Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 |

Fjordmata TREK (nadmuchiwana) -opinie, sugestie :]

~tukanez

2005-02-22 09:45:27
83.27.114.122 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Witam!
Szukam warstwy izolacyjnej pod plecy (co by reumatyzmu się nie nabawić ;] ). Oczekiwania:
1) Jak najmniejsze rozmiary po spakowaniu
2) Wystarczająca izolacja przy 0 st. C.
3) Trwałość i łatwość reperacji (mile widziny zestaw naprawczy, łatki samowulkanizujące)
Nie jest istotna dla mnie waga przedmiotu i wygoda.

Tą fjordmatę (wielkość dwuch puszek coli, 420 g, 6 dzielonych komór oddzielnie pompowanych, wg użytkowników trwała) obserwuję od długiego czasu i wygląda na to że ją sobie sprawię. Ale może macie jakieś sugestie, może spotkaliście się z tego typu "materacami" innych firm, do tego w cenach do 200zł. Ja osobiście nie znalazłem nic podobnego na polskim rynku.

Pozdrawiam

woju

2005-02-22 10:26:38
213.231.233.18 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

tukanez: muszę cię rozczarować. już z samego opisu wynika, że: "Każdy materac składa się z sześciu połączonych komór". jak widzę nic się w tym temacie nie zmieniło.

-------------------------------------------------------
byle do przodu!

~tukanez

2005-02-22 13:38:22
83.27.114.122 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

To chyba nie tak, woju :]
Z tego co czytałem, to materac posiada 6 zaworów. A w orzytoczonym opisie pewnie chodziło o połączone komory w sensie: połączone ze sobą niezależne komory (z sześcioma zaworkami). Ja to tak widzę.

Ale jeśli Twoje obawy są słuszne, to nie ma o czym gadać. Jedna komora z jednym zaworem, przy przebiciu/skaleczeniu, eliminowałaby całą matę. Natomiast 6x6 przy przebiciu pojedynczej komory daje nam 80% (5/6) funkcjonalności :)

woju

2005-02-22 14:49:17
213.231.233.18 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

powiedzmy, że miałem doświadczenie z tymi matami, że tak powiem, handlowe. na pewno miały jeden zawór na 6 komór, czyli jedna dziurka i śpisz na ziemii :-) ale szczerze mówiąc nie słyszałem żadnych skarg.

byle do przodu!

~Darek e-horyzont.pl

2005-02-22 16:54:43
83.25.253.133 Głosów: 0

tukanez; ta mata nie spelnia twojego 2 warunku
izolacja jej przy 0 st jest znikoma. Pogooglaj kiedys Wojtkowie Wierbie z Npm`u tlumaczylem ta kwestie na pl.rec.gory

pozdr

Darek e-horyzont.pl

~Pasta

2005-02-22 19:59:18
212.186.83.15 Głosów: 0

Nie wiem ile masz wzrostu ale zwróć uwagę na długość 180cm, wydaje się być trochę przykrótka, zwłaszcza jeśli chcesz urzywać jej zimą bo stopy albo głowa na ziemi.

"nikt nie mówił, że będzie łatwo"

~uruloki

2005-02-22 22:56:29
212.244.47.187 Głosów: 0

Nie mam wprawdzie doświadczenia z tymi akurat matami (nowy typ w stosunku do tej maty Fjorda którą mam) mam, jak sie wydaje starszy prototyp. Kupiłem jakieś ze 2 lata temu - w każdym bądź razie zaraz po tym jak się pojawiły na rynku.

Fakty są takie: jak piszą że mata ma 6 komór to ma. Jak piszą że ma jeden zaworkek z mosiądzu to zapewne ma jeden na całą matę. Moja ma 6 komór i 6 zaworków.

Każda "rura" ma osobny "zaworek" wykonany z tworzywa przypominającego przeźroczystą gumę. "Zaworki" te nie są zakręcane ale zamykane zatyczką "zintegrowaną" z korpusem zaworka - nie zachodzi mozliwość zgubienia. Ogólnie "zaworki" te są na pierwszy rzut oka tandetnawe. Przypominają mi bowiem nieodparcie ten rodzaj zaworka który można spotkać przy kółkach gumowych do pływania dla dzieci w formie np. kaczuszek. Ale mimo prymitywnego wyglądu spełniają dostatecznie swoją rolę. Widocznie obecnie w Fjordzie Nansenie jednak doszli do wniosku że 6 zaworków ma 6x wiekszą szansę na zepsucie się i zdecydowali sie na jeden ale za to mosiężny.

Tak więc, można napompować oddzielnie każdą komorę - choć oczywiście nie ma to żadnego sensu, ale daje gwarancję że jak jedną przebijesz to pozostałe będą trzymały powietrze do rana. W tej o którą chodzi jeśli jest jeden zaworek to oczywiście, jak pisze woju po przebiciu zaliczasz glebę.

Ktoś zwrócił uwagę na długość fjordmaty - ja mam 175 cm wzrostu i dla mnie jest ok, jesli chodzi o długość, natomiast nie zadowala mnie szerokość.
Co do wygody i izolacji to:
a) izolazcja w warunkach zimowych jest marna (tak podejrzewam choć nie używałem jej w takich warunkach - późnego lata jak śpi się na niej samej tzn, bez np. alumaty pod spodem to "ciągnie"),
b) komfort (dla kręgosłupa) określam na duży - znacznie większy od karimaty ale trochę niższy od tradycyjnego materaca dmuchanego z płótna gumowanego.

Jeśli chodzi o "trzymanie" powietrza to przy mojej wadze (ok. 100 kg - raczej więcej niz mniej ;)) mata tylko nieznaczne flaczeje do rana, w każdym bądź razie nie tak abym budził się dotykając podłoża... Kładę matę oczywiście zaworkami do dołu co w pewnym stopniu gwarantuje iż wykonując ruchy senne ;) nie spuszczę z niej przypadkowo powietrza. W przypadku zakręcanego zaworka mosiężnego problem oczywiście został wyeliminowany.

Do wad zaliczam także pewną "śliskość" materiału z którego jest ona wykonana - w przypadku mojej fjordmaty jest to nylon powlekany jakimś tworzywem od środka. Że jest powlekany od środka i czym można sie przekonać patrząc na łatki z tego samego materiału dołączone (wraz z klejem) do egzemplarza który posiadam. Oprócz oczywiście cech edukacyjnych ;) zestaw ten pełni także funkcje naprawcze. Na ile skutecznie - nie wiem - na razie, odpukać nie przebiłem fjordmaty.

Jak juz wspomniałem moja mata jest wykonana z nylonu (chyba - zapewne materiału nie zmieniono, a tylko konstrukcję) który "na oko" jest dosyc cienki. W związku z tym ja nie ryzykowałbym spania na tej macie bezpośrednio na glebie usłanej np. igliwiem. Podobnie obawiałbym się rozłożyć sie na niej na nieheblowanej podłodze z desek. Z kolei zastosowanie fjordmaty z alumatą pod spodem eliminuje te obawy i czyni wg. mnie z tego sprzętu wygodne i ciepłe spanie.

~tukanez

2005-02-24 12:47:18
83.27.103.69 Głosów: 0

Jesteście okrutni! heh ;] Dlaczego? Bo sądziłem, że znalazłem świetne rozwiązanie. A teraz czeka mnie weryfikacja.

- Długość perfekt, szerokość - tylko tyle ile niezbędne, zatem wystarczy :).
- Liczyłem na wersję 6x6 z mosiężnymi zaworkami - bo o takiej właśnie czytałem recenzje. Wygląda na to, że powstało wiele wersji tej maty.
- IZOLACJA. No tu byłem pewien, że przy extremum -5st.C mata zapewni wystarczającą izolację. Człowiek od FN otwierdził, ze przy 0st.C będzie ok.

Darek,
Próbowałem znaleźć wątek o który wspomiałeś. Gdybyś miał pod ręką link, cokolwiek, byłoby czad.
Zakładam temp. podłoża 0st.C. Warstwa izolacyjna powietrza 5cm, powietrze statyczne. Sprasowana warstwa śpiwora pomiędzy + ew. długi rękaw na sobie. Liczyłem, że to wystarczy aby przespać -bez negatywnych skutków ubocznych- 2-3 kolejne noce.

Chyba dociera do mnie, że marzenia o izolacji ultra-niewielkich rozmiarów po spakowaniu, umierają ;].
Dzięki wszystkim za rady i informacje. Uruloki, dobra robota.
Pozdr.

czay-tengri

2005-02-24 12:52:15
80.51.112.2 Głosów: 0

chyba o to chodzi..

no limits - no rules - no roads

diablik

2005-02-24 15:50:09
83.23.19.151 Głosów: 0

Kto podpowie jaka jest obecnie najgrubsza karrimata na rynku (www?)

...gdzie diabeł mówi dobranoc...

~Darek e-horyzont.pl

2005-02-26 10:21:36
80.55.58.42 Głosów: 0

Dokladnie chodzilo o ten watek :)

Tukanez: moze ultra lite mata samopompujac jeszcze calkie mala. wg mnie przy 0 stop. bedzie jeszcze w miare OK. Moj kumpel spal na niej nawet przy -7 ,ale to jest koles tzw twardziel :)

diablik: cos kolo 2 cm

Darek e-horyzont.pl

~tukanez

2005-02-26 19:46:13
83.27.100.140 Głosów: 0

No i trzeba było tak od razu, że to rozwiązanie dla twardzieli. Bo kTO powiedział, że nim nie jestem?!

Przeczytałem Twój post z wynikami testów. Ciekaw jestem czy można znaleźć na sieci tego typu porównania. Bo chciałbym zobaczyć w konfrontacji alumatę 3 mm - jak wypada w porównaniu z omawianym materacem dmuchanym.

Temat jest jeszcze do przemyślenia. Na razie daję spokój... niech się trochę ociepli ;]]

~Darek e-horyzont.pl

2005-02-26 22:05:09
80.55.58.42 Głosów: 0

Tukanez raczej na sieci tych testow nie znajdziesz. My za te info placimy w Euro :)

Nie wiem czy dobrze pamietam ale alumata 3mm 2x gorzej izoluje niz zwykla karimata 8mm bez alu. Komfort w przypadku alumaty zaden :)

Darek e-horyzont.pl
Strona: | 1 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: e6cb2 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2