Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 |

Buty na narty - jakie powinny być?

Wodkaman

2005-12-09 09:42:37
83.16.47.162 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Kupuje moje pierwsze buty na narty i chce znac wsze odczucia w tym temacie. Jak powinny leżeć na nodze gdzie mogą boleć gdzie nie?

Wziąlem parę do domu na 3 dni i po godzinie stopa a najbardziej palce - drętwieją (dwuch godzin w nich nie wytrzymam) - wnioskuje, że muszę wziąć inne, co zamierzam dzisiaj zrobić.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w tej kwestji - z góry dzięki za pomoc :)

-------------------------------------------------------
Wodkaman

o!struś

o!struś
2005-12-09 10:22:15
62.87.248.176 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

skoro palce dretwieja, to pewnie za mocno scisnales klamry regulujace szerokosc buta i miales problem z krazeniem :)

Wodkaman

2005-12-09 10:30:28

To nie to - noga mi nie dretwieje tylko przy rozpiętych klamrach :) A tak pojeździć się raczej nie da ;)

Wodkaman

Walter02

2005-12-09 10:40:43
193.0.242.20 Głosów: 0

Wodkaman >> nigdzie nie powinny boleć!
oddaj je natychmiast!

odsyłam do obszerniejszego materiału (link)

ja ze swojej strony dodam, że najwygodniejsze buty, jakie miałem, były z firmy Lange i ich stopa byłu ciut rozszerzana na końcu.

Poza wygodą warto zastanowić się nad możliwości konserwacji i konstrukcją umożliwoającą ewentualne wymiany np zepsutych klamer, a nie od razu całej skorupy...

Wodkaman

2005-12-09 10:54:41

Dzięki Walter z podobną opinią, że nie powinny nigdzie boleć już się spotkałem!!! Biore dzisiaj inne na test do domu.

Wodkaman

Walter02

2005-12-09 11:00:21

powodzenia, miej jeszcze na uwadze, że podobnie, jak w obuwiu trekingowym różne firmy stosują różne kopyta, więc but jednej firmy o tym samym rozmiarze co but innej może się różnić np. w szerokości śródstopiaa alob palców.
Tak jak ja pisałem, mi bardzo podpasowały Langi (a stopę mam raczej szeroką)
Innym jeszcze wyjściem jest zastosowanie specjalnej "zastygającej" władki, która formuje się w kształt Twojej stopy i później tak zastyga. Nie pamiętam, jak się nazywa ta technologia, ale jest dosyć stara..
Tyle, że koszty rosną...

Nie szczędź czasu ani wysiłku na mierzenie - opłaci się!

Starszy_Pan

2005-12-09 11:29:15
83.24.131.113 Głosów: 0

Walter02 . Wodkaman => praktycznie w artykuliku jest wszystko ale...
Moje uwagi: jestem sceptykiem co do wkładek z "wtryskiem". Jeżeli nie jeździ się dużo i często - to zbędny bajer. Dla zawodników tak - ale dla rzadko jeżdżącego amatora odradzam. Dlaczego ? Moim zdaniem trzeba uformować botek na stopie tak aby był jednak minimalny luz a to trudne. Nogi się zmęczą i napuchną i buty zaczynają cisnąć. Poza tym po okresie wiosenno - letnio - jesiennym stopa jednak zmieni kształt. Przecież najczęściej chodzi się w lekkich wygodnych butkach ( np. mokasynach czy też sandałach). Na pierwszym wyjeździe w następnym sezonie narciarskim wkładamy but i ... katorga, wszędzie ciśnie ! Dopiero po paru dniach jakoś się to układa. Bezsens ! Sprawdziłem na własnych nogach ( wyczynowe Dachsteiny ). Never again !! Dużo lepsze są wkładki układające się do stopy pod wpływem temperatury ale bez "pamięci" . Nie powiem jak to się teraz nazywa, bo nie pamiętam. Także bardzo dobrym rozwiązaniem od paru sezonów są buty dwuklamrowe chyba Rossignol ze sznurowaną dolną częścią. Można naprawdę dopasować but do stopy i wygodnie jeździć.Tyle moich "wynurzeń" ( nie mylić z wynaturzeń). ;-))
Zyczę dobrej jazdy.

Czasami ... jeszcze coś pamiętam

Wodkaman

2005-12-09 11:33:05

Dzięki, nie mam zamiaru wydać kaski rzedu 800-1000 PLN i namęczyć się na stoku. Będe szukał dopóki nie znajde. A spośród moich znajomych nikt za pierwszym podejsciem butów nie znalazł więc na razie się nie przejmuje :) O tej technice odlewu stopy czytałem na stronie, do której link podałeś (jest tam pare dobrych rad).

W sklepie w którym kupuje jest fachowa obsługa więc na pewno mi cos odpowiedniego dobiorą (GOLD SPORT - ŁÓDŹ)

A czasu i pieniędzy nie ma co żałować - buty jak kupie to mi starczą na długie lata... (mam nadzieję ;)

Wodkaman

Walter02

2005-12-09 12:13:59

Starszy_Pan >>

a to ciekawe, co piszesz o tych wiązanych butach. Widziałem je pierwszy raz jakoś dwa sezony temu jako wielką nowośc i przyznaje, że byłem bardzo sceptycznie nastawiony - wydawało mi się, że te linki się porwą, jak przejadę po nich nartą (albo ktoś), system sznurowania nie wzbudzał mojego zaufania.
Wydawało mi się, że noga w tak zamkniętym bucie będzie pływać i jej ruchy nie będą dostatecznie przenoszone na nartę....

Hm, czy możesz o tym ciut więcej napisać?

rotfl

2005-12-09 13:16:32
80.55.181.218 Głosów: 0

Jak dal mnie to but powinien wyglądać tak (dla dobrze jeżdżącego narciaża:):
- w miarę prosty,
- 4 klamry (nie miałem okazji spotkać się z patentem, który opisuje Starszy_Pan więc się nie wypowiem - pewnie ma rację),
- nie może nigdzie cisnąć! - (zawsze przymieżać w grubych skarpetach)
* przydatne bajery:
- Canting (teraz to juz normalka w większości butów)
- do carvingu fajny bajer z podniesioną klamra nad palcami stóp (patrz Tecnici kolekcja Diablo)
- klamry łatwoodpinalne (patrz większość "topowych" butów - np Rossignol Elite Pro 1 LTD - niestety tego typu buty są bardzo twarde:(
- możliwość regulacji twardości buta...
- ostatnio w dobrych butach jest jeszcze śliski materiał ułatwiający zakładnie (naprzeciw języka - miejsce trzymające łydkę) - bardzo przydatne, zwłaszcza w twardych butach... :)

Jest to moje zdanie - jestem może dość tradycyjny, ale uważam, że takie buty dla ludzi dobrze jeżdżących są najlepsze...
Pozdr.

rotfl

2005-12-09 13:17:50
80.55.181.218 Głosów: 0

A jeszcze jedno buty powinny być dość twarde... Po zjeździe np czekając w kolejce polecam porozpinanie klamer (nogi tak nie bolą)...

Starszy_Pan

2005-12-09 14:04:16
83.24.178.91 Głosów: 0

Tylko je przymierzałem a nazywają się Rossignol Soft Light 2 (link do wyglądu u dołu ) Mam bardzo wysokie podbicie i ciągły problem z butami. Dlatego może wydawały mi się bardzo wygodne. Wyglądają ... zbyt odlotowo ( so sofisticated ). Może ktoś ich uzywa to coś na Forumnie skrobnie.Na linku do Allegro widać konstrukcję. Opis (częściowy) w Skionline-> encyklopedia sprzętu -> buty -> Rossignol -> Fastening system oraz Soft.
Ja tam użytkuję teraz Dolomity a to dlatego, że trafiłem na model o wysokim podbicu. A marzą mi się porządne pięcioklamrówki ;-))

Czasami mam poczucie humoru ...

~Ofka

2005-12-10 20:57:08
83.24.102.39 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Walter 02, Starszy Pan - ja od ostatniego sezonu mam ww. Rossignol Soft Light 3. Wybrałam je, bo także mam stopę wysoką w podbiciu i ze wszystkich mierzonych butków, w tych było mi najwygodniej.
Po 9 dniach intensywnego użytkowania nadal uważam, że to wygodne buty, ale... Zawsze wydawało mi się, że jeśli nie jestem w stanie ruszyć palcem w bucie, to but jest dla mnie za mały. W moich rosiniolkach mogę poruszać palcami, lecz podczas jazdy mam czasem dziwaczne wrażenie, że te buty nie do końca trzymają stopę i że mogę z nich wylecieć (wiem, że to brzmi głupawo), mimo, że mam dobrze pozapinane klamry Więc albo w takich butach stopa faktycznie nieco pływa, albo mam za duże buty, albo - i to jest najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie - ciągle nie jeżdżę zbyt dobrze (dopiero od lub aż od 3 sezonów, w sumie nieco ponad 3 tygodnie)
Co do ceny tych butów, to kupiłam je w lutym, w Ski Teamie, za 560 PLN, po 200 zł obniżki, a teraz kosztują 700 (choć nie w Ski Teamie).
Pozdrawiam

Ofka w masce na stoku :-)

~mgmg

2005-12-10 22:43:49
83.25.37.12 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Zauważcie, że sznurowane buty przeznaczone sa dla poczatkujących i średniaków więc jeżeli jesteście zaawansowani to napewno sobie ich nie kupicie. Co do trwałości to zapewniam, że te sznurówki dłużej wytrzymają niż niejedne klamry w niejednych butach. Jeżeli jestes natomiast początkującym i kupujesz twarde buty bo te sznurowane są wg ciebie nieprofesjonalne i wogóle presja otoczenia wymaga 4 klamer to twój pech. W czasach gdzie laicy komputerowi kupują sobie PIV 3 GHz żeby surfować po internecie i pisać w Wordzie nie dziwię się, że ludzie początkujący kupuja np Atomic M11, których sobie i wszystkim życzę na gwiazdkę.
Ja mam 2 pary butów i te sznurowane (Salomon Verse 7) zawsze używam jak jestem z dzieciakiem cały dzień na stoku. Są do tego idealne. Dzięki nim kiedyś błyskawicznie zrobiłem postępy w jeżdzie. Mają jeszcze jadną świetną zaletę: przy ekstremalnych wychyleniach karwingowych nie zachaczysz klamrami i bardziej się możesz wychylić w stosunku do klamrowych.

mgmg

~Ofka

2005-12-11 09:49:17
83.24.88.110 Głosów: 0

- mgmg, co do presji otoczenia to masz rację - gdy po przymierzeniu iluś tam par, zdecydowałam się na sznurowane buty i wróciłam po nie do sklepu, sprzedawca, dziwił mi się, że nie biorę 4 klamrowych. Zapytałam, dlaczego miałabym wziąć czteroklamrowe? Odpowiedź brzmiała: "WIEKSZY PRESTIŻ". :DDD
Mam wrażenie, że takie podejście świadczy o większej próżności, niż posiadanie lekkich oporów przed jazdą w masce, bo trochę głupio się w niej wyglada :)))

Ofka w masce na stoku :-)

Walter02

2005-12-11 19:16:26
83.27.60.139 Głosów: 0

~Ofka
a maskę masz sznurowaną cz na klamry ??? :)

(nie mogłem się powstrzymać)

do kasacji?

~Ofka

2005-12-11 21:48:16
83.24.117.209 Głosów: 0

Walter
maskę mam na rzepy, tak jak Ty zresztą :)

powoli odbiega się tu od tematu :)

Wodkaman

2005-12-12 09:53:01

Dzięki Ofka i mgmg za te modele: Salomon Verse i Rossignole Soft light 3. Aktualnie mam buty Technica ale jak beda kiepsko lezec to oddam (cały czas boli mnie podbicie prawej stopy i mam nadzieję, że którys z tych modeli okarze sie wygodny). W miedzyczasie, jak mi się uda znaleźć to przymierze i podziele sie wrażeniami :)

Coś się na pewno znajdzie....
Strona: | 1 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 74071 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2