Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Górskie wyprawy a problemy z uszami i lękiem wysokości

korek

korek
2007-06-03 14:34:26
83.28.251.144 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Witam!
Zastanawiam sie czy ktos na forum ma ten sam problem co ja....mianowicie
Podczas wedrowek po gorach mam problemy z uszami, tj. gdy przekrocze pewna wysokosc zatyka mi uszy, szumi mi w uszach, czasem mnie bola, czasem mi strzela(cos ala zapalenie "lotnicze")...dzieje sie tak na skutek zmian cisnienia, a ja jak mi lekarz powiedzial jestem bardzo na to wyczulony, znaczy moje blony bembenkowe sa na to wyczulone...

Zastanawiam sie czy ktos tez to ma?:)
...a jesli tak to jak sobie z tym radzi?

Pamietam jak pierwszy raz bylem w naszych Tatrach, bylem na giewoncie a pozniej przeszlismy na kope kondracka i sie zaczelo,bylem niemal gluchy tak mnie uszy bolaly ze skonczyla sie przyjemnosc chodzenia po gorach, pamietam zeszlismy do kuznic i dopiero w zakopanym mnie puscilo tzn..jedno pykniecie moze dwa i wszystko wrocilo do normy,....

a wyobrazcie sobie co przezywam podczas latania samolotem(najgorsze sa starty i ladowania - te zmiany cisnienia mnie kiedys zabija:))

co ciekawe czasem nawet jak wchodze na lysa gore(gory swietokrzyskie) wysokosc chyba 596m to czasem pyknie mi w uchu na pewnej wysokosci...

-------------------------------------------------------
Podpis

Maximus

2007-06-03 14:56:33
82.143.153.21 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Każdy to ma. W takiej sytuacji zatkaj nos i postaraj się wydmuchać przez niego powietrze. Powinno pomóc.

yaro1986

yaro1986
2007-06-03 15:01:03
83.6.170.162 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Ziewanie pomaga:)

yaro

cynik

cynik
2007-06-03 15:01:10
89.79.164.13 Głosów: 0

Korek, z jednej strony to jest normalne, ale z drugiej nie az tak. Ojciec moj mial latami to samo, tez kopa kondracka i scicsk totalny w uszach. Poszedl do lekarza i wyszly mu jakies problemy z cisnieniem, zdaje si enadcisnienie. Zaczal zazywac leki i przeszlo jak reka odjal, potem mu uszy nawet na mt Blanc nie nawalaly.

Maximus, to patent nurkowy jest - w gorach tez dziala? Bo na logike to nie powinien dzialac :)
---
Edytowany: 2007-06-03 15:02:17

@rek

2007-06-03 15:03:17
83.20.221.109 Głosów: 0

korek - pomaga :
- guma do żucia
- przełykanie śliny

a poważnie poszukaj laryngologa który zna się na tych klockach tzn wie cos o zmianach ciśnienia najlepiej takiego który ma praktyke z alpinistami i nurkami
---
Edytowany: 2007-06-03 17:24:14

ja tu jestem od pisania recenzji od forum są inni

Maximus

2007-06-03 15:06:46
82.143.153.21 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Crimson, jak mocniej dmuchniesz, to działa- przynajmniej na mnie :)

mihal

mihal
2007-06-03 15:10:27
85.14.94.30 Głosów: 0

weź se porządnie ziewnij. zatykanie sie uszów jest spowodowane szybką zmianą ciśnienia

gg 104 70 56

Barsus

Barsus
2007-06-03 15:21:02
89.79.115.32 Głosów: 0

Ssanie landrynek lub innych cukierków pomaga w wyrównywaniu ciśnienia w uszach
---
Edytowany: 2007-06-03 19:44:11

k2cl

2007-06-03 15:54:43
80.135.200.229 Głosów: 0

Do powyzszej listy sposobow (landrynki, gumy do zucia, ziewanie, dmuchanie przez zatkany nos) moge dodac jeszcze jeden: robimy z siebie gremlina :))) A konkretniej - lapiemy za platki uszu i (wzglednie delikatnie!) ciagniemy je w strone twarzy...

Na zmiany cisnienia reaguje wiekszosc ludzi - jedni mocniej, drudzy slabiej... mnie na przyklad przyklad w gorach to nie przeszkadza, w samolocie srednio, za to czasem daje niezle w kosc w pociagach...

K.K.

korek

korek
2007-06-03 16:23:56
83.28.251.144 Głosów: 0

Crimson: ja robilem sobie badania uszu i podobno mam bardzo cienka blone bembenkowa(w jednym uchu),mimo iz nie mialem nigdy zadnego urazu...jakis dziwny jestem poprostu:)poza tym czesto miewam infekcje gornych drog oddechowych(pylki i te sprawy) co podobno rowniez poteguje te NIE mile doznania...

co do tego zatykania nosa i dmuchania....probowalem tego wielokrotnie i strasznie to nieprzyjemne...

Tak czy siak dziekuje wszytskim za rady:)na pewno z nich skorzystam
---
Edytowany: 2007-06-03 16:25:19

Podpis

~yacca

2007-06-03 16:53:27
83.5.39.93 Głosów: 1

korek - zatykając nos - NIE DMUCHAJ!!!

W Twoim przypadku zwłaszcza - może to spowodować rozerwanie błony bębenkowej! A to już nie są żarty. Problem polega na różnicy ciśnień po obu stronach błony. Musisz doprowadzić do otwarcia trąbek słuchowych i wyrównania ciśnienia. Trąbki otwierają się przy przełykaniu śliny, ziewaniu, itp. I to jedynie na chwilę.

Zatkaj nos i TYLKO przełknij kilka razy ślinę - to powinno spowodować otwarcie trąbek słuchowych i wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony.
Może nie pomóc, jeśli masz katar i wydzielina dostanie Ci się do trąbek.
Jeśli jest gęsta i "ropna" to stosuj preparaty do nosa na bazie soli morskiej. Rozcieńczą to świństwo. Nie używaj "zwykłych" kropli, bo Ci załatwią śluzówkę.

yacca

~rumcajs

2007-06-04 10:36:25
199.67.203.141 Głosów: 0

-> Korek
zwróć baczną uwagę na to co napisał yacca: przełykaj ślinę, sśij cukierki, etc. ale NIE dmuchaj przy zatkanym nosie. To się nazywa próba Valsalvy, wymyślona jest do badania drożności trąbki Eustachiusza i musi być wykonywane DELIKATNIE. W Twoim przypadku (cienka błona bębenkowa) może doprowadzic do trwałegu uszkodzenia ucha!

... nemo me impune lacessit ...

raffi

raffi
2007-06-04 12:04:44
83.19.215.98 Głosów: 0

Podstawową przyczyną trudności z ''przetkaniem'' uszu (ucha) jest stan zapalny kanału łaczącego ucho środkowe z jamą ustną (a w szczególności trąbek słuchowych). Może to być związane ze zwykłym przeziębieniem, ale może być tak że jesteśmy zdrowi, ale mamy sączące się (niezaleczone, przewiane itd.) zatoki i one powodują że w kanale wyrównującym ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej występuje stale niewielkie zapalenie, które uniemożliwa wyrównanie ciśnień np. przy nurkowaniu na kilka metrów, pomimo że na codzień nie odczuwamy żadnych dolegliwości. W zależności od sytuacji (samolot, żagle, zimna kąpiel, zapalenie górnych dróg oddechowych itd.) może to prowadzić do ostrego zapalenia ucha środkowego i dużego bólu.
Osobom które mają problem z ''przetykaniem'' uszu (ucha), w szczególności kilka metrów pod wodą, polecam wizytę u laryngologa.
Co do sposobów przetykania uszu, to mogę tylko dodać że jeżeli ktoś ma świadomość (i przećwiczył to) które mięśnie powodują otwarcie trąbek, nie musi robić żadnej z wymienionych rzeczy, a uszy odetka :).
---
Edytowany: 2007-06-04 12:17:40

Stat crux dum volvitur orbis.

~cacup

2007-06-04 12:29:50
83.21.189.199 Głosów: 0

miesien dzwigacz podniebienia miekkiego i miesien podniebienno-gardlowy

cacup

~Krzychoo

2007-06-05 04:21:56
217.153.167.4 Głosów: 0

To napisz, przy okazji, przy jakich ruchach/czynnosciach te miesnie sa uzywane. ;]

Krzychoo

~atavus

2007-06-05 13:03:37
172.215.231.189 Głosów: 0

eh, mi to zawsze zatkanie nosa + wydychanie powietrza pomaga... jak sie taki 'korek' odetka, to dopiero jest przyjemnosc :P

atavus

~cacup

2007-06-05 13:40:35
83.21.32.74 Głosów: 0

to musze dokladnie zerknac do ksiazek ze studiow, ale z tego co mi w glowie pozostalo to wiekszosc juz zostalo powiedziane - ziewanie, przelykanie sliny, ssanie cuksow, polykanie, chrapanie (!) itp. proba valsalvy nie wydaje mi sie tu byc dobra (moze jest nie tyle niebezpieczna co sugerowal ktos wyzej, ale nie pozwala starannie wyrownac cisnien w uchu srodkowym+wewnetrznym a zewnetrznym; blona bebenkowa funkcjonuje prawidlowo tylko wtedy gdy roznica cisnien po obu jej stronach jest jednakowa. w przeciwnym wypadku daje dolegliwosci bolowe zwiazane z odbiorem bodzcow dzwiekowych, albo nawet bez bodzcow w sytuacji jej nadmiernego naprezenia.

ja tez mam cos takiego czasem, ostatnio mnie wzielo na babiej, sobie kichnalem i makabra przez kilkanascie godzin, odetkalo mnie dopiero gdzies w polowie polski. u mnie to bylo zwiazane z choroba: niedoleczonym zapaleniem zatok szczekowych (towarzyszyl im obrzek sluzowek w calym nosogardle co powodowalo zaciskanie swiatla trąby Eustacha :), ale u kazdego moze to byc co innego, i to niekoniecznie patologicznego. po prostu tak mamy :D

cacup

~amm

2007-06-12 00:43:42
195.82.188.71 Głosów: 0

Witam
Mam poważny problem. Ciągnie mi się to już jakiś czas. Miaowicie: nie wiem czy u wszystkich tak jest ale przy łykaniu śliny niby odtykają się trąbki słuchowe. Czy podczas tej czynności słyszycie jak to określam "trzaski"? Zawsze to miałem i myśle że to jest normalne.

Pierwsza sprawa: Od pewnego czasu łykając śline słysze jak zwykle trzaski i "buchnięcia", przypuszczam że jest to związane z wyrównaniem ciśnienia lecz mam to cały czas i jest to dokuczliwe i nie wiem co to może być. Dodam że trzaski miałem zawsze ale buchnięcia pojawiły się z pół roku temu i są do dziś. Jeśli nie będe połykał śliny i nie wywołam tych buchnięć to w gardle odczuwam dziwne uczucie jakby mi rósł jakiś balon powietrza.

Druga sprawa jest taka że jak jakiś czas jak długo stoje odczuwam w lewym uchu jakby mi spadało ciśnienie i po pewnym czasie ucho mi się odtyka, słysze trzask i wtedy jak zaczne cos mówić to słysze jakby to co mówie szło do ucha, inaczej dziwnie słysze w lewym uchu to co mówie. Czy może to być samoistne odetkanie się lewej trąbki słuchowej spowodowanie ciśnieniem? Jest to bardzo dla mnie dokuczliwe i mam to od dawna.

Trzecia sprawa dotyczy pierwszej sprawy. Byłem z tym u laryngologa. Pan doktor postanowił odetkać trąbki słuchowe. Pomyślałem: OK, niech robi, będzie święty spokój. I był ale niestety przez jakiś tydzień, potem zaczęło się z powrotem to samo. Dodatkowo po tym zabiegu zawsze mam mocno odetkaną lewą dziórkę nosa co powoduje że lewe ucho mi się częściej odtyka tak jak to opisałem w Drugiej sprawie. Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co to może wszystko być? Jest to strasznie uciążliwe i czasami nie można się na niczym skupić. Przepraszam że tak to wszystko zamotałem, mam nadzieje że zrozumiecie o co chodzi i pomożecie ale ciężko było mi to opisać. Pozdrawiam

amm

NDC

NDC
2007-06-12 00:47:38
83.238.227.164 Głosów: 0

skoro spędza ci to sen z powiek:)))) to jak masz taki poważny problem to żeadne forum ci nie pomoże tylko dobry lekarz, i tyle idz do innego konowała:) dobranoc...

Odi profanum vulgus...

~Michal

2007-06-12 00:49:57
212.76.37.166 Głosów: 0

Najlepiej idź do innego laryngologa i przebadaj sobie wszystko, łącznie z zatokami.

Michał
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 67d16 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2