Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 |

Jak rozpoznać jaki to gore-tex i czy się jeszcze nada?

~pieron_kulisty

2006-10-05 11:09:43
212.244.6.5 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Witam forumowiczów.
Mam taką niecodzienną sytuację i proszę o pomoc.Mój znajomy z sąsiedniego miasta pracuje dla gościa, który zajmuje się przywożeniem używanych ciuchów z zagranicy.Gdy się o tym dowiedziałem poprosiłem go o to aby będac zagranicą (Holandia) w tych olbrzymich "ciuchosortowniach" zwrócił uwagę na parę rzeczy. Wypisałem mu paru producentów i rodzajów materiałów i poprosiłem aby zwrócił na nie uwagę i jeśli będą w moim rozmiarze odłożył je do wora i przywiózł razem z innymi standardowymi rzeczami.I co się okazało.Koleś po którymś wyjeździe przytargał mi kurtkę Salewy z membraną z gore-tex (do tej pory nie wiem co o za rodzaj gore,jaki materiał wierzchni i jaki model kurtki i ile ma lat).A teraz moje pytanie.Sory za wstęp ale chce przybliżyć sytuację bo to w sumie zakup w ciemno i ważny kontekst.Powiedźcie mi jak rozpoznać namacalnie, oragnoleptycznie,wizualnie TAK PO PROSTU w parę chwil stan gore czy innej membrany, ogólnie "technicznego materiału" jak określić jaka to odmiana, czy jeszcze w tym człowiek pochodzi.Ogólnie kiedy brać a kiedy nie.Dodam że za kurtke Salwewy kupiłem mu Krupnik 0.5l czyli 22zł-gra warta świeczki.Cena śmieszna ale po co kupować nawet za śmieszną cene jak będzie nie używane.
Przepraszam za długość postu.
PS Mogę zrobić zdjęcia kurtki Salewy.Ma parę rozpruć podszewki i parę zadziorów.Sami ocenicie.Przytargał jeszcze parę rzeczy jak trzeba do zrobie foty jak zużycie.

-------------------------------------------------------
pieron_kulisty

~rumcajs

2006-10-05 11:31:51
199.67.138.83 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Jaki to rodzaj gore nie trudno rozpoznać: laminat jaki to widać, jeśli nowsza wersja XCR to będzie na metce. Prawdopodobnie masz starszą czyli zwykłą 2L (jeśli jest siateczka - podszewka). Poza tym może być membrana z filmem poliuretanowym albo bez, ale kiedyś tego nie stosowali, zresztą organoleptycznie nie sprawdzisz.
Wzrokowo i dotykowo możesz ocenić tylko stan laminatu - czy się nie odkleja, czy nie ma bąbli, czy membrana nie ma pęknięć, widocznych uszkodzeń - w takich przypadkach możesz sprzęt wyrzucić na szmaty. Jednak mikropęknięć i małych uszkodzeń membrany oraz zabrudzeń otworów membrany nie zobaczysz, a one często powodują cieknięcie lub ograniczenie oddychalności.
Czy się nada sprawdzić najłatwiej pod prysznicem :). Jak cieknie możesz tylko próbować impregnować...

... nemo me impune lacessit ...

~pieron_kulisty

2006-10-05 12:18:59

Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to siup pod prysznic i zmiana strumienia i kąta:) nie puściła dzianina. Koniec żartów.
Uczule kolesia na rzeczy które podałeś i pewnie będę dalej nabywał. Nie wiem czy cię to interesuje ale z ciekawszych kupiłem już tak kurtkę Vaude, Salewę o której pisałem,spodnie "no name" z sympatexem(jakieś kontraktowe tak mi się wydaje po metce),kurtkę Invicta z windstopperem,plecak Jack Wolfskin 25l, polar Columbia z serii Titanium i parę innych.To tak a propo że coś się da przywieźć no i kwota.Użytkuje to wszystko i jest tak mi się wydaje oka.
Dzięki rumcajs za info.
Zdrowia!
PS.Koleś mówił że hurtownicy z Holandii to przed sprzedaża piorą to wszystko w jakiś dezynfekatoro-odplamiaczo-oczyszczaczach.I co wtedy z membranami, polarami?:(

pieron_kulisty

~rumcajs

2006-10-05 12:24:06
192.193.220.142 Głosów: 0

no właśnie może być po takim praniu różnie
jeśli to chemiczne i na sucho może być ok
jeśli to wodne pranie ale nowsza membrana też może być ok
stare gore często padają po takich zabiegach - wiem bo kiedyś przemieliłem kilkadziesiąct wojskowych gorków z demobilu, po właśnie takiej dezynfekcji, większość ni nadawała się już do niczego

~rumcajs

2006-10-05 12:24:12

no właśnie może być po takim praniu różnie
jeśli to chemiczne i na sucho może być ok
jeśli to wodne pranie ale nowsza membrana też może być ok
stare gore często padają po takich zabiegach - wiem bo kiedyś przemieliłem kilkadziesiąct wojskowych gorków z demobilu, po właśnie takiej dezynfekcji, większość ni nadawała się już do niczego
ale za taką cenę warto próbować...

~rumcajs

2006-10-05 12:24:45

dwa razy się wkleiło... :(

~pieron_kulisty

2006-10-05 12:42:42

Tego to się nie dowiem. Tak sobie wydumałem że to chemicznie i na sucho bo mając taki nawał dzianin gdzie to suszysz? Z drugie strony są przecież suszarnie.Jak ktoś to robi w takiej ilości to ma sprzęt to tego całego bałaganu.Co ukrywać kusi cena. Ja rozmawiałem z kolesiem co on na to żeby mnie zabrać.
Zobaczymy.
Zdrowia

pieron_kulisty

~koval

2010-04-04 12:35:54
82.13.121.252 Głosów: 0

czy ktos moglby opisac jak rozroznic rodzaje goretexu? jak poznac czy dwu czy trzy warstwowy, czy np pro shell czy performance? soft shela rozroznic najlatwiej ale co z reszta? Mpja prosba wynika z faktu iz spotkalem sie w sklepie z kurtkami goretex ktore mialy tylko papierowe metki doczepione wraz z cena i metki te sugerowaly np pro shell ale wg mnie byl to zwyklu performance, ale ekspertem nie jestem i moglem sie mylic czy ktos moglby to dokladnir opisac, i druga sprawa mianowicie czy gore pro shell moze wystepowac z podszewka z siateczki?

koval

ludz

ludz
2010-04-04 12:49:48
89.76.148.173 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

krótko: nie da się z sensowną pewnoscią odróżnić rodzaju membrany na oko. Membrana membraną, a to co Ty rozróżniasz to przeważnie materiał zewnętrzny, który może być właściwie dowolny.
2L od 3L jest dość prosto, bo 3L _z reguły_ nie posiada podszewki.

Ergo - albo ufasz metkom, albo nie.

~koval

2010-04-04 14:18:41

ludz, przez podszewke rozumiem masz na mysli siateczke tak? z twojego postu wynika ze pro shell moze byc z siatka a wtedy jest to dwu warstwowy czy dobrze zrozumialem? czy jest to regula ze 3l niema podszewki? tzn siatki w ogolnym rozumieniu?

koval

ludz

ludz
2010-04-04 14:49:28

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

taak, czasem podszewka jest siateczką.
jest to reguła, od której zdarzają się wyjątki.
do tego dochodzi temat odróznienia grubszego laminatu 2.5L od 3L. ;)

spokojniej i diablo prościej bedzie dla ciebie przyjąc że metka mówi prawdę - co jest na 99% słuszne, o ile kupujesz w sklepie. ;]

EDIT - tak mi się nasuwa: czy przypadkiem nie było tak że Pro Shell od Performance sie różniło własnie konstrukcją 2/3L ? ale to tylko tak mi zaświtało. nie chce mi się o to guglać. ;]

ED2 - poczytaj to co pisano nad Tobą.
---
Edytowany: 2010-04-04 14:53:58
---
Edytowany: 2010-04-04 14:54:46

~koval

2010-04-04 20:40:53

ok, dzieki

koval

~Jachol

2010-04-04 21:42:02
85.134.206.114 Głosów: 0

jest i proshell 2l i 3l
niestety 'na oko' proshell 2l od performance shell 2l sie odroznic nie da
ludz a podalbys jakis przyklad laminatu 3l zpodszewka -bo sie nie spotkalem

to dziala...

ludz

ludz
2010-04-04 22:03:36

straszliwe Gore z armi amerykańskiej - ale tego nie macałem, tylko słyszałem.
poza tym na bank widziałem tak skonstruowany _archaiczny_ model Milo u kumpla.

niemniej, w 'normalnych' kurtkach trudno się z tym spotkać (na 99% jest to niemożliwe ;D ) - ale nie mam pojęcia, czego koval szuka własciwie.

~Jachol

2010-04-04 23:00:08
85.134.206.114 Głosów: 0

wlasnie mi sie przypomnial ten hamerykanski goretex :)
ziomek sie smial ze to jest kieszen na ekstremalnie awaryjna izolacje z trawy mchu i innego igliwia :)

to dziala...

~koval

2010-04-05 20:11:19

wyjasnie, wiec czego poszukuje, mianowicie proshella, 2l lub 3l, spotkalem sie w sklepi,e z gore opisanym jako pro shell ale wlasnie z ta siateczka, a juz gdzies na tym forum czytalem ze pro shell ma sprasowana podszewke czy jakos tak w kazdym razie podszewka jest caloscia z kurtka, wiec zastanawiam sie czy aby to nie jest pomylka sklepu z blednym oznakowaniem performance shell 2l z pro shellem, jako ze posiadam juz gore performance, nie chcialbym kupic znowu tego samego materialu. Jak juz wspomnialem kurtki te na orginalnych metkach nie posiadaja zadnych fabrycznych oznaczen rodzaju, jedynie na rekawach napis gore tex bez wyszczegolnienia rodzaju z tego co widzialem to firmy raczej sie chwala jak kurtka jest z pro shell, to to opisuja, te kurki maja tylko doczepione papierowe metki goretex potocznie doczepiane do wszystkiego co ma gore, i jedynie na tych metkach jest opis proshell, stad moje watpliwosci. Wybaczcie za przydlugi post. Pozdrawiam wszystkich.

koval

~koval

2010-04-05 20:13:45

a z tym amerykanskim gore, to nie wiem czy to to samo ale np na amerykanskim i brytyjskim ebayu, mozna kupic kurtki z demobilu ale oznaczone jako GORTEX, a nie Goretex, nie wiem czy to inny material czy poprostu inna nazwa wykorzystywana przez armie.

koval

~koval

2010-04-05 20:19:52

te kurki sa firmy Lowe alpine, jesli to pomoze...

koval

ludz

ludz
2010-04-05 20:42:27

Na razie masz stronę dywagacji w okolicy tematu...
przyszło ci do głowy sprawdzić stronę producenta/sklepy internetowe/ googla???
tam naprawdę takie informacje, jak materiał użyty w danym modelu, da się znaleźć.

przyjmij to co sugerowałem na początku: ZAUFAJ, KUFFA, METKOM W SKLEPIE!
---
Edytowany: 2010-04-05 20:43:42

~tobo

2010-12-19 01:06:56
46.15.8.66 Głosów: 0

Wg mnie przy cenie 22 zeta za kurtkę tego rodzaju jeśli jest w dobrym stanie technicznym (bez uszkodzeń mechanicznych takich jak rozdarcia, szczelna itd) to może nawet okazać się że do twoich potrzeb niespecjalnie trafia - wtedy możesz sprzedać :)

Gdy patrzę na popularność "wypaśnych" membranówek w Norwegii (tu obecnie mieszkam) to myślę sobie że to lumpexowego obrotu trafia w takim przypadku autentyczne gore a nie podróbka. Tu ze względu na niejako życiowy przymus ludzie kupują mnóstwo tego, w najrózniejszych opcjach. Nigdy nie widziałem membranówek, polarów i inszych tego typu gadżetów w takiej kombinacji kolorów, faktur materiałów i pomysłów projektanckich - tu tego typu ciuchy to nie tylko funkcjonalność ale i poniekąd moda z przymusu :) Moda się zmienia więc ludzie chcą kupować to co jest "na czasie" - zmieniają nie tylko kreacje domów mody, sieci odzieżowych ale i ciuchy z gore, a to co niemodne trafia do drugiego obiegu. :) Techniczne "wypasy" są dostepne dla każdego, przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia.
Gdybam, że łatwiej dostać w lumpexie coś dobrego niż nabyć autentyczną kurtkę na allegro :)

Strona: | 1 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 85d8c - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3