Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

Pranie, czyszczenie, impregnacja puchu / odzieży puchowej

Yatzek

Yatzek
2017-05-09 10:07:42
94.254.156.154 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Cieszę się, że mogłem pomóc :-)
Jeśli spiwór był na słabszym puchu, jego prężność wróci do stanu pierwotnego, ale może nie być okazale puszysty. Taka już jego uroda...

-------------------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT; -)

Krakus

2018-02-21 13:33:13
89.78.245.232 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Gdzie w Warszawie lub Krakowie można wyprać kurtkę puchową (Cumulus z naszego zamówienia)?

m

2018-02-21 13:54:58
194.165.48.90 Głosów: 0

eksplo?

m

foks64

2018-02-21 16:59:45
37.47.73.13 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Spiwor puchowy oddalem do pralni w Tesco na Wielickiej w Krakowie. Wyprali bez problemów. W Eksplo powiedzieli , że owszem szyją odzież puchową, ale nie piorą.

Grzesiek - stary dziadyga

Maykel

2018-02-21 17:32:40
83.26.141.86 Głosów: 0

Ja jak pisałem do eksplo czy mogą polecić jakąś pralnię puchowych rzeczy w Krakowie, polecili zakład czyszczenia pierza i puchu na ul. Sadowej w Krakowie. Oddałem tam już dwa razy kurtkę od Yeti i nie mam zastrzeżeń. Koszt to coś koło 40 zł.

marider

2018-02-23 20:29:23
79.184.255.84 Głosów: 0

Jakis tydzien temu upralem puchowko-syntetyka Jack Wolfskin Zenon metodą ''Yatzka'' i wszystko cacy. Kurteczka jak nowa :)

skrzyplocz

skrzyplocz
2018-02-24 06:59:51
87.205.201.153 Głosów: 0

Wstyd się przyznać, bo od akcji minęło już ponad 4 lata, ale w końcu i ja wyprałam swojego Cumulusa Incredible, ręcznie, 4 cykle prania w białym jeleniu i wielokrotnego płukania (aż taki był brudny), po nocy suszenia na płasko wszystko wygląda dobrze, napusza się jak trzeba, jeszcze z dzień potrzymam i będzie jak nowy. Niestety Yeti 1+ też już woła o pomstę do nieba, ale to dużo większe przedsięwzięcie, a ja nie mam wanny.

manio

2018-04-03 21:07:07
178.235.178.60 Głosów: 0

PRANIE kurtki puchowej w pralce .

po przeczytaniu paru stron - zauważyłem 3 rozbieżności [czyt. kompletny misz-masz] dot. etapu PRANIE - oto one :

1/ PIŁKI Tenisowe :
tak - Grangers/Paker, 8a, Jack Wolfskin pl (chyba ?)
nie - Yatzek

2/ SOLO czy z innymi ciuchami :
Nikwax - max 2 sztuki

3/ ODWIROWANIE :
tak : Grangers, Nikwax, Wikihow, Jack Wolfskin pl
nie : 8a

wpisałem tylko te strony , które stanowią jakąś b.znaną markę i które zapamiętałem ... opini poszczególnych internautów nie uwzględniłem bo wątpliwości urosły by do co najmniej 10 [niektórzy w Vizirze i Lenorze uzyskiwali świetne rezultaty ] ...

co myślicie o tych 3 punktach ?

szczególnie mnie frapuje sprawa 3/ : odwirowania / obroty tego procesu [pojawiają się liczby 400-1400 obr/min ! - obłęd]

manio

manio

2018-04-05 22:19:04
178.235.178.60 Głosów: 0

a znana i ceniona firma Decathlon poleca [pkt.1 i 2 ] :

PRANIE kurtki puchowej z 2 piłkami do tenisa lub inną odzieżą !!!

https://www.decathlon.co.uk/en/pageReviews?productId=8344283&filterReviews=1&collaborator=0

manio

Yatzek

Yatzek
2018-04-06 00:33:30
37.47.74.78 Głosów: 0

Temat prania wyrobów puchowych przerobiłem starannie i w teorii i w praktyce.
Dzisiaj doschnął mój śpiwór Małachowski UL300II prany już po raz trzeci.

Pranie śpiwora do 500 g. puchu:
Wanna bądź bardzo duża miska (wanienka do kąpieli niemowlaków) - max 40°C, środek przeznaczony do prania puchu. Jak najmniej gwałtownych ruchów obciążających przegrody wewnętrzne, unoszenia napełnionego wodą śpiwora i gwałtownego bądź energicznego międlenia. Chodzi o to, by nie nadwerężyć szwów. One są najbardziej narażone w trakcie prania. Można prać w pralce na najspokojniejszym programie. Piłki - w praniu do niczego się nie przydadzą. Wirowanie śpiwora - NIE! Jeśli już, to po wystarczająco długim samoistnym odsączeniu wody. Inaczej nici mogą powiększyć znacząco otwory szwów w materiale. Śpiwór ma duże komory, które obciążone wodą mogą przy sporych siłach występujących w praniu a zwłaszcza wirowaniu, uszkodzić szwy.
Przy suszeniu w suszarce bębnowej lub odwirowaniu po odsączeniu na najniższych obrotach, trzy piłeczki tenisowe lub pojawiające się już kulki z wypustkami, pomagają rozbić zbrylony puch i ułatwić jego suszenie i roztrzepanie w trakcie suszenia. Tylko wtedy stosowanie piłeczek ma sens. Ten któremu dzwoni w niezidentyfikowanym kościele, zaleca piłeczki do wszystkiego, bo to mądrze wygląda...

Śpiwora z większą ilością puchu niż 500 g. obawiałbym się sam wyprać, choć nie tyle o pranie chodzi, co o suszenie, w którym BARDZO istotne jest rozbijanie zbrylonego puchu i dokładne roztrzepywanie go. To jest właśnie zadanie dla piłeczek w suszarkach bębnowych. Śpiwór zimowy może schnąć nawet trzy dni i rzadko kiedy inne suszenie niż w nawiewie i z ręcznym roztrzepywaniem puchu daje dobry efekt.

Sweter puchowy z małymi komorami i niewielką ilością puchu, można prać w pralce solo lub z max dwiema rzeczami, a do odwirowania / suszenia - piłeczki.
Wirowanie lekkiego swetra puchowego jest mniej niebezpieczne niż w przypadku śpiwora. Ważna jest temperatura do 40°C, odpowiedni płyn, brak zmiękczaczy, płynu do płukania i dokładne roztrzepanie.

Tak naprawdę trudno jest źle wyprać, za to niełatwo jest właściwie wysuszyć. Stąd patenty jak mocny i ciepły (nie gorący) nawiew, piłeczki, rozbijanie, roztrzepywanie czy inne tajemne sposoby.

Ja mam czas. Nie piorę w pralce. Piorę ostrożnie w wannie, dokładnie odsączam bez naciągania obciążonego materiału i suszę na ogrodzie w półcieniu (cień bezlistnego drzewa - tak było wczoraj i dzisiaj), na mocnym wietrze. Co pół godziny - do dwóch max godzin rozbijam grudy puchu aby szybciej wysechł. Gdy już nie wyczuwam wilgoci - roztrzepuję dłoniami by się równo rozłożył w komorach. Jest to bardzo zajmujące, ale wiem co robię, jak robię i oczekuję tylko dobrych wyników.
Obawiam się zbytniej niekontrolowanej dynamiki pralki, która może przeciągać obciążony wodą śpiwór, naciągając pełne wody komory.
No, ale ja czasem przesadnie dbam o swoje wyposażenie...

Śpiwór zimowy można doraźnie odświeżyć, przemywając go niezbyt mokrą gąbką po powłoce wewnętrznej, która zwykle najbardziej cierpi. Puch rzadko bywa zawilgocony, - przynajmniej ja się niewiele pocę. Przesuszenie po takim zabiegu jest bezproblemowe.

Zatem - roztrzepywać w trakcie suszenia - ręcznie bądź piłeczkami. Do prania piłeczki można wrzucić jedynie wtedy, gdy są brudne... ;-)

Yatzek - nadworny tester NGT.
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 08d98 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2