Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ... | 42 |

Idealne schronisko & rozmowy schroniskowe

Walter02

2004-08-10 19:18:41
83.27.48.78 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Hej - tak mnie jakoś przy piwku naszło i chciałbym się Was o coś spytać:
Razem z moją żoną mamy plan, aby na starość prowadzić schronisko górskie (niewysokie góry typu masyw Śnieżnika, Gorce, no może wyżej niż Sowie - generalnie - nieekstremalne) Co uważacie, że jest najważniejsze w schronisku, co tworzy atmosferę, a co jest karygodne, co nie powinno się nigdy zdarzać.
Od jakiegoś czasu zbieram już swoje spostrzeżenia w tej kwestii i wpadłem na pomysł, żeby sie poradzić w szerszym gronie.
Czy macie może jakieś przykłady (zarówno te na + jak i na -)

pozdr

-------------------------------------------------------
Walter02

~turbo

2004-08-10 19:47:45
81.15.175.81 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

na + naleśniki w murowańcu i szarlotka w MOKU. Fajnym zwyczajeb jest udostępnianie wrzątku bez opłat (dla turystów którzy się nie zatrzymują na dłużej ale przyszli prosto ze szlaku)

To pierwsze co mi się nasuwa
Pozdrawiam

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-08-10 19:55:52
83.27.72.91 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

>>turbo - świnta racja!
A ode mnie to jeszcze możliwość spania na podłodze nawet jeśli są wolne pokoje (niestety nie zawsze się tak da :( ), no i ''rasowy'' wystrój, a przede wszystkim KOMINEK oczywiście drożny - wieczorami idealny :)

Aha - koncesja na alkohole do 4.5% - piwko miło wypić ;))

AAA! Zapomniałbym - dla odpowiedniego nastroju potrzebni są odpowiedni ludzie - więc koniecznie zniżki dla ''klubowiczów'' np. NGT ;]

...w pewnych sytuacjach niecierpię mieć racji...

HAMMET

Administrator HAMMET
2004-08-10 20:16:21
83.30.82.76 Głosów: 0

+ kasza gryczana i kefir (choc to pewnie takie moje "zboczenie:) ) (Schronisko w Dolinie Chocholowskiej)

+ podloga przynajmniej polowe tansza niz cena pokoju (w Murownacu 20 zl za podloge to jak dla mnie duzo, za 32 moge miec lozko w pokoju 6-cio osobowym)

- otwarcie stolowki o 8:00, marzy mi sie otwarcie o 6:00:)

...droga białą jak obłęd...

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2004-08-10 20:28:15
83.27.72.91 Głosów: 0

a to tak w temacie ;)

...w pewnych sytuacjach niecierpię mieć racji...

Wiking

Wiking
2004-08-10 21:57:55
80.55.136.54 Głosów: 0

Mnie się tam podobał obowiązujący w niektórych chatkach zakaz picia alkoholu. Ja akurat dość mocno alkoholowy jestem, ale zakaz popieram. Jeżeli alkohol jest bez ograniczeń to się zazwyczaj straszne bydło w chatkach robi. I choć piwko fajna rzecz, to nie niezbędna. Można przynieść własne - ma to dwa plusy - nie ma cyrku z koncesją i ludzie nie noszą tego skrzynkami :) Wtedy robimy zakaz spożywania na w obrębie chatki (na dworze można). Jak człowiek na własnych plecach przyniesie i na świeżym powietrzu wypije to nawet lepiej smakuje. No i jeżeli już pójdziemy nawet na jakieś rozwiązania połowiczne - sprzedaż alkoholu (ale tylko piwo), możliwe spożycie na zewnątrz schroniska - to trzeba zadbać już w sumie tylko o to, żeby nietrzeźwych jakoś w karbach utrzymać. Albo wogóle nie wpuszczamy, albo cieszący się ogólnym szacunkiem szef wraz z wyrażającą słuszne oburzenie bracią górską usuwa delikwenta poza mury schroniska. W opcji topienie w potoku.

Beware The Rage Of A Berserker

Doczu

Doczu
2004-08-10 22:21:03
83.30.1.144 Głosów: 0

Tak. Topienie w potoku podoba mnie sie :-)

Pozdrawiam.

gumibearMarcin

2004-08-10 22:32:19
195.116.208.132 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Juz pisze..........
schronisko musi byc takie zeby sprzyjalo.........

co ja bede pisał, w schronisku na szrenicy poznałem swoją ukochaną, dziś narzeczoną a niedługo żonę.

Takie ma byc schronisko!

........... no może nie do końca to prawda ale tam Ją poznawałem, poznawałem, poznawałem......

uwielbiamy to schronisko w wypadach w czeskie i polskie karkonosze, w izery.......

O klimatach napisze później. ciekawy wątek

gumibearMarcin@ngt.pl

~MacK

2004-08-10 22:47:20
83.31.148.87 Głosów: 0

Grzaniec! Taki jak na Jaworcu (Bieszczady) - z jajem. Gleba maks. za 10zl. Poza tym jakaś wiata na zewnątrz - do ogniska w deszczu i do spania. Kuchnia od 6:00 jak najbardziej. Jak miejsce od sklepów odległe to skrzynek nosił nikt nie będzie, a piwko kupione tylko w schronisku będzie (za 4-4,5zl niech by było). /niezwykle miło było ostatnio jak pewien bazowy w pewnej chatce w BN sam rowerkiem podjechał do sklepu trochę odległego i przywiózł chatkowiczom po dwa piwka; to tylko dygresja :)/ Dla mnie najważniejsze jednak żeby w izbie ogólnej zawsze ciepło(bardzo) było - zwłaszcza gdy wszyscy zmoknięci przychodzą - ogrzać się, wysuszyć, napić gorącej herbaty, to jest właśnie to o czym zawsze wtedy się myśli.

Jak mi coś do głowy przyjdzie jeszcze to napiszę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w przedsięwzięciu.

mmaciekk@poczta.onet.pl

Maciek

Tomisiek

2004-08-10 23:00:25
213.76.198.114 Głosów: 0

Najważniejsza jest atmosfera - także w sensie dosłownym. Nic tak nie psuje pierwszego wrażenia, jak smród z klopa atakujący przy wejściu...;-P
Myślę, że ten element będzie zyskiwał na znaczeniu, podobnie jak ogólny poziom czystości. Sprzyja to także.... hmm, temu, co napiał gumi;-) ['no sex, no fun'] :D

pozdrówka

Tomek

~Walter02

2004-08-10 23:48:32
83.27.42.3 Głosów: 0

Ludziska !!!!
poszedłem do kina, wróciłem, a tu tyle postów..
nie spodziewałem się takiego odzewu - wielkie dzięki!!!!
czekam na następne.
vick - dzięki za link - co prawda jeszcze nie nadszedł chyba ten czas, ale jak mnie robota dostatecznie wku....

Swoją drogą, to najlepiej oceniam następujące schroniska
1) Orle w Izerach - za atmosferę
2) Schronisko w Dolinie Roztoki za wystrój zewnętrzny, warunki sanitarne
3) podoba mi się też schronisko pod Śnieżnikiem , ale nie wiem czemu...

i właśnie na nich chciałbym się wzorować - jak macie jakieś przykłady - napiszcie - pojadę, zobaczę

pozdr

Walter02

~tukanez

2004-08-11 00:12:20
83.27.15.179 Głosów: 0

...dodajcie jeszcze stół bilardowy, dystrybutor gorących fasthamburgeremerów, net w każdym pokoju (również R45 porozrzucane na dechach, pod laptopa ;] )

Pieszczochy wstrętne! :P

Walter02 ...mówisz, że układasz biznes plan -dla siebie i żony- na starość. Bardzo ładnie, nie ma co! Eee.. ile masz lat?

Starość to pojęcie mocno względne. Precyzja wskazana!

Dalej. Ma być to pogodna starość, czy chcesz czerpać z tej "inwestycji" kożyści FINANSOWE?

Planujesz postawić schronisko na grzbiecie pasma, w dolince lecz zdala od cywilizacji, poza czy na szlaku, czy raczej na peryferiach cywilizowanej miasta/wioski górskiej?

