[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Wygoda3.00
Wyposażenie5.00
Wytrzymałość5.00
OGÓLNA 4.33

Esbit tytanowy kubek poj. 750 ml +titanium solid fuel stove

Kuchnia turysty

Używany przeze mnie zestaw składa się z tytanowego kubka o pojemności 750 ml. i tytanowego palnika na stałe
paliwo Esbit.
Kubek ma wysokość 11cm i średnicę 9,5cm. Dzięki takiemu kształtowi bez pokrywki, do kubka może zostać wsunięta
lexanowa butelka o pojemności 1L (np. Naglene). Praktyczna pojemność kubka wynosi około 650 ml.
Palnik składa się z podstawki dostosowanej rozmiarem do kostki paliwa,
oraz trzech nóżek. Wszystko składa się zgrabnie i mieści w firmowym siateczkowym pokrowcu. W przypadku kubka sytuacja
jest identyczna. Firmowy pokrowiec z siatki ma dwie kieszonki,do których wsuwamy np. sporka. Całość wykonana z tytanu
"w kolorze naturalnym", robi solidne "niemieckie wrażenie". Kubek waży 109 gr, zaś palnik 12gr


Pim

Pim
2010-03-28 23:51

Ocena produktu

Wygoda3
Wyposażenie5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.33
Esbit tytanowy kubek poj. 750 ml +titanium solid fuel stove

Wstęp:

Używany przeze mnie zestaw składa się z tytanowego kubka o pojemności 750 ml. i tytanowego palnika na stałe paliwo Esbit.
Kubek ma wysokość 11cm i średnicę 9,5cm. Dzięki takiemu kształtowi bez pokrywki, do kubka może zostać wsunięta lexanowa butelka o pojemności 1L (np. Naglene), oraz kartusz 100gr. Praktyczna pojemność kubka wynosi około 650 ml. Kubek posiada pokrywkę z trzema otworami służącymi do podprowadzania pary w trakcie gotowania.
Palnik składa się z podstawki dostosowanej rozmiarem do kostki paliwa, oraz trzech nóżek. Wszystko składa się zgrabnie i mieści w firmowym siateczkowym pokrowcu. W przypadku kubka sytuacja jest identyczna. Firmowy pokrowiec z siatki ma dwie kieszonki,do których wsuwamy np. sporka. Całość wykonana z tytanu "w kolorze naturalnym", robi solidne "niemieckie wrażenie". Kubek waży 109 gr, zaś palnik 12gr. Do podgrzewania wody używamy firmowego suchego paliwa, które produkowane jest od 1936 roku. Osobiście stosuję kostki o wadze 14 gr.
Na jednej kostce w tym zestawie, używając osłony przeciwwiatrowej gotujemy 0,6L wody w 13 min 20 sek. Kostki występują w opakowaniach 12x14gr. gdzie każda kostka jest oddzielnie hermetycznie pakowana, oraz 6x14gr.
gdzie w jednym opakowaniu znajduję się po trzy kostki. Dostępna jest jeszcze trzecia opcja 20x4gr. Ta może być używana przy gotowaniu potraw, gdzie trzeba do palnika regularnie "dokładać" kolejne porcje paliwa.
Dla wyjaśnienia: zdecydowałem się na określenie "palnik" by w dalszej części recenzji móc porównać z innym produktem Esbitu, "kuchenką" na paliwo stałe produkowaną bez specjalnych zmian od 1936 roku
(http://spmip.mojeforum.net/temat-vt18.html).

Użytkowanie:

