Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

[palnik] wybór palnika lub maszynki na paliwo stałe?

~RoKo

2007-06-20 12:35:28
195.205.44.140 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Insane>> Na rajdzie rowerowym miałem radziecką kuchenkę na benzynę/rozpuszczalnik, przy rozpalaniu mimo, że był to sierpien (ciepło) były cyrki. Teraz planując wyjazd rowerem nad Bałtyk wezmę palnik CampingGazu, który używam od kilku lat. Zapala się to od jednej zapałki. Koszty - są kartusze pojemności ok 200 g i 400 g cena ok 20 i 30 zł - jak widzisz możesz oszczędzać kupując te większe pojemniki. Szkoda, że nie skorzystałeś z akcji 2+1 wtedy 'duży' pojemnik wychodzi za 19 zł. Ceny w porównaniu do 1 kg gazu do butli turystycznych są wysokie bo taki gaz kosztuje ok 4 zł (lub mniej) a tu 0.4 kg w najlepszym razie za 19 zł. Piszę o kartuszach nakładanych (zatrzask) są też znacznie tańsze kartusze przebijane (uważaj - palniki są dopasowane do jednego lub drugiego rodzaju kartuszy) Widziałem też obejmy, które trzymają kartusze przebijane (ale ma to chyba sens w warunkach obozowania, a nie przewożenia palnika np. rowerem).
Możesz zmniejszyć zużycie gazu stosując pewne sztuczki np. na herbatę stosujesz wodę mineralną lub źródlaną (z butelek) której nie musisz doprowadzić do wrzenia, wodę możesz wystawić w butelce transportowej na słońce, natomiast spore oszczędności zrobisz osłaniając palnik i podgrzewane naczynie od wiatru - silny wiatr skutecznie chłodzi te naczynie. Jest jeszcze jeden wariant znacznie tańszy - turystyczna butla gazowa o pojemności .5 kg (pusta waży chyba z 1.5 kg?) lub bardziej zgrabna .75 kg (sama butla to wydatek ok. 60 zł), nabicie to max 5 zł. Problem czy tam gdzie jedziesz będą punkty napełniania butli turystycznych. Palnik musisz też dokupić - ok. 20zł.

Jeszcze jedna uwaga co do kosztów - kupując zupę np. Profi za ok. 3 zł (500 g) plus danie gotowe Pudliszki za ok 5 zł (np. fasolka po bretońsku) masz obiad dla 2 osób za ok. 11 zł plus cena gazu - ile byś musiał wydać w restauracji? Kartusze są niby drogie ale licząc posiłki kalkulacja jest bardziej korzystna. Co do zużycia to raczej przesada, starczą Ci na znacznie dłużej - podgrzanie zupy to ok. 10 min, dania gotowego też ok 10 minut. Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale mnie te kartusze (typ 470) starczały na śniadania/obiady/kolacje chyba na co najmniej tydzień.
Jednak niskie temperatury np. późna jesień i gotowanie w terenie to porażka. Większą wydajność mają kuchenki benzynowe.

-------------------------------------------------------
Robert

~raffi

2007-06-20 13:02:55
83.19.215.98 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

To jeszcze dorzucę uwagę do zużycia gazu - mój palnik (f1 lite), w miarę dobrych warunkach wietrznych, bez osłony zużywa 6-7g gazu do zagotowania 0,5l wody, w temp. dodatniej (5-15C). Kartusz ważyłem po określonej ilości gotowań. W trybie oszczędnym (wg moich przekonań, bo nie sprawdzałem czy 1/2 odkręcenia to taki tryb). Używałem stalowego kubka ~0,7l z tesco, przykrytego folią z czekolady. Ta ilość wrzątku wystarcza mi na zrobienie "posiłku dnia" z suchej porcji ok. 140-150g mieszanki otrębowo-kaszowo-warzywnej (wsypuję ją od razu do zimnej wody). Do tego dodaję dowolną ilość oliwy lub słonecznika.

Stat crux dum volvitur orbis.

Doczu

Doczu
2007-06-20 13:08:54
81.210.105.147 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

"est jeszcze jeden wariant znacznie tańszy - turystyczna butla gazowa o pojemności .5 kg (pusta waży chyba z 1.5 kg?) lub bardziej zgrabna .75 kg (sama butla to wydatek ok. 60 zł), nabicie to max 5 zł."

Poroniony pomysł. Pomijając już kwestię tego, że paniki do tych duzych butli są zblizone wydajnością do ogniska, to komu chciałoby się jeszcze dźwigać dodatkowe kg.

"Jeszcze jedna uwaga co do kosztów - kupując zupę np. Profi za ok. 3 zł (500 g) plus danie gotowe Pudliszki za ok 5 zł (np. fasolka po bretońsku) masz obiad dla 2 osób za ok. 11 zł plus cena gazu - ile byś musiał wydać w restauracji? Kartusze są niby drogie ale licząc posiłki kalkulacja jest bardziej korzystna."

No może jak ktoś jeździ nad jezioro, to ten wariant się sprawdza, ale nie w górach. Kurna komu chciałoby się schodzić z grani tylko po to aby zjeść posiłek o kilka PLN taniej.
Mam nadzieję, że powyższe podajesz w formie żartu, choć emotikona nie widzę.

Pozdrawiam.

Insane

2007-06-20 15:32:15
193.242.104.21 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Chwilka, chwilka... ;)

Od razu wyjaśniam - jadę na Mazury, więc żadne wysokości n.p.m. odpadają ;)
I pomysł z ogromną butlą gazową również odpada - nie dojechałabym chyba z 5kg butlą na bagażniku + sakwy z namiotem, śpiworem, ciuchami i innymi przydatnymi pierdołami ;)

Czyli jeśli mam kartusz nakręcany (nieprzebijalny), to po odkręceniu nic się nie stanie? Nie wybuchnie mi to w sakwie na pewno?
Przeraziliście mnie trochę wybuchaniem, czy spalaniem się palników.
Ogólnie, nakręcane są bardziej polecane od przebijalnych?

Sprecyzuję może na tyle, na ile to możliwe - potrzebuję czegoś dość wytrzymałego i wydajnego.
Jaka pojemność kartusza starczy np. na tydzień?
Chcę rano zagrzać herbatę/kawę. Wieczorem zjeść coś ciepłego - ugotować ryż/makaron, jakieś gotowe danie. Bez specjalniego wydziwiania - byle pożywne było.
Na 2 osoby. Przy czym partner zje 3 razy tyle, co ja ;)

Na którą firmę, poza GoSystem, zwracać uwagę? Jakoś mnie zraziliście tym, że potrafi zrobić się z niego mały granat... No chyba, że ktoś mnie zapewni, że to przypadek, i to w warunkach wysokogórskich...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i przepraszam za kolejne pytania - ale rzeczywiście trochę się pogubiłam.. a i nie znam się zbytnio na takim sprzęcie ;)

Przejrzę jeszcze temat o polecanych kartuszach, może się douczę trochę...

Ogólnie, raz jeszcze spytam, zamawiać tamten zestaw?
---
Edytowany: 2007-06-20 15:33:05

@rek

2007-06-20 16:15:06
83.20.248.103 Głosów: 0

Insane - http://ngt.pl/249,Primus-TechnoTrail.html ja na rower i w góry od lat używam z powodzeniem tego - poczytaj opis
Mój nie ma piezo zapalnika chyba nie było takich jak go kupowałem, trzy rózne wielkosci gazu, palnik nakręcany, nic nigdy nigdzie mi nie wybuchło, odkręcam zawsze po gotowaniu.
Znam człowieka który ma mnie nauczyć napełniać kartusze :-) póki co kupuje i gotuje, nic nie trzeba czyścić, nic się nie topi, wyciągam i działa :-) i o to chodzi.

Wiem wiem zaraz będzie ale to takie drogie zdzierstwo itp. trudno taki deal coś za coś :-)

Pozdrawiam

Insane

2007-06-20 18:54:31

Nie powiem, że drogie, etc. Jestem w stanie wydać tyle na dobry, sprawdzony sprzęt, z którego pocieszę się przez lata.
Sam palnik - to jednorazowy wydatek.
A kartusze? W jakiej cenie?
Jak je zużywałeś, na ile starczały i jakich używałeś?

Czym się różni palnik z zapalnikiem piezo, a palnik bez niego?
Nie potrzebuję dodatkowych bajerów, jeśli nie są szczególnie przydatne ;)

Doczu

Doczu
2007-06-20 19:28:33

No to trochę rozjaśniłac.
Nie ma obawy - spokojnie może inwestować w palnik gazowy. Jeśli nie podgrzewasz kartusza, nie dłubiesz w nim gwoździem czy nie rzucasz sakwą na skały, to nie ma prawa się nic stać. Zresztą nawet jak przedziurawisz, to najzywczjniej gaz uleci i tyle.
Różnice pomiędzy palnikami na karusz przebijany a nakręcany ? To proste. Karusza przebijanego nie odczepisz od palnika przed zuzyciem zawartości karusza. Owszem są przejściówki, które to umozliwiają, ale to dodatkowy wydatek. A kartusz odkręcany, odkręcasz w dowolnej chwili i przykręcasz, bez obawy o utratę gazu.
Piezo to inaczej zapalarka jak nieraz w kuichenkach domowych. Przydaje się i jesli masz wybór i możliwośc dopłacić powiedzmy 20 PLN do palnika z piezo, to warto. Nie martwisz się o zapałki, nioe musisz ich szukać. Po prostu pstryk i masz płomień. Zdarza się że się zepsuje, ale można wtedy pokombinować i wymienić na taki np. z zapalniczi. Niemniej jesli zepsuje ci się piezo, to nie ma obaw - palnik dalej będzie działał.
Ten palniczek który poleca @rek to całkiem niezła alternatywa.
Jak masz obawy czy starczy Ci butla standardowa, to kup większą (bodaj 440 g) Cena ok 30 PLN a na pewno starczy Ci na tydzień.

Pozdrawiam.

@rek

2007-06-20 19:30:37

Insane - ceny - google za przewodnika lub sklep :-)
u mnie na wsi to jest teraz tak:
- palnik bez piezo - 99 zł
- palnik z piezo -145 piezo to zapalniczka umieszczona przy palniku, jak za prawie 50 zł to droga zapalniczka ja używam zapałek lub zapalniczek z marketu, poza tym formownicze czasami narzekają na te fabrycznie montowane zapalniczki, a taka z marketu do kosza i następna za te pieniążki dużo można kupić :-)
- gaz mały 220g 18 zł starcza na ok 7 dni dwa posiłki dla dwóch osób
- gaz średni 450g 24 zł starcza na ok 14 dni dwa posiłki dla dwóch osób
- gaz duży 750g producentem nie jest primus ale pasuje tylko mieszanka widać inna bo inny kolor płomienia i pojemnik dosyć mało poręczny ale cena 38 zł starcza na długo :-)

jakieś inne pytania gg 3184682
---
Edytowany: 2007-06-20 19:33:09

Insane

2007-06-20 19:49:17

No, i teraz mi się już wszystko rozjaśniło... :)

Czyli w sumie jest mi bez różnicy, czy ma być piezo, czy nie. Zapałkami posługiwać się umiem, w razie czego ;)

@rek, dziękuję za obrazowe wyjaśnienie, na ile jaki kartusz starcza - takich informacji właśnie nie mogłam uzyskać.
Skoro polecony przez Ciebie palnik sprawuje się dobrze, myślę, że się w niego zaopatrzę.

Kartusze do niego są łatwo dostępne?

Doczu

Doczu
2007-06-20 19:54:06

Ja od siebie tylko dodam, że czasy podane przez @rka IMO sa nieco zawyżone, ale oczywiście zależą od mocy palnika, jego wydajności, oraz od tego w jakich warunkach gotujemy (wiatr, deszcz, śnieg, niska temperatura) dlatego potraktuj je jako mocno orientacyjne.

Pozdrawiam.

@rek

2007-06-20 22:47:34

Doczu oczywiście ma racje tylko ja słowo zawyżone zastapił bym słowem uśrednione :-)

Insane cięzko uzyskac takie informacje bo ten sam kartusz latem przy gotowaniu w skałach albo innym osłoniętym miejscu starczy na 7 dni zimą na wygwizdowie i sporej wysokosci starczy na 3 dni
moja sugestia palnik zjada duzo gazu jak jest rozkręcony na maxa wystarczy troszkę przykręcić gaz czas wydłuża się o ok 1 min a gazu zostaje sporo wiecej :-) praktyka zrobi swoje

mi gotujac wodę w czajniczku 0,7l kartusz mały wystarczył na w sumie 9 dni więc czy mocno przesadziłem podając 7 dni hmmm

pozdrawiam

Insane

2007-06-20 22:57:09

Domyślam się, że zależy wszystko od warunków i wielkości gazu.
Ponawiam jednak pytanie - czy kartusze są stosunkowo łatwo dostępne?

Praktycznie jestem już zdecydowana na niego... poczytałam, poszperałam.. opinie osób używających go x czasu są dla mnie miarodajne :)
Także dziękuję za pomoc w wyborze ;)

@rek

2007-06-20 23:17:48

Insane - to primus u mnie do kupienia w każdym sklepie turystycznym w marketach i na cpn-ach nawet widziałem ostatnio :-) zagramanicą jak pokazałem palnik to nic nie musiałem tłumaczyć tylko koleś przyniósł :-)

może jak ktoś miał problem z dostępnością to niech napisze gdzie i jak

Doczu

Doczu
2007-06-21 04:52:56

a widzisz @rek - dla jednej osoby spokojnie starczyć powinien mały kartusz.
Ja miast spojrzeć na wagę kartusza sugerowałem się opisami "mały, średni i duży" I tak za mały uznałem te malutkir GoGas, które niedawno się pojawiły, który spokojnie można zmieścić w dłoni, za średni uznałem ten 220g a za duzy ten 450 g. Tego ostatniego to przyznam się nie widziałem jeszcze w sprzedaży.
Wobec takiego obrotu sprawy jak najbardziej zgadzam sie z twoimi obserwacjami. Tydzień to mało żeby wykończyć kartusz 220g dla jednej osoby.
Co do dostępności kartuszy to jak insane powiedział - powoli można je dostac juz na stacjach benzynowych, widziałem w sklepach przemysłowych itp.
Myślę, że na Mazurach nie powinnaś miec problemu z dostepnością. Tam pewnie będą sklepy z akcesoriami żeglarskimi lub wędkarskimi, to i kartusze powinny być dostepne.

Pozdrawiam.

vick grappa.pl

vick grappa.pl
2007-06-21 08:18:42
83.4.190.216 Głosów: 0

Insane... dlatego wkleiłem link do wątku z dostępnością kartuszy, bo jest zależna od rejonu, w który jedziesz. Ogólnie musisz pytać o kartusze na gwint EN 417. Zazwyczaj w sklepach turystycznych są dostępne bez problemu. Mogą róznić sie firmą (GoSystem, MSR, Primus, Coleman...), a przede wszystkim mieszanką gazu - Primus i chyba Coleman ma 4 sezonową (teoretycznie) - ma lepsze właściwości w niższych temperaturach i na wyższych wysokościach (ale też bez przesady) i te są zazwyczaj o 1-2 zł droższe od innych.
Kartusze 190 - przebijane, są czasami na stacjach albo w hipermarketach, mają tylko jeden typ mieszanki i są tańsze.

Dlatego dalej upieram się, że proponowany przez kardiego zestaw jest dla Ciebie bardziej przydatny, bo masz możliwosć zastosowania obu typów kartuszy, a palnik do turystyki rowerowo-nizinnej nie jest zły.

E: Technotraile z piezo według dystrybutora kosztują teraz 99,-
Ja używam palnika Micro bez piezo w zestawie z najtańszą zapalniczką i na taki z piezo bym się nie zamienił :]
---
Edytowany: 2007-06-21 08:23:05

GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w KRAKOWIE

~RoKo

2007-06-21 08:50:52
195.205.44.140 Głosów: 0

Doczu, Insane>>Pisałem o wyjeździe rowerowym. Butla nie 5 kg tylko o pojemności 0.5kg - waży brutto 1.7kg (co prawda jest niezgrabna bo wysokość z palnikiem ok. 30 cm, średnica butli 10 cm) lepsza byłaby butla 0.75 kg, jest szersza ale też znacznie niższa. Na wyjazd rowerowy zabiorę kartusze CampinGazu, a o butli pisałem jak o opcji. Zresztą rezygnuję z sakw na rzecz przyczepki i zabranie butli np. o pojemności gazu 0.75kg nie będzie problemem.

Na wyjazdach samochodowych używam butli 2.5 kg, zapewniam cię Doczu, że palnik ma regulację i o żadnym ognisku nie ma mowy.

Przy wędrówce z plecakiem w grę wchodzą tylko kartusze jako znacznie lżejsze, jednak stosując wersję bazy - kemping, kwatera, schronisko pomysł z lekką nabijaną butlą nie jest aż tak zły jak ci się wydaje.

Z zupą Doczu, to nie był żart, podgrzewam