[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Fjord Nansen Tybet

Namioty

Tropik: Poliester 185 T - słup wody 2000 mm
Sypialnia: Nylon - oddychający
Podłoga: Polietylen - słup wody 5000 mm
Stelaż: rurki z włókna szklanego 9,5 mm
Waga: 3800 g ze wszystkim
Waga bez śledzi: 3400 g
Wymiary sypialni (dł x szer x h): 210 x 150 x 115 cm
Wymiary po spakowaniu (dł x średnica): 56 x 16 cm
Wymiary przedsionków: w najszerszym miejscu 80 cm
Ilość osób: 2-3
Przedsionki: 2
Wejścia: 2

Johnny Walker

2004-05-14 07:00
Fjord Nansen Tybet Fjord Nansen Tybet

Namiot ten kupiłem w Horyzoncie w sierpniu 2003. Trzeba przyznać, że trochę przeszedł razem ze mną. Już pierwszy dzień użytkowania był niesamowitym testem dla niego podczas ogromnej ulewy... test zakończył się pozytywnie.

Namiot wykończony jest tak sobie, nie widać w nim jakiś zadziwiających pomysłów. Nitki nie są poodcinane, szwy nie zawsze idealnie równe - te szczegóły zawsze powodują niższą ocenę. Namiot wyróżnia się jednak konstrukcją - nie jest to typowe iglo. W poprzek tropiku przekładamy pałąk, który napina go powiększając dwa przedsionki do wielkości, w których zmieści się rower. Bo jest to namiot "rowerowy". Jak sama nazwa mówi jest to namiot 2-3 osobowy. Oczywiście to tylko zapewnienia producentów, w miarę wygodnie jest w dwie osoby.... trzy to już prawdziwe "przeżycie"

Kolor tropiku ciemno zielony, sypialni pomarańczowy. Istnieje możliwość użytkowania namiotu bez rozkładania tropiku.
Po spakowaniu namiot przechowuje się w niezbyt fortunnie uszytej "torbie" z niemożliwością doczepienia jej do plecaka gdyż rączki są wszyte do torby.

Zamki
Wszyte w tropik i sypialnie pozostawiają bardzo wiele do życzenia - za małe uchwyty, potrafią się rozpiąć same z siebie, dwa zamki działające w przeciwną stronę powodują, że nie da się domknąć namiotu i pozostaje minimalna szparka.

Szkielet
Rurki z włókna szklanego średnicy 9,5mm plus pałąk powiększający przedsionki tez z włókna szklanego grubszej średnicy z dwoma zaślepkami na końcu. Nie ma trudności w rozkładaniu namiotu przez jedną osobę. Jednak sama budowa namiotu jest tu niestety ograniczeniem uniwersalności. Podczas silnych wiatrów na lodowcach namiot nie jest na tyle opływowy by nie prowokować wiatru do zniszczenia go. Źle zamontowany pałąk jest przyczyną prucia się materiałów.

Kolejną wg mnie istotną wadą jest system mocowania tropiku - na zatrzaski z plastiku. No cóż jest to wygodne i bardzo szybkie jednak ... boje się o wytrzymałość takich zatrzasków na uszkodzenia mechaniczne jak i na ich wytrzymałość, podczas np. mrozów bądź wichury.
Namiot jest raczej na wycieczki piesze i rowerowe, niż na wyprawy w wyższe partie gór.

Wnętrze
Niezbyt przestronne, nie ma żadnych nowatorskich patentów, w sumie 4 schowki, górne kanały wentylacyjne, moskitiera wszyta tylko do polowy wejścia. Namiot oddycha w miarę dobrze - przynajmniej w dwie osoby nie było z tym problemu. Podłoga jednak wg mnie ma za mało podniesiony w górę materiał nieprzemakalny. W wysokich trawach może być problem o poranku.

Zalety:
- dwa wejścia
- możliwość użytkowania bez tropiku
- szybko się rozkłada (system Fast - Click)
- nie sprawia problemów przy pakowaniu - mieści się bez szarpania w swojej firmowej torbie
- dwa naprawdę duże przedsionki
- wzmocnienia w rogach namiotu

Wady:
- mała liczba odciągów
- mimo wszystko waga
- trudna do założenia rurka w poprzek - powiększająca przedsionki
- ciężkie i niewytrzymale śledzie
- słaba jakość wykończenia
- brak jakichkolwiek zapasowych materiałów na łatki
- brakuje kilku patentów ułatwiających życie

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl