Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ... | 21 |

Wyposażenie apteczki

~Robert

2004-06-06 15:34:12
Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Wyposażenie można sobie samemu skompletowac albo kupić gotowa apteczkę z wyposażeniem (Deuter tez ma takie)

rumcajs

2004-06-06 16:09:51

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Po pierwsze:
REKAWICZKI, RĘKAWICZKI I JESZCZE RAZ RĘKAWICZKI!!! Ew. 10 prezerwatyw :-)

Po drugie:
Polecałbym samemu skompletować apteke, większość gotowych zestawów to porażka. Ponadto:
z opatrunków:
- coś w sprayu - choćby wyżej polecany FLINT - dużo lepsze od plasterków na "trudne" miejsca,
- 2 paczki małych kompresów np. 7X7 i jedną dużego - co najmnie 0,5m najlepiej 1m (lepszy na duże krwawienia, można z nich zrobić chustę - dla miłośników kursów a'la PCK, w razie czego można pociąć - o jałowości w warunkach terenowych można zapomnieć, na tężec chyba każdy się juz zaszczepił , a w lesie groźnych bakteri jest mniej niż na izbie przyjęć oddz. chirurgicznego),
- opatrunek osobisty (kompres przesuwającu się na bandażu, cena 10-12zł, wygodne i jałowe,
- do dużych krwotoków jako 2-ga warstwa cienka podpaska,
- koniecznie szeroki bandaż elastyczny
- na brzydkie rany i krwawienie z nosa SPONGOSTAN, ale uprzedzam, cholernie drogi!!!!
ze środków odkażających:
- Ryvanol, niezły ale brudzi wszystko na żółto
- nadmanganian potasu, też niezły ale brudzi na fioletowo
- nalewka z nagietka (poważnie - rewelacja, ponadto ma działanie przyspieszające gojenie), najlepsza ale ciężka butla
- woda utleniona: można zapomnieć, po otwarciu, po dwóch dniach jest już tylko wodą tlenioną, wtedy właściwości odkażające są pomijalne
- zamiast spirytu: pojedyńcze waciki nasączone alkoholem, pakowane oodzelnie w maleńkich saszetkach - mało ważą, tylko troch drogie i alkohol z nich nie nadaje sie do bezpośredniego spożycia ;-)
na stłuczenia, obrzęki:
- altacet możemy zastąpić roztworem sody oczyszczanej, do kupienia w kazdym wsiowym sklepie
- po wykożystaniu działania ściągającego altacetu, czy innego badziewia: jedyne co leczy tego typu urazy to maść/wyciąg za arniki górskiej (natabene!) np. arnisol, polecam, wypróbowane od lat w sporcie i zagrodzie
z piguł:
- warto mieć coś uzupełniającego elektrolity przy rozwolnieniach i żyganku, np. gastrolit
- węgiel działa skutecznie w dawkach powyżej 30-tu tabletek, lepiej poprosić lekarza o coś skuteczniejszego, polecam SMECTĘ oraz np. BACTRIM (sulfanamid- na receptę), ale trzeba pamiętać że cięższe zatrucia powinien diagnozować lekarz!
- dla osłabionych: GLUCARDIAMID - czasem jeden taki żółciutki cukiereczek pozwala dotrzeć do celu!!!

Pomijam sprzęt pierwszej pomocy przy resuscytacji: maskę - bardzo warto, patrz wątek o rękawiczakch, rurkę ustno-gardłową też by się przydało mieć i umieć używać - dla naszego bezpieczeństwa.

I jeszcze jedna uwaga dla miłośników NRC-tek: jak donoszą specjaliści, min. znajomy dr. medycyny ze spacjalizacją w hipotermi, człowiek traci 95% ciepła wskutek konwekcji, a nie promieniowania jak twierdzą producenci w/w folii. Tak więc jak kupować to najgrubszą i srebrną , jak mamy srebrno-złotą to nie ma znaczenia którą stroną stoną delikwenta obłożymy, gdy marźnie. Pod spodem trzeba być ciepło ubranym, przykrytym!!! Warto mieć chemiczny ogrzewacz - umieszczamy go pod ubraniem, ale nie bezpośrednio na skórze w okolicach wątroby. Nie piszę o sprzęcie dającym chill out tylko ratujacym skórę!!!

No i ja to wszystko mam w apteczce (poza ogrzewaczem), i jeszcze wenflony, igły i strzykawki i trochę innego badziewia. I jest to w pokrowcu Milo i się mieści i trochę waży - ale wolę zabrać trochę ciuchów i żarcia mniej, bo apteczka ważniejsza. Taki komplecik biorę na miesięczny trekking na Ukrainę, jak i na weckend w Beskidach.

-------------------------------------------------------
rumcajs

~Robert

2004-06-06 16:27:38

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Popieram popieram popieram, tego nigdy za mało lepiej zeby komary dupe pogryzły od braku Offa niz żeby Ci zabrakło opatrunków. natomiast dodaje że nie nalezy lekceważyc miejsca w które sie wybierasz, zawsze może się cos stać, czy to będzie połonina czy srodek miasta ale srodku miasta na pogotowie czekasz 5min a na połoninie możesz się nei doczekac.

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-06-06 18:28:25

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

a jednak wolę 10 prezerwatyw niż rękawiczki - w rękawiczkach... brrrr!
A ja i tak noszę to - z czego POTRAFIĘ skorzystać... wenflon to taki kawał rurki podobny do tej od camelback'a ? ;)

A tak poważnie, to właśnie wróciłem z Barda i zaraz wklepie jakąś opisówkę apteczki Deutera, jutro zdjęcia.. i "do publikacji" ;))

...w penych sytuacjach niecierpię mieć racji...

Stopa

2004-06-06 18:54:17

W mojej apteczce (Janysport) jest jeszcze miejsce na Citrosept. Działa na: - zatrucia pokarmowe
- przemywanie ran
- ukąszenia owadów
- zapalenie gardła lub krtani
- zgagę
- zaburzenia pracy jelit
- odkażanie wody itd
Generalnie jest to środek sprawdzony osobiście. Polecam, chociaż cena może trochę odstraszać.

Pozdrawiam

stopa@ngt.pl

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-06-06 19:09:54

a poza tym jest niedobry - jak to lekarstwa ;) z tego co wiem powinno sie go jakoś do soku dodawać - chyba, że to tlko na wzmocnienie... ?

Stopa

2004-06-06 21:53:32

polecają go z sokiem pomarańczowym, żeby w smaku był do przyjęcia, a spożycie "na czysto" może być szkodliwe -> to w końcu ekstrakt z pestek grejfruta:)

oby się nie przydał

pozdrawiam

stopa@ngt.pl

Wiking

Wiking
2004-06-06 22:07:45

Hehe ekstrakt z pestek grejpfruta mówicie. Ja to znam jeszcze pod nazwą CitroKapky. I pamiętam, że w instrukcji napisali wtedy, jakie rozcienczanie jest wskazane przy odkażaniu basenów ;)

Beware The Rage Of A Berserker

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-06-06 22:09:15

LOL

Stopa

2004-06-06 23:46:38

basen Citroseptem?? :) chyba ten z kawału: "...siostro basen":))

stopa@ngt.pl

Wiking

Wiking
2004-06-06 23:56:33

Nie, normalny, pływacki. Taki kafelkowany. Ogólnie ceramikę sanitarną. To jest uniwersalny środek odkażający.

Beware The Rage Of A Berserker

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-06-07 12:25:37

Fakt - Czesi sprzedają coś takiego chyba nawet taniej niż u nas, właśnie pod nazwą CitroKapky...

~tadziu

2004-06-07 12:55:06

Z tego co czytam nie macie kompletnie zadnego pojecia o udzielaniu pierwszej pomocy. Zamiast ładowac do apteczki kolejne lekarstwa ktore nie wiecie nawet jak dzialaja zapiszcie sie lepiej na kursy pierwszej pomocy. Z wasza wiedza mozecie narobic wiecej szkod niz pozytku

tadziu

~Robert

2004-06-07 13:01:26

Przepraszam Cię bardzo ale nie generalizuj, może to nie wykształcenie medyczne a tylko trakie tam kursy ale przez 12 l at pracowałem jako ratownik wodny, zaczynjąc od młodszego dochądzac do starszego i wiele razy musiałem pomagac ludziom, niekoniecznie w wodzie, więc wiem jak wygląda otwarte złamanie i pryszcz na tyłku i uważam (chyba takjak Ty) ze plasterek jest dla pannicy co sobie piety obtarła a jak się coś dzieje to trzeba zakładać ucisk i np. pompowac ale bezwzględnie unikac kontaktu z rana - o czym tu głownie jest ta dyskusja. A ze vick chce miec z apteczki kosmetyczke i biadoli nad jej rozmiarem to juz jego sprawa. :) Ale proszę nie generalizowac

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-06-07 13:06:39

HALO!!! o tym właśnie pisałem - nie jestem ratownikiem medycznym i nie mama zamiaru nim być, moja wiedza o pierwszej pomocy ogranicza się do tego co w harcerstwie (i innych takich) poznałem - stłuczenia, złamania, oparzenia, otarcia i w ostatecznośći sztuczne oddychanie i masaż serca - na zakładaniu wenflonu np. się kompletnie nie znam dlatego moja apteczka ma taki a nie inny skład...

~Robert

2004-06-07 13:44:05

a Jak wrazenia z apteczki?

HAMMET

Administrator HAMMET
2004-06-07 13:46:43

vick- ja cie w popieram, ja majac niektore rzeczy o ktorych tutaj mowa i tak nie potrafilbym ich uzyc, co stwierdzam z przykroscia. Chcialbym sie wybrac na jakis "ostry" treking, ale niestety z moja paczka to nie wchodzi w gre, wiec albo wlocze sie sam, albo wcale...ale apteczke sobie sprawie, choc do tej pory mialem duzo szczescia.

HAMMET

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-06-07 13:54:29

no cóż wrazenia są takie, ze w małym plecaku (20 litrów) w środku praktycznie nie zajmuje miejsca, co jest jej plusem, ale przytroczona do troczka z boku trochę "podskakuje", a do pasa biodrowego nie dało się jej doczepić, bo szlufkę ma za wąska - ni eprzechodzi klamra... co do wyposażenia, to musiałem zastosować dołaczony plaster - otarcie na pięcie - i stwierdzam, że jest o niebo lepszy od polskich odpowiedników - w ogóle go nie czyuć.

rumcajs

2004-06-07 20:11:32

Na szczęście nikt nie zmusza nikogo do noszenia i używania sprzętu, którym nie umie się posługiwać - nie o to chodzi. Trzeba zadawć sobie sprawę ze swoich możliwości. Ale jeżeli ktoś dopuszcza do siebie myśl, że w razie co podejmie się sztucznego oddychania usta-usta powinien mieć ze sobą maskę i rękawiczki OBOWIĄZKOWO!!! Bez tego to przypadkowy kontakt z krwią i wydzielinami obcej osoby - jak loteria: zarażę się czy nie i ile procent mam szans, że nic nie podłapię.
Pal lich noermy morale, wymóg prawny udzielenia pomocy, itd... Trzeba mieć choć odrobinę instynktu samozachowawczego! Pozatym przy odrobinie ćwiczeń
z maską łatwiej i wygodniej. Także warto zachaczyć jakiś kursik - co ma być w apteczce też powiedzą. A apetyt rosnie w miarę jedzenia:-)

rumcajs

maksym

2004-06-16 12:55:24

Na stronie gopru znalazlem zalecana przez nich zawartosc apteczki:
MINIMUM ZALECANE PRZEZ
KOMISJĘ LEKARSKĄ
GOPR

Wykaz podstawowych materiałów jakie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy. Zadbaj aby zawsze w razie potrzeby wszystkie przedmioty były czyste (jałowe) i posiadały daty ważności leków. Należy przyjąć za obowiazek posiadania apteczki przez grupy zorganizowane (apel do organiatorów wycieczek, nie tylko w góry).
W apteczce powinny znajdować się w razie potrzeby specjalne leki pierwszej pomocy zażywane przez osoby o przewlekłm stanie chorobowym.
opaska elastyczna - 3 szt.
chusta trójkątna - 1 szt.
opaska muślinowa - 3 szt.
gaza wyjałowiona 0.5 x 0.5 m. - 1 szt.
gaziki wyjałowione - 5 szt.
woda utleniona - 1 buteleczka
plaster z opatrunkiem - 5 szt.
rękawiczki gumowe - 1 para
płachta metalizowana RNC - 1 szt (termiczny koc ratunkowy)
środek przeciwbólowy - 1 op. (paracetamol)
węgiel (Carbo med.) - 1 op.

tadziu
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ... | 21 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 68ce1 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1