Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 |

Test Raczków i Nakładek Antypoślizgowych na Buty Rapeks Easy

PRS

2018-12-02 13:47:14
195.242.139.24 Głosów: 1

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Dzięki uprzejmości Firmy Rapeks https://www.rapeks.com/ otrzymałem do testowania Nakładki antypoślizgowe na buty RAPEKS EASY
https://www.rapeks.com/nakladki-antyposlizgowe-na-buty-rapeks-easy-p-6.html

oraz Raczki Rapeks Plus
https://www.rapeks.com/raczki-turystyczne-na-buty-rapeks-plus-p-2.html
i Rapeks Pro
https://www.rapeks.com/raki-turystyczne-na-buty-rapeks-pro-p-1.html

Test będzie dotyczył sprawdzenia żywotności nakładek antypoślizgowych w terenie miejsko-podmiejskim oraz na bardzo łatwych trasach beskidzkich.
Oraz porównania Raczków Rapeks Plus i Rapeks Pro.

-------------------------------------------------------
wynik mierzy czyny

PRS

2018-12-02 14:03:32
195.242.139.24 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Nakładki antypoślizgowe na buty RAPEKS EASY
https://www.rapeks.com/nakladki-antyposlizgowe-na-buty-rapeks-easy-p-6.html

Test będzie polegał ogólnie na sprawdzeniu żywotności nakładek na buty.
Jak spadnie śnieg, drogi gruntowo-asfaltowe w Mazowieckim Parku Krajobrazowym zostaną ,,ubielone'' a później ,,zalodzone'' będę się w nich poruszał i sprawdzał jak idzie się w założonych nakładkach a jak bez na tej samej trasie.
Sprawdzimy jak długo nakładki zachowają kolce oraz jak zachowa się naciągnięta na but guma w temperaturach ujemnych i potraktowana oddziaływaniem wszelkiej maści solanek i innych środków chemicznych używanych przez służby miejskie do roztapiania chodników. Jeżeli nakładki ,,przeżyją'' to zostaną zabrane w Beskidy.
Nakładki są wyprodukowane w Tajwanie o czym informuje stosowny napis wytłoczony w gumie. Chciałbym zwrócić uwagę, że można kupić ,,chińskie podróbki'' które są niskiej jakości kopiami i ulegają szybkiej destrukcji.
Waga pary nakładek w rozm. L (na buty 40-45) to 160 g.

wynik mierzy czyny

PRS

2018-12-02 14:48:45

Raczki turystyczne na buty RAPEKS PLUS
https://www.rapeks.com/raczki-turystyczne-na-buty-rapeks-plus-p-2.html

Po bardzo rzeczowej rozmowie z Panem Michałem z firmy Rapeks i spokojnym przymierzaniu raczków Plus i Pro do 4 rodzajów podeszw (butów) doszliśmy do wniosku, że Plusy będą lepiej pasowały dla większości osób.
I tu od razu zastrzeżenie, że nie rozmawiamy o obuwiu typowo damskim czyli szpilki, koturny, żelazka, kozaczki prababci, etc.
Raczki Plus pasują do obuwia o średniej wielkości z wyeksponowanym obcasem ale bez nadmiernego wcięcia. Czyli w uproszczeniu powinny opierać się o obcas i TROCHĘ wystawać. Spasowanie raczków sprawdzałem z Wojasami wz 928 MON (Vibram Fuora), Alpinusami, Merrelami (w obu Vibram), Columbiami i ,,zimowymi''butami z Decathlonu.
Do Merreli się nie nadają ze względu ,,na wcięcie'' i niesymetryczny układ obcasa, Columbiaki w zasadzie nie mają takowego, a do Alpinusów kiepsko pasują także ze względu na półkoliste przejście ,,wcięcia'' w obcas.

Kolejna uwaga - po teście Sołtysa paski w raczkach zostały WYDŁUŻONE.
Były one przykrótkie tylko dla osób o dużych i bardzo dużych stopach.
Obecnie dłuższy pasek polipropylenowy od oczka w płaskowniku (o drugie oczko opiera się klamra, czyli pasek wyciągnięty na maksa) ma 52 cm długości. Krótsze paski mają 31,5 cm oraz 14,5/16,5 cm (bo przedłuża klamra).
Długość płaskownika to 82 mm. Do niego po bokach przytwierdzone są ,,płytki'' z 4 zębami i 4 oczkami na taśmę. ,,Płytka'' jest wygięta i w górnej części - czyli tej przylegającej bezpośrednio do buta - rozstaw między nimi wynosi 100 mm.
Czyli reasumując nasza podeszwa w części przed obcasem musi mieć nie więcej niż te 8 cm i but z otokiem nie więcej niż 10 cm. Grubość ,,płytki'' czyli także zębów to 2,5 mm. Pan Michał zapewniał, że jest to wartość wystarczająca. Długość zęba jaka może wbić się w lód/grunt, czyli od poziomu płaskownika to ok 17 mm. Najdłuższe zęby raczków CT mają dokładnie tyle samo.
Para raczków waży około 180 g, po zwinięciu (zawinięciu taśmami) stanowią lekki i mały pakunek który możemy zmieścić w kieszeni piersiowej kurtki. Jest więc to ,,sprzęt'' który nie obciąży nadmiernie naszego ekwipunku, możemy mieć go właściwie zawsze przy sobie jako swoiste zabezpieczenie w przypadku spotkania oblodzenia na trasie. Dla porównania raczki 13 zębne CT (rozm. L) w fabrycznym opakowaniu ważą 566 g (bez opakowania 518 g).
Raczki Rapeks Plus nie zastąpią raczków typu CT w trudniejszym terenie, tak jak te drugie nie zastąpią ,,prawdziwych'' raków turystycznych.
Na kartonowym pudełku (opakowaniu) poniżej instrukcji zakładania znajduje się informacja ,,o ograniczeniach'':

