Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 |

Dziaby dla początkującego / czekan wspinaczkowy

sołtys

sołtys
2006-11-20 11:23:02
83.15.200.66 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Ten temat pojawił się na Brytanie, ale nikt nie był w stanie udzielić tam sensownej odpowiedzi. Jaki czekan wspinaczkowy (dziabę) polecacie osobie, która po raz pierwszy w życiu wybiera się na wspinanie zimowe w Tatry? Chodzi o sprzęt niekoniecznie tani, ale dobry i wytrzymały, do wspinaczek tatrzańskich, a więc raczej mikstowych niż lodowych. Wpadł mi w oko Aztarex Petzla, jednak wedłg opisu producenta jest to narzędzie raczej do lodu niż mikstu.

Zwracałem też uwagę na inne dziaby: Vampire Austria Alpin, Alp Wing Grivela, Aztar Petzl Charlet, Demon Mountain Raveltika.

Jakich dziab używacie? Czy możecie coś polecić?

Dzięki

Sołtys

-------------------------------------------------------
www.on-top.pl

Munkas

2006-11-20 12:35:35
83.16.3.196 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Ja polecam Ci Quarki Charleta. W mixtowym terenie sprawują się dobrze, w lodzie i na trawkach bardzo dobrze, maja wymienne końcówki ( łopatka i młotek). Są droższe niż niektóre inne dziabki ale są bardzo wszechstronne i efekt końcowy jest taki, że oszczędzasz kilka$. Nie sugeruj się za bardzo opisami producentów. Dla nich najlepiej jak klient kupuje ze 6 dziabek. Tego rodzaju instrumenty nie nadają się tylko do zastosowania ze względu na budowe styliska i kąt nachylenia ostrza jako typowy czekan. Najlepiej jeśli możesz to idź do sklepu i sprawdź charlety, grivele, który najbardziej "leży" Ci w reku.

~pim

2006-11-20 14:58:09
83.17.84.46 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Wejdź sobie na strony Patagonii - jest dużo n.t wspinaczki House,a i Andersona nan Nanga Parbat.
Tam m.in. w użyciu były kombinowane zestawy dziaba + czekan.
Ogólnie są to dwa ciekawe filmy dotyczące sprzętu i odzieży.
Pozdrawiam

Pim

sołtys

sołtys
2006-11-21 00:29:48
212.76.37.162 Głosów: 0

Ten drugi jest naprawdę niezły - banalne niekiedy patenty które wypracowuje się latami wspinania...

www.on-top.pl

~Pim

2006-11-21 06:32:06
83.6.98.167 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Myślę, że system Grivela jest bardziej elastyczny.
Geometria trzonów Light winga/ Alpwinga jak i Air tech evo jest taka sama. Pozwala więc na sporą wygodę w użyciu poszczególnych elementów.
Możesz mieć ATE dł np. 58 jako podstawowy czekan ogólnego zastosowania jako pierwszy zakup(mimo tego trzon i ostrze są T).
Jednak ze sliderem będzie się wygodnie spisywał w bardziej stronym terenie. Jednocześnie jako czekanomłotek i kolejny zakup AW z hornem będzie pełnoprawnym narzędziem. Po za tym ostrze Goluotte jest typowo mixtowe (T) i chwalone na stronach brytyjskich (są analogie Tatry - Szkocja).
Jak będziesz potrzebował dokupisz kolejny element układanki. Dodanie do nich tiggera, badź dorobienie w warunkach domowych spowoduje, że będziesz miał narzędzia do mixtu.
Może to być dla Ciebie rozwiązanie. Myślę, że na systematyczne działanie techniką małych, choć drogich kroków jest to sensowne.
A swoją drogą wniosek że w XXI można NP zdobyć w stylu alpejskim w ortalionie (Houdini Jacekt jest w sumie takim ortalionem) może burzyć pewne uznane schematy i przekonanie, że bez Gore XCR 3L nie ma sensu wdzierać się z przeł Brona ze sztandarem na pik Babiej Góry....(Perć akademików to już kombinezon puchowy taki jak miała Martyna ;-) )
Kolejna sprawa - jako wnioski z tych filmów - to rola w najdrobnieszych szczegółach zaplanowanej logistyki a więc:
- pakowanie plecaków lidera i drugiego
- odchudzenie wagowe czyli dwuosobowy lekki śpiwór, drugi ma drugie lekkie narzędzie po 150 gr to już ciężar (swoją drogą na drugiego wspinanie w terenie M5 z narzędziem uznanym za "pomocnicze" też budzi szacunek), ogólna walka z wagą,
- staranny dobór sprzętu wspinaczkowego pod względem ilości (taki zestaw to bym wziął do doliny Śnieżnej)
- pewnie długie odcinki pokonywane short fixingiem
- no i doświadczenie, doświadczenie, doświadczenie....
Tam jest więcej takich smaczków.....
No i ten "ortalion" ;-)

~wasyl

2006-11-21 08:30:45
213.77.11.148 Głosów: 0

Pim, jak widac można Nangę zdobyć i w ten sposób i bez XCR, ale nie zapominaj że to wyczyn zastrzeżony dla ekstraklasy, bo niewątpliwie House i Anderson to cyborgi. za nimi stoja lata doświadczeń i setki przewspinanych dróg. po prostu goście są nie z tego świata...
nius o tej wspinaczce powalił mnie na kolana...

Rojas

2006-11-21 09:01:19
62.121.96.188 Głosów: 0

Zapodajcie jakiś link do tego, bo ja znajduję tylko jakieś skróty...

~pim

2006-11-21 10:47:11

http://www.patagonia.com/web/us/patagonia.go?assetid=10109
Są zdjęcia, dwa filmy, etc...
pozdrawiam

Pim

~rumcajs

2006-11-21 12:08:47
199.67.140.83 Głosów: 0

pomijając kwestie sprzętowe
przepiekna relacja i foty

... nemo me impune lacessit ...

Spineless

Administrator
2006-11-21 12:25:27
83.175.180.177 Głosów: 0

dokładnie, miażdży nie tylko sam wyczyn i jego kulisy sprzętowe, ale relacja z wyprawy...

bo ja tu w zasadzie jestem nikim...

~wasyl

2006-11-21 12:27:59
213.77.11.148 Głosów: 0

na niektórych zdjęciach widoczna niesamowita ekspozycja. po prostu lufa taka ze dech zapiera

~sołtys

2006-12-04 16:07:35
83.15.200.66 Głosów: 0

Wracaąc do tematu. Czy znacie/polecilibyście sprzęt Raveltika?
Szczególnie to:

http://www.sambarsport.cz/p/horo-material/cepiny/raveltik-demon-super-cup-lopatka/

www.on-top.pl

~pim

2006-12-04 16:29:13

sołtys!
Subaru GRC to to jeszcze nie jest ale solidny wóz sportowy. Nie jestem pewien czy na pierwsze kroki nie jest to zbytni wydech...

Pim

~art

2008-08-22 01:18:36
78.86.230.1 Głosów: 0

cześc!

Zamierzam zacząć wspinanie zimowe i potrzebuje porady. chce kupic dziaby i zastanawiam sie nad zestawem kombinowanym- alp wing i tech wing. ten drógi ma geometrię styliska zblizoną do quarka a alp wing ma lekko wygięte stylisko jak air tech np.; zresztą alp wing jest bardzo popularny. Jak mnie ktoś spyta czemu tak kombinuje to odpowiem - kasa. mam szanse kupić taki set bardzo tanio. A więc: Czy taki pomysł nie jest poroniony;) tj. czy nie łamie czegos w rodzaju przykazania "aby dziab nie mieszać"? czy to sie nada?

dzięki za pomoc...

art

Jachol

Jachol
2008-08-22 11:40:02
85.134.183.234 Głosów: 0

>>>art
to dobry wybor alp wing to dziabka bardziej uniwersalna
mam dokladnie taki zestaw jak piszesz, moj kolega tez ma dokladnie taki zestaw, po malych przerobkach (horn + trigger+ Lonze) wychodzi bardzo porzadny sprzet
ja mam zestaw (mlotek + 0)
ale ziomek ma tego alpwinga z lopatka i jak trzba to sie nawet do chodzenia nadaje
mnie osobiscie alpwing pasuje bardo dobze ale w/g mnie powinienes miec mozliwosc "pobawienia" sie dziaba przed zakupem (nie wszystko dobze lezy w kazdej rece)
nie ma zadnego przykazania -chodzi tylko o to zebys nie mial dwuch lopatek bo jest to nie praktyczne +( na poczatku mozna sobie dziore w czole zrobic:)
a reszta to kwestia doboru dziabki do siebie
po jakims czasie i tak wypracujesz swoj system i pozmieniasz to i owo ( petle, czy lonze itd. itp. ) ale alp wing to niezniszczalna rzecz... i posluzy lata
pzdr
---
Edytowany: 2008-08-26 11:03:48

lepszy ryz niz niz

~art

2008-08-22 20:55:39
78.86.230.1 Głosów: 0

Dzięki Jachol! Pomogłeś mi podjąć decyzję. Wspinałem się raz w lodzie z tech wingami i pasowało mi. Alp wingami pomachałem "na sucho". To co zamierzam kupić to alp w. (łopatka + horn) i tech w. (młotek- ewentualnie domontuje slidera). To dobrze, że ktoś to już przetestował:) Pozdrawiam

art

~sebastian

2011-04-15 22:38:04
87.206.187.175 Głosów: 0

czekan-fly-hook-climbing-technology

uzywał ktos takich dziabek ??

seba

nie wiem

2011-10-09 17:24:44
77.12.0.149 Głosów: 0

moze byc dobra dziabka ale kiepski mlotek .szybko ja rozwalisz

wesołek

nie wiem

2011-10-09 18:04:37
77.12.0.149 Głosów: -1

moze byc dobra dziabka ale kiepski mlotek .szybko ja rozwalisz

wesołek

semow

semow
2011-10-09 18:44:07
94.42.33.38 Głosów: 0

generalnie przy takiej geometrii to z młotka niewielki pożytek...

Strona: | 1 | 2 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: fbd79 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3