Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 |

Pranie, czyszczenie, impregnacja, naprawa namiotu

Tadeus

2004-10-15 21:37:33
217.96.221.168 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Ostatnio przyjrzalem sie po deszczu materialowi mojego namiotu (Marabut).. ciekawe bylo to, ze woda zdawala sie wnikac gleboko w tropik, pozostajac tam dlugo nawet przy slonecznej pogodzie.. dodatkowe krople wody zdawaly sie "przyklejac" do materialu co znacznie spowalnialo proces suszenia.. oczywiscie nic nie przeciekalo na druga strone ale postanowilem cos z tym zrobic.. poszedlem do sklepu turystycznego handlujacego namiotami Marabuta i poprosilem o jakis impregnat . Polecono mi produkt firmy Granger's - Fabsil Universal Protector.. przypadek chcial ze dzien pozniej odkrylem go na stronie niemieckiego Globtrottera, gdzie polecano go glownie do NIEpowleczonych poliestrow i bawelny.. wyslalem wiec maila z zapytaniem do tego sklepu i odpowiedziano mi, iz nie nadaje sie do namiotow z tropikiem z Poliestru krytego PU poniewaz nie bedzie sie trzymal powloki..
Poszperalem troche po serwisach i na jednym forum outdoorowym odkrylem post czlowieka , ktory mial identyczny problem jak ja.. odpowiedziano mu, iz niektore (ponoc tansze) materialy poliestrowe kryte sa warstwa PU jedynie od wewnatrz.. na zewnatrz sa tylko fabrycznie zaimpregnowane ale to schodzi z czasem..
Coz.. popatrzylem na moj namiot i faktycznie.. warstwa PU zdaje sie byc jedynie po wewnetrznej stronie..
Zadzwonilem do Marabuta i dowiedzialem sie ze oni nie radza nic samemu impregnowac.. ze nie ma potrzeby.. od biedy do jakichs ekstremalnych przypadkow maja jakas tam swoja substancje na bazie (o ile dobrze pamietam) silikonu..

No wiec pytanie do wszystkich Marabutowiczow na tym forum.. jak to u was wyglada.. czym impregnujecie.. z ktorej strony itp..

Dzieki z gory za wszystkie informacje :)

stratokazik

2004-10-15 21:41:26
83.25.211.67 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

1. Nikwax Tent & Gear Proof
2. Z zewnątrz
Wszelkie instrukcje dostępne na opakowaniu w języku polskawym (ale się uśmiałem czytając ich tłumaczenia :))

Tadeus

2004-10-15 21:51:50

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Niech to szlag.. kupilem juz ten glupi FABSIL.. :)
No na moim pisze ze do Nylonu, Bawelny i Terylenu..
Facet w sklepie zapewnial ze poliester to tez Nylon wiec bedzie dzialac.. tylko jakos boje sie ryzykowac.. najwyzej ich zaskarze.. :/
A po potraktowaniu Nikwaxem widac jakas konkretna zmiane?
Fajnie by bylo gdyby przynajmniej krople splywaly po materiale :)

stratokazik

2004-10-15 21:58:37

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

No szczerze móiąc, to nie patrzę podczas deszczu z zewnątrz. :) Ale nie przemókł ni razu, więc chyba jest oks.

Tadeus

2004-10-15 22:00:56

Podczas deszczu tez nie patrze ale jak przestanie padac i wychodze to krople wody normalnie jeszcze przez paredziesiat minut sa jak przyklejone.. znaczy sie nie splywaja nawet jesli kat sciany siega prawie 90 stopni..
A przemakanie to nie problem.. nie po to to chce zrobic..

stratokazik

2004-10-15 22:19:56

Chodzi Ci o szybkość schnięcia? No niestety w tym roku już nie pomogę. :]

Doczu

Doczu
2004-10-16 07:13:06
212.244.81.2 Głosów: 0

Tadeus - to idź do sklepu i powiedz temu sprzedawcy, że jest głąbem, albo nieuczciwie wciska Ci towar. Poliester nie ma nic wspólnego z Nylonem (poliamidem).
Jak masz wątpliwości, to google rozwiąże ten problem.
Na Twoim miejscu poszedłbym tam, powiedział, co myślę o znajomości tematu tego sprzedawcy, i poprosiłbym o zwrot gotówki.
Nic mnie tak nie wpienia, jak wciskanie kitu kupujacym. Rozumiem że ktoś się może nie znać, ale skoro się nie znam, to mówię "nie wiem" i po kłopocie, a nie strugam eksperta.

Tomisiek

2004-10-16 09:50:06
213.76.198.114 Głosów: 0

Jeszcze nie widziałem, żeby jakiś sprzedawca powiedział "nie wiem". Na kursach zapewne ich uczą, iż to by godziło w wizerunek jego i firmy, którą reprezentuje.
Zamiast tego potrafią opowiadać niestworzone bzdury, zakładając, że skoro klient pyta, to ma jeszcze mniejsze pojęcie niż sprzedawca.
Zjawisko to jest oczywiście niezależne od branży;-)

pozdrówka

-------------------------------------------------------
Tomek

Doczu

Doczu
2004-10-16 10:16:51

Tak, ale najwyzszy czas to zmienić, i jeśli My klienci, nie bedziemy zwracać uwagi na bzdury, które wygadują sprzedawcy, to nikt inny tego za nas nie zrobi.
A brak wiedzy u sprzedawców nalezy piętnować - może wówczas właściciele zaczną zatrudniać kompetentnych sprzedawców, a nie ludzi z łapanki, lub znajomych.

Tadeus

2004-10-16 11:23:06

Wiecie.. zajrzalem na strone producenta tego srodka (Granger's) i pisza tam ze do poliestru tez jest ok..
A co do sprzedawcy.. coz to byl sklep ktory z tego co wiem wspolpracuje z marabutem prawie od poczatku jego istnienia a facet jest tam czyms w stylu guru od namiotow i co chwila wolaja go z zaplecza zeby cos ludziom doradzil , wytlumaczyl i ok.. wiec jak zwrocilem uwage, ze nie jest napisane na butelce poliester tylko nylon to stwierdzil ze zarowno poliester jak i na przyklad cordura to wszystko nylon.. a ja jak baran stwierdzilem ze szczerze mowiac to nie mam pojecia co jest pochodnym czego ale poszperam w necie i najwyzej zwroce butelke..
No i na stronie Grangersa niby bylo ze do poliestrow tez sie nadaje..
Najwyzej sobie tym potraktuje plecak i kurtke ortalionowa bo co do namiotu dalej mam watpliwosci :)

Doczu

Doczu
2004-10-16 11:33:09

Mimo wszystko ja na miejscu Tadeusa poszedłbym zwrócić towar. Tak dla zasady.
A że gość współpracuje z Marabutem to chwalebne, ale jeśli ten sam gość twierdzi, że poliester to też nylon, to dla mnie jest spalony. Jakieś elementarne wiadomości chyba obowiązują.
To tak, jakby ktoś twierdził, że bawełna to też wełna.

woju

2004-10-16 13:23:24
83.27.119.240 Głosów: 0

hey, niestety na ogół mamy do czynienia z niekompetentną obsługą, czasem aż płakać się chce jak się słyszy co wygadują. najlepszy sposób na sprawdzenie to poprostu pytanie czy delikwent sam używał tego co poleca. jak mówi że nie miał do czynienia ani nic nie wie na ten temat - sprawa jasna, a nawet jak mówi że używał, łatwo paroma pytaniami zapędzić go w kozi róg. pytajcie pytajcie, nie bójcie się wypytywać, w końcu od tego są sprzedawcy :>
a co do impregnacji, używam nikwaxa tent&gear proof i naprawde jest różnica. zaimpregnowałem stary, ale zajebisty francuski namiot <oczywiście uprzednio porządnie wyprany> i przestał chłonąć wodę. najlepiej to widać rano przy zwijaniu, wystarczy po deszczu porządnie go strzepnąć. fajnie to wygląda, bo kropelki wody podskakują na materiale :) potem jeszcze pare minut na odparowanie resztek wilgoci i problem z bańki...
jeżeli chodzi o materiały jakie można pokrywać tym impregnatem, to nikwax na swojej ulotce pisze < do namiotów, odzieży oraz akcesoriów z włókien syntetycznych > trochę to ogólnikowe, ale myślę że nie ma co się bać stosowania wszelkich środków tej firmy. używam kilku, nie mam zastrzeżeń. oczywiście nie poleca się go do powlekania odzieży termoaktywnej, czyli wszelkich membran.
warto przed impregnacją dobrze tropik wyprać, wilgoć "lubi" bród. teoretycznie można zetrzeć na tarce kawałek mydła, wsypać to do wanny, nalać letniej wody i trochę potarmosić tropik, powtórzyć jeszcze operację ze 2 razy. piszę "teoretycznie", bo tak zrobiłem i wydawało mi się, że tropik jest już czysty, ale po dolaniu do wody techwasha bardzo zmieniłem zdanie...
teraz to przeczytałem i brzmi to jak reklama z "Żyjmy Zdrowo", ale to się rzeczywiście sprawdza. dobra, dosyć tego pisania, zaraz jade w Sokoliki :P pzdr!

komu w drogę temu wióry lecą...

gooral

2004-10-17 19:31:52
83.24.64.107 Głosów: 0

Tadeus, a jak długo używasz tego namiotu?

Tadeus

2004-10-17 19:45:53

5 miesiecy.. jest test na NGT..

~gooral

2004-10-17 19:51:50
83.24.64.107 Głosów: 0

Nie czytałem, trochę mnie tu nie było. Ale jeżeli tylko 5 miesięcy to problem wydaje mi sie trochę naciągany. Ja uzywałem Gwineę ok. 4 lata i nie było potrzeby impregnowania niczego. Przecież Marabut daje teraz nawet 3 lata gwarancji na swoje namioty, czyli na impregnację też.

~Gość

2006-06-29 14:42:25
83.28.145.253 Głosów: 0

czy mozna samemu wykonać impregnat

maciek

~rumcajs

2006-06-29 14:48:39
192.193.220.142 Głosów: 0

można, tylko po co?

... nemo me impune lacessit ...

~Mały

2006-07-04 10:05:11
83.17.143.74 Głosów: 0

Sorry że nie na temat ale nie znalazłem tematu impregnacji plecaków. A może źle szukałem... W każdym razie mam WOLFGANGA WAGABUNDA 80 l. Z grubej CORDURY. Sprawdza się jak na razie, nie przemaka ale tak na wszelki wypadek czymś bym go potraktował. No i macie jakieś pomysły lub doświadczenia?
Pozdrawiam

Mały

Arni

Arni
2006-07-04 11:04:19
86.63.98.156 Głosów: 0

Mały,
Ja mam radę - daj sobie spokój, nie ulepszysz tego plecaka. Cordura jest fabrycznie zaimpregnowana. Taka ponowna impregnacja może i byłaby przydatna gdybyś plecak wyprał w proszku a jeśli go nie prałeś (ewentualnie tylko miejscowo czyściłeś wilgotną szmatką) to nic ci to nie da. Swego czasu też próbowałem takich zabiegów i nic one naprawdę nie dały. Szkoda czasu i pieniędzy.

~rumcajs

2006-07-04 22:16:30
199.67.138.42 Głosów: 0

proste rozwiązanie: pokrowiec przeciwdeszczowy - w cenie impregnatu, a posłuży Ci dużej niż impregancja

... nemo me impune lacessit ...
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj się »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: c16a5 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2