,,UWAGA Nie używać do wspinaczki! Nie skakać! Przeznaczone dla osób o wadze poniżej 120 kg i rozm. obuwia powyżej 35 EUR. Przed zakupem sprawdzić czy metalowy element można łatwo dopasować do podeszwy buta oraz czy nie występują zbyt duże luzy na długości raka. Przeznaczone do obuwia z wyprofilowanym wcięciem na środku podeszwy''.

Reasumując jeżeli w ubraniu ważymy 90 kg i niesiemy 30 kg (zimowy) plecak to jesteśmy na granicy bezpiecznego zastosowania.
---
Edytowany: 2018-12-02 17:02:11

wynik mierzy czyny

PRS

2018-12-02 18:19:54

Raki turystyczne na buty RAPEKS PRO
https://www.rapeks.com/raki-turystyczne-na-buty-rapeks-pro-p-1.html

Waga jednego raczka z dł. paskami to 111 g czyli para 222 g.
Wersja którą znajdziecie jeszcze w ofercie w sklepach ma krótsze paski - rozróżnicie ją po naniesionym napisie ,,Rapeks'' (jak foto na stronie www).
Ciężko mi odnieść się konkretnie, bo zależy to od modelu buta ale krótkie paski powinny wystarczyć do rozm. 43-44.
Także przy obuwiu typowo damskim (nie turystycznym).
Prawdopodobnie pojawi się także w ofercie wersja w której zastosowane zostaną klamry typu ,,fastex'', ma to ułatwić szybkie zakładanie i ściąganie raczków.
Raczki Rapeks Pro są dedykowane dla osób z większym rozmiarem stopy.
Długość płaskownika to 86 mm. Górny rozstaw (wewnętrzny) ,,płytek'' to 100 mm, a jej grubość to 3 mm. Długość zębów jaka może wbić się w lód/grunt, czyli od poziomu płaskownika to ok 21 mm. Dla osób o tak małej stopie jak ja to już ciut za dużo. Oczywiście w przypadku przykrycia zalodzonej drogi nowym, ,,świeżym'' śniegiem, który nie jest związany z podłożem taka długość będzie pomocna. W innym przypadku będziemy mieli zbyt dużą ,,kolebkę'' która spowoduje dyskomfort i nadmierne zmęczenie przy dłuższych marszach. Z drugiej strony aż 8 ,,ząbków'' daje większą stabilność i bardziej wgryza się w lód.
Oczywiście są to przypuszczenia, które zweryfikuje ,,życie''.
Na opakowaniu znajduje się prawie identyczna informacja o ograniczeniach - jedyna różnica to 38 EUR.

wynik mierzy czyny

PRS

2018-12-02 19:11:04

OT Przepraszam, że tak post pod postem ale tylko tak mogę dodać po 3 zdjęcia.

A teraz konkrety czyli dlaczego zainteresowałem się raczkami od Rapeksa ;)

Podczas moich zimowych, turystycznych wędrówek zabierałem albo raki albo raczki.
Do tego jeżeli jest pokrywa śnieżna to także rakiety.
Zazwyczaj ,,żelastwo'' okazywało się niekonieczne w terenie i niepotrzebnie dźwigałem zbędne gramy. Z drugiej strony często poruszając się leśnymi, beskidzkimi drogami brakowało mi ,,ciut'' czegoś co poprawiło by przyczepność na lodzie. Koledzy używali najprostszych nakładek gumowych (tych z ,,żółtymi'' pinami), które pomimo tandetności przejawiającej się ,,gubieniem'' kolców były wystarczające do bezpiecznego poruszania się po ,,szklanych drogach''. W tych samych warunkach raczki CT męczyły mi nogi więc często z nich rezygnowałem.
Koledzy zakładali ,,prezerwatywy'' rano i ściągali na bazie - wchodzili w nich do sklepów, autobusu/busu, prowadzili auto - w skrócie zapominali, że mają je na nogach. Wejścia w raczkach CT np. do sklepu w Cisnej sobie nie wyobrażam ;)
Nakładki gumowe z mini kolcami (same ,,kolce'' to tylko ok 2 mm) nie zapewnią przyczepności szczególnie podczas zejść zalodzonymi ,,rynnami'' typu szlak żółty z Chatki Puchatka czy zejście z Rawek. Tu przydadzą się Rapeksy, które będzie można w miarę ,,nagłej'' potrzeby szybko założyć. I chciałbym zakładać je jako dodatek do nakładek gumowych.
Czy taki ,,patent'' się sprawdzi? Czy guma nakładek wytrzyma kontakt z płaskownikiem raczków? To niewiadome na które chciałbym odpowiedzieć.
Na razie ,,w domu'' takie połączenie na butach z podeszwą Vibram Fuora wygląda obiecująco. W zanadrzu mam jeszcze pomysł by na odcinki gumy założyć kawałki taśmy rurowej z doszytym rzepem by zabezpieczyć gumę.
Wagowo ,,komplet'' to 340 g vs 566 g raczków CT oraz bardzo szybkie zakładanie i zdejmowanie. Cenowo komplet od Rapeksa wygląda także korzystniej niż klony CT (nie mówiąc o Katholach) szczególnie, że jest szeroko dystrybułowany do sklepów stacjonarnych i odpada koszt przesyłki. Oczywiście 5 dych za nakładki to nie jest mało. Zobaczymy jak długo utrzymają się te mini kolce w gumie, czy ich długość nie jest zbyt mała. Sezon na gleby, ,,orły'', ,,zające'' i złamania właśnie się zaczyna.
https://www.youtube.com/watch?v=aJf4Wd5E_Rc

Pożyjemy, pochodzimy, zobaczymy.

wynik mierzy czyny

T Atomicus

2018-12-02 23:49:05
5.172.255.161 Głosów: 0

A wśród tych raczków są takie które można założyć na buty niskie, takie poniżej kostki?

PRS

2018-12-03 20:36:57

Na zalinkowanej stronie:
,,Raczki turystyczne na buty RAPEKS PLUS - opis produktu

Uniwersalne raczki turystyczne na buty Rapeks Plus to gwarancja ochrony przed poślizgnięciem się na oblodzonym i ośnieżonym terenie. Z uwagi na podwójne wiązanie i niskie zęby można stosować na buty z płaską podeszwą. Zapewniają bezpieczeństwo podczas zimowych wypraw i emocjonujących wędrówek górskich.''

Oczywiście niskie nie znaczy ,,płaska podeszwa''.
Wyszukałem SPECJALNIE dla Ciebie w otchłani pawlacza stare La Sportivy z wcięciem. Da radę stosować ale lepsze były by tzw. ,,Midy''
Ja dostałem wersje z już długimi paskami - dołożyłem na szybko jakieś szlufki, jeżeli ktoś chce użyć do butów krótkich/średnich to wersja z krótkimi paskami (z napisem) będzie spoko. Obcas czy choćby wcięcie jednak lepiej stabilizują płaskownik.
Nakładki gumowe antypoślizgowe oczywiście pasują lepiej do płaskiej podeszwy.

wynik mierzy czyny

ulic

2018-12-04 11:33:52
157.25.102.138 Głosów: 0

Możesz przetestować nakładki Easy w jakichś butach biegowych ?

PRS

2018-12-04 12:57:00

Nie biegam, nie posiadam butów biegowych.
Jak będzie ,,warun'' to przekażę Kaziowi.

wynik mierzy czyny

Pim

Pim
2018-12-04 16:14:49
79.189.247.217 Głosów: 0

PRS! zwracam uwagę: Barsus w lutym w Karkonoszach miał Rapexy PRO i to co rzuciło mi się w oczy, szybkie zalepianie śniegiem. To już było w trakcie zejścia do Karpacza. Śnieg był ubity i wilgotny, ale bardzo szybko powstały bule i trudno je było usunąć. U mnie w Kathoolach wystarczyło uderzyć but o but. Ale to inna konstrukcja i trudno porównywać, no i warunki śnieżne mogły być nietypowe.

Pim

zupka66

2018-12-04 16:33:51
89.64.58.214 Głosów: 0

Potwierdzam problem z przylepiającym się śniegiem.

Leśna

Leśna
2018-12-04 20:23:55
94.229.84.2 Głosów: 0

Już kiedyś pisałam w innym wątku o różnicach między Kahtoolami i CT, które mając więcej blaszek, a mniej łańcuszków są bardziej podatne na przyklejanie się śniegu. Tak samo musi być z Rapeksami z blachy. Takie warunki zaczynają być niestety typowe w polskich górach zimą.

Prawdopodobnie niedługo będę miała okazję sprawdzić jak model Easy sprawuje się w butami biegowymi, a wtedy niezwłocznie Was poinformuję.

http://acrossthewilderness.blogspot.com
Strona: | 1 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 4c27c - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2