Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | ... | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 |

PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc.

grendel

grendel
2018-03-01 17:31:09
178.37.136.137 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

PRS
Jak się nic nie skrzaczy, to chętnie bym Ci potowarzyszył. Odezwę się na priv bliżej terminu. Temat wpisuję do kajecika 😀.

gavagai

gavagai
2018-03-02 12:08:20
89.64.13.144 Głosów: 4

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

W połowie lutego spędziłem 9 dni na Sycylii, w jej północno-zachodniej części, w małej miejscowości San Vito lo Capo. Jestem, prawdę mówiąc, oczarowany tą wyspą. Niby Etna, ale wyobrażałem sobie ją jako mniej górzystą i skalistą. A tu od momentu wylądowania w Palermo - przyjemna niespodzianka. Nie dość że przyjemnie ciepło, to zielono, górzyście i skaliście, jakby Hawaje na miarę naszych skromnych, europejskich możliwości. Przyjemniejsze wrażenie niż np. na ładnej ale wypełnionej turystami Majorce, czy w bardziej brązowo-ochrowej nadśródziemnomorskiej Hiszpanii. Miejscowości trochę (na tle np. hiszpańskich) podupadłe, odrapane, ale przyjemne, niektóre klimatyczne. Pojechaliśmy się głównie wspinać i również pod tym względem - rewelacja. Na może 5 kilometrowym (lub dłuższym) nadmorskim klifie było około 1000 świetnie obitych dróg w różnych trudnościach, głównie niskich, czyli około 6a, w doskonałej (!) skale. Obok, po drugiej stronie miejscowości, na nadmorskiej górze Monte Monaco (gdzie można wejść sobie turystycznie) - wiele dróg górskich, wielowyciągowych, obitych lub nie (do 600 m długości). Na te morze wspinania było w sumie może z 20 osób, bo poza naszą trójką naliczyliśmy jednego dnia, kiedy przeszliśmy się wzdłuż całego klifu, łącznie 15 osób. Nawspinałem się tam do zdarcia skóry z opuszków palców :) O tej porze roku miejscowość San Vito przypomina ghost town - większość to domy letnie, apartamenty, więc dawało to miłe poczucie dekandencji i spokoju. Kuchnia sycylijska też nie do pominięcia. W dodatku ceny w naszym sklepie wydawały się niższe od warszawskich. Wina - za 3+ euro przyzwoite, za 5 euro - boskie. No więc ''gdzie pojechać, co zobaczyć''? San Vito lo Capo.

Jaga

Administrator Jaga
2018-03-02 15:20:40
107.167.109.191 Głosów: 0

Gavagai, dodam tylko od siebie, że istotne jest, że byłeś poza sezonem. Latem temperatury nie do zniesienia i dużo turystów. Raz popełniłam ten błąd i trochę obrzydziłam sobie tą piękną wyspę. Muszę wrócić tam w okolicach marca :)

boguś b

boguś b
2018-03-02 17:19:51
109.196.57.98 Głosów: 0

Pewno byłaś w sierpniu tak jak ja ;)

gumibear

Administrator gumibear
2018-03-02 22:08:00
107.167.109.94 Głosów: 1

Zona 3 a moze 4:) tyg temu wrocila z malty - temperaturowo poezja. Podobnie listopadowa teneryfa. Cos w tym jest z tymi temperaturami dla ludzi gór. W chorwacji w sierpniu ..... meczylismy sie okropnie. Tak czy inaczej zimowisko w lipcu nad Bałtykiem najbardziej nam chyba odpowiada pod namiotem rzecz jasna.

gavagai piękny opis
---
Edytowany: 2018-03-02 22:08:25
---
Edytowany: 2018-03-02 22:09:21

-------------------------------------------------------
z kom

Girl Scout

Girl Scout
2018-03-03 00:06:06
89.67.33.97 Głosów: 0

A ja pozwolę sobie zasięgnąć opinii szacownej administracji: czy odzież motocyklowa (konkretnie to kombinezon i buty) jeszcze mieści się w katalogu rzeczy, które można oferować w tym wątku?

EDIT: auuuć, przepraszam! Dopiero teraz zobaczyłam swój post. Miałam otwarte różne wątki na kilku kartach i wstawiłam post tutaj zamiast w temacie sprzedażowym, a potem jeszcze się zastanawiałam, dlaczego stamtąd zniknął... zły zgredek!

I żeby już tak bardzo nieoftopować, pozwolę sobie polecić szkocką trasę, którą robiliśmy w wakacje: wyspa Arran (trekking z Brodick do Lochranzy, po drodze wejście na Goatfell) -> Kintyre (ze Skipness do Tarbert) -> Cowal (z Portavadie do Dunoon). Trzy-cztery dni marszu, ładne widoki, no i rozbijanie namiotu obok ruin zamku:)
---
Edytowany: 2018-03-08 18:32:24

gumibear

Administrator gumibear
2018-03-03 10:23:24
107.167.109.94 Głosów: 0

Girl w tym moze nie ale w innych jak najbardziej tak. Mamy tu @rka maniaka od motocykli co pol europy zjechal

rozumiem że chcesz sprzedać czy rekomendowac?
---
Edytowany: 2018-03-03 10:23:54

gavagai

gavagai
2018-03-04 11:55:57
89.64.13.144 Głosów: 1

Co do temperatur latem na śródziemnomorskich wyspach :) Tak, racja, trudno je znieść. Mam rodzinę w Hiszpanii, domy nad morzem lub w jego pobliżu, niedaleko Walencji, w Cullera i Alzira, często więc tam jestem. W sierpniu temperatura rzadko spada poniżej 30 stopni, może nad ranem. W ciągu dnia trudno zmusić się do jakiejś innej aktywności poza pływaniem w ciepłym morzu. Nad morzem, na plaży o tej porze roku jest zwykle niesamowity tłum, mi on jednak w takim miejscu nie przeszkadza: owo hiszpańskie dążenie do gwaru, tłumu, interakcji traktuję jako lokalną ciekawostkę, niczym targ w Maroku, wyłączam funkcję rozumienia ludzkiej mowy i jest świetnie, polecam :) Plaża, którą lubię i gdzie chodzę pływać, ma z 3 km długości, szeroka jest na może 100 metrów, jednak ludzie gnieżdżą sie na pierwszych 8 metrach od morza - jeśli ktoś próbuje wyłamać się spoza tego roju i rozkłada swój kocyk w pewnej oddali od reszty, można być pewnym że to jak nie rodak, to brat Słowianin :) Choć dookoła i w pobliżu nie brakuje gór, to sa one zbyt niskie oraz pozbawione wysokich drzew, które dawałyby jakiś cień lub chłód. Popołudniu, tj. około 20 można się w końcu jakoś poruszać, zwykle biegam sobie na pobliską górkę (222 m npm), temperatura przyjemna, tj. taka do której można po kilku dniach spokojnie przywyknąć. Jednak na jakieś górskie wycieczki - za mało już czasu, nocą wpakować się w pole ostów lub innych opuncji - żadna frajda, doświadczyłem, nie polecam ;) Bardzo podobnie jest na Majorce, która jest bardzo fajnym klimatycznie i krajobrazowo miejscem, niestety przeludnionym w pełni sezonu turystycznego. Latem pusto jest w tamtejszych górach, ale z podobnych względów trudno uprawiać wtedy tam turystykę - Słońce jest jednak niemiłosierne. Naszą zimą, nie dość że pusto i zdecydowanie taniej (cena kwater tej samej kwatery latem może być np. dwa-trzy razy wyższa niż zimą), to pogodowo jest bardzo znośnie i przyjemnie. Zdarzyć się może kilka dni niepogody, deszczu, a nawet (choć to raczej wyjątkowo) śniegu, niemniej temperatury oscylują w rejonie przyjemnych 12-14 stopni za dnia, 8-10 nocą, choć zdarzają się temperatury powyżej 20 stopni (jak na przełomie 2017/2018 czy na początku lutego 2017). Dodatkowo Słońce sprawia wrażenie, że świeci jakoś jaśniej, radośniej, wyżej :) Zwykle wtedy, odwrotnie niż latem, przyjemniej jest na zewnątrz, bo w tamtejszym rejonie domy i mieszkania nie mają raczej centralnego ogrzewania, co przy powszechnych marmurowych podłogach, bliskości morza, daje poczucie zimnej wilgoci.

Ged

2018-03-08 01:20:33
37.247.233.170 Głosów: 3

Ostatnio wróciłem z wypadu na Inari. Ponieważ wiem, że ktoś jeszcze się szykuje przekazuję kilka praktycznych informacji, które mogą się przydać.

1. Nocleg w Ivalo
Najlepiej skorzystać z hotelu Kultahippu. Położony jest przy samej rzece Inari, po której prowadzi trasa na Sevettijarvi. Autobus miejski z lotniska (7 euro) podjeżdża pod sam hotel. Można też skorzystać z hotelu Ivalo - trochę dalej i zdaje się, że zejście na rzekę jest bardziej strome.

2. Zaopatrzenie w Ivalo
Jest kilka dużych marketów. Największy S-Market, położony w samym centrum, tuż na przeciwko hotelu Kultahippu. Mają kartusze no-name nakręcane z zimowym gazem. Cena 11,90 euro za duży kartusz. Liofilizatów nie widziałem. Nie widziałem też baterii litowych (wytrzymują temperaturę do -40). Otwarte do 22.
Oprócz tego jest sklep sportowy, jedna przecznica, idąc główną drogą od centralnego ronda na południe. Mają kartusze z gazem zimowym Jetboila po 12 euro za duży kartusz. Otwarte do 17.30.
Obok sklepu sportowego jest punkt informacji turystycznej. Otwarty od poniedziałku do piątku od 8 do 16.

3. Trasa
Warto korzystać z wyjeżdżonego szlaku snowmobilowego z Ivalo do Sevettijarvi. Według drogowskazów jest to nieco ponad 100 km. W praktyce Locus zmierzył mi 124 km.
Poza szlakiem można trafić na kopny śnieg albo niezarzniętą powierzchnię. Szedłem w okresie ostrych mrozów, a i tak w kilku miejscach trafiłem na ''miękką'' nawierzchnię.

4. Nocleg
Wzdłuż trasy porozrzucane są co 23-27 km chaty (po fińsku Autiotupa). Chaty są otwarte, skromnie wyposażone. Jest drewno, koza, butle z gazem. I z reguły nic więcej. Na butlach z gazem zawsze jest zamknięty zawór, więc nie zdziwcie się, że palnik nie działa.
Dystans między chatami jest do zrobienia w jeden dzień pod warunkiem, że nie ma wiatru. Ja miałem szczęście, lekko wiało mi tylko jednego dnia, ale na Inari potrafi wiać naprawdę solidnie, więc lepiej zaopatrzyć się w solidny namiot i ewentualnie śruby lodowe (dźwięk pękającego w nocy lodu pod głową - bezcenny).
Rozkład pierwszych trzech chat jest następujący: Jaasaari 25 km od Ivalo - Karppasaari +15 km - Pisteriniemi +25 km.
Jeżeli ktoś zamierza iść później z Sevettijarvi na Nourgam, to pierwsza chata za Sevettijarvi, Opukasjarvi, spaliła się 11 lutego br). Potem jest problem, bo na szlaku pieszym chaty wprawdzie są, ale trzeba się liczyć z kopnym śniegiem, a przy szlaku snowmobilowym chaty są tylko dwie (+jedna ''kota'', której nie ma na mapach, a namiary dostałem od miejscowych). I w jednej, i w drugiej opcji na ostatnich 50 kilometrach nie ma żadnego schronu.
W chatach można zatrzymać się na maks. 2 noce. Uwaga, siekiery w drewutniach mają stalowe styliska. Po ciemku można niezauważyć, a złapanie za nie gołą dłonią przy -20 zostawia ślad na długo.

5. Powrót
Z Sevettijarvi do Ivalo jeździ jeden autobus dziennie o 8.25 _od_poniedziałku_do_piątku_. W weekend nie wyjedziecie!!!
Z Nourgam kursują dwa autobusy codziennie.
Uwaga, na lotnisku personel jest potwornie drobiazgowy. Trochę ostatnio po świecie latałem, ale takich aptekarzy, to nie pamiętam.
Przy okazji, bilety z Warszawy do Ivalo tańsze są w dwie strony niż w jedną. Taki standard Finnaira. Jeżeli kupujecie w najtańszej taryfie, to możecie się spodziewać maila z promocyjnym upgradem do biznesklasy (90 euro). Może się opłacić, jeśli macie więcej bagażu lub dłuższy transfer w Helsinkach.

Jeśli ktoś ma tydzień wolnego, to polecam miły wypad. :)

Jaga

Administrator Jaga
2018-03-13 10:50:18
140.101.160.253 Głosów: 0

Czy ktoś z forumowiczów chodził po górach na Peloponez? Potrzebuję więcej info, bo w sieci niewiele znalazłam, wszędzie tylko zabytki i plaże ;)

skrzyplocz

skrzyplocz
2018-03-13 13:05:48
193.243.143.213 Głosów: 0

Ged - no i żeś mi smaku narobił, tylko czemu ja już w tym roku nie mam wolnego urlopu.
Jeszcze jak na złość z Gdańska latają i to taniej niż z Warszawy :-).
W przyszłym roku, może niekoniecznie zimą, ale chętnie tam zawitam.

yaro1986

yaro1986
2018-03-19 19:45:08
77.46.0.71 Głosów: 0

Ktoś się może orientuje od jakich godzin jeżdża busy z palenicy do Zakopanego (pkp) w niedzielę. Koło kolo 8 juz cos jedzie? Nigdy o takiej porze w niedziele nie jechalem :)

foks64

2018-03-19 20:40:18
37.47.67.25 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Nie kursowy o 8-8.05. To gość który czeka na klientów z dwóch autobusów z Krakowa. Pierwszy przyjeżdża Mejerbus , a jakieś 15 minut później Szwagropol.
Jak mu się uzbiera w miarę komplet , to jedzie. Jeżeli nie, to mówi grzecznie ''poszli won , o 8.20 macie kursowy , ja nie pojadę''. W miarę komplet , to musi być 7-8 osób ,po drodze zawsze dozbiera do pełna.

Grzesiek - stary dziadyga

Barsus

Barsus
2018-03-23 09:46:20
193.19.165.46 Głosów: 0

mała relacja ze wspólnego wypadu z Pimem w B. Sądecki:
https://dasieda.blogspot.com/2018/03/w-ch uj-daleko-czyli-dwa-dni-w-beskidzie.html

Miłej lektury

ps
w linku trzeba usunąć spacje w słowie uważanym za obraźliwe. Skrypt forum jest cenzorski i nie chciał mi przepuścić poprawnego linku. :P :D

http://dasieda.blogspot.com/

gavagai

gavagai
2018-03-23 10:12:15
188.146.130.47 Głosów: 0

Poszukuję informacji na temat Gruzji a konkretnie Chaukhi. Był ktoś ma tym szczycie? A może tam się wspinał? Albo poleca jakiś nocleg w pobliżu, wie coś o warunkach klimatycznych w lipcu albo sierpniu, albo o jakości skały?

grendel

grendel
2018-03-24 18:11:38
178.37.136.137 Głosów: 0

Trochę autoreklamy. Wiosna idzie ludziska planują wyjazdy. Zamieszczam link do relacji z wypadu na Islandię. Może ktoś skorzysta albo znajdzie inspirację ...😉

Wyprawa trwała niemal 3 tygodnie i odbyła się na przełomie sierpnia i września. Ciepło nie było... Co prawda wszystko odbyło się w roku 2014, ale jestem przekonany że kolejność pór roku na Islandii pozostała bez zmian a sama wyspa zbytnio się nie rozrosła ani nie skurczyła 😀.

Dlatego teraz link do wyprawy z 2014? Bo właśnie skończyłem wpis do części drugiej..! 😂 Wiecie, rozumiecie - opóźnienia są. To już nie te czasy, kiedy robiony był plan 10-letni albo 200% normy.

Zapraszam do lektury: https://gameoflife-nextround.blogspot.com/search/label/Islandia?m=0

https://tinyurl.com/Najwy-sze-szczyty-polski-z-ngt

W78

W78
2018-03-24 22:51:42
89.76.224.139 Głosów: 1

@Barsus

Polecam tiny.pl

assiak

assiak
2018-03-27 12:03:20
213.155.178.107 Głosów: 0

Hej,
mógłby ktoś polecić jakieś schronisko, do którego można dojechac autem? Matka z dwójka dzieci szuka miejscówki na majówkę. Ciepła woda, łózko, troche prądu jakby było.

Dzięki.

gumibear

Administrator gumibear
2018-03-27 12:22:23
156.17.201.68 Głosów: 0

assiak a skąd jadą?

gumibear

Administrator gumibear
2018-03-27 12:37:25
156.17.201.68 Głosów: 0

http://www.e-gory.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=6682

W sudetach jest całkiem sporo schronisk z dojazdem. Nawet do odrodzenia da się dojechać od strony czeskiej i wtedy ląduje się w sercu Karkonoszy skąd można wybrać wiele kierunków. (przetestowane rozwiązanie i to dość często)

inne sudeckie z dojazdem pod sam schron:
Schronisko PTTK „NA PRZEŁĘCZY OKRAJ”
Schronisko PTTK „ANDRZEJÓWKA”,
Schronisko PTTK „PASTERKA”,
Schronisko PTTK „JAGODNA”,
Schronisko PTTK „POD MUFLONEM”,
---
Edytowany: 2018-03-27 13:19:19

Strona: | 1 | ... | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść