Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 |

wyściółka buta: gore-tex/cambrelle

~wintermute

2005-01-11 08:31:24
62.148.88.99 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

jakie sa roznice/podobienstwa pomiedzy tymi materialami?

-------------------------------------------------------
wintermute

woju

2005-01-11 14:06:25
156.17.224.200 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

jedno nie wyklucza drugiego. Cambrelle to właśnie wyściólka, czyli warstwa "skrajnie" wewnętrzna buta, czyli inaczej mówiąc to, z czym bezpośrednio styka się skarpetka. Gore to oczywiście membrana, czyli warstwa wewnątrz, pomiędzy wyściółką, a materiałem zewnętrznym (skóra, syntetyk, lub kombinacja obu tych materiałów). cambrelle ma zapewnić, przynajmniej teoretycznie, lepsze właściwości, powiedzmy zapachowe buta i jest jak najbardziej mile widziana w bucie. uważa się, że może jedynie konkurować z naturalną skórą, choć obecnie rzadko się zdarza, żeby producenci wszywali właśnie skówę do wewnątrz buta. chodzi oczywiście o koszty. takie dobrodziejstwo zdarza się raczej w butach w cenie około 600 zł i więcej.
Co do gore, to napisano na ten temat już milion razy. ogólnie są zwolennicy i przeciwnicy stosowania membran w butach.
do tych pierwszych zaliczają się przede wszystkim osoby zachęcone reklamami i powszechną opinią o niezwykłych właściwościach membran. jest to poprostu modne, żeby mieć buty, jak to niektórzy mówią, "z goreteksu". często wystarczą buty wykonane z solidnej skóry plus właściwa impregnacja i problem z głowy. mam na myśli oczywiście kwestię nieprzemakalności, gdyż okazuje się, że w praktyce membrany w butach mają z oddychalnością tyle wspólnego, że ją poprostu całkowicie hamują. wyjątkiem są buty(wyposazone w membranę), w których powierzchnia materiału syntetycznego (zazwyczaj cordura i jej pochodne) jest mniej więcej równa powierzchni samej skóry w cholewce. innymi słowy, jeżeli mamy buta, o którym wiemy, że ma membranę, jest prawie cały skórzany i ma tylko kilka lub jedno małe "okienko" z materiału i jeszcze sprzedawca zachwala go jako superoddychalny, możemy go sobie raczej podarować.
inną sprawą jest, jeżeli nie zależy nam na tak zwanej oddychalności, a chcemy mieć buta poprostu jak najbardziej nieprzemakalnego i tutaj membrana jest oczywiście mile widziana, o ile sama cholewka robi wrażenie nieprzemakalnej (czyli pełna skóra) zawsze przedłuży to czas, w krórym but jest jeszcze suchy a czasem nawet pół godziny może okazać się zbawienne.
nie zacwalam ani nie neguję stosowania membran w butach, sam używam różnych rodzajów. i tak np na lekkie trekkingi używam półbutów z podeszwą z wyrażnym bieżnikiem, niezbyt twardych i bez membrany (olang), na cięższe okazje mam też połbuty, tym razem z twardym wibramem i na gore (karrimor) a na zimowe włóczenie po górach i lasach w wysokim śniegu mam od niedawna wysokie , full skórzane, też na sztywnym wibramie lomery.

byle do przodu!

woju

2005-01-11 14:09:07

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

.....te ostatnie wybrałem akurat dlatego, że są całe ze skóry i bez mambrany :)

byle do przodu!

~rumcajs

2005-01-11 16:03:04
199.67.140.20 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

niestety cambrelle mimo zapewnień reklamowych też potrafi ładnie złapać fetorek, więc nie jest idealne
nie mówiąc o butach z gore, które zwykle pięknie psują powietrze, jeśli kilka razy niedoschną

... nemo me impune lacessit ...

woju

2005-01-11 19:24:57

racja, nie ma rzeczy doskonałych. to, że buty na gore psuja powietrze to jeszcze jeden dowod na to że membrany powstrzymują cyrkulację wilgoci z wewnątrz na zewnątrz

byle do przodu!

warrad

warrad
2009-03-26 19:52:55
83.21.219.185 Głosów: 0

czy ktoś posiadający buty z wyściółką cambrelle mógłby napisac kilka słow na ten temat? najbardziej ciekawi mnie wytrzymałośc i "oddziaływanie" na stopę.

Moje życie to jedna piękna chwila!

yaro1986

yaro1986
2009-03-26 20:07:32
83.31.168.168 Głosów: 0

Ja posiadam cambrelle. Bardzo dobrze odprowadza pot, choc nie daje takie przyjemnego chlodu jak skorka, ale wedlug mnie lepiej odciaga pot. Co do trwalosci, to jest mniejsza niz skory, ale nie jest zle, wytrzymuje dosc dlugo u mnie a czesto przecieram zapietki w butach. Nosi sie dosc przyjemnie choc latem skorka fajniejsza, ale np na zime wydaje sie chyba lepsza bo nie ma az takiego uczucia zimna jak wsadzamy noge do zimnego buta.
---
Edytowany: 2009-03-26 20:08:32

yaro http://www.panoramio.com/user/90763

~łowca

2009-03-27 00:06:04
62.141.195.251 Głosów: 0

mam w 3 parach butów(plus 1 w roboczych)- i jak dla mnie (mam normalne choć kościste stopy) jest lepsza niz skóra. skórzane wyściółki szybiej mi się niszczą, jak do tej pory (ok 4 lata) nie ma wiekszych śladów używania wewnątrz w butach wyłożonych cambrelle. Wydaje misię, ze nie trzyma prawie wilgoci. chyb a też duzo zalezy od dopasowania butów do stopy-jak będzie pięta latać czy cokolwiek źle się ułoży-to zawsze będzie do bani i nie ważne czy to będzie skóra czy cambrelle :) . Podsumówując -polecam bardziej niż skórę.

~michalnotts

2009-03-27 00:19:27
89.79.186.117 Głosów: 0

Ważniejsze od tego czy cambrelle czy nie cambrelle jest to czy to tkanina czy skóra.
tkanina- szybciej schnie ale śmierdzi
skóra schnie długo ale nie śmierdzi No i mokra skórzana wyściółka utrudnia zakładanie butów bo nie ma poślizgu i skarpetkę łapie)
:)

michalnotts

yaro1986

yaro1986
2009-03-27 07:52:52
83.31.168.168 Głosów: 0

U mnie cambrelle nic a nic nie smierdzi az jestem zdziwiony, mylem je dwa razy od srodka wiec jakby jakis srodek przeciw smierdzeniu byl na wysciolke nalozony to juz by sie pewnie spral.

yaro http://www.panoramio.com/user/90763

~borewicz

2009-05-18 21:14:34
83.10.111.161 Głosów: 0

a co powiecie o ścieralności?? moja refleksja jest taka że wyściółka ta się trochę mechaci

Blatio

Blatio
2009-05-18 21:31:03
83.21.173.137 Głosów: 0

Moja refleksja jest taka sama. Posiadam Cambrellę w 3 parach butów: w starych Scarpach Denver, w Hanzelach DG022 i Hanzelach 006. Cambrella rzeczywiście się mechaci i kulkuje, trzeba od czasu do czasu powyrywać te kuleczki se środka, żeby przypadkiem nie zachciało im się obcierać - spotkało mnie to kiedyś w Scarpach. Generalnie jednak nie jest to jakiś dotkliwy problem.

Tyle, że w swoich dwóch parach Hanzeli zaobserowałem dziwny fenomen. W DG022 Cambrella się lekko skulkowała zaledwie po kilku wyjściach w góry, natomiast w 006, których używałem od października do kwietnia na co dzień non stop... ani śladu mechacenia! Nie wiem jakim cudem się tak dzieje, jedyna różnica między Cambrellą w obu butach to kolor. W DG022 jest brązowa, a w 006 jest żółta. Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje, że w jednych butach się mechaci, a w drugich nie, mimo, że są częściej i dłużej używane.

P.S. Po małym szperaniu w necie zauważyłem, że trzeba uważać. Są dwie podobne tkaniny o podobnej nazwie: Cambrelle (z "e" na końcu) oraz Cambrella (z "a"). Ta pierwsza, produkowana przez Camtex Limited jest, wychodzi na to, tą oryginalną Cambrelle, o której mowa:
http://www.cambrelle.com/

Natomiast gdy w Google wpiszemy "cambrella", to wyskakuje również tkanina wyściółkowa, lecz o innej fakturze i do tego produkowana w Chinach:
http://tiny.pl/zzq1

Nawet sobie nie zdawałem sprawy :P
---
Edytowany: 2009-05-18 21:55:34

Calmness is the key to all kinds of success.

~m

2009-05-18 22:57:31
89.79.186.113 Głosów: 0

Może po prostu tamte są lepiej dopasowane do stopy, nie ocerają więc się nie kulkują. Tak jest często.

m

Blatio

Blatio
2009-05-18 23:03:01

Możliwe. Poza tym w 006 pod Cambrelle jest jeszcze warstwa Thinsulate'u. Może i to coś zmienia?

~łowca

2009-05-18 23:29:36
62.141.195.251 Głosów: 0

hm... co prawda mam w kilku parach butów cambrelle-ale tylko w jednych sie porobiły małe kuleczki - w tych najstarszych- może to kwestia modelu cambrelle ?

Blatio

Blatio
2009-05-18 23:39:31

Możliwe. Mimo, że niby to jedno i to samo, to jednak ta żółta Cambrelle w jednych butach na całej swojej powierzchni zachowuje się inaczej niż ta brązowa i czarna w drugich.

~Borewicz

2009-05-19 08:28:07
80.53.157.212 Głosów: 0

Może jest też kwestia jakich skarpet używamy np. takie z froty mogą powodować mechacenie się wyściółki. Cambrelle nie jest firmy Du pont ? Na metce z moich Bellevilli jest napisane właśnie że ta wyścółka jest firmy Du pont.

~Krogulec

2009-05-19 08:43:52
195.205.40.101 Głosów: 0

http://www.cambrelle.com/

Blatio

Blatio
2009-05-19 11:03:55
83.22.146.237 Głosów: 0

Mnie się też wydawało, że Cambrelle jest DuPonta, ale tu widzę, że teraz produkuje ją Camtex Ltd. Może to tak, że DuPont to wymyślił, a obecnie sprzedał prawa do produkcji komu innemu? No chyba, że Camtex nalezy do DuPonta... Nie mam pojęcia szczerze mówiąc.
Pod tym linkiem znajduje się coś jakby Cambrelle i DuPont, ale jakoś nic więcej mi się nie znalazło.
http://tiny.pl/zz93

z kolei na tej stronce widnieje informacja, że Cambrelle została przez DuPonta opatentowana:
http://www.traperzy.pl/?pg=technologie

Patrzyłem na stronę DuPont Polska i na liście produktów Cambrelle nie było:
http://tiny.pl/zzwh

Co ciekawe po wpisaniu Cambrelle w wyszukiwarce na stronie DuPonta, pojawia się taki oto link:
www.dupont.com/nonwovens/ap/cambrelle.html
niestety, po jego kliknięciu okazuje się, że łączy się z tą stroną:
http://www2.dupont.com/DuPont_Home/en_US/index.html

tak jakby Cambrelle już nie było wśród produktów DuPonta.

Mimo to, znalazłem Cambrelle na liście "trademarków", czyli opatentowanych znaków handlowych DuPonta:
http://tiny.pl/zzwq
warto na nią spojrzeć, jest na niej wiele znanych nam nazw, jak choćby Coolmax czy Cordura i nie tylko ;)

Może rzeczywiście to Camtex teraz posiada obecnie prawa do produkcji opatentowanej przez DuPonta tkaniny?
---
Edytowany: 2009-05-19 11:15:59

Juno

Juno
2009-05-19 12:31:37
157.25.204.20 Głosów: 0

W sumie jest 9 roznych cambrelli.
3 rozne tekstury, kazda od 2 do 4 gramatur.
http://www.cambrelle.com/products/textures.asp

Strona: | 1 | 2 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: a1d33 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3