Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 |

Sprzęt na podróż po Europie/autostop, pieszo, pkpem i inne.

Leśna

Leśna
2014-08-31 23:12:29
94.229.84.2 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Zawsze mi się zdawało, że trekking to wielodniowa wędrówka po górach z plecakiem na grzbiecie... Kwestia noclegu chyba dowolna, chociaż myślę, że raczej namiotowa. A backpacking niekoniecznie w górach i niekoniecznie wielodniowy, ale na pewno z pełnym wyposażeniem. Backpackerzy zawsze dźwigają tony sprzętu... W odróżnieniu od ultralight backpackerów, którzy podchodzą też pod ultralight hikerów. Nigdy też nie mogłam pojąć różnicy między hiking a backpacking. Hiking niby lżejszy, bo tu mieszczą się jednodniówki, a z drugiej strony thru-hiking. Ale skomplikowane zagadnienie...

Zbynek Ltd.

Zbynek Ltd.
2014-09-01 00:16:09
46.175.234.188 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

No właśnie - granica jest płynna. Bo nikt jej chyba dokładnie nie określił.

Jewrioszka

Jewrioszka
2014-09-02 09:19:47
185.15.0.7 Głosów: 0

No dobra.

Tak jak Leśna i Nathaniel piszą.

Łaziłem kilka dni po górach i to był trekking. Głównym celem były widoki, samotność, obcowanie z dziką przyrodą oraz poznanie mieszkańców gór.

Tam gdzie byłem przez kilka dni nie miałem po drodze żadnych siedzib ludzkich więc miałem, palnik, gary, namiot itp. Zupełnie nieprzydatne podczas podróży od miasta do miasta. Za to ważyły :)

Potem byłem paczką przekazywaną z marszrutki do quest hous'u i z guest hous'u do marszrutki i to był backpaking. Głównym celem było poznanie miast i kultury ich mieszkańców. Oczywiście cele mogą być różne.

Tak to rozróżniam.

Podstawowa różnica to taka że na pierwsze wyposażasz się bardziej technicznie, a na drugie nie.

Np. na trekkingu głównym obuwiem są buty z wysoka cholewką, na backpakingu sandały :)

To oczywiście moje subiektywne zdanie, ale pamiętam doskonale co było mi potrzebne i kiedy.
Reasumując, określając jasno cel jaki zakładamy możemy znacznie ograniczyć bagaż. :)
---
Edytowany: 2014-09-02 09:28:53

tracker

2016-04-10 12:29:00
178.37.45.58 Głosów: 0

Witam, jestem raczej początkujący w temacie sprzętu na różnego rodzaju wyprawy, a że sezon trekingowy już rozpoczął się na dobre, to najwyższa pora ruszyć 4 litery i wyruszyć w góry. Potrzebny jest mi śpiwór i mam nadzieję, że pomożecie mi przy wyborze, za co będę bardzo wdzięczny :) Suma jaką mogę poświęcić, to mniej więcej w granicach 300-350 zł.
Raczej syntetyk jak na moje przyszłe plany. Ale teraz konkretnie:

- śpiwór będzie użytkowany w Tatrach w okresie od maja do października, noclegi najczęściej w schronisku, jednak może się zdarzyć, że będę nocować w mniej przyjaznych miejscach,

- drugim wariantem użytkowania jest backpackerska podróż autostopem po Europie wschodniej i południowej w okresie wakacyjnym. I jak to z autostopem często bywa, nic nigdy nie jest pewne, więc i nocleg będzie kwestią dość losową. Zakładam, że częściej pod namiotem, niż u lokalsów, więc raczej tą opcję brałbym pod uwagę.
W grę wchodzą kraje byłej Jugosławii, Grecja, Turcja i być może uda mi się przekroczyć granicę kontynentów i wejść do Iranu (na którym bardzo mi zależy z uwagi na kulturę i nastawienie ludzi) i okrążyć Morze Kaspijskie przez Gruzję.
Taki mam plan, w miarę możliwości będę korzystał z couchsurfingu, jednak nie wszędzie dotarła technologia i nie ominie mnie spanie w namiocie ;)

I teraz pytanie jakie temperatury mogą mi towarzyszyć nocą w tych warunkach, bo jak sądzę ma to pewnie niemałe znaczenie przy wyborze śpiwora? ;)

Zależy mi na stosunkowo niewielkiej wadze i rozmiarach, ponieważ na 5-dniowy wypad w góry zabieram tylko 30 l plecak.
Również materiał ma dla mnie znaczenie (miły od wewnątrz, antypoślizgowy na zewnątrz), ponieważ nie chcę się ślizgać jak glizda na podłodze ;P

Z odczuwaniem ciepła jest u mnie raczej mało oryginalnie, czyli trzymajmy się standardów :)

Te 2 śpiwory przykuły moją uwagę:
DEUUTER Orbit +5 - http://8a.pl/spiwor-deuter-orbit-5-c--cobalt-steel.html
DEUTER DREAMLITE 500 - http://8a.pl/spiwor-deuter-dream-lite-500-titan-black.html - plus za niewielkie wymiary po spakowaniu, tylko zastanawia mnie komfort termiczny, nie wiem czy wystarczy.

Zapraszam do dyskusji i mam nadzieję, że nie wypisywałem tutaj różnych niepotrzebnych głupot :D

T Atomicus

2016-04-10 17:50:43
5.172.247.242 Głosów: 0

Jak dla mnie targanie spiwora po Tatrach - bez sensu.
Tu wystarczy wkladka spiworowa, ewentualnie ultraspiwor.

-------------------------------------------------------
TA

gumibear

Administrator gumibear
2017-04-20 21:33:15
84.38.214.133 Głosów: 0

F5

Fenrir

Fenrir
2017-04-21 01:11:15
83.7.165.245 Głosów: 0

Tracker... Jako stopowicz to bym jednak szedł w puch, który będzie znacznie lżejszy (ale przede wszystkim znacznie mniejszy) w plecaku niż syntetyk. Poluj na jakiegoś Cumulusa na OLX czy allegro. Ostatnio widziałem za 400 pln M. Travellera z 400g puchu. Zakładam, ze chcesz w tym śpiworze spać pod namiotem czy pod chmurką i być niezależnym w górach. Zastanów się, jakie temperatury będziesz miał nocą. Bo te śpiwory, które wrzuciłeś przy plus 10-15 dadzą radę. Tylko w górach rzadko jest taka temperatura ;)

Ale jeśli to tylko do schroniska czy CS to wszystko się nada i nie ma w sumie o czym gadać ;)

Strona: | 1 | 2 | 3 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: a8c88 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3