Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 |

wszędobylska wilgoć

~jaco

2007-01-27 12:09:48
83.23.76.100 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Szukając jakieś informacji na temat wilgoci ,z przykrością stwierdziłem że brak jest na tym forum jakiegoś konkretnego zebrania informacji.Dlatego postanowiłem otworzyć nowy temat. Po ostatnim wypadzie w Gorce gdzie wszystkie moje rzeczy uległy totalnemu zawilgoceniu postanowiłem wypowiedzieć wojnę temu nieubłagalnemu procesowi. Z racji swojego wykonywanego zawodu budowlańca posiadam dostęp do specyficznych środków pochłaniających wodę i parę wodną. Postanowiłem poprowadzić kilka prób z pewnym silikatem polimerowym którego 1g absorbuje od 5 do 8 gram wody. Pierwsze próby zakończyły się pomyślnie . Mokre skarpetki zamknięte w worku foliowym z 5 gramami silikatu były suche po 10 h worek stał na dworzu. Akyualnie prowadzę próby ze starymi butami skórzanymi przemoczonymi całkowicie ,oczywiście podobną metodą . Podstawowym problemem jest zamknięcie sylikatu w woreczkach chłonnych by się nie rozsypał i absorbował wilgoć , bo cholernie barwi
Jeżeli to wypali to zabranie 100 g silikatu rozwiązuje sprawę zawilgocenia rzeczy na kilka dni. Wszystkie swoje spostrzeżenia będę opisywał , a może uda się opracować dobrą metodę . Na następny wyjazd robię 20 g wkładkę do .śpiwora powinna wchłonąć całą wilgoć z ciała , ale to się okarze w praniu. Jeżeli ktoś posiada jakieś sugestie to oczywiście mile widziane. Pozdrawiam

-------------------------------------------------------
jaco

Arni

Arni
2007-01-27 12:17:47
86.63.98.156 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Ten silikat to rozumiem jest jakiś proszek?
Wkładkę do śpiwora? rozumiem, że wsypiesz go do jakiegoś woreczka niefoliowego i wsadzisz do wnętrza śpiwora podczas snu? Jeśli tak to może to być skuteczne, czekam sam na wyniki.

Acha, gdzie i za ile można taki silikat kupic?

yaro1986

yaro1986
2007-01-27 12:19:16
83.31.126.108 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Przylaczam sie do pytanie gdzie to mozna lupic i ile kosztuje?

yaro1986

~Wydra

2007-01-27 12:31:32
83.27.45.248 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Czy ten silikat to takie coś co się czasami znajduje w nowych butach? Mały woreczek z informacją iż ma zapobiegać zawilgoceniu.

~jaco

2007-01-27 12:42:15
83.23.76.100 Głosów: 0

Tak tylko ten co w butach to jest trochę inny i w dodatku trujący. Kupić ciężko i drogo ale my w firmie stosujemy do osuszania budynków , sprzedawane w workach po 25 kg i trochę tańsze około 100 za 25 kg Jeżeli chodzi o kupno to nie ma tego w sprzedaży detalicznej ale jest do załatwienia dla karzdego inny który mam zamiar przetestować tj. w zakładach szklarskich gdzie robią szyby zespolone sypią podobny w ramki okienne więc powinni odsprzedać trochę bez problemu .

jaco

~furry

2007-01-27 12:59:18
83.5.164.183 Głosów: 0

rozwiązanie:
http://www.dampire.com/product.php?product_id=0000000007

do kupienia w Podróżniku, waży chyba ze 2 kilo :-) czyli w sam raz do plecaka.

fr

~Baqqq

2007-01-27 13:23:16
195.8.125.88 Głosów: 0

Pomysł bardzo ciekawy - tylko jest jedno ale ...
Co zrobić z zużytym pochłaniaczem wilgoci ?
Niektóre można oczywiście regenerować
ale wtedy w plecaku nosi się dodatkowo
silikat z zaabsorbowaną wodą.
Używałem kiedyś coś takiego do noszenia sprzętu foto.
Używana przezemnie wersja silikatu dostępna była w granulkach,
nie brudziła i dawała się wyprażyć ponownie. (kupiona w sklepie foto)
W instrukcji obsługi opisane było że trzeba to prażyć przez 2 godziny w
piekarniku nastawionym na 150 stopni, ale na bieżąco wsypanie tych granulek do suchego garnka i trzymanie nad ogniskiem dawało takie same
rezultaty bez konieczności noszenia większych zapasów osuszacza.
Jeżeli taki silikat rzeczywiście pochłania 5 do 8 razy tyle wody co waży to po parodniowej wycieczce wrócisz z plecakiem cięższym o 5 kilo ...
Chyba jednak pozostanę przy zamykanych próżniowo woreczkach.

Już tylko 32 dni do wyjazdu w góry ;-)

~jaco

2007-01-27 14:28:34
83.23.167.54 Głosów: 0

tak tylko co zrobić jak po nocy masz wilgotną puchówkę następnej możesz nie przetrwać

jaco

~Spineless

2007-01-27 14:43:23
83.175.191.52 Głosów: 0

jak dla mnie lepiej podźwigać i spać w suchym i ciepłym śpiworze niż nosić mniej a kimać po 3 godziny dziennie przez wilgoć w worze, o ubraniach nie wspomnę.

bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...

~jaco

2007-01-27 15:17:44
83.23.167.54 Głosów: 0

pozatym myślę jako o opcji awaryjnej a nie zabieraniu 2 kg .ostatnio jak mi śpiwór namókł to też dzwigałem wodę w plecaku i namiocie. Ten budowlany jest nieszkodliwy i po użyciu można wywalić do kosza w schronisku 100 gram to raptem 500-600 gram wody w butelce niewiele ale w postaci pary wodnej zabujczo dla wszystkich rzeczy a dla śpiwora to koszmar. Nie twierdzę że to metoda rewelacyjna jeszcze nikt nie wymyslił idealnych rozwiązań zawsze coś jest kosztem czegoś .Narazie to rozwiązanie testuję , więc czas pokaże co to jest warte

jaco

Baqqq

Baqqq
2007-01-27 17:54:20

-> jaco - ja wiem, że wilgotna puchówka to żadna izolacja. Jednak jako chodzący po górach i widzący co się na szlakach dzieje, mam wstręt do rzeczy jednorazowych - szkoda że żel którego używasz nie daje się regenerować - wtedy to był by prawie ideał.

Już tylko 32 dni do wyjazdu w góry ;-)

Baqqq

Baqqq
2007-01-27 18:11:53

Raczej prędzej myślałbym o czymś takim: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=158018005
Można go regenerować i widać kiedy jest zużyty.
Niestety sprzedawca nie opisał wydajności tego żelu.
Plusem żelu w granulkach jest to że jak się rozsypie w plecaku
lub śpiworze to łatwiej się go pozbyć.

PS. nie mam nic wspólnego z aukcją - została podana jedynie jako przykład.

~jaco

2007-01-29 15:18:12
83.23.83.23 Głosów: 0

wydajność żeli krzemionkowych jest prawie porównywalna z gipsem na wysuszenie śpiwora potrzebne by było z kilogram . Różnica jest w działaniu żel krzemowy wchłania około 25-30% , a polimer wiąże wodę , wtedy pęcznieje robi się galaretowaty ale 300% robi zasadniczą różnicę . Ponadto krzemy lub inne mikroporowe wchłaniają parę wodną i jest to proces powolny , polimer natomiast wysypany na wodę poprostu ją jakby wypijał , oczywiście równie skutecznie robi to z parą wodną jego zasadniczym problemem jest struktóra po wchłonięciu wody i puszczanie barwnika , rozwiązało by tu sprawę odpowiednie opakowanie ale nad tym narazie pracuję.

jaco

~jaco

2007-01-29 15:24:11
83.23.83.23 Głosów: 0

Aha przetestowałem okienny nie warto ,chłonie jedynie parę wodną i obliczony jest nie na ilość ale długość działania

jaco

~sasq

2007-01-29 15:25:32
83.5.51.53 Głosów: 0

~jaco Śpiesz sie Chemik który był sprzedawcą w Chatce puchatka w katowicach tez już nad czymś takim kombinuje :-D

lelum po lelum

~Baqqq

2007-01-29 16:27:29
150.254.84.128 Głosów: 0

jaco - a może można by barwnik usunąć jakoś ??
W sumie gęsta tkanina syntetyczna (taka co wodę przepuszcza ale sama nie nasiąka) powinna być odpowiednia jako worek, jeżeli pozbył byś się barwnika to mogło by to razem ładnie działać.

~jaco

2007-01-29 17:34:21
83.23.187.216 Głosów: 0

Właśnie otrzymałem odpowiedz z jednej firmy wytważającej żel polimerowy bezbarwny , bezpieczny w użytku o chłonności nawet 600% wytważanego na rynek amerykański. W ciągu tygodnia otrzymam próbkę 1kg do testów . Jeżeli działa to w sposób opisany przez firmę była by to rewelacja , ale ale ma wadę w więkrzości wiąże wodę i w niewielkim stopniu parę wodną więc puki co działania nie znam

jaco

~semper

2007-11-01 19:34:52
195.128.119.3 Głosów: 0

Temat do góry bo pytanie na czasie
Jak usuwać wilgoć z buta ?
Mam taki mały problem, że gromadzi mi się wilgoć w butach (na czubkach palców) trudno stwierdzić czy buty przemakają bo są w rzeczywistości jedynie wilgotne ... jak to szybko osuszyć ?
Rozumiem, że kaloryfer odpada ale czy np. suszarka ? tj. skierowanie strumienia ciepła wprost do wnętrza buta ...

z góry dzięki za odpowiedź

Wojtek

Warzyn

Administrator
2007-11-01 19:45:23
83.29.3.157 Głosów: 0

Spróbuj używać skarpet z coolmaxem i wypychaj gazetami na noc. Stare ale jare suszarki odradzam. jeżeli chodzisz po śniegu to może Ci sie po prostu śnieg wcierać w noski. Pozdr.

ludz

ludz
2007-11-01 20:15:56
83.4.205.195 Głosów: 0

hm.. nie widziałem wcześniej tematu, ale myslę że sprawę warto podnieść do góry - jaco, czy doszedłeś do jakiejś użytkowej konkluzji w Twoich testach tych poliemrów??

Strona: | 1 | 2 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 8d6dc - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3