Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 |

Buty w góry wysokie Andy, Karakorum Himalaje, itp. > 6000 m

~hektor

2010-11-30 09:50:49
89.76.97.176 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

A teraz do Ciebie: z fragmentu ''Jachol radzi cieple buty, a ty troche ogrzewaczy'' wynika, że sugerujesz mi, iż modele które wymieniłem nie są ciepłymi butami. Widzę, że nie jesteś w temacie, więc śpieszę z wyjaśnieniem, że i Batura i Spantiki to buty projektowane na warunki szczytów ośmiotysięcznych, a powyżej nich (w kategorii izolacji) są już tylko modele typu LA Olympus Mons czy Millet Everest. Proszę mi więc nie lansować tezy, że polecam półśrodki zamiast ciepłych butów. Ogrzewacze mają być ''oprócz'' a nie ''zamiast'' odpowiednich butów.

@nagardd
Niestety, buty to jest jedyna rzecz w ubiorze na której nie da się oszczędzić. Nie namawiam Cie na zakup butów za dwa i więcej tysięcy, ale spróbuj sobie wyobrazić, że oszczędziłeś ten tysiąc zł (jaka to część w kosztach wyjazdu?) a potem wróciłeś spod szczytu, bo nie dawałeś rady wytrzymać z zimna lub wróciłeś z odmrożeniami. Kurtkę, spodnie czy nawet rękawice na takiej drodze, nałożysz drugie czy trzecie - butów niestety nie. A wkładanie kolejnych skarpet może nie dać oczekiwanego rezultatu.

semow

semow
2010-11-30 10:22:24
94.42.12.197 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

w gruncie rzeczy wybór oscyluje pomiędzy butami ocieplanymi z botkiem i bez botka. Nie ma co filozofować bo ocieplina musi być. Skorupy będą mniej wygodne i może nieco cięższe, miękkie bez botka sprawia pewien problem w namiocie. Miękkie z botkiem drogie. Przy niskim budżecie poszedłbym w skorupy, mając jako priorytet bezpieczeństwo kosztem wygody.

~jachol

2010-11-30 12:53:45
86.46.195.51 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Spantiki i Batury to zdecydowanie inne buty na inne warunki i do innego zastosowania, piszac ze sa takie same wprowadzasz ludzi w blad
nie ma porownania zarowno w termice jak i budowie/ konstrukcji

i fakt ze batury byly na 8000m nie robi z nich jeszcze butow do tego przeznaczonych bo sa to przypadki wejsc single push w stylu light & fast a na to sie na ance raczej nie zanosi
rownie dobrze moglbym napisac ze koflachy viva soft to tez buty na 8000m metrow bo ktos kiedys ich do tego uzywal- bzdura

wyraznie napisalem o butach dwuwarstwowych (wymaganych) przez agencje przynajmniej dzialajace na wyspach (batura to but bez mozliwosci wyjecia botka, schnie wieki, zamarza na kamien i jest swietny do wspinania w lodzie i technicznego alpinizmu (bardzo popularny w lecie, a nie do lazenia po kamieniach

czy to beda pastikowe koflachy czy plastikowe spantiki czy plastikowe scarpy znaczenie ma drugorzedne maja byc cieple, wygodne i sprawdzone i ma sie dac wyjac botek i schowac do spiwora

ogrzewacze, ok mozna wrzucic w buty przed atakiem ale polegac na nich to mnien osobiscie zalatuje masochizmem

co do wagi skorup to roznie z tym bywa
to ze takie omegi sa lekkie to wiadomo ale niedawno zwazylem swoje wiekowe koflachy viva soft i mi wyszlo z oryginalnym botkiem 1080g a z botkiem docelowym jeszcze mniej a buty z lat 90

i powturze jeszcze raz, da sie wszystko, da sie wbiec na elbrus w 3 godziny, da sie wbiec na eiger w 2 i pol
i da sie stracic palce na mt blanc latem

-------------------------------------------------------
...nic to

nagardd

2010-11-30 13:01:20
192.92.94.23 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Organizator jednej z wypraw na ten rok tak napisal (jezeli chcecie moge podeslac linka):

* najlepsze do zimowych wyryp są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (Vasque, LaSportiva Nepal Extrem lub Evo), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych, w miarę sztywne i ciepłe. Buty plastikowe (skorupy) są zbyt sztywne).

~jachol

2010-11-30 13:46:26

http://www.ukclimbing.com/gear/news.php?id=1259

...nic to

~jachol

2010-11-30 13:56:46

http://www.14ers.com/phpBB3/viewtopic.php?t=14602

http://www.summitpost.org/phpBB3/boots-for-aconcagua-t48063.html

http://cascadeclimbers.com/forum/ubbthreads.php/topics/838001/Aconcagua_boots_where_to_buy_l

http://www.allthingsaconcagua.blogspot.com/

''What footwear do recommend to climb the Guanacos route on Aconcagua?
Eventhough the Guanacos route is a non-technical way to the summit we still recommend you use double plastic mountaineering boots. These boots are much warmer and supportive than leather boots. On the approach to basecamp light hikers or approach shoes are great.
How heavy a pack will I have to carry on Aconcagua?
On the approach to the basecamp you will need only carry a daybag as the expedition is mule supported but above basecamp your pack will be upwards of 50lbs. However a porter can be organized for an additional fee.''

-jak widac roznie sie do tego podchodzi

...nic to

~hektor

2010-11-30 15:43:01
89.76.97.176 Głosów: -1

@nagardd:
Obawiam się, że LS N.Extrem czy Evo będą za słabo izolowały w takich warunkach. Jeśli nie masz butów, to na Twoim miejscu kupiłbym używane Spantki np. z jedej z wymienianych aukcji. Najwyżej, jeśli stwierdzisz, że się już nie przydadzą to sprzedasz je później z niewielką stratą.

SPRAWDZAM

2010-12-26 17:50:46
46.112.109.193 Głosów: 0

Witam,

Czy scarpy vega nadaja sie na Aconcague?

~snail

2011-01-16 16:41:09
62.21.57.102 Głosów: 1

Byłem na Ance w ubiegłym roku. Na nogach miałem Scarpy Cumbre. Dla przeciętnego turysty takich butów nie polecam, a zdecydowanie coś cieplejszego czyli np. La Sportiva Spantik czy wręcz trójwarstwowe buty ekspedycyjne. W tym czasie kiedy ja wchodziłem ludzie poodmrażali sobie palce w skorupach w czasie ataku szczytowego. Mnie jedynie uratowała bardzo dobra kondycja bo bardzo szybko wszedłem na szczyt i jeszcze szybciej zszedłem. Skończyło się na lekkich przymrożeniach w postaci zaczerwienionej skóry. Ale gdybym wchodził równie wolno jak większość osób, które idą na szczyt to pewnie byłoby dużo gorzej.

strachenberg

strachenberg
2011-01-16 18:39:00
77.237.15.124 Głosów: 0

Trezeta SUPER GUIDA GTX Gold Black /but w bucie/.
polecam,jak uda Ci sie kupić to śmiało wywal kasę.Już drugą parę "cisnę". polecam.

wcześniej miałem kilka innych par obuwia z tej pólki i niewiele im dorównuje /nawet nowsze modele zostają w tyle/
jedynie Hanwag Zentauri GTX /za drogie jak na moje oko/ i KAYLAND M11 /wątpię, czy gdzieś w Polsce je kupisz/.

ale to jest tylko moje zdanie i tylko na forum....jak sam się nie sparzysz na czymś to trudno jest dać wiarę innym.
---
Edytowany: 2011-01-16 18:40:09

uklęknij! to kazalnica!

dgim

dgim
2011-03-10 13:02:23
62.233.165.186 Głosów: 0

uuu, widze goraca dyskusja.
doradzcie. zakupilem jakis niedawno LS Evo GTX, ale z przynajmniej 2 powodow najpewniej bede chcial je sprzedac i zakupic chyba Scarpy Phantom Guide albo Phantom 6000.
LS'y to stosunkowo waskie, szczegolnie w czubie buty. ja mam dosc szerokie stopy. przy cienszej skarpetce
podejscia i zejscia sa w pelnym komforcie. natomiast przy smartwool'u mountaineering heavy extra
przy zejsciach juz czasem czuje najwiekszego palucha w czubie, tez zeby bylo ciekawiej w zasadzie w lewym bucie, widocznie mam o jakis niuans wieksza lewa stope... nie jest to duzy dyskomfort, nie wystepuje zawsze, widocznie kwestia spuchniecia stopy, nie mam zadnych obtarc itp z tego powodu ale ciut irytuje.
kolejna kwestia, bardzo podoba mi sie koncept overboot'a wbudowanego jak to ma miejsce w powyzszych phantomach. scarpa do tego jest butem ciut szerszym w czubie wiec powinno byc rowniez w smartwool'u dobrze. zastanawia mnie botek (i jego mozliwosci wysuszenia, na pewno szybszego niz calego wnetrza buta), sczegolnie w warunkach badz co badz na ta chwile raczej zimowych tatrzanskich, letnich/zimowych alpejskich z czasem moze cos dalej, wyzej. botek chyba tu juz bedzie lekkim przerostem formy, termika bedzie na tyle wysoka, iz obawiam sie zapocenia wnetrza buta nadmiernego.
phantom 6000 bylby zakupem mocno przyszlosciowym, i obawiam sie tego, iz zanim owy koncept przyszlosciowy mial miejsce, mocno bym sie zmeczyl aktywnoscia w terazniejszosci ;)

testowal ktos z Was Phantom'a Guide'a badz 6000, szczegolnie w jak mocno zimnych warunkach Guide'a i w jak cieplych 6000 ?

widze info o Baturach na podejsciu w Alpach w lecie, jakby analogicznym modelu do Phantom'a.
---
Edytowany: 2011-03-10 13:32:49

rosowka

2012-01-09 13:56:09
213.189.38.43 Głosów: 0

Phantom 6000 testowałem w temperaturach od -1 do mega mrozów. Dopiero przy -10 można powiedzieć, że nie czułem dyskomfortu w butach. Jak było cieplej niż -10 noga się pociła, gorąco aż buchało z buta. Da radę iść, potem wysuszyć botka, ale to raczej w ostateczności, a nie traktować tego jako codzienność.

Tak więc Phantom 6000 to naprawdę but na mrozy poniżej -10.
PS. Jestem z tych, którym stopy szybko marzną - w zwykłych skórzanych trekingowych jak stoję i czekam na pociąg przy 0 stopni to po 10 minutach mi zimno w stopy.

Maniek1282

2015-04-15 08:10:56
156.17.201.68 Głosów: 0

Maniek1282
2015-04-14 09:34:26
89.68.80.253
nr 1
głosów -5

Witam,

W maju wybieram się na Alaskę (Denali). Jestem w posiadaniu butów la sportiva spantik, w których byłem w zeszłym roku na Aconcagule. Warunki pogodowe były bardzo dobre, nie było aż tak zimno, jak może być na 7000 tys. a jednak bez ogrzewaczy nieco przymroziłem dużego palca u prawej stopy. Stąd moje pytanie - kto z Was był na Alasce i może ddoradzić czy Spantiki z grzewaczami będą ok, czy kupować millety everesty, których zakup planowałem. Pytając znajomych zdania są podzielone. Powiem szczerze, że po doświadczeniach z Anki nie chce ryzykować, choć cena milletów też nie zachęca.
Jakieś sugestie? Rady, wynikające z Waszego doświadczenia?

Dzięki i pozdrawiam,

przeniesione przez admina

Na Krańcach Świata

Na Krańcach Świata
2015-04-15 08:11:14
156.17.201.68 Głosów: 0

Na Krańcach Świata
2015-04-14 11:57:55
178.182.27.47
nr 4
głosów 0

Millety Everesty a najlepiej Scarpa Phantom 8000.

przeniesione przez admina

rytmar

rytmar
2015-04-15 10:17:15
46.171.31.226 Głosów: 1

Nie byłem na Denali i raczej się tam nie wybieram - przynajmniej w najbliższym czasie. Plany są inne :)
Jeśli jednak na Andach musiałeś się wspomagać ogrzewaczami w czasie ataku szczytowego, to myśląc o McKinley, warto moim zdaniem pomyśleć o cieplejszych butach.
Ja przy wejściu na Aconcagua używałem butów Millet Everest. Powiem, że nie miałem żadnych problemów z chłodem w stopach. To bardzo ciepłe obuwie, dlatego dokąd się dało podchodziłem w butach Scarpa Charmoz (dotarłem w nich do Canady i raz nawet do Nido de Condores).
Biorąc Millety myślałem o użyciu systemu VB, aby ograniczyć zmoczenie botka na niższych wyskościach, ale ostatecznie nie używałem żadnych worków. Botek zawsze wysychał na słońcu, mimo że w butach bywało niekiedy konkretnie gorąco i sporo potu się wylało.
Buty nie są tak ciężkie na jakie wyglądają. Moje w rozm. 44,5 ważą 1430g (1/2 pary). Żona posiada ponoć bardzo lekkie La Sportiva Olumpus Mons Evo i u niej jeden but waży 1370g, ale rozmiar jest znacznie mniejszy - 42,5. Szukając tego rodzaju obuwia miałem w domu
Lowa Expedition 8000 (była na nie fajna cena), ale tutaj jeden but ważył aż 1770g(!), więc oddałem je do sklepu. Mierzyłem też Asolo Manaslu GV w rozm. 44 i Zamberlany Everest (rozm. 43). Asolo okazały się za wąskie dla mnie (szok), a Zamberlanów (waga podobna do Millet) nie było większych do przymiarki. Choć mierzony rozmiar 43 był całkiem, całkiem - wolałem kupić coś z większą ilością miejsca na spuchniętą stopę i grube skarpety.
Z tych butów wrażenie najcieplejszych sprawiają Millety (i Lowa). Botek w tych butach jest najwyższy, wydaje się bardziej mięsisty. W stosunku do Olympusów Mons, but zewnętrzny jest grubiej wyściełany, dlatego Millety są szersze na zewnątrz i wydają się ogromniejsze. Są jednak bardzo wygodne (przynajmniej dla mnie) i ogólnie jestem zadowolony z wyboru.
Podwójny zamek bardzo ułatwia wkładanie i wyciąganie botka. Dla porównania żona zawsze męczy się z tą czynnością w La Sportivach. Tam zamek jest laminowany, ale też zewnętrzny gaiter jest bardzo ciasno spasowany (przez co but wygląda wąsko), co utrudnia zapięcie całości, wymaga naciągania materiału i pewnej zabawy. Najlepiej działał zamek w Lowa Expedition - taki asymetryczny i gruby, ale waga butów była dla mnie nie do zaakceptowania.

Szybko niszczą się literki napisu MILLET. Są one wykonane wybrzuszonego z plastiku, chyba dla efektu 3D ;) i w starciu ze zmrożonym śniegiem, ale również przy ciasnym pakowaniu i zwijaniu zewnętrznego getra, potrafią popękać.
But nie ma gumowego otoku po bokach, co może skutkować uszkodzeniami Cordury w starciu ze skałą. U mnie żadnych śladów walki nie widać, ale ja miałem śnieg na drodze i szczerze mówiąc na wysokościach, na jakich używa się takich butów, raczej śniegu można się spodziewać niż ostrych skał ;).

cześć i czołem

Maniek1282

2015-04-15 15:22:15
89.68.80.253 Głosów: 0

Dzięki Rytmar za obszerne i wyczerpujące podejście do tematu. Ja mam obecnie spantiki i na Ance je miałem. Lubię je za wygodę chodzenia a przede wszystkim za ten znakomity system wiązania. Co prawda trochu zmarzłem, ale nie używałem ogrzewaczy.
Moje spantiki to rozmiar 43 jakbyś chciał nabyć lub znał kogoś, kto poszukuje daj znać. Sprzedam w dobrej cenie. Były tylko raz użyte.
Na Alasce temperatury są dużo niższe niż na Ance ale w ciągu dnia, przy dobrej pogodzie i słońcu, na podejściu można również się zagrzać.
Choć chyba lepiej się zagrzać niż marznąć:)

Pozdrawiam

Marek

wog

2015-09-04 15:10:59
89.230.70.75 Głosów: 0

Moje buty Lowa Expedition 6000 popruły się na Leninie... Zdjeć nie wrzucę - sprzedałem przewodnikowi...

manio

2018-09-13 14:09:58
178.235.179.9 Głosów: 0

Buty wysokie, górna półka cenowa - pod raki

test 8 producentów - zwycięzcy : Asolo Elbrus GV i Lowa Alpine Pro GTX.

lubię czytać te testy w outdoor-magazin - konkretne cechy produktu opatrzone konkretnymi ocenami a nie tylko odczuciami testera [czyli niemiecki ordnung - tego akurat warto się od nich uczyć]

może się przyda bo pytań o konkretne marki jest multum ...

https://www.outdoor-magazin.com/test/schuhe/alpinstiefel-und-bergschuhe-im-test.1310392.3.htm

PS. jak nie ta kategoria - proszę o przeniesienie do właściwej

ludz

ludz
2018-09-13 15:43:32
89.25.216.1 Głosów: 1

ranking bardzo fajny, chociaż faktycznie niezbyt w temacie - większość tych butów to raczej alpejskie, na 6000+ bym takie dwa razy przemyslał. ;-)

rytmar

rytmar
2018-09-13 19:28:25
89.76.161.106 Głosów: 1

Test jak test. Dla potencjalnego nabywcy mało pomocny, bo przecież dobór butów jest mocno indywidualnym procesem - kupujemy te które pasują do naszej stopy, nie te dobre w jakichś testach.
Zresztą napisano o tym w podsumowaniu:
''Podsumowując, wszyscy kandydaci testowi spisali się dobrze. O tym, na którą parę się zdecydujesz, zależy od tego, który model pasuje do twoich stóp, ale także od trasy...''

Opisywane w teście buty w żaden sposób nie pasują do tytułu tego wątku. To buty w Alpy i to raczej nie te najwyższe. Zresztą sami testerzy używali ich do wysokości 3600 m n.p.m.
To że są tacy którzy używają podobnych modeli butów w wyższych górach nie znaczy, że do tego je stworzono. To nie są buty wysokogórskie (w rozumieniu buty bez izolacji termicznej).

cześć i czołem
Strona: | 1 | 2 | 3 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: d1f25 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2