[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Oddychalność4.00
Podeszwa4.00
Wygoda5.00
Wytrzymałość5.00
OGÓLNA 4.50

Montrail Hardrock 09

Obuwie » Niskie

Gryptonit zapewnia doskonałą przyczepność i wyjątkową trwałości
Uformowane śródstopie zapewnia odpowiednie wsparcie i właściwą sztywności obuwia niezbędną do biegania w trudnym terenie
Pełna stopa Trail Shield w ramach ochrony stopy przed kamieniami i innymi odłamkami w terenie
Specjalna konstrukcja siatki buta zapewnia uczucie świeżości stopie, doskonale oddycha a zarazem utrzymuje brud na zewnątrz.
Technologia Perimeter zapewnia komfort i stabilność na nierównych powierzchniach.

bartolini

bartolini
2012-04-02 20:48

Ocena produktu

Oddychalność4
Podeszwa4
Wygoda5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.50
Montrail Hardrock 09

ZAKUP

Ponad rok temu (XI2010) potrzebowałem butów do biegania. Szukałem buta, który po dwóch miesiącach nie rozleci się a podeszwa nie zadepcze pod znacznym obciążeniem (88-90kg). Z tej przyczyny wszystkie cuda atrakcyjne cenowo odpadły w przedbiegach. Nie chciałem też inwestować sporej kwoty. I tak przez przypadek trafiłem na promocje montrail. Butów, do biegania terenowego lub jak kto woli trail running.

EKSPLOATACJA

Dziadek mój mawiał, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do dupy. W przypadku hardrocka ta teza nie do końca się sprawdza. Szybko objawiły swój wszechstronny charakter. Punktem wyjście oczywiście było bieganie, ale z nadejściem wiosny podejściówki(Tatry, Jura, Sokoliki), buty na rower, w góry i do każdej innej aktywności tzw. outdoorowej. Dodam, że obuwie jest przeze mnie nad wyraz często eksploatowane (również miasto) i z małą dbałością. Gdyby były odrobinę ładniejsze, chodziłbym w nich do pracy.

PODESZWA/AMORTYZACJA
Co kryje się pod tajemniczym gryptonit nie mam pojęcia. Wystarcza mi, że podeszwa charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Jej agresywny bieżnik zimą wgryzał się w śnieg zmrożony. Zęby gumy wbijają się w ziemię niczym zęby koparki :) Tarcie tracimy gdy podeszwa zapcha się błotem. Co niestety następuje bardzo szybko. Jest to poważna wada buta z przeznaczeniem terenowym! Bieganie po deszczu równa się dodatkowe kilogramy na stopach plus walka z utrzymaniem równowagi.
Dodam, że podeszwa jest naprawdę wytrzymała na ścieranie. Miała styczność również w dużej mierze z betonem czy asfaltem i jak do tej pory dużych strat na gumie nie widać.
Powyżej napisałem, że butów używałem jako podejściówki. Oczywiście to pewnego rodzaju skrót myślowy i nie należy tego traktować dosłownie. Acz sprawna osoba poradzi sobie i w skałach w tych butach tak do V-tego stopnia.
Stopa opiera się na grubej i masywnej podeszwie. Podczas biegania nie odczuwałem dyskomfortu czy też zmęczenia stóp. Tak samo przy użytkowaniu jako buty górskie. Po ponad rocznym użytkowaniu buty wciąż amortyzują, a ewentualne zbicie śródpodeszwy jest nieznaczne i nie ma wpływu na ogólne użytkowanie.

KOMFORT/WYGODA/WYTRZYMAŁOŚĆ
Jedne z wygodniejszych butów jakie mam/miałem! Buty są dość ciężkie, przy tym sztywne. Stopa w bucie siedzi pewnie i stabilnie. Poprzez odpowiednie sznurowanie buta można regulować jego wygodę: od kapcia po niemalże rękawiczkę opinającą stopę. But cechuje dobra oddychalność. W to dzięki siateczkowej cholewce. Producent przy tym pomyślał, by pięta była sztywna a palce dodatkowo zabezpieczone przed ewentualnym obiciem o korzenie czy kamienie.

PODSUMOWANIE
Buty kupiłbym jeszcze raz. I niech to stanowi podsumowanie oraz rekomendację.

WADY
- zachodząca błotem podeszwa (!)
- rozwiązujące się sznurowadła
- wygląd :)
ZALETY
- wygoda
- oddychalność
- wszechstronność użycia
- amortyzacja
- wytrzymałość

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl