Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | ... | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 |

Jaki aparat?

T Atomicus

2018-04-27 20:13:10
79.187.42.46 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Jak ktos pstryka zdjecia bez zastanowenia, zwlaszcza w trybie auto, to smartfon jest chyba ok (choc tez wolalbym miec cos dedykowanego). Ale jesli ktos swiadomie chce robic zdjecia to nie wystarczy chwytac dobry kadr. Trzeba jakos ustawiac parametry. I tutaj wazna jest ERGONOMIA.
No i rzadko ktory smartfon obsluguje RAW.
---
Edytowany: 2018-04-27 20:44:37

siedem

siedem
2018-05-08 15:08:51
94.40.24.248 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Pytanie nie dotyczy aparatu (może dotyczy?) tylko filtra. Chodzi o zdjęcia z tego artykułu:
https://blog.strava.com/galleries/pierra-menta/?utm_source=strava&utm_medium=mktgemail&utm_campaign=2018_04_19_April_NL
Czy filtr na zdjęciach z artykułu się jakoś nazywa? Czy nakłada się go podczas obróbki zdjęć w jakimś programie czy aparat musi mieć konkretny filtr wgrany w siebie???

-------------------------------------------------------
7 trail runners team Polska

m

2018-05-08 17:54:15
78.10.225.192 Głosów: 0

Ale konkretnie które zdjęcie i o jaki efekt ci chodzi?
O kolor, rozmycie tła, coś innego?
Generalnie to ja nie widzę tam żadnego ewidentnego użycia fizycznego filtra. Pewnie kolorki są poprawione w postprodukcji. Ale czy to da się z automatu zrobić - to niestety nie wiem.

m

UriUs781

2018-05-08 18:12:38
83.4.17.161 Głosów: 0

Mój aparat o zatrważającej mocy rzędu 2 mega piksleli w cegłowatym telefonie wczoraj naliczył zdjecie nr 5555 :D
A tu wybrzydzania o jakieś efekty czy filtry.

Don Diego

2018-05-08 18:59:25
37.47.98.248 Głosów: 1

Ja Skodą 105 zrobilem ponad 450 000 km.
A teraz ludziom sie zachciewa ABS'ów , wspomagnia kierownicy , klimy , radia .
Wybrzydzają w tych salonach..... ;)

Grzesiek - stary dziadyga

pet77

pet77
2018-05-09 04:48:46
70.64.29.73 Głosów: 0

Te zdjęcia to efekt edycji, nie fizycznego filtra. Mocny kontrast, zimny kolor i mniejsza saturacja. Taki efekt też wygląda fajnie na portretach, mocny, kontrastowy obrys.

siedem

siedem
2018-05-09 08:27:35
213.25.166.82 Głosów: 0

Dziękuję za podpowiedzi, już coś wiem :)

7 trail runners team Polska

DarekCy

DarekCy
2018-05-12 00:12:49
93.105.225.0 Głosów: 3

Ludzie dobrze mówią (piszą): wygląd zdjęć to wynik późniejszej edycji. W górach dobrze jest mieć polar ;) - czytaj: filtr polaryzacyjny, gdy jest go do czego przykręcić - przyciemnia niebo, zwiększa kontrast między nim a obłokami, w jakimś stopniu (pomijając balans bieli) redukuje zaniebieszczenie kadru.

Przy wyborze aparatu zadaj sobie jednak takie pytania:
1. czy chcesz robić zdjęcia czy majstrować na potęgę w ustawianiu parametrów (niektórzy, w tym niestety ja, tak lubią). Ile czasu jesteś skłonny poświęcać na złapanie danego kadru.
2. czy wykonane zdjęcia zamierzasz później edytować.
3. ile wagi i miejsca jesteś skłonny poświęcić na noszenie ze sobą sprzętu foto - bo każdy gram z kolejną godziną/dniem noszenia zaczyna być coraz wyraźniej odczuwalny
4. jaki rodzaj fotografii Cię interesuje - pejzaże, ''ogólne'' kadry, czy coś konkretniejszego (makro detali na szlaku itd itp). Czy trzymasz się +/- jednej ogniskowej, czy lubisz np. naprzemiennie szeroko i tele.
5. w jakim świetle będziesz wykonywał większość zdjęć.

Jako kompromis byłbym skłonny zasugerować bezlusterkowca lub małą lustrzankę entry level (aczkolwiek w drugim przypadku ostrożnie z najtańszymi propozycjami. Generalnie takie, które matryca ma większe fizyczne rozmiary - nie mylić z ilością MPix), ale pamiętaj, że w największej liczbie przypadków sprawdza się stare powiedzenie fotografów:
najlepszy aparat to taki, jaki akurat mamy do dyspozycji! ;)

A reszta, to już kwestia kompromisów oraz świadomości możliwości i ograniczeń posiadanego pod ręką pstrykacza i efektywne ich wykorzystanie.
---
Edytowany: 2018-05-12 00:24:05

m

2018-05-23 10:00:58
194.165.48.90 Głosów: 0

Używa ktoś filtrów połówkowych? Jakie przyciemnienie będzie najbardziej uniwersalne w pl beskidach? 3 działki? więcej, mniej?

zeralda

2018-05-23 11:08:58
195.150.92.26 Głosów: 0

Ja używam filtrów Hitech w systemie Cokin'a (same filtry Cokin robi z jakimś badziewnym ''zafarbem'', adaptery są OK).
Najlepiej kup 2 filtry 1,5 (może na początek tańsze od Hitech'a). W tym systemie możesz założyć na uchwyt/adapter 2 filtry.

m

2018-05-23 12:31:35
194.165.48.90 Głosów: 0

Ano cokin z ciepłym, lee z zimnym, Hitech pewnie z innym, które się potęgują/pojawiają szczególnie przy łączeniu filtrów. Dlatego też pomijam konkretną firmę w pytaniu.

Na razie chcę kupić jeden po pierwsze ekonomia, po drugie, żeby uniknąć łączenia itd itp. Szukam najlepszego pkt wyjścia a wydaje się bezsensownym np kupowanie szybek na aliekspress po to, żeby spr co mi pasuje (zakładam, że nawet przy słabej jakości cokina to i tak niebo z ziemia w porównaniu do ali, chociaż cokin zdaje się nawet powłok przeciwodblaskowych nie nakłada).

Pomijam kwestię dokładnego rodzaju bo i tak na dziś zostaje przy njapopularniejszych 84mm i to żywicznych jak np cokin P.
(a na marginesie to przy dwóch lepiej 1,5 + 3 bo to daje 3 możliwe kombinacje, nie tylko 2 jak przy zestawie 2x1,5 przy zasadniczo takiej samej cenie)

zeralda

2018-05-23 15:20:25
195.150.92.26 Głosów: 0

Oczywiście, że lepiej 1,5+3 - tak to jest jak człowiek wklepie na szybko. Wszystko zależy jakie kadry lubisz strzelać - np. zachody słońca będziesz musiał bardziej skompensować niż inny pejzaż o niższej rozpiętości. Może kup na początek 3, jeśli używasz statywu to nawet bez adaptera (jak mi się nie chce kombinować to czasem przytrzymuje filtr rączką). Jeszcze zwróć uwagę, że lepszy będzie filtr o łagodnym przejściu (jeśli w górach, bo nad morzem już nie zawsze).

P.S. A z zafarbem Cokina to nie chodziło mi o temperaturę barwową tylko o wstrętne fioletowe zafarby na niebie, które musiałem ''łatać'' w postprocesie. Potwierdzało się to na różnych forach foto (może były to podróby, a może już teraz to poprawili?).

P.S.II Możesz tez zamiast filtra zrobić bracketing ekspozycji i połączyć to później w domu.

m

2018-05-23 19:33:43
78.10.225.192 Głosów: 0

Jasne, zrozumiałem intencję dot uniwersalności zestawu ponad jednym. Niemniej nadal chcę zacząć od jednego, stąd pytanie. Jeśli kupię cokina i okaże się bardzo badziewny to zmarnuję kasę na 1 filtr, żeby się o tym przekonać, nie na 3 ;) Biorę też pod uwagę próbny chiński zestaw, ale boję się, że to będzie na prawdę dramatyczne, chociaż ryzyko nieduże bo filtry po 1,5-2 $ sprzedają.

Adapter to grosze ale też biorę pod uwagę takie stosowanie, szczególnie przy bardzo szerokim kącie gdzie nawet chudy adapter by winietował. Lub jakiś uchwyt diy - zobaczymy jak to w praktyce wyjdzie.

ad p.s. - tak to zrozumiałem, to dość popularna opinia, więc raczej nie podróby. Żaden filtr ND nie jest idealnie neutralny kolorystycznie, oczywiście jedne bardziej, inne mniej, jedne w str czerw/różowego jak cokin'y, inne w str zieleni/błękitu jak zdaje się lee. Taka ich natura z składanie kilku to potęguje. Gdyby chodziło o temp barw to przecież z poziomu aparatu można skorygować. A cokin b. popularny, i chyba najstarszy ale i nie grzeszy jakością w porównaniu do innych (nie wiem jak seria Z na przykład).

ad p.s.2 - oczywiście, ale to zupełnie inna para kaloszy. Jestem amatorem i bardziej mnie cieszy uzyskanie oczekiwanego efekty już w aparacie. A i nie znam się dobrze na postprod. ;)

m

visiton

2018-06-07 20:34:02
83.9.157.179 Głosów: -5

Dość drogi wydatek ale ja podczas audytów i wizyt w róznych miejscach, wykorzystywałem Cannona. Najpierw model EOS 4000D a kiedy doszedłem już nieco do wprawy i popularności, wskoczyłem na EOS 5D Mark IV.
W tej chwili robią zdjęcia do portalu http://hotelepremium.pl nie narzekam na jakość a jeśli pogoda sie zepsuje, to zawsze można próbować photoshopa.
Zdjęcia jedzenia jednak są najtrudniejsze i nawet czasem najlepszy aparat nie pomoże :)

Michał z Visiton :)

gumibear

Administrator gumibear
2018-06-08 07:12:29
156.17.201.68 Głosów: 0

post na razie zostaje pomimo natłoku informacji marketingowych. Visiton! mniej proszę przekazów. Rozumiem branże w której siedzisz jako audytor hoteli i miejsc ciekawych do zobaczenia ale forum nie lubi takich przekazów. 1 akapit w zupełności by wystarczył.

Strona: | 1 | ... | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: a5324 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3