[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Black Diamond Trail

Akcesoria » Kije

Materiał: aluminium 7075
Rękojeść: Pianka
Grot: widia
Waga: 528 g (para)
Anti-shock: nie
Maksymalne rozłożenie: 140 cm, po złożeniu 62,5 cm
3 częściowe, talerzyki zimowe w komplecie
Cena: ok. 299 zł


Agryppa

2013-11-02 12:42
Black Diamond Trail Black Diamond Trail

Geneza

Po długiej lekturze forum i wielu ofert, korzystając z promocji, za ok. 200 zł stałem się właścicielem kijów producenta zza wielkiej wody. Szukałem kijów spełniających dwa podstawowe warunki, tj. niezawodności, czyli im mniej elementów tym lepiej i o odpowiedniej długości, dla wysokiego faceta. Zrezygnowałem z kijów z antishockiem, uznając że to element który zwiększy wagę a zepuć się zawsze może.

Budowa

Kije trzysegmentowe. Podziałka centymentrowa na środkowym i dolnym segmencie, rozmieszczona co 5 cm. Nad grotem, umieszczony na stałe gumowy talerzyk. Rączka prosta, wykonana z pianki, wyprofilowana pod dłoń, co daje pewniejszy chwyt. Pianka dość twarda, ale giętka. Grip jest przedłużony o ok. 15 cm. Pozwala to na "skrócenie" kija, bez ruszania zacisków. Paski ( szerokości 3,5 cm ), po wewnętrznej stronie miękka wyścióka. Kije oznaczone jako lewy i prawy. Po za tym oznaczeniem są identyczne.

W dolnym i górnym segmencie kijów zastosowano zewnętrzny system zaciskowy FlickLock. Regulacja opiera się o tulejkę z zaciskiem. Zacisk można też regulować śrubą umieszczoną w tulejce. Sam nie miałem takiej potrzeby.

Użytkowanie

Kije zakupione lipcu 2012 r. Od tego czasu są ze mną na każdym wyjeździe. Zarówno kilkudniowym jak i jednodniowych. Są to moje pierwsze kije. Pierwszym wrażeniem jest brak "mocnej" sztywności, a raczej swoista giętkość. Wtedy jeszcze obawiałem się czy dadzą radę 84 kg moim własnym + bagaż. Obawy okazały się bezzasadne i wynikały bardziej z wyobrażenia, iż kij musi być sztywny. Wielokrotnie opierałem na nich swój ciężar, znoszą to bez zarzutu. Ich wiotkość, czy raczej sprężystość, obecnie jest niezauważalna. Ale dla niektórych może mieć to znaczenie. System mocowania – zacisk można ustawić jedną ręką a raz ustawiony trzyma zadaną długość. Otwarcie zacisku nie wymaga większej siły. Nigdy też żaden z kijów nie złożył się samoczynnie. System jest taki jaki miał być, prosty i niezawodny. Profilowany kształt rączki ułatwia chwyt a wydłużony grip powoduje że raz ustawiona długość kija jest pasująca tak na podejścia jak i zejścia. Mam ustawioną stałą długość i to generalnie wystarcza. Pasków nie używam, więc ich nie ocenię.

Kije poza zadrapanami i wytarciem kija w miejscu gdzie generalnie ustawiam mocowanie, większego zużycia nie wykazują. Po powrocie je suszę, o ile są mokre, przecieram i trzymam rozłożone.

Podsumowanie:

O ile w chwili zakupu obawiałem się czy dadzą radę, w końcu miał to być punkt podparcia, to obecnie nie zamieniłbym ich na inne. Ich prostota i praktyczność powoduje, że dla mnie, są tym czym mają być. Oparciem. Nic więcej nie oczekuję od kijów. Proste mocowanie i przedłużony grip, coż trzeba więcej? Można oczywiście zżymać się na ich wagę, żony fizany compact są sporo lżejsze, ale to jestem skłonny im wybaczyć.

Zalety:
system mocowania
przedłużony grip

wady:

dla niektórych "wiotkość"
cena

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl