Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 |

[Sprzęt] Co tak naprawde jest potrzebne w górach?

~początkujący

2004-09-10 23:05:59
213.77.199.107 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Witam Was. Czy możecie mi powiedzieć co tak na prawde jest mi potrzebne... co w pierwszej kolejności kupić.
Planuje chodzić po schroniskach w sezonie letnim(wycieczki max dwutygodniowe).
Mam plecak 70litrów, kurtkę ~hydrotex(oddychająca lecz nie zabezpieczana należycie), buty "traperki" skórzane-ponad kostkę-używane jako miejskie w zimie, polar.
Jeśli możecie być tak mili i pomóc początkującemu w doradzeniu co powinienem kupić... (spiwór, jakieś dobre spodnie, ...kompletnie nie wiem co)... moje możliwości finansowe oscylują w okolicach 200 pln miesiecznie. :-(
Dziekuję serdecznie i pozdrawiam

-------------------------------------------------------
początkujący

~NIEMAJAKGÓRY

2004-09-10 23:09:26
83.29.13.186 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

no spiwor do 200zl na spanie w schronisku to kupisz spokojnie, najlepiej zeby byl malutki syntetyk, parametry musisz dobrac pod siebie. zalezy jak duza masz wlasna cieplote ciala, poprostu czy jestes zmarzluchem czy nie. ale w granicach 200zl powinienes spokojnie znalezc cos w ofercie hannah

NIEMAJAKGÓRY

Kotu

2004-09-10 23:20:17
80.55.34.82 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Jeśli chodzi o śpiworek to na lato w Polsce w górach typu Bieszczady powinna wystarczyć Kilówka Małachowskiego - lekki, wytrzymały i sprawdzony śpiwór. Na ngt jest jego teścik - wypadł całkiem pozytywnie... Śpiworek co prawda kosztuje około 220 PLN ale powinien trochę posłużyć.

Alternatywą jest obecna oferta firmy VauDe (sprawdź sklep internetowy www.sfpl.pl ) - za około 200 pln możesz dostać bardzo porządnie uszyty śpiworek syntetyczny. Ja mam ich letni śpiwór puchowy - to po prostu ideał... a za dużo mniejszą cenę śpiworki sztuczne są, z tego co widziałem, podobnie uszyte. No, ale odsyłam Cię do testów:

małachowski kilówka: http://ngt.pl/?p=test&nr=54
Vaude Sherpa light 220: http://ngt.pl/?p=test&nr=158
pozdroofka

Tomisiek

2004-09-10 23:24:07
213.76.198.114 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Kurtka i buty do podstawa - ale to już masz. Jeśli masz polar i kurtkę z membraną, warto też mieć oddychającą bieliznę, bo tylko w komplecie, warstwa po warstwie, będzie to prawidłowo działać.
Spodnie niekoniecznie nieprzemakalne, ważne by były szybkoschnące;-) I miały wyprofilowane kolana (ważne przy podejściach), ewentulalnie wzmocnienia na siedzieniu i kolanach.

pozdrówka

Tomek

stratokazik

2004-09-10 23:40:02
83.25.249.241 Głosów: 0

Tak naprawdę to BUTY. Uzbieraj sobie na najlepsze buty jakie sobie wypatrzysz i zadowolony będziesz w nich chodziłwiele sezonów.
Bielizna termoaktywna - zastanów się czy przez kilkanaście (może więcej lat życia) odczuwałeś jej brak?
Jesli masz już jakiś polar to przeżyjesz - w gorszych rzeczach się chodziło.
Kurtka i tak świetna - to nie to co ortalion, heh :]...
Śpiwór też poczeka...
A możliwości finansowe masz, jak widze duże, więc poczekaj 3 miesiące i kup dobre buty.

Kto pyta, brzytwy się chwyta. Tonący nie błądzi.

~początkujący

2004-09-10 23:40:15
213.77.199.107 Głosów: 0

myśle że na śpiwór trochę przyoszczedze w zimie a tym czasem porozgladam sie za spodniami i koszulkami znalazłem Milo co o nich powiecie, warto kupić? Czy wystarczą mi dwie oddychające koszulki. Czy powinienem kupić coś jeszcze?? Dziekuje serdecznie

początkujący

turbo

turbo
2004-09-10 23:44:20
81.15.175.245 Głosów: 0

Jeśli w grę wchodzi spanie po schroniskach to śpiwór może być w miarę tani. Obecnie nie stedzę w temacie więc pozostawie sprawę kolegom którzy na pewno dobrze doradzą. Osobiście mam Alpinusa One kilo i sprawuje się dobrze.

Spodnie na lato muszą być lekkie i przewiewne. Na chłodniejsze dni polecam spodnie polarowe lecz one nie chronią dobrze od wiatru tak więc na wyższe góry lepiej spodnie nieprzewiewne. Mam ALPINS'A i na upalne dni spodenki super! Na początek super spodnie nie są potrzebne. Jak wiadomo nogi mniej się pocą niż tułów więc tu oddychalność nie jest aż tak ważna. Na chłodniejsze dni polecam spodnie polarowe a na te bardziej wietrzne coś nieprzewiewnego (no-wind, wind-pro).

parasol - na pewno część forumowiczów może się zbuntować czy uśmiechnąć ale przy nienajlepszej kurtce rzecz bardzo przydatna. Oczywiście nie zastąpi nam on kurtki ale w wielu przypadkach jest znacznie wygodniejszy a po solidnym deszczu na pewno uchroni nas przed zakłądaniem następnego dnia mokrych ciuchów.

pokrowiec na plecak - rzecz nie droga a przydatna!

stuptuty czy ochraniacze - przydatne gdy popada a przyjdzie nam chodzić po błocie czy trawie mokrej od rosy zabezpieczają też spodnie przed zniszczeniem. Polecam Milo lub Salewę.

To co mi przychodzi na myśl w pierwszej chwili. Polecam lekturę testów i forum można się na prawdę sporo dowiedzieć. Nie trzeba od razu kupować topowych ciuchów na pewno lepiej wydać kasę na wyjazdy! a potem sam zobaczysz co jest Ci potrzebne a co nie.
Pozdrawiam

turbo

HAMMET

Administrator HAMMET
2004-09-10 23:53:48
83.30.100.172 Głosów: 0

poczatkujacy...zanim zadasz pytanie, wstukaj cos w "szukaj"..mozna sie wiele dowiedziec..

..drogą białą jak obłęd

Tomisiek

2004-09-10 23:57:03

stratokazik> może i nie odczuwałem braku bielizny termokatywnej, dopóki jej pierwszy raz nie założyłem;-)
Jest to rzecz stosunkowo świeża na naszym rynku i wciąż niedoceniana. Co Ci po polarze, jeśli pod spodem masz mokrą koszulkę bawełnianą? Ciepło w takiej kombinacji? Ni, byle wiatr i angina gotowa;D
Oczywiście, wszystko zalezy od tego, jak intensywnym wysiłkom się w tych górach poddajesz;-)

pozdrówka
Tomek

Tomek

turbo

turbo
2004-09-11 00:10:07
81.15.175.245 Głosów: 0

Tomisiek >> ale podejrzewam ze np w Tatrach na stromych podejściach z plecakiem (duży wysiłek) i tak plecy bede miał mokre nie ?
Pozdrawiam

turbo

Tomisiek

2004-09-11 00:44:58

turbo> oczywiście, że będziesz miał mokre, cudów nie ma;-) Nawet podchodząc na Śnieżnik z plecorem się spocisz. Ale dużo szybciej Ci ten pot odparuje, jeśli będziesz miał odpowiednią bieliznę - i kolejne warstwy oddychające.

pozdrówka

Tomek

sylvo

sylvo
2004-09-11 07:53:14
83.30.24.15 Głosów: 0

początkujący >> Mam te spodnie od paru miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim lekki i przewiewny materiał (Supplex - DuPont), szybko schną i nawet jak są mokre nie odczuwasz tego (materiał nie klei się do ciała).

Kaj jo je?

Doczu

Doczu
2004-09-11 08:30:45
83.30.8.70 Głosów: 0

Ja może powiem tak:
Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli czujesz że wędrówki po górach to będzie Twoja pasja, to śmiało inwestuj w sprzęt.
Jesli nie jesteś pewien, i chcesz się przekonac - dokup śpiwór i za jakiś rok/dwa zrób bilans ile razy w roku jezdziłeś, gdzie, jak Ci było, i przede wszystkim CZY CHCESZ TO ROBIC ?
Po takim rachunku sumienia albo zostaniesz przy tym co masz (bo to Ci wystarczy) albo zaczniesz kupować.
Na początek jak pisał stratokazik - najważniejsze są buty. Tutaj nie oszczędzaj. Sporo testów znajdziesz na NGT.
Druga rzecz to IMO spiwór (bo plecak już masz) - tutaj bez problemu cos wybierzesz, i prawdę powiedziawszy na takie góry, to spokojnie te, które Kotu podawał wystarczą.
W odziez termoaktywną (poza polarem i jakąś koszulka z PowerDry czy pochodnych) raczej nie ma co inwestować (zakładając że będziesz tak jak pisałeś podróżował latem) Latem niestety jest ciepło (jak to latem :-), a przy małych róznicach temperatur "membrana od strony ciala/membrana na zewnątrz kurtki Gore/hydro/pochodne" nie spisują się najlepiej, i na takie wędrówki IMO szkoda kasy żeby w nie inwestować.
Spokijnie wystarczy Ci jakaś ortalionowa kurtka przeciwdeszczowa lub nawet peleryna foliowa, bo uwierz mi - nawet pod Gore będziesz mokry jeśli temp. powietrza będzie wynosić np.25 stopni.
Owszem każdy lubi mieć coś takiego, ale raczej w twoim wypadku nastawiałbym się na wyprzedaże, okazje itp.
Jako spodnie - też w zupełnosci wystarczą Ci bojówki typu BDU, czy M65.
Kasę, którą zaoszczędzisz wydaj na wyjazdy, i podróżuj. Z czasem połkniesz bakcyla głebiej, to i sprzęt będziesz umiał wybrac sam do swoich potrzeb.

Pozdrawiam.

czis

2004-09-11 09:35:26
80.85.224.3 Głosów: 0

Turbo>>czyżbys był przeciwnikiem bielizny termoaktywnej?:)Oczywiste jest ze ta bielizna nie zapobiegnie poceniu sie ale swietnie minimalizuje jego nieprzyjemne skutki, a szczególnie nie lubiane przeze mnie uczucie wychłodzenia jak na chwile np zdejmiesz plecak i zawieje wiaterek. Tak więc początkujący>>jezeli tylko mozesz nie zastanawiaj sie i kupuj bielizne termoaktywna!

treewood

Administrator treewood
2004-09-11 10:07:32
83.30.171.79 Głosów: 1

Oto moje subiektywne zdanie na temat tego co Ty powinienes posiadac. Biorac pod uwage moje doswiadczenie z roznego rodzaju sprzetem i podrozowaniem po beskidach, sudetach, tatrach.

Buty
Jesli masz zamiar krazyc po gorach w lato (tak jak pisales) i beda to glownie beskidy, sudety to nie przejmuj sie butami. ja mimo iz posiadam boreale, salomony to uzywam i tak welurow (cienkich skorzanych butow) lub polbutow. czemu nie uzywam gorskich butow? juz raz sobie skrecilem kostke w butach gorskich (salomon) powyzej kostki. wole komfort oddychania stop niz bezpieczenstwa. idac przez caly czerwony szlak w beskidach i sudetach nie mialem na sobie butow gorskich ale wlasnie polbuty i momentami sandaly = brak odparzen, brak zbytnio spoconych stop.

Kurtka przeciwdeszczowa
Posiadam gore-tex i co z tego? tyle, ze lezy jak nowy na wieszaku i uzywam go jedynie w zimie. idac w tatry, beskidy nawet na 10 dni moim jedynym zabezpieczeniem przed deszczem jest kurtka oftalion a dlaczego? bo nieporownalnie malo wazy i malo zajmuje.

Spiwor
Zgadzam sie z przedmowcami. Polecam Vaude Navajo Light dostepny na sfpl.pl (ok. 200 zl). Przedtem uzywalem Malachowski Kilowka ale Vaude ma lepsza termike co da ci mozliwosc spania w lecie w schronisku czy w namiocie. Jednak wazy o cale 300 gram wiecej. Tak jak pisal Doczu ... jak nie spodoba ci sie lazikowanie to spiwor i tak sie przyda.

Plecak
Zainwestuj to ci radze ... jesli nie chcesz zbytnio szalec z kasa to przygladnij sie teraz Alpin's K2 60. Kosztuje w promocji 280 zl. Kupilem dziewczynie. Dobrze na niej siedzi. Wazy malo, ma dosc dobry system nosny (sololight 2). Co prawda jest daleki od idealu ale widze, ze wymagan nie masz wielkich. Mimo iz mam aspiracje do Karrimora Jaguara czy jakiegos Deutera to zapewne kupilbym wlasnie k2 60 gdyby moj woodpecker sie rozpadl. Za 1 takiego Jaguara mam dosc dobre 3 k2'ki.

Spodnie, bluzy, koszulki
Na poczatku nie szalej z kasa na spodnie. Mnie wystarczyl dres lub sztruksy. Z czasem kupilem sobie jednak spodnie z bawelny, lekkie i przewiewne. Rozgladnij sie jak chcesz za jakimis spodniami z rozpinanymi nogawkami.
Kiedys mialem negatywne nastawienie do takiego rodzaju spodni ale gdy w koncu je kupilem to zmienilem zdanie. Uwazaj na ceny ... nie wywalaj wiecej jak 200 zl na takie spodnie. Ostatecznie poczekaj na jakies promocje.

Bluza polarowa by sie przydala ... polecam Malachowski 100. Lekka i praktyczna. Ostatecznie jakies 200 jesli jestes zmarzluchem.

Koszulki z powerdry itp. (bielizna termoaktywna) Olej to ... ja mam 3 takie koszulki i na coz mi to w lato? W zimie sie sprawdza ale w lato nie. Sciagam koszulke i tyle mi z koszulki.

Inne
Kup sobie niezbednik (zestaw sztuccow), ostatecznie palnik i kartusz (szkoda na wstepie na to wywalac kasy - schroniska oferuja wrzatki czesto za free), dobry lekki i pojemny kubek (gdzies trzeba robic herbaty, chinole itp)

witaj.net

czis

2004-09-11 10:20:54
80.85.224.3 Głosów: 0

Ja jednak nie zgodze sie z treewoodem co do koszulek.Nie zawsze w lecie jest tak ze mozna zdjac koszulke i jest spoko wystarczy za przyklad ten rok i to mijajace lato kiedy wcale nie było za ciepło.Poza tym bez koszulki niosac plecak mozna sobie obetrzec ramiona i plecy.Mnie takie koszulki w lecie sprawdzaja sie świetnie!!!

Dziadek

2004-09-11 10:55:10
62.87.148.141 Głosów: 0

Zgadzam się z tym, co napisali Tomisiek i czis. Dopóki nie zacząłem nosić koszulek termoaktywnych też uważałem to za zbyteczny bajer. Koszulka Wielickiego (ultralight) i Milo (polartec) świetnie mi się sprawdziły w tym roku na sierpniowym wypadzie.

treewood

Administrator treewood
2004-09-11 11:37:38
83.30.171.79 Głosów: 0

czis - to zalecam wymiane szelek jesli ci plecak ociera ramiona.

zauwazcie, ze "poczatkujacy" pisze o tym co ma kupic na wstepie i co jest potrzebne. nie puszczajcie kitu, ze termoaktywna bielizna jest na tyle wazna co spiwor, plecak.
bo nic ci nie da koszulka termoaktywna jak bedzies miec plecak z fatalnym systemem nosnym, ktory bedzie caly czas ci lezal na plecach... i nic ci nie da koszulka termoaktywna jesli w nocy troche bedzie zimniej a spiwor bedzie z "hipermarketu".

bielizna termoaktywna jest fajna ... to fakt. wiele razy idac z koszulka (bo bez bylo za zimno) doznawalem tej przyjemnosci iz spociwszy sie po paru minutach odpoczynku mialem plecy suche a to co mokre wyszlo na zewnatrz. uwierzcie mi znam ta rozkosz suchych plecow i krotki czas schniecia tych koszulek. mialem koszulke craft z dlugim rekawem, mam 2 koszulki fjorda nansena powerdry i malachowskiego powerdry z krotkim rekawem. jednak w lato rzadko je uzywam bo dosc szybko sie zdzieraja (z reguly na ramionach - ponoscie te koszulki przez 2-3 sezony to zobaczycie) i wole chodzic w koszulkach bez rekawow gdyz zalezy mi na wiekszym komforcie jaki daje mi wietrzenie pach.

w mych wyobrazeniach bardzo daleko jest bielizna termoaktywna od "podstawowego ekwipunku turysty"

witaj.net

~stratokazik

2004-09-11 11:42:27
83.25.228.225 Głosów: 0

Nie każdy, widać, zauważył nick 'początkujacy'...
Kto z Was zaczynał od koszulki termoaktywnej? Dajcie się człowiekowi spocić, a później będzie miał większą radochę, jak zacznie sobie kompletować bajery.

Kto pyta, brzytwy się chwyta. Tonący nie błądzi.

hm

2004-09-11 12:21:22
83.29.64.240 Głosów: 0

treewood trafił w samo sedno, za 200PLN to ja mam tydzień w Polskich Beskidach. Wkoszuli flanelowej, lekkich płuciennych spodniach i z jakimś ortalionem w plecaku. no jednak buty i śpiwór to podstawa, do tego jakiś polarek. scyzoryk jakiś zwykły, niezbędnik. Przede wszystkim chęci i pozytywne nastawienie, to wszystko czego potrzebujesz.

pozdro.

Wojtek
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: a9a66 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1