[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Wygoda5.00
Wytrzymałość4.00
OGÓLNA 4.50

Black Diamond Cosmo

Oświetlenie

Czołówka Black Diamond Cosmo:

-zasięg świecenia: do 38 m (Dioda 1/2 WATT LED)
-zasięg świecenia: do 14 m ( 2 Diody SuperBright LED)
-typ baterii: 3 baterie AAA (w komplecie)
-poziomy oświetlenia: maksymalny, optymalny, ekonomiczny, pulsacyjny
-czas pracy: do 200 h (przy poziomie ekonomicznym dla 2 diod)
-waga: 80 g (z bateriami), 44 g (bez baterii)
- wodoodporna ( odporna na deszcz)

antropolog

2009-11-08 12:29

Ocena produktu

Wygoda5
Wytrzymałość4
OGÓLNA 4.50

słowem stępu

Nie jest to moja pierwsza czołówka,lecz ponieważ dotychczasowa uległa zniszczeniu, nadszedł czas na zakup nowej. Podczas poszukiwań odpowiedniej czołówki potrzebowałem pilnie czegoś do wspinaczki skałkowej i na piesze wycieczki górskie. Kryterium wyboru - pułap cenowy, czas świecenia i funkcje . Rozważałem zakup Tikki plus - Petzla, lub właśnie Cosmo Black Diamonda - obie w podobnej cenie, wybór padł na Cosmo - był to strzał w dziesiątkę

Wygląd i pierwsze wrażenie

Jestem w tej kwestii staromodny, gdyż przyzwyczaiłem się do klosza jako cylindra, w środku z półsferą lustrzaną. Jednak po wstępnych oględzinach czołówek i sprawdzeniu ich świecenia ( na miarę możliwości sklepowych) przekonałem sie do obłego kształtu Cosmo - Latarka jest mała poręczna, dobrze się pakuje i dobrze się nosi. Obudowa jest solidna, jednak obawiałem się trochę o porysowanie szybki w miarę używania, no ale nic nie trwa wiecznie.
Czołówka dostępna w 2 kolorach: bordowy i srebrny - mi podoba się subiektywnie ten pierwszy.

Wyposażenie i funkcjonalność

Czołówka wyposażona jest w 1 diodę 1/2 Watową oraz w dwie małe, tzw. super mocne. W komplecie są baterie (3x AAA), które bajecznie prosto się wymienia, oraz taśma na głowę w postaci regulowanej opaski - przy tej masie czołówki (80g z bateriami) w zupełności wystarcza.Czołówkę możemy regulować w pionie, a sterujemy wyborem funkcji jednym dużym przyciskiem - bardzo wygodne, gdyż możemy to robić w grubych rękawiczkach. Przycisk wciśnięty mocno - wybór: dioda silna-wyłączenie-diody małe-wyłączanie. Kiedy już wybierzemy, które źródło światła nas interesuje, pora na lekkie dociśnięcie do połowy, wówczas dokonujemy wyboru: silne światło-średnie-oszczędne-pulsacyjne. Jest to bardzo wygodne, choć już np. w rękawicy narciarskiej trzeba naciskać powoli, by wyczuć moment zmiany a nie wyłączać sobie światła.
Producent pisze, że Cosmo jest wodoodporna, jednak nie jest ona szczelna, lecz konstrukcyjnie pomyślana tak, by woda w postaci deszczu czy chlapnięcia nie przedostała się do środka, niemniej zanurzenia w wodzie na pewno nie przetrzyma. ( tu dodam, iż przy maksymalnej zlewie pojawiła sie raz rosa po wewnętrznej czesci szybki, ale czołówka świeciła nadal i w niczym to nie przeszkadzało)


charakterystyka świecenia

Z racji diod latarka świeci trupio-białym światłem. zarówno przy skupionym, jak i rozproszonym świetle, na nowych bateriach w najmocniejszym trybie latarka oślepia, mi osobiście do marszu wystarczy tryb oszczędny. Tryb światła rozproszonego wystarcza do większości zadań, np. marsz, zbieranie ekspresów, wyjmowanie kostek, natomiast tryb silnej wiązki (1/2 watowa LED) daje mocno skupioną wiązkę, która okazała się bardzo przydatna np. podczas wyjmowania, już późnym wieczorem, w półmroku kostek z głębszych szczelin, kiedy się zakleszczyły po odpadnięciu.
Podczas każdego użycia nie używałem latarki dłużej niż 2-3h i podczas takich czasów nie zauważyłem, by moc świecenia jakoś się znacznie zmniejszyła, nie wiem jak będzie przy 12h używania ciągłego, jak sprawdzę, to napiszę ;)
(ostatnio szedłem z nią jakieś 6h i spadku mocy świecenia nie zauważyłem)

Podsumowanie
Czołówka bardzo wygodna, lekka,wygodna w obsłudze. Polecam na wspinaczkę, wyprawy i w góry - ja używam jej jako podstawowego źródła światła. Pamiętać trzeba jednak, iż ze względu na niemożność schowania baterii pod ubraniem,możemy mieć w zimie problemy, nawet z eneloopami.(problemów w zimie osobiście nie doświadczyłem)
Na koniec dodam, iż warto uszyć sobie mały woreczek np. z polaru jako etui na czołówkę, by szybka nie porysowała nam sie za szybko.

czas uzytkowania
1 rok (w kazdych warunkach: zima, mróz, śnieg, mega deszcz, mgła)

Zalety:
- wygodny, duży włącznik
- regulacja w pionie światła
- mała masa i rozmiary
- 3 poziomy oświetlenia plus pulsacyjne
- 2 tryby: światło rozproszone i silna wąska wiązka
- dobra cena

Wady:
- ograniczona wodoodporność
- konstrukcja nie chroni szybki przed porysowaniem

.

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl