Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

[palnik] wybór palnika lub maszynki na paliwo stałe?

~kardi

2007-06-21 15:32:45
91.94.142.204 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

sasqu - a no to , ze jak kazdy zapalnik piezo (czy to zapalniczka, palnik, piec gazowy) przy zamoknieciu , lub mocno ujemnej temp. bedzie szwankował... jeden czesciej , drugi rzadziej .

sasq pajak/grappa.pl

2007-06-21 15:52:51
83.5.27.136 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

z tego wynika że jestem urodzonym szczęściarzem

~Pim

2007-06-21 16:04:28
83.12.103.214 Głosów: 0

Rozwiazanie alterantywne
Od kilku tygodni bawię się Mini Trangią. Ponieważ ostatnio są to wyjazdy samotne i realtywnie bliskie uznałem, ze może to być rozwiązanie ciekawe rozwiazanie.
Do zagotowania 650ml wody (faktyczna pojemność naczynia) potrzeba 30ml denaturatu.
Czas gotowania przy posiadaniu osłony z folii alu wynosi około 9min.
Przy wstępnym podgrzaniu i zużyciu 35ml denaturatu naczynie gotuję w około 7.40min.
Pół litra paliwa kosztuje 5,50 (mozna znaleźć za 5zł).
Z takiej ilości gotujesz 16 naczyń. Co ciekawe menażka o pojemności litra gotuje się w praktycznie identycznym czasie i podobnej ilosci zużytego paliwa.
Dla dwóch osób, nie musząc się bawić z dodatkową osłoną można nabyć taki zestaw:
http://ranger-shop.pl/product-pol-3254-Szwedzki-Zestaw-Biwakowy-do-gotowania.html
Na prowincji, po wsich denaturat mozna kupć łatwiej niż kartusze, chyba, że w okolicy jest np. castorama, gdzie przebijane są zaskakująco tanie...

-------------------------------------------------------
Pim

~kardi

2007-06-21 16:12:18
87.96.82.2 Głosów: 0

Pim - czyli nic nie wiadomo , jak to-to zachowuje sie zimą? bo ogolnie calkiem ciekawa sprawa - jesli sie nie ugotuje , to mozna wypić ;D

~Pim

2007-06-21 17:11:21

Przed zakupem poczytałem amerykańskie trony ponieważ tam jest popularne robienie palników spityrusowych z np. puszek po piwie.....
Jest spora praktyka w ich stosowaniu w tym zimą. Na pewno jest problem z wstępnym rozgrzeniem palnika. Trangia ma dodatkową podstawkę, gdzie można rozlać trochę spirytusu lub podłozyć kostkę Esbitu i powinna ruszyć.
Na razie w domowych warunkach zapakowałem tę aparaturę do zamrażalnika i bez specjalnych problemów ruszyła. Naturalny zamrażalnik pewnie przyjdzie w grudniu.
Na zakup zdecydowałm się dla tego, że kartusz 250 do z gwintem kosztuje ponad 20zł. Wnerwia mnie noszenie półpustego kartusza na weekendowym wyjeździe. Zalany do pełna palnik pozwala na zagotowanie 3 garków wody. dodatkowa buteleczka na 100ml podwaja tę ilość. Daje to dokładnie tyle ile trzeba na taki wyjazd.
Czas gotowania est na pewno dłuższy prawie dwukrotnie (Optimus Crux na pól mocy gotuje w 4.30) ale to dla mnie ma drugorzędne znaczenie...

Pim

~kardi

2007-06-21 18:19:07
87.96.82.2 Głosów: 0

Pim - dzieki, czyli to co widać na zalaczonym przez Ciebie linku jest komletnym zestawem nadajacym sie do gotowania?

Insane

2007-06-21 22:24:03
193.242.104.21 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

No to ja już znowu nie wiem, co mi tak naprawdę potrzebne...
Rację ma m. że potrzebuję czegoś, do przygotowania kompletnego posiłku wieczorem i zaparzenia czegoś do picia rano dla dwóch osób, z czego jedna jest mężczyzną, który swoje też zje ;)
Ale pisałam o tym..

Ten zestaw wydaje się całkiem całkiem.
Czy rzeczywiście w takiej sytuacji nie warto bawić się w palniki i kartusze?

Fajnie by było, gdyby czas gotowania nie przedłużał się w nieskończoność, jednak jeśli wydłuży się 2-3 minuty to tragedii nie będzie.

Sama już nie wiem, kompletnie.

-EDIT-
To działa podobnie jakoś?
http://ranger-shop.pl/product-pol-1146147398-Kuchenka-surwiwalowa.html
---
Edytowany: 2007-06-21 22:26:34

ludz

ludz
2007-06-21 22:44:07
83.30.254.46 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

no to dam taką radę:
95% ludzi używa do 4000 m.n.p.m a nawet i wyżej wyłącznie palników gazowych, nie bawiąc się w kombinacje. kuchenki hiperlekkie tak naprawdę dużo się nie różnią od puszki z wlanym denaturatem i dziurkami... to taki lekki ersatz gotowania, jak dla mnie. tak więc moja rada: kupuj palnik gazowy, nie potrzebujez żadnego cuda, kartusze nakręcane, alebo najlepiej ten mix co daje przejście z przebijanych na nakręcane. i wszystko gra. a w razie np. gdybyś się w góry wybrała to nie będziesz musiała kupić drugi raz.

~Zbynek Ltd.

2007-06-21 22:44:56
195.3.220.146 Głosów: 0

Pim, jakbyś mi to Twoje ustrojstwo wyjął, to nawet nie zorientowałbyś się, jak bym wyrzuciłbym Cię z namiotu, schroniska, łotewer na zbity pisk :-) W życiu nie tknę się denaturatu (ale to zabrzmiało :-) ) Współczesna dykta tak horrendalnie strasznie śmierdzi, że zbiera się na wymioty. Nawet nie daje się tego wywietrzyć. Już w ostateczności wolę używać spirytusu technicznego (isopropylowego), po 22 zł za litr.

Zbynek Ltd.

~Bren

2007-06-21 22:49:47
88.156.191.38 Głosów: 0

Ja też dzisiaj dokonałem wyboru i kupiłem Primusa Micron Stove, w sobote będę testował. Palnik jest mały, ale nie zamierzam gotowac wiecej niż na 2 osoby, A do tego będę podróżowął głownie pieszo lub rowerem.
A jak będę sie wybierął do francji, to kupię adapter. Bo z tego co czytałem, to adapter Merkila dostępny w SF powinien pasować do primusa i kartuszy Campingaz przebijanych. Jest około 12zł różnicy pomiędzy oboma rodzajami kartuszy, więc po 11 kartuszach (165l zagotowanej wody) powinien adapter sie zwrócić.
Prosze o weryfikację moich przemysleń.

Insane

2007-06-21 23:23:20

Ok, postanowione - kupujemy palnik.

Wybieramy między Primusem TechnoTrail, a zestawem GoSystem z przejściówką.
1) http://ngt.pl/249,Primus-TechnoTrail.html
2) http://8a.pl/index.php?str=prod_big&idk=2507&kat=7&podkat=45&subkat

Tak sobie myślimy, że np. koczując gdzieś 2-3 dni (więcej nie zamierzamy) można wziąć kartusz tańszy - przebijany. Mały kartusz powinen starczyć, prawda? I jednocześnie nie zostanie z niego dużo?
Na trasę natomiast można by zachować kartusze nakręcane - droższe, ale w sumie oszczędniejsze.
Czy to dobry pomysł?
Czy nie bawić się w takie cudowanie i brać Primusa?
Nadal przeraża mnie to, że GoSystem potrafił po prostu wybuchnąć, no ale uznaję to za wypadek, heh...

Wybieramy już tylko między tymi dwoma.

~kardi

2007-06-21 23:42:58
83.142.122.92 Głosów: 0

Nie gosystem - a tylko ten jedyny palnik(widocznie wadliwa konstrukcja) - posiadacze innych palnikow raczej nie narzekaja. Nie ma czegos takiego jak ,,oszczedniejsze" kartusze! sa tansze (przebijane) i drozsze z gwintem ... dlatego zaproponowalem Ci zestaw abyś miała wybór -ciezej i taniej , lżej i drożej. Co zrobisz Twoja sprawa.

1901025 gg

~kardi

2007-06-21 23:47:07

P.S. piszac ten jedyny palnik mialem na mysli rzecz jasna palnik trek mate a nie proponowany w zestawie trail clasic.

1901025 gg

~prosiakt

2007-06-22 00:12:07
86.142.41.215 Głosów: 0

Moim zdaniem powinnaś pomyslec logicznie i przyszłościowo.
Ile zł jest droższy kartusz wkręcany od przebijanego ? 3-5 zł , a ile razy bedziesz go w roku używac ?3-5-10 razy?
czyli ile cie wiecej wyniesie zł w ciagu roku na zakup wygodniejszego palnika z kartuszem wkręcanym?
góra 30 zł wiecej niż karusz przebijany - rocznie.
wiec mi sie wydaje że nie ma co sie bawic w survival i liczenie każdej złotówki.
Bierz jakikolwiek palnik na kartusze wkrecane -bedziesz miała spokój , łatwą obsługe ,i na pewno nie pozałujesz.
W polscce w malych miejscowosciach moze i jest problem z dokupieniem karusza , ale za granicą takiego problemu nie ma - przynajmniej tam gdzie są turyści.
ja mam palnik na kartusze przebijane i jestem z niego zadowolony.

Wszystkie dane podałem orientacyjnie , żeby nikt nie powiedzial ze on wyjeżdza w ciągu roku 50 czy 100 razy - kazdy to może sobie inaczej interpretowac,

~Nakard

2007-06-22 00:31:20
156.17.234.75 Głosów: 0

No a widzisz właśnie prosiakt, o to chodzi, że z Insane wybieramy się na Mazury, gdzie jest raczej przewaga małych miejscowości, dlatego moim zdaniem lepiej nastawić się na uniwersalność obsługiwanych kartuszy na wypadek braku w sklepach kartuszy wkręcanych.

Nie chcę wozić ze sobą całego zestawu kartuszy na wypadek, a jedynie właśnie dokupować w trasie. Bez uniwersalnego palnika byłby niemały problem z kolacją jeśli na stanie mieliby jedynie przebijane, tudzież wkręcane.

~kardi

2007-06-22 00:34:41

prosiakt- roznica na kartuszu wynosi min. 7 zł... cena primusa to bodajże 109zł - zestawu z przejsciowka 129zł - a wiec po uzyciu 4 kartuszy 190G. przejsciowka ci sie zwroci-na dodatek widze ze nie do konca jarzysz...w zestawie jest palnik ktory normalnie nakrecasz na kartusze z gwintem lub w wersji oszczedniejszej na przejsciowke.
Reasumujac 3 kartusze nakrecane 220g.(lacznie 660g.) cena ok. 50zł
4 kartusze 190g (łacznie 760g.) cena ok. 28 zł. a wiec gazu 100g. wiecej a cena o wiele niższa pomnoz to razy 10 , a uzbiera sie na calkiem fajny nowy palnik...lub polarek.
P.S. w marketach widzialem kartusze przebijane po 4-5 zł.

1901025 gg

@rek

2007-06-22 07:26:07
212.2.100.185 Głosów: 0

Insane - idź do sklepu i poroś sprzedawce aby pokazał Ci to co wymieniłaś wyżej, pooglądaj, zobacz mozliwości składania (na rowerze to dosyć istotne), weź to co ci wpadnie w oko :-) Wprzeciwnym razie będziesz chrupać nieugotowane makarony i popijac zimną wodą :-)

PS. Koniecznie po całym dniu pedałowania trzeba się "napchać" na maxa jeżeli chcesz aby w nocy było Ci ciepło a na drugi dzień była chęć do dalszej jazdy :-)

gg 3184682

~prosiakt

2007-06-22 10:05:26
86.142.41.215 Głosów: 0

kardi - jarzę o co chodzi . i wiem ze taniej bedzie kupic palnik + przesciówke, do kartuszy przebijanych , tylko po co ta zabawa , zbedny balast z przejściówka ( wiem, to tylko kilkanascie/dziesiat gramów wiecej).
Pozatym nie jedą oni na miesiac czy wiecej . Na 2 tygodnie wystarczy duzy kartusz ,żeby codziennie zagotowac jakies 2-4 litry wody,.
ja podałem najprostszą opcje ( a czasem najprostsza jest najlepsza).
mam palnik na wkręcane kartusze i jestem z niego zadowolony.
Podałes ceny marketowe - czyli najtańsze , ale nie zawsze w kazdym miejscu będą takie same ceny i dostep do takich samych karuszy, ceny moga sie róznić zaleznie od miejsca , i wiadomo ze nie bedą zgadzac się z kalkulacjami.
podałem swój przykład , bo juz jestem po etapie wybierania , natańszej opcji , czasem patrzę tez na wygode- żeby nie ciągac dużo sprzetu i dopłacić kilka zł wiecej - no ale to indywidualny wybór.
A jaki palnik wybiorą to już ich decyzja - kązdy na forum ma prawo przedstawic swój punkt widzenia - taki był mój.

~Pim

2007-06-22 11:02:12

Zwróć uwagę na jedną sprawę: dostępność kartuszy.
W polsce gwintowe kupisz praktycznie tylko i wyłącznie w sklepach ze sprzetem, czyli w większych miastach.
Przebijane kupisz w np. markecie ogrodniczym bo są stosowane do np. opalarek do farby, lutownic itp..
W krajach francuskojęzycznych przebijane i tym złącza campinggas jest wszędzie, zaś nakręcane wcale nie takie popularne - te można kupić w np. AuxVieuxCampeur, w Chamonixie, miejscowościach alpejskich. Ale w wiejskim markecie w prowansji raczej bym nie liczył..
Co do przejściówek: bardzo dobrą robi VauDe/Markill i taką mozna było zamówić w HiM. Jest kompaktowa i razem z np. kazdym lekkim palnikiem jest rozwiązaniem naj bardziej uniwersalnym. Jak jeszcze dokupisz przejściówkę do drugiego systemu CampingGaz to generalnie możesz jechać wszędzie.
Co do palników spirytusowych o którm pisałem. Jest to rozwiązanie specyficzne. Nezależnie od zapachu palnik po 5 min tak się rozgrzewa, że płomień wychodzi ponad poziom dekla menażki. Dlatego taki zestaw absolutnie i pod żadnym pozorem nie nadaje się do gotowania w namiocie. Zresztą uważam to za ostateczność.
Zestaw podany w linku jest kompletny. Jest to "piracka kopia" zestawu produkowanego przez optimusa dawno temu.
Zaletą palnika spirytusowego jest brak jakichkolwiek części ruchomych. Tam nie się co zepsuć. Jednak jest to sprzęt do klimatu umiarkowanego. W warunkach zimowych popróbuję przez ciekawość, natomiast wiele skuteczności w tym nie widzę.
Natomiast ostatnio często poruszając się na nizinie korzystam zeń chętnie. Jeden kartusz nakręcany to około 2,5L denaturatu. Czyli 2500/30 = 83 garnki po 0,65 (w przypadku mini trangii), czyli 83x0,65=54l wody.
Czyli litr kosztuje 46 gr. W moim przypadku lepiej tą kasę wydać na jedzenie czy piwo.
Pozdrawiam

Pim

Insane

2007-06-22 11:05:39

Szczerze mówiąc, to chyba wolimy nieść te dodatkowe kilka gramów więcej, jakie waży przejściówka i np. mieć na stanie jeden większy kartusz nakręcany - w trasę.. i jeden malutki - na dłuższe postoje.
Póki co wydaje nam się to optymalną opcją.

W przyszłym tygodniu wybiorę się do sklepu stacjonarnego, jednak nawet nie wiem, czy będą mieli obydwa palniki... GoSystem u nich widziałam, jednak nie jestem pewna, czy zobaczę Primusa dla porównania. Malutki sklepik.

Swoją drogą, jak składa się GoSystem już oglądałam i wrażenia całkiem pozytywne - w kieszeni się mieści ;)

Dziękujemy za rady i pomoc w wyborze :)

Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 98b29 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3