NGT
[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Akcesoria] Noże i scyzoryki (/thread-682.html)



RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Nemesis - 25-04-2011

Tak zawiera, choć po angielsku, ale obsługa jest dziecinnie prosta - wkładasz pręty w otwory - w tej wersji masz dwa typy prętów o różnej gradacji do ostrzenia głównego i dopieszczania ostrza a także otwory o dwóch kątach nachylenia (jest też wersja za 50zł tylko z prętami do głównego ostrzenia) - jak je włożysz to traktujesz je nożem, tak jak byś kroił chleb :)
Poza tym, tu masz film:
http://www.youtube.com/watch?v=C56fNb6-a78&feature=related

o, widzę że zostałem wyprzedzony z linkiem ;)
---
Edytowany: 2011-04-25 21:48:31




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Zetor - 25-04-2011

Bardzo dziękuję za wskazówki. Chciałbym jeszcze zapytać o dobór kątów ustawienia prętów. Czy to zależy od rodzaju stali noża, jego kształtu, stopnia stępienia czy czegoś innego?




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Nemesis - 26-04-2011

Z opakowania:
20 Fine angle: Recommended for fillet, buther, paring and skinning knives
25 Medium angle: Recommended for hunting, camping, utility and chef's knives

Przetłumaczę gdyby co:
Kąt 20 - kąt cienki - zalecany przy nożach do filetowania, nożach rzeźnickich, nożach do skórowania i nożach do obierania
Kąt 25 - kąt średni - rekomendowany do noży myśliwskich, campingowych, użytkowych (jako narzędzie) i noży kuchennych

W skrócie - kąt 20 stopni pozwala na precyzyjniejsze naostrzenie i cięcia ale nóż nieco szybciej się tępi - ja ogólnie polecam kąt 25 stopni

Wybór kąta zależeć może jednak również od innych czynników, chociażby jakości stali




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - porcelanowy - 26-04-2011

Powitoł
@Zetor - najlepiej wejść na knives.pl i zapytać o to na ile ostrzyć konkretny nóż. Miłość współforumowiczów zapewniona ;)
http://vick.knives.pl/wp-content/uploads/2008/06/ostrzenie.jpg

Z moich doświadczeń - 20stopni sprawdzi się prawie wszędzie, w twojej morce też. 25st/stronę - tak ostrzę duże noże do wygłupów (np. rąbanie, batonowanie) i kuchenniaki teściom, bo na dłużej ostrości starcza ;)




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Bren - 10-05-2011

Jeżeli nie zaczniemy wspólnie działać, to za chwilę za Opinela 9 - dostaniemy 2 lata.
Więcej informacji - http://ntn.knives.pl/

''Strona stanowi obywatelski sprzeciw projektowi zmiany ustawy o broni i amunicji nr 4028

Projektowi temu, w brzmieniu:

Art. 1. W ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r., Nr 52, poz. 525 ze zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1)art. 2 otrzymuje brzmienie:
„Art. 2. 1. Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W odniesieniu do broni białej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a tiret piąty, zabronione jest jedynie jej posiadanie w miejscu publicznym. Dozwolone jest posiadanie takiej broni w miejscu publicznym, jeżeli okoliczności wskazują, że jest to uzasadnione realizacją celu zgodnego z prawem.”;



2) w art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a dodaje się tiret piąty w brzmieniu:
„- wszelkich innych przedmiotów mających charakter broni ofensywnej, z wyjątkiem noży o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza poniżej 8 cm,”.

jako obywatele RP sprzeciwiamy się i wnosimy o odrzucenie z powodów:
Koronny argument za wprowadzeniem zmian – ilość zabójstw popełnionych z użyciem niebezpiecznego narzędzia – to wybiórcza interpretacja statystyki, która upada w kontekście tego, że zabójstwa te najczęściej dokonywane są w prywatnych domach i mieszkaniach, a nie w miejscach publicznych http://statystyka.policja.pl/portal/st/941/50854/Rok_2010.html
brak sprecyzowania terminów, skutkujący pełną uznaniowością policji i sędziów przy aresztowaniu i wydawaniu wyroku:”broń ofensywna” – za taką może być uznany absolutnie każdy przedmiot, „ostrze”, „długość ostrza”, „jedna krawędź robocza”
„miejsce publiczne” jako miejsce wspólnego użytkowania oznacza w praktyce każdą przestrzeń poza domami, czyli również lasy.
„cel zgodny z prawem” . Sędzia może albo nie przyjąć uzasadnienia ( albo rozumować „co nie jest zabronione jest dozwolone”
„okoliczności wskazujące na cel zgodny z prawem”


W efekcie ustawa pozwoli w praktyce zarówno na aresztowanie i skazanie na karę więzienia uczciwego obywatela (wędkarz jadący komunikacją publiczną) jak i łatwe jej ominięcie przez bandytów (śrubokręt jest nie mniej zabójczy a pozwala łatwo znaleźć „uzasadnienie realizacją celu zgodnego z prawem”).
podobne regulacje w innych krajach UE, na które powołuje się propozycja ustawy nie zmniejszyły liczby przestępstw z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Natomiast regulacje znacznie bardziej liberalne od polskich są w Czechach i Austrii, krajach o jednych z najmniejszych współczynnikach przestępstw w UE.
Proponowane zmiany zostały bardzo krytycznie skomentowane przez Sąd Najwyższy.

Wysoka uznaniowość ze strony organów mających stać na straży praworządności jest daleka od standardów demokratycznego państwa prawa i wysoce godzi w podmiotowość obywateli i ich wolności podstawowe!''




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - agrest - 10-05-2011

Proponuję wrzucić to na jakieś forum dla harcerzy - najlepiej z nagłówkiem ''za finkę do pierdla'' :-)

A tak w ogóle, to przypadkiem nie ma jakichś wyborów w tym roku...?
-------------------------------------------
A.




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - -PITdoggy- - 10-05-2011

Wiadomo było, że ktoś kiedyś w końcu się ''zajmie'' ''doprecyzowaniem'' ustawy.
Przyjdzie chlebek na szlaku 8cm klingą na okrętkę kroić.
Co ja będę po kieszeniach nosił.
---
Edytowany: 2011-05-10 22:55:48




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 11-05-2011

nio zdało by się coś z tym zrobić ,bo się istne szambo robi.




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Piotrunio - 11-05-2011

Odkopałem swój stary nóż, klingę (10 cm) oczyściłem, pochewkę natarłem jakimś smalcem...
Wyjdzie ustawa, trza będzie kurna żelastwo nosić. Bo jakże tak inaczej? Tak się dać bez walki, debilom...
Dla debili rozróba na stadionie jest powodem do zamknięcia stadionu, to tak jakby po każdym przedstawieniu Balladyny wszczynać dochodzenie...




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Józwa - 11-05-2011

Wysłałem list do posła którego już wcześniej męczyłem w innych tematach, a któremu nawet czasami chciało się odpisywać. Zobaczymy. Może tym razem ktoś tam jednak pójdzie po rozum do głowy.
Mam nadzieję że nie przejdzie, bo o ile ze zdrowym rozsądkiem policjantów już się spotkałem, o tyle ze zdrowym rozsądkiem sędziów już rzadziej.
Piotrunio -a nie lepiej starać się nie dopuścić do wprowadzenia takiego prawa niż je później łamać?




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - semow - 11-05-2011

ja bym sugerował dowiedzieć się najpierw, jakie szanse na projekt Mularczyka
bo widzę że wszędzie jakieś akcje społeczne ruszają a nikt tej kwestii nie poruszył




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Piotrunio - 11-05-2011

Moźna i tak, moźna i tak.
Tylko o którym ''prawie'' mowa? Bo przecież mamy całą masę praw, które ograniczają naszą wolność, dla naszego ''dobra''.
Ta historia z nożami to tylko pretekst dla mnie, by zaprotestować przeciw takiemu właśnie dbaniu o moje ''dobro''. Czyli przeciw filozofii: ''narozrabiali kibole, to zamkniemy stadion, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze''.
Napisz o tym do swojego posła. Tylko boję się, że nie zrozumie.
A w szczegółach, to nie noszę noża, nie kolekcjonuję, i w ogóle mnie temat nie interesuje.
---
Edytowany: 2011-05-11 12:52:12




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - porcelanowy - 12-05-2011

Powitoł
@semow, a ja bym sugerował dołączyć się do protestu ;)
Prędzej czy później ktoś ugryzie to skuteczniej, ale mając w pamięci (oby) ruch przy poprzedniej nowelizacji mooooże zajmie się sprawą z pomyślunkiem.

Mnie tam po części rybka, bo:
http://img862.imageshack.us/img862/695/80mm.jpg
natomiast Żonkę mogą mi zamknąć, bo robię jej na wyjazdy skandynawa na ostrzu lauri SS 95 :) Nie mówiąc już o tym, że duże vicki z blokadą mają ostrza ponad te 80mm.
A to że 90% noży które chcę mieć ma klingi powyżej 80mm? Kogo to obchodzi poza mną? ;)




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - łowca - 12-05-2011

niedługo bedzie laserowe obcinanie noży powyżej 80mm




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 12-05-2011

porcelanowy no też mam ten sam problem bo większość fixedów ,które też bym chciał mieć jest większa :D




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - semow - 12-05-2011

@porcelanowy jeśli zagrożenie będzie realne to oczywiście trza będzie działać




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Bren - 13-05-2011

Sorry za lekką kaszanę w poprzednim poście, ale NGT nie koduje niektórych znaków, tu chyba paragrafów. Kiedyś przekleiłem cyrylicę i wtedy wyszedł post kodowany.

A jak na razie: http://ntn.knives.pl/2011/05/dziesiejsze-pierwsze-czytanie/
czy sprawę odesłano do komisji, czyli komuś w sejmie się wydaje, że ustawa może być sensowna.

Smutne jest to, że o sprawie pisałem do kilku znajomych i tylko jedna osoba odpisała, a reszta widać ma sprawę w głębokim poważaniu. Muszę się jeszcze zebrać i napisać do lokalnego posła PISu. Kiedyś był w UPR, a teraz takie klocki popiera?




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - -PITdoggy- - 13-05-2011

Tak w kwestii sprecyzowania- długość klingi to nie to samo co długość ostrza, można mieć w sumie nóż z 20 cm klingą, która ma 5 cm krawędź tnącą...
Nie noszę noża pod kątem samoobrony i nigdy nie nosiłem, ale jeżeli już bym się uparł by wybierać właśnie taki, to z tych które posiadam byłby to egzemplarz z klingą nie przekraczającą 80 cm.
Ciekawe co jeszcze wymyślą tęgie głowy na Wiejskiej w tym temacie.




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Bren - 13-05-2011

I tu jest kolejny problem PIT. Bo przypuszczam, że dla ustawodawcy ostrze i klinga jedno i to samo. A jak Ci powołają rzeczoznawce z wojska, to on Ci jeszcze klingę doliczy ;)

A dla da tych co wierzą, że PIS nie przejdzie:
http://ntn.knives.pl/2011/05/zamienil-stryjek-siekierke-na-kijek/
to MSWiA może przejść:
''Art. 15. W Kodeksie wykroczeń wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 50 dodaje się art. 50a w brzmieniu:
„§ 1. Kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny podobnie
niebezpieczny przedmiot, a okoliczności ich posiadania wskazują na zamiar ich użycia
w celu popełnienia przestępstwa,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.''

dalej uznaniowość i to tak, że za dowolnego vicka można iść siedzieć




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - agrest - 13-05-2011

''inny podobnie niebezpieczny przedmiot'' to (uznaniowo) może być i zaostrzony kij od parawanu plażowego, śledź od namiotu, kijek trekingowy... a sformułowanie ''okoliczności wskazujące na zamiar'' dopełnia uznaniowości tego przepisu.

PITdoggy: ''jeżeli już bym się uparł by wybierać właśnie taki, to z tych które posiadam byłby to egzemplarz z klingą nie przekraczającą 80 cm'' - taak, dwuręczne miecze ostatnio wychodzą z mody :-)
-------------------------------------------
A.