Zestawu używam od lutego 2009. Wykorzystuję go przede wszystkim do weekendowych wyjazdów. Cześć z tych wyjazdów wiąże się z noclegiem. W ich trakcie gotuję wodę na herbatę, oraz wodę służącą do zalania wieczornego kuskusa lub liofilizatu, oraz do przyrządzenia porannego muesli. W praktyce oznacza to użycie jednej kostki rano: 300ml muesli, 300ml herbata na
początek dnia, wieczorem 300ml-400ml kuskus, kaszę lub liofilizat, reszta idzie na herbatę, a następnie trzeci kubek służy do zagotowania wieczornej herbaty.Razem są to trzy kostki. Koszt paliwa około 8 PLN. (opakowanie 6x14gr kosztuje 16 PLN)
Inne zastosowania to jedno dniowe wypady, gdzie latem w upał mogę się napić kubek zielonej herbaty. W tym roku zestawu używałem na próbę
w warunkach zimowych gotując wodę którą posiadałem w lexanowej butelce. Dzięki temu miałem wybór pomiędzy herbatą a bulionem.
Przy użyciu wody z butelki, noszonej w plecaku czas gotowania pozostał praktycznie nie zmienny ( 30 - 40 sek. dłużej). Gotując wodę ze strumienia, kostka paliwa pozwalała na zagotowanie około 400 ml. wody. Topić śniegu nie próbowałem.
Czasy gotowania są długie. Wypróbowywałem palnik w kilku kombinacjach naczyń, każdorazowo z zastosowaniem osłony przeciwwiatrowej.
Kostki spalają się prawie w 100%, pozostaje jedynie trochę ciekłej pozostałości która zasycha. Jednak na naczyniach pozostaje sadza. Usuwa się ją łatwo w domu ściereczką i płynem do naczyń, a w warunkach obozowych "podręczną" kępą trawy.
Dodatkowo porównywałem z "klasyczną" kuchenką Esbita, czyli ze sprzętem znanym wielu jako np. element menażki "Harcerz, oraz palnikiem gazowym Optimus Crux":
1. palnik Esbit Ti + kubek Esbit 750 ml (600 ml wody) - 13.20;
2. kuchenka Esbit + kubek Esbit 750 ml (600 ml wody) - woda nie zagotowała się przed wypaleniem kostki paliwa;
3. kuchenka Esbit + kubek Esbit 750 ml (500 ml wody) - 10.20;
4. Optimus Crux + kubek Esbit 750 ml (600 ml wody) - 3.30; palnik odkręcony na około 1/2 mocy. Większy płomień ogrzewa krawędź kubka i "umyka" w atmosferę..
W związku z tym sprawdziłem możliwości palnika przy gotowaniu wody w naczyniu o większej szerokości dna: Evernew Ti 0,9L średnica około 12,5cm,
co powinno pozwolić na lepsze wykorzystanie kaloryczności pojedynczej kostki paliwa:
5. palnik Esbit Ti + naczynie Evernew Ti 0,9L (600 ml wody) - 9.30;
6. kuchenka Esbit + naczynie Evernew Ti 09L (600 ml wody) - 7.40.

Wnioski:

Produkty Esbitu opisywane tutaj są produktami niszowymi. Ceny ich są następujące: Kubek kosztuje: 169 PLN, Palnik kosztuje: 49 PLN, opisywana również kuchenka
w zestawie z kompletem paliwa 20x4 lub 6x14 kosztuje: 38 PLN.
Ze względu na niską kaloryczność suchego paliwa czasy gotowania są długie w porównaniu z nowoczesnymi palnikami gazowymi. Esbit przez wiele lat swoje
produkty kierował w znaczne mierze do odbiorcy militarnego i jako składnik zestawów przygotowywanych do pomocy np. ofiarom klęsk żywiołowych.
Paliwo to jest proste w użyciu, praktycznie nie potrzebuje dodatkowej "infrastruktury" jak w przypadku palników i odwiecznego pytania: gwint? przebijane?
W chwili obecnej szerzej wraca na rynek turystyczny.
Próbując ten zestaw stosować w tradycyjnie pojmowanej turystyce, gdzie funkcje gotowania potraw mają miejsce jest to wybór słaby, mało praktyczny i kosztowny przy dużym zużyciu paliwa. Czasy gotowania o tym świadczą jednoznacznie. Jednak w sytuacji, krótkich, szybkich i lekkich wyjazdów, gdzie gotowanie ogranicza się do doprowadzenia wody do temperatury wrzenia jest to ciekawa alternatywa. Moda na odchudzanie ekwipunku, która pojawiła się m.in. pod wpływem rajdów "ekstremalnych", stron internetowych takich jak backpackinglight, spowodowała, ze taki zestaw w pewnej sytuacji, i w pewnym dosyć wąskim zakresie zastosowań nabiera sensu.
Kubka również używałem w komplecie z palnikiem Optimus Crux i kartuszem 100gr.
Moje poszukiwania takiego kubka zaczęło się od SnowPeaka o takiej pojemności, w który daje się zapakować kartusz, palnik i jeszcze w ramach pokrowca można dodać drugi kartusz. Palnik Esbita wydawał się być początkowo dodatkiem, a potem zacząłem go używać regularnie. W wersji "gazowej" razy zabierałem go np. na rodzinne wypady jako rezerwę na wypadek potrzeby zagotowania herbaty, bez poszukiwania czajnika elektrycznego, czy przydrożnego baru, jak również na wycieczki narciarskie zimą jako sprzęt "na wszelki wypadek". W tym zestawie pełni swoją rolę bardzo dobrze. Pamiętać należy o ostrożności przy stosowaniu osłon przeciwwiatrowych. Mogą powodować nadmierne nagrzewanie kartusza, co w pewnych sytuacjach grozi problemami. W takiej konfiguracji kubek + lekki palnik + kartusz 100 gr jest to polecenia godny zestaw.
Kubek jak i palnik są trwałe. Ślady użytkowania od płomieni palników, żadnych wgnieceń odkształceń. Pokrowiec jest mocny i dobrze osłania kubek w plecaku.
W związku z tym ocenę wygoda należy traktować następująco:
- Stosowanie ogólno-turystyczne 3.
- Stosowanie ultralight 4.

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl