Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

Czyszczenie plam (z żywicy, smaru) z odzieży trekkingowej

diabeelek

2015-12-08 22:41:52
81.190.180.144 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Zeszło po dwukrotnym praniu z wcześniejszym wytarmoszeniu w płynie do mycia naczyć.

lucas_t

2015-12-09 14:31:46
83.8.33.197 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Czyli składniki olejowe.
Na Twoje szczęście :)

zając

zając
2016-05-15 23:12:25
89.70.205.218 Głosów: 0

Sport to zdrowie :) dziś się trochę poobijałam na rowerze a przy okazji ubrudziłam sobie wiatróweczkę z pertexu smarem i brudem z łańcucha.
Ludwik na plamach nie zrobił wielkiego wrażenia, mydło tym bardziej, boję się bardziej inwazyjnie podchodzić do tematu, macie jakieś propozycje?

lucas_t

2016-05-16 11:56:19
83.8.34.31 Głosów: 0

Próbowałaś spirytusu ? :D

rytmar

rytmar
2016-05-16 12:10:34
78.8.6.13 Głosów: 1

@zając
Kiedyś w wątku o praniu kurtek napisałem:
"A jeszcze ten smar. Moja kurtka dostała się kiedyś w zamek klapy bagażnika samochodu. Smar zebrałem gąbką polaną benzyną ekstrakcyjną. Aby być pewnym, czy nie spowoduje to wyblaknięcia koloru, najlepiej wypróbować, np. po wewnętrznej stronie listwy przykrywającej zamek."

Było to dawno, bo w 2007 roku, ale u mnie taki zabieg pomógł. Potem jeszcze kilka razy stosowałem benzynę ekstrakcyjną do usuwania tłustych plam i ...gumy do żucia, która przykleiła się do spodni membranowych w jednym z alpejskich schronisk ;).

Spróbuj na jakimś ukrytym fragmencie kurki, jak materiał reaguje na benzynę i jeśli nic się nie odbarwi możesz zadziałać na smar.

http://ngt.pl/forum/pranie-kurtek-z-membranami,1676,3.html

-------------------------------------------------------
cześć i czołem

zając

zając
2016-05-16 12:12:19
87.205.112.138 Głosów: 0

Kierowałam się podsumowaniem Nemesisa z poprzedniej strony:
"- płyn do mycia naczyń na smar rowerowy" oraz "chłopskim rozumem" więc spirytusu nie lałam (jeszcze) :D

Rytmar - sprawdzę czy mam benzynę i wypróbuję na woreczku z wiatrówki (to Lite Speed Montane), thx

Edyta: Już po próbie z benzyną - jest znacząco lepiej ale plamy całkowicie nie znikły, teraz kurteczka się pierze i zobaczymy co z tego wyniknie. W każdym razie na pewno plamy już mniej się rzucają w oczy na jasnozielonym tle :)
---
Edytowany: 2016-05-16 12:14:37
---
Edytowany: 2016-05-16 19:55:21

Arek

Arek
2016-05-16 21:45:52
94.254.242.94 Głosów: 0

Zajączku - na przyszłość łańcuch ze smaru myje się sprayem do mycia łańcuchów ze smarów :) - na kurtce najlepiej najpierw sprawdzić gdzieś w niewidocznym miejscu. Smary dobrze usuwają tłuste paliwa np. nafta.

A smar z łańcucha to chyba najbardziej brudzące draństwo :)

zając

zając
2016-05-16 23:24:12
89.70.205.218 Głosów: 0

Arku, no tak tylko że ja akurat świeżo spsikałam łańcuch smarem do łańcucha (bez mycia bo go uprzednio bo jestem trochę rowerową ignorantką i akurat nigdy mnie nie pasjonowało grzebanie w rowerze ;)
Czyli była to właściwie maź - mieszanka smaru i błota :)
Kurtka po praniu ma jeszcze ślady plam ale w sumie trzeba się mocno wpatrzeć tak że nie jest źle :)
Dzięki za pomoc!

Arek

Arek
2016-05-17 00:07:29
89.230.49.111 Głosów: 0

no no ale ja o tym, że te spraye zmywają również smar z materiałów

rytmar

rytmar
2016-05-17 09:43:26
78.8.6.13 Głosów: 0

@zając
To niepokojące, że jeszcze jakieś ślady pozostały. U mnie smar zniknął całkowicie po takim zabiegu. Tyle, że ja czyściłem grubą kurtkę HS.

Być może trzeba nieco mocniej potrzeć miejsca zabrudzenia (np. gąbką), aby "wybrać" resztki z zakamarków tkaniny - spomiędzy włókien.
Może też być tak, że poprzez cieniutki Pertex smar przesiąkł na wylot i trzeba benzyną ekstrakcyjną potraktować również stronę wewnętrzną.

Jest też nadzieja, że w wyniku kolejnych prań plamy będą coraz mniej widoczne :).

cześć i czołem

Yatzek

Yatzek
2016-05-17 12:01:40
5.172.247.207 Głosów: 0

Nie przeczytałem całego wątku i nie wiem czy już ktoś polecał, ale wiele rzeczy wyczyściłem używając WD40. Świetnie zmywa resztki kleju i innych zabrudzeń, ale każda plama może różnie schodzić w zależności od trzymania podłoża, czyli materiału.

Yatzek - nadworny tester NGT.pl :)

leppy

leppy
2016-05-17 13:21:43
213.241.61.2 Głosów: 0

@Arek piszesz o odtłuszczaczach do łańcucha i innych części rowerowych?
Polecisz jakiś dobry/najlepszy produkt tego rodzaju?

zając

zając
2016-05-17 14:31:17

@Arek - no tak, to podbijam pytanie leppy'ego :)

@rytmar - na pewno przesiąkło przez pertex, ale tarłam dosyć mocno z obydwu stron materiału i mimo to zostało więc się poddałam; efekt jaki uzyskałam i tak jest o niebo lepszy od stanu wyjściowego (szkoda że zdjęć nie zrobiłam).

boguś b

boguś b
2016-05-17 15:03:37
213.5.139.235 Głosów: 0

Ja używam i polecam produkty Finish Line.
http://www.finishlineusa.com/products/bicycle-degreasers

Tylko zaznaczam na ubraniu nie testowałem

-PITdoggy-

-PITdoggy-
2016-05-17 15:59:18
78.88.154.196 Głosów: 0

Ja stosowałem na tłuste plamy (z oleju) odpowiedni środek dr Beckmanna i pomogło. Mają odpowiedni środek do smarów, ale zastrzegam że tego akurat nie używałem:
http://pl.dr-beckmann.com/odplamianie/odplamiacze-precyzyjne/smar-i-wosk/

A tk BTW- Zającu psikanie smarem na brudny łańcuch wydaje mi się niezbyt potrzebne, mimo niechęci do majsterkowania trzeba byłoby go od czasu do czasu przeczyścić i naoliwić używając minimalnej ilości odpowiedniego środka. Będzie mniej łapał brud, lepiej pracował i mniej też pobrudzi ubranie.
---
Edytowany: 2016-05-17 15:59:38

I speak fluent sarcasm.

lucas_t

2016-05-17 19:22:03
83.8.25.249 Głosów: -1

@Yatzek
:D
Na poprzedniej stronie, niejaki diabeelek potrzebował właśnie wyczyścić kurtę z plam po WD-40, więc wiesz :)

Yatzek

Yatzek
2016-05-17 22:14:59
94.254.177.210 Głosów: 0

No to zamiast wywabiać, sam dałem plamę... :-\
Trochę się obawiałem jak da sobie radę na czymś w stylu sztuczny materiał, ale o próbowaniu na bezpiecznym skrawku też było.
Aczkolwiek z plastiku kleje i niektóre brudy czyści bezbłędnie.

Przypuszczam, że nawet benzyna ekstrakcyjna czy spirytus po czyszczeniu też zostawią ślad, rozjaśnienie czy inne działanie na kolor materiału, no ale to pewnie lepsze niż plama ze smaru.

Yatzek - nadworny tester NGT.pl :)

Arek

Arek
2016-05-18 00:52:15
89.230.49.111 Głosów: 1

@Tereska @Bartek - większość producentów smarów do łańcuchów produkuje też zmywacze :D całkiem dobre i tanie były w lidlu, najlepszy jakiego używałem to yamalube ale to motocyklowy więc cena kosmos bo motocyklowy ;)

Zmywałem nim smar z łańcucha, który został na moich ulubionych dżinsach gwrrr a potem do pralki i ok :)

karysek

2016-05-18 06:41:29
188.121.0.14 Głosów: 1

Hmm, a może tak zwany zwykły zmywacz odtłuszczacz uniwersalny samochodowy,
najczęściej występuje pod nazwą zmywacz do hamulców, - do usuwania konserwacji z tarcz hamulcowych, cena to ok 14-16 zł za 400 ml w zależności od marki, w każdym sklepie samochodowym.

Swego czasu udało mi się tym wywabić smar z białych spodni, teoretycznie te środki są bezpieczne dla gumy uszczelek oringów itp więc może również dla texów, uwaga: nie testowałem na odzieży technicznej, ale pod kątem działania odtłuszcza bardzo ładnie, smary/oleje/ schodzą od razu,

zając

zając
2016-05-18 11:09:48

Dziękuję wszystkim którzy zabrali głos bo mam różne opcje "na zaś".

PIT - nie sposób się z Tobą nie zgodzić w kwestii czyszczenia i oliwienia łańcucha (mea culpa), mam plan żeby się tym zająć przy pomocy bardziej fachowych rąk ;) tym bardziej że po ostatniej przygodzie wypadałoby wyregulować przerzutki.

Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 5e9f9 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3