
Ciecz była wlana pod linię korka, termos stał na parapecie przy oknie.
I dalej:
Po 36 godzinach: 53 st.C (t.o 20,6 st.C)
Po 48 godzinach: 45 st.C (t.o 20,7 st.C)

Trzeci test (bez wygrzewania termosu)

Temperatura wlewanego płynu: 96 st.C (zmierzyłem zagotowany wrzątek tuż przed wlaniem do termosu)

Początkowa temperatura otoczenia: 22 st.C
1.Pierwszy pomiar po 12 godzinach od zalania termosu: 75 st.C (temperatura otoczenia 21 st.C)
2.Drugi pomiar po 24 godzinach od zalania termosu: 63 st.C (temperatura otoczenia 22 st.C)
Ciecz była wlana pod linię korka
Termos przez cały czas stał na parapecie przy oknie w pokoju.

Czwarty test z wygrzaniem termosu (zalanie wrzątkiem na około 3 minuty przed właściwym wlaniem płynu)

Temperatura wlewanego płynu: 98 st.C (zmierzyłem zagotowany wrzątek tuż przed wlaniem do termosu)

Początkowa temperatura otoczenia: 20,2 st.C
1.Pierwszy pomiar po 12 godzinach od zalania termosu: 76 st.C (temperatura otoczenia 20 st.C)
2.Drugi pomiar po 24 godzinach od zalania termosu: 63 st.C (temperatura otoczenia 19,8 st.C)
Ciecz była wlana pod linię korka
Termos przez cały czas stał na parapecie przy oknie w pokoju.

Piąty pomiar bez wygrzania termosu po około roku użytkowania.

Temperatura wlewanego płynu: 96 st.C (temperatura otoczenia 23 st.C)

1.Pomiar po 12 godzinach – 75 st.C
2.Pomiar po 24 godzinach – 62 st.C

Szósty pomiar na balkonie bez wygrzewania termosu

Temperatura otoczenia około 2,5 st.C plus lekki chłodny wiatr i padający śnieg z deszczem

Temperatura początkowa wlewanego płynu: 96 st.C
Pomiar po 12 godzinach: 70 st.C

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl