[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Petzl Myo 5

Oświetlenie

Dwa źródła światła - ksenon halogen (zasięg do 100m) -5 LED z stabilizacją napięcia i regulacją mocy (zasięg od 5 – 15m)
Czasy świecenia: ksenon halogen ( 4h ), 5 LED optimal (30- 100h w trybie awaryjnym), 5 LED maximal (10 – 110h w trybie awaryjnym), 5 LED economic (90 – 160h w trybie awaryjnym)
Waga: 138 g bez baterii z bateriami 238g

Husky

2004-05-21 07:00

Przymierzałem się do kupna nowej czołówki mój wysłużony MegaBelt Petzla miał dwie wady: czas pracy to ok. 8-10h i baterie R14 – jakoś o paluszki pod ręką zawsze łatwiej.

MYO 5 – zasilana jest czterema paluszkami, otwarcie pojemnika na baterie może przysparzać na początku troszkę kłopotów – jednak producent w instrukcji pokazuje jak przy użyciu obudowy lustra poradzić sobie z zamkiem na pojemniku. Można zrobić to ręcznie jednak wymaga to pewnego chwytu i siły. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest spiralnie skręcony przewód zasilający – wtedy ma sens system regulacji pasków, sam system jest sprawdzony i od lat stosowany w czołówkach Petzla. Na paskach umieszczono zasobnik na zapasową żarówkę.

Włączenie czołówki odbywa się przez przekręcenie oprawki reflektora, najpierw świecą się LEDy – 1 przekręcenie dostajemy światło o średniej sile, wyłączenie i ponowne przekręcenie do pozycji włączone – dostajemy światło o dużej sile, znowu wyłączamy i włączamy i mamy światło ekonomiczne o małej sile. Dalsze przekręcenie oprawy włącza ksenonowy halogen i możliwość regulowania wiązki światła. Może się to wydawać skomplikowane jednak opanowanie działania nie zajmuje wiele czasu i jest intuicyjne.

Czołówka ma regulowaną wysokość świecenia. Diody wyposażone są w układ elektroniczny stabilizujący napięcie, zapewniający stały poziom oświetlenia. Kiedy baterie są bliskie wyczerpania czołówka automatycznie przełącza się w tryb awaryjny – światło jest bardzo słabe ale masz je jeszcze przez około 10 godzin. Materiały użyte do produkcji oceniam bardzo wysoko, korzystam z czołówki praktycznie codziennie i po ponad roku użytkowania nie widać znaczących śladów zużycia. Poprawiono jakość gum (pasków) w porównaniu z starszymi modelami są grubsze.

Czołówki serii MYO są mniejsze i lżejsze z udoskonaloną ergonomią w stosunku do starszych modeli. Światło LEDowe jest mocno rozproszone w zasięgu od 5 do 15 metrów, wystarczające do pracy, marszu w ciemności – co powoduje że włączanie halogenu jest bardzo rzadkie. Deklarowane czasy świecenia są uśrednione – w zależności od marki i rodzaju baterii uzyskałem lepsze i gorsze od podanych przez producenta czasy świecenia. Biegając psim zaprzęgiem w nocy używałem światła LED o średniej mocy, a odległość między mną a liderem wynosiła około 10 metrów i światło nawet w dynamicznym ruchu było wystarczające na pełnym dystansie.

Podsumowując uważam, że czołówka MYO 5 jest produktem wysokiej jakości o doskonałych własnościach technicznych.

Zalety:
- nieporównywalna ze starymi czołówkami funkcjonalność
- czas świecenia
- poprawiona jakość taśm
- duża odporność na uszkodzenia mechaniczne
- konstrukcja szyby lustra utrudnia jego zarysowanie
- bardziej przemyślane prowadzenie kabla (spiralnie zwinięty) w porównaniu z starymi modelami

Wady:
- wysoka, ale uzasadniona cena
- przekombinowany patent zamykania pojemnika z bateriami

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl