Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 |

Therm-a-Rest - Ridge Rest Regular

~Arni

2005-12-27 19:22:28
86.63.98.156 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Witam
Nadszedł czas ujemnych temperatur i pora na kupno maty która zapewni komfort cieplny także w temperaturach ujemnych rzędu -5/-7st. Ostatnio wpadła mi w oko mata RidgeRest (wg producenta trzy sezonowa) ale nie wiem czy warto wydawać ponad 100zł. jeśli miałaby ona takie same właściwości izolacyjne jak dotychczas używana przeze mnie zwykła (30zł) 10mm z Alu folią (przez którą niestety ciągnie chłód od ziemi przy tak niskich temperaturach). Jeśli chodzi o wagę i objętość po spakowaniu to różnica jest niewielka ale co z izolacją? Niech wypowiedzą się użytkownicy RidgeRest-a.
A może dać sobie spokój i po prostu kupić Fjorda - Alu Lite lub Uni który spokojnie da radę przy takich temperaturach (-5/-7st.)

~furry

2005-12-28 12:29:20
83.24.44.140 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Na zimę raczej przeznaczona jest RidgeRest Deluxe - cięższa, trochę droższa ale lepiej izoluje

-------------------------------------------------------
fr

~Arni

2005-12-28 16:13:31

Tak, wiem że taki model też jest ale na moje sporadyczne zimowe biwaki niestety jest za droga i w grę wchodzi jedynie ta zwykła. I właśnie to mnie ciekawi czy da ona też radę przy lekko ujemnych temp. co by np. w kwietniu czy październiku nie wrócić do domu z chorymi nerami.

sołtys

sołtys
2005-12-28 17:23:20
212.76.37.162 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Używam Ridge Resta i ćwiczyłem z nim biwaki zimowe przy - 25 st. C. Jeśli chodzi o matę z alufolią - 10 mm będzie grzać dużo słabiej niż ten wynalazek. Z tego co wiem Piotr Pustelnik używał ridgeresta regular na K2 i to w wyższych obozach.
---
Edytowany: 2016-12-15 22:53:33

http://www.lukaszsupergan.com/

~Darek e-horyzont.pl

2006-01-06 13:44:41
83.11.38.135 Głosów: 0

arni; przygotowuje sie do testow sprzetu skiturowego w Zakopcu i nie mam za b. czasu na szukanie.
Ale jak przyjade to sprobuje odnalezc test gdzie porownano termike ridgeresta z normalnymi matami i samopompujacymi. Test byl zrobiony w laboratorium niezaleznym. i mierzono stopien izolacji roznych mat

Darek e-horyzont.pl

~Darek e-horyzont.pl

2006-01-06 13:49:18
83.11.38.135 Głosów: 0

dodatkowym plusem ridgeresta jest troszke wyzszy komfort spania niz na zwyklych matach, ale brud zostaje w rowkach :)

Co roku staramy sie miec alternatywe cenowa drogiego ridgeresta; ale najwczesniej sie pojawi cos kolo 1.04 , polowa cena oryginalu.

Darek e-horyzont.pl

Arni

Arni
2006-01-06 14:32:50

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

No to czekam i trzymam za słowo.

~darek e-horyzont.pl

2006-01-16 14:37:19
83.11.70.194 Głosów: 0

arni: znalazlem test mat Outdoora z 1997 roku (termike badala taka sympatyczna maszyna :) ), ridgerest Delux-2c uzyskala 6 pkt w 10 pkt skali, tyle samo co therma rest ultralight II-3cm, dobra karimata 2cm uzyskala 7 pkt ( dobra czyli w miare firmowa nie z hipermarketu powiedzmy do 50zl). Przeprowadzajac porownanie z kolejnym ich testem 03.2005 mozna by przyjac ze na dobrej zwyklej karimacie 2,0 cm powinno byc ok przy ok -5 C.

Mate samopompujaca 5cm Outdoor wycenia na -14 C (pianka wewnatrz pelna)

Nalezy pamietac ze komfort na ridgerescie jest troszke wyzszy niz na zwyklej macie.

darek e-horyzont.pl

Grzechotnik

2006-01-16 16:19:39
83.28.189.183 Głosów: 0

Kupiłem 2,5 cm samopompująca z Decatchlonu, skusiła mnie cena w porównaniu z Thermarest, a mianowice 99 zł. Mata mała, składana jak Thermarest na pól i dopiero zwijana, rozmiar 180/50 cm, spałem przy minus 7 bezpośrednio na ziemi, bez namiotu, w śpiworze Robertsa 600 gram puchu w kompletnej bieliźnie z PS i było ok, myślę, że do minus 10 w namiocie powinno być w miare znośnie.
W 2003 spałem na jakiejś samopompującej NN grubej na 3 cm nawet przy minus 23, ale już w namiocie i na podłożonej pod podłogą namiotu warstwie jedliny, a na podłodze rozłożonej folii NRC, od maty nie ciągneło, ale od góry i owszem nawet niemało:-).

gg: 1675458

~Ezechiel

2006-01-16 22:26:34
84.10.6.152 Głosów: 0

Na ile termika spania na Prolite 3 (2, 5 cm mata samonadmuchująca) różni się od spania na Trail Regular 3.0 ( 3,0 karimata) ?

Zastanawiam się czy dokładanie sporej sumy pieniędzy tylko dla poprawienia komfortu ( a nie termiki) ma sens, zwłaszcza, że zależy mi głównie na termice.

Chodzi mi głównie o izolację od podłoża na okres zimowy.

~hektor

2006-01-16 22:42:47
83.25.254.4 Głosów: 0

Podziwiam takich twardzieli jak Grzechotnik. Spałem kiedyś w Tatrach przy -14 stopniach, co prawda praktycznie pod gołym niebem ale ubrany w szturmowe ciuchy, na Karrimacie (niby Extrem, tej fioletowo-żółtej) i w puchowym śpiworze Yeti (fakt, że w jednym z najcieńszych produkowanych). Spałem to za mocno powiedziany, bo umarzłem jak pies. Najbardziej ciagneło od ziemi (lód) ale i reszte miałem wymarźniętą konkretnie. Wtedy postanowiłem sobie kupić coś konkretnego pod tyłek na takie warunki. Ale jak widzę wagę po trzy kilogramy na karimatę to sobie myślę, że tapczanu ze sobą nie będę po górach ciągał.

Arni

Arni
2006-01-16 22:50:28

Darek
Czyli podsumowując.
Firmowa, dobra, pełna karimata(z EVA, 20mm) ma komfort ok. -5st.
Ridgerest Deluxe o punkt mniej, czyli powiedzmy -3/-4st.
Z tego wychodzi że, zwykły Ridgerest, cieńszy od Deluxe o 5mm powinien dawać komfort izolacji na jakieś 0st.
Czy dobrze to rozumuję?

Arni

Arni
2006-01-16 22:57:59

No dokładnie hektor. Też nie chcę ciągać kilogramów jak można gramy mimo że, nieco większe objętościowo. Ale tu też nie można przesadzać i dlateo myślę o Ridgereście 1,5cm na mrozy, tak do -5.

turin

turin
2006-01-17 05:17:10
87.207.134.111 Głosów: 0

Ooo...
Szukalem juz w necie w miare wiarygodnych porownan termiki roznych mat pod katem spania w zimie, ale nic nie znalazlem. Darek, te info masz z papierowego outdoora, czy jest gdzies w necie?

Uzywam starego ultralighta therm-a-resta, ale bezposrednio na sniegu, na wiekszych mrozach mnie ciagnie i chcialem kupic cos do -20 (extremum -30, z dodatkowa alumata, polarem i czym tam jeszcze), zeby sie nie stresowac. Dane producenta nastawiaja mnie bardzo sceptycznie, bo taki prolight 4 ma byc 4-sezonowy z R-value 3.2, a taki trekking 4 3-sezonowy, z R-value chyba 3.7 (nie pamietam, a na stronie jest juz nowa kolekcja). No i nie bardzo mam pomysl na co sie zdecydwac, bo zarowno kwota jak waga duza, i kompromis musialbym zrobic idealny, coby trzeciej maty nie kupowac :(

Munkas

2006-01-17 08:54:21
83.238.210.130 Głosów: 0

Hektor do tego nie trzeba byc twardzielem. Mam karrimatę ( który to model nieztety zapomniałem) i ciepły śpiwór puchowy cumulusa alaska 1100. Termometru z soba nie noszę ale w okolicach - 20 jest cieplutko. Sypiam w cieńkiej bieliźnie.

~darek e-horyzont.pl

2006-01-17 15:08:06
83.11.62.99 Głosów: 0

arni...: wg mnie tak jak napisales mniej wiecej. Eva z tego co wiem to ma wplyw na trwalosc maty (mata nie zbija sie...) i lepszy komfort. Na termike raczej nie znaczacy.

Moze strzelam do wlasnej bramki ale nie lepiej pozyczyc jakas karimate od kogos niz kupowac :) jezeli spodziewacie sie np -15 C. Chyba wszyscy znajomi wasi nie jezda w zima i jest od kogo pozyczyc :)?

Testy mam w postaci drukowanej jezeli dobrze pamietam to na www najczesciej sa tylko zajawki...

darek e-horyzont.pl

Arni

Arni
2006-01-17 15:40:42

Dobra, dzięki.
PS. Sam wiesz jak to jest z pożyczaniem, ja tego osobiście nie lubię bo to różnie bywa.
Osobiście szukam czegoś uniwersalnego, lekkiego, tańszego od samopomp, na temperatury +10/-5(w nich najczęściej śpię) bo tu, w dolnym zakresie hipermarket puszcza zimno. Może jest coś, co mógłbyś mi poradzić. Rozumiem że, w kwietniu będziecie mieć alternatywę dla Ridgeresta o podobnych właściwościach termicznych. No i które to są te dobre karimaty o których pisałeś? Możesz podać jakieś modele?

~hektor

2006-01-17 18:07:40
83.25.235.81 Głosów: 0

@Munkas: podziwiam Cię. Dla mnie w dużo wyższej temperaturze nie bylo mowy o spaniu w samej bieliźnie. Zmarzłem niechudo i jak czytam o wymiataczach którzy poniżej 20 stopni kimają w bieliźnie to odruchowo naciągam kołnierz na uszy. A niby do zmarźlaków nie należę.
Panowie, więc jaka jest konkluzja ? Jest jakaś karimata na większe mrozy która nie waży tyle co most pontonowy ?

Grzechotnik

2006-01-17 19:07:13
83.28.223.221 Głosów: 0

Hektor

Naturze zawsze można pomóc i śpiąc zimą warto to robić. Nakład czasu i sił nie duży a skutek wymierny.
Jak wiadomo ciało stałe, i ciecz odbiera ciepło szybciej niż powietrze. Nie wiem jaka jest różnica między powietrzem a np śniegiem, ale w warunkach żeglugi morskiej wkuwa się do głowy, że woda robi to 25 razy szybciej niż powietrze o tej samej temperaturze. Dlatego w wodzie o temp 4 stopni zamarźniesz a na powietrzu nie.
Stąd pomysł z podłożeniem gałęzi jedliny, trawy czy trzciny pod podłogę namiotu, co zapewnia to, że podłoga a także i karimata nie styka się bezpośrednio ze śniegiem i to nie on odbiera ciepło a powietrze. Nawet jeśli to odbieranie będzie tylko 5 razy wolniejsze to i tak daje to kilka stopni komfortu dodatkowo, a to już dużo.
Dodatkowo można stsoswać folię NRC na podłodze namiotu zawsze to jakiś dodatkowy ekran.
Ogólnie nie liczyłbym na to by samopompująca mata na warunki -20 mażyła mniej niż 1,5 kg. Ta 2,5 cm którą kupiłem waży 860gram więc 5 cm podobnej konstrukcji będzie miała coś koło 1,5 kg.

gg: 1675458

~t

2006-01-17 19:48:01
62.233.214.6 Głosów: 0

Właśnie wróciłem z biwaku - Łysica (612mnpm) - -10stC - śpiwór Roberts Lotse 1300 - Karimata Z-Rest - namiot. Spałem w samej bieliźnie i było wręcz gorąco. Myślę że sukces tkwi w ciepłym śpiworze.

Strona: | 1 | 2 | 3 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 950a4 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3