Na mój gust, masz właściwie do obrania jeden z dwóch kierunków:
1) komercja - robisz wszystko pod kątem łykendowych amatorów wypoczynku, rodzin. oczywiście pełny serwis dań, etc ;). Przecież extremalista-wyjadacz nie przyjdzie tam, gdzie śmierdzi dolcami, gdzie zawyżone ceny. Pamiętajmy, jesteśmy na wysokości do góra 1500m npm (nie znam planów), a tak wszędzie można kimnąć, nieproblem z zejściem do sklepu. Omijam takie "schroniska" z daleka!

2) ideały/marzenia (jeśli takie posiadasz i taka opcja chodzi Ci po głowie) - robisz to dla Siebie (dla Żony) i dla Ludzi -wartościowych, których znasz i których poznasz, bo Oni sami Cię znajdą, jeśli będzie w tym miejscu serce. Przejdź się po chatkach AKT, Bractwa Kurkowego jeśli nie byłeś w takim klimacie -gdzie nie ma elektryki, bierzącej wody, sieci ...ale jest za to drewniany gruby stół (który pamięta Wielu!), świeczka parafinowa, gitarka, piec kaflowy (na którym usmażysz np naleśniki ;), wychodek, a na około śnieg, las, cisza... i zazwyczaj min. 1h marszu do cywilizacji :].

Często słyszę o planach otwarcia przytulnej kawiarenki, herbaciarni, gdzie mogłyby się spotykać znajome twarze, nowi ludzie. Azyl! I sam tworzyłem coś podobnego, tracąc jednak prawie 3 lata swojej wolności, odstawiając plany na półkę. W dużym stopniu zniszczony byłem, ale nie wypalony. Teraz resocjalizacja marzeń, powrót do formy! Wola ku Mocy!

Przestrzegam przed punktem 1), uczulam również na punkt 2) -oba mogą Was unieszczęśliwić, bo jest to duże zobowiązanie. A jeśli nie można utrzymać Cię w miejscu, to będziesz cierpiał zapewne. Ale to dopiero na starość, tak? Hmm.. wiele jeszcze się zmieni w Twoim życiu, Walter02 :].

Arti

2004-08-11 03:07:58
80.55.154.98 Głosów: 0

1) Rozsądne ceny ((spanie z dostępem do wc, umywalki (ja preferuję metalowe "koryta" z kranami na zewnątrz budynku - można się w tym umyć, wyczyścić buty, przeprać coś,i łatwiej je utrzymać w czystości) i kuchni za 18 zł byłoby ok)).
2) Wrzątek za symboliczną opłatą dla przechodzących (0,10 zł za "napełnienie"?).
3) Żeby zawsze było miejsce (choćby na podłodze, jakieś awaryjne kanadyjki, itp.) - szlag mnie trafił jak w Świętokrzyskich przyszliśmy przemoczeni do schroniska i dowiedzieliśmy się, że miejsc nie ma bo przyjechała jakaś duża, zorganizowana wycieczka i zajęli wszystko.
4) Jeśli jedzenie - to zamiast hotdogów np. jajecznica z kiełbasą, żurek.
5) Miejsce na ognicho i wiata.

reszta jutro, ide spać...

Artur

gumibearMarcin

2004-08-11 07:55:14
62.87.253.237 Głosów: 0

Moja ocena:

1. Chatka górzystów w izerach za:
- jajecznice,
- pogodnych włascicieli,
- wode ze studni którą trzeba sobie samemu przynieść,

2. Bacówka pod Małą Rawką za;
- naleśniki tudzież placek jagodowy - jak zwał tak zwał wiemy o co chodzi,

3. Samotnia w karkonoszach za:
- architekture schroniska
- mały staw,
- klimat,
- sarny widziane z okien

4. Schronisko na szrenicy za:
- Moją Narzeczoną!
- co poranne morze chmur!
- widoki

5. Schronisko na Śnieżniku za:
- herbate słodko - gorzką

Jakby to wszystko zebrac .......

gumibearMarcin@ngt.pl

~Walter02

2004-08-11 09:40:41
193.0.242.20 Głosów: 0

~tukanez
jestem rocznik 73 - nie chce mi się liczyć...
Piszesz, że "Starość to pojęcie mocno względne" racja - mi chodzi o czas, kiedy już nie będzie mi się chciało uczestniczyć w życiu cywilizacyjno - miastowym, będę chciał zwolnić, zająć się "prostszymi" sprawami... - oceniam to na jakieś 20 lat.
co do kierunków to
2), ale z pewnymi modyfikacjami:
- nie chcę na tym robić kokosów, chcę na starosć z tego żyć (a wtedy chyba człowiekowi niewiele trzeba)
ale jednocześnie chciałbym mieć prąd, ciepłą wodę w łazience - prawdę mówiąc bez tego nie wyobrażam sobie życia (szczególnie zimą) - oczywiście przy świeczkach można siedzieć - jest to jakaś atrakcja, ale nie z punktu widzenia kogoś, kto tam mieszka 7 dni w tygodniu, 4 tygodnie w miesiącu, 12 miesięcy w roku i tak dalej
Chciałbym też, żeby było to miejsce żywe - gdzie organizuje się pokazy slajdów, jakieś tematyczne spotkania, konkursy np. na najbardziej obleśne dowcipy itd...

Walter02

~Dziadek

2004-08-11 09:58:18
62.87.143.201 Głosów: 0

Walter02 jeśli myślisz o spokojnej starości, to nie wiem czy to dobry pomysł ;). A poważnie:
1. w schronisku najważniejsza jest atmosfera, dlatego w kwestii wyszynku podpisuję się oburącz pod wypowiedzią Wikinga (nawet jako znany amator Okocimia)
2. podłoga powinna kosztować tyle samo co pokój (była ostatnio w sieci dyskusja na temat Murowańca i nadużywania przywileju podłogi)
3. wrzątek za symboliczną opłatą
4. kuchnia turystyczna (do samodzielnego gotowania) wydzielona, bezpieczna i dostępna całą dobę, choćby w postaci cementowej wiaty na zewnątrz budynku
5. jeśli bufet to czynny od 7 rano i z wyrazistą specjalnością schroniska, choćby był nią pieczony w mikrofalówce kartofel z masłem
6. czyste toalety
7. życzliwa obsługa
8. sensowna lokalizacja
9. rozsądny kompromis pomiędzy interesem (górskim hotelem a la Kalatówki) a przyjemną anarchią (typu chatka xxx)

Każdy z tych punktów to temat - rzeka...

...i wespół w zespół...

~Walter02

2004-08-11 10:13:54
193.0.242.20 Głosów: 0

~Dziadek
- wcale nie myślę o spokojnej starości, ja właśnie na starość chcę być aktywny (jeszcze chcę;)), nie chcę siedzieć i czekać aż do mnie raz czy dwa razy w roku przyjedzie rodzina w odwiedziny.
ciekawa koncepcja z tą ceną podłogi...

gumibearMarcin >>> muszę obadać Bacówkę pod Małą Rawką - chyba byłem, ale dawno. W pozostałych punktach całkowicie się zgadzam (no, może poza narzeczoną :))

Walter02

gumibearMarcin

2004-08-11 10:18:33
62.87.253.237 Głosów: 0

Walter02 no ja myślę! ;)

gumibearMarcin@ngt.pl

~cesarr

2004-08-11 10:48:29
212.126.28.173 Głosów: 0

Idealne schronisko:
- tani chleb, wrzątek gratis,
- bigos, żurek, barszczyk itp. bez fastfoodów,
- daleko od cywilizacji,
- tylko turyści, mała ilośc spacerowiczów,
- piękny widok o poranku
- podłoga tańsza o połowę od pokoju np: 6 os.
- wiata lub małe pole namiotowe
- wino, kobiety i śpiwe :-))

born to be free

Ged

2004-08-11 13:55:16
217.11.151.68 Głosów: 0

Ze schronisk, w których zdarzyło mi się nocować w ciągu ostatniego roku zdecydowanie polecam bacówke na Krawculi. Warunki wprawdzie spartańskie, ale czysto i bardzo sympatycznie.

1. No właśnie, to jest chyba najważniejsze - sympatyczna, życzliwa ekipa (przyszliśmy wieczorem totalnie przemoczeni, w bacówce siedział już obóz wędrowny, a dziewczyny były autentycznie przejęte, żeby znaleźć dla nas najwygodniejszy kawałek podłogi :) )
2. czyste łazienki (zdarzyło mi się już schronisko, w którym zawróciłem w progu - taki smród ciągnął od kibli)
3. kominek, przy którym nawet w lecie można wysuszyć buty

Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ... | 42 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 96b9b - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3