[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Wygoda5.00
Wyposażenie2.00
Wytrzymałość4.00
OGÓLNA 3.67

Berghaus Freeflow 32 Light

Plecaki » Średnie (31 do 50 l)

Materiał: Cordura DuPont
System nośny: Freeflow Lite
Pojemność: 32 + 7
Waga 860g


karysek

2016-02-25 15:48

Ocena produktu

Wygoda5
Wyposażenie2
Wytrzymałość4
OGÓLNA 3.67
Berghaus Freeflow 32 Light Berghaus Freeflow 32 Light

Witam,

Plecak kupiony dobrych kilka lat temu - 2008 r. , generalnie przeznaczenie to wycieczki 3-5 dni, z noclegami w schronach. Wtedy plecak był pewnym novum - nie było zbyt wiele informacji na temat wytrzymałości systemu nośnego - a ja osobiście sceptycznie podchodziłem do takich wynalazków....., do zakupu przekonała mnie cena -trafiłem go za 180 zł, (regularna cena to było ok 350-450zł)

Użytkowany był na wszelkich wyjazdach, trasy od 1 dn do 7-9 dni z noclegami schroniskowymi.

Wygląd i budowa:

Wykonanie plecaka sprawia bardzo dobre wrażenie, brak jakichkolwiek wystających nitek, wszystkie szwy prowadzone równo i solidnie. Plecak swoją bryłą wpisuje się w gatunek plecaków wspinaczkowych - niezbyt szeroki, dość wysoki jak na 32 l z "podciętym dołem" - dona część plecaka jest skośna.

Plecak w większości wykonany jest z Cordury w dwóch odcieniach - jedynie spód (czarny) wykonany jest z grubszego, bardziej porowatego i sztywniejszego materiału, oraz górna część komina z materiału nieco lżejszego niż Cordura.

Szelki wygodne, wykonane od spodniej strony z tkaniny przypominającej Mesch (wygląda to jak siateczka wielokrotnie na siebie nałożona tworząca strukturę "plastra miodu", dość grube/mięsiste, z wierzchu szelki również pokryte Cordurą. Taka struktura powoduje małe pocenie się pod szelkami plecaka.

Pas biodrowy wykonany w ten sam sposób co szelki - odcinek do bioder, na brzuchu mamy zwykły pasek plecakowy.

System nośny:

System nośny opiera się na stelażu 4 prętów z tworzywa oraz siateczki dystansowej. Dwa z nich poprowadzone "na krzyż" przez plecy - decydują o przestrzeni między plecami, a siatką i 2 wzdłużnie, łukowato do plecaka - poprawiają sztywność konstrukcji.

Taka konstrukcja zapewnia naprawdę dobrą wentylację pleców - przy mocniejszym wietrze po prostu czuć powiewy na plecach.
Jednocześnie jest to jeden z wygodniejszych systemów, z którymi miałem do czynienia -sprawuje się doskonale do czasu dużego dociążenia.
Zdarzało mi się wtedy poczuć na plecach pręty w okolicy kręgosłupa, które nie potrafiły utrzymać sztywności, mówimy o pakowaniu w okolicach 20 i więcej kg więc relatywnie dużo przy tej pojemności plecaka.

Wytrzymałość:

Materiał plecaka bardzo wytrzymały - po kilku latach mamy kilka niewielkich przetarć Cordury na "czapce plecaka" oraz na szelkach, materiał jest o tyle fajny, że nawet ew przedziurawienie go nie powoduje dalszej destrukcji w miejscu osłabienia, a nie jestem osobą, która w jakoś specjalnie dba o plecak w transporcie....a przeżył naprawdę sporo.

W ostatnim czasie doszło jednak do uszkodzenia systemu nośnego - jeden z prętów pionowych, usztywniających wyszedł górą plecaka....(niestety nie posiadam zdjęć, więc opiszę możliwie najdokładniej). Pręty na dole umieszczone są w "kieszeniach" z materiału przyszytych do tylniej ścianki -i to działa bez problemu.
W górnej części wpuszczone są w grubą "listwę z materiału" - jeden pręt przebił mocowanie, przeszedł kieszeń w czapce plecaka i wyszedł górą na jakieś 5-7 cm....
Wszystkie pręty są dość mocno wygięte i powoduje to dodatkowe ich startowe naprężenie - co przy dużym obciążeniu plecaka daje spore siły.

Widzę, że w obecnych modelach nieco zmieniono konstrukcję, już nie same pręty, a połączenie z poduszkami jest stosowane, więc prawdopodobnie da to większą wytrzymałość.

Wystający odcinek został ucięty :D

Obecnie dalej użytkuje plecak, ale raczej na lekko, unikając większych obciążeń, przy których odczuwalnie spadła jego stabilność.

Funkcjonalność:

Mała ilość kieszeni - mamy tu tylko jedną kieszeń w czapce plecaka- od dołu siateczkową - więc raczej delikatne rzeczy, jedną wewnętrzną na plecach - chyba pod camelback?, i dwie siateczkowe na zewnątrz. Dostęp do komory głównej, tylko od góry co przy mocniej zapakowanym plecaku bywa upierdliwe,
Kieszonki boczne siatkowe dość spore, ale jak dla mnie nieco na "niskie" aby utrzymać butelkę 1,5l trzeba wykorzystać paski kompresyjne powyżej.

Podobnie praktycznie brak możliwości troczenia - brak troczków na czekan, kijki czy karimatę poważnie ogranicza wykorzystanie na dłuższych wyjazdach.
Ja po prostu doszyłem 2 duże troki (żółte na zdjęciach) do spodu plecaka, tak żeby karimata się nie obijała o nogi.

Na froncie plecaka mamy jeszcze 4 małe szlufki (rozłożone na kwadrat) - z przełożonym sznurkiem miało to pełnić funkcję "kieszonki siatkowej" na softa lub cieńką bluzę - żeby tak było musiałem doszyć dodatkowe przelotki ale szału nie ma.

Poza tym pakowność plecaka spora, mamy do dyspozycji 32l + komin ok 3-5l, co pozwala spokojnie spakować się mnie i Małżonce na 2-3 dni,

Podsumowanie:

Plecak bardzo wygodny i komfortowy na 1-2 dniowe trasy. Posiada bardzo dobry system wentylacji - a jestem osobą potliwą. Nie ukrywam, że miałem dylemat z oceną wytrzymałości - z jednej strony plecak nie był oszczędzany i zarówno materiał jak i konstrukcja narpawdę sporo przeszła, z drugiej strony uszkodzeniu uległ jeden z bardziej istotnych elementów systemu nośnego, co jednak nie jest odczuwalne przy noszeniu "na lekko" - trasy 1-3 dni nawet dla 2 osób, a takie jest jego główne przeznaczenie - stąd ocena 4.

Zalety:

Wygodny system nośny
Dobra wentylacja pleców
Wytrzymały - pancerny materiał zewnętrzny
Grube, mięsiste szelki
Wykonanie bez zarzutu

Wady

Mała ilość kieszeni w środku jak i na zewnątrz - brakuje możliwości szybkiego wyjęcia drobiazgów (portfel, klucze itp)
Brak możliwości troczenia sprzętu, - musiałem doszyć troki, itd
Dostęp do komory tylko od góry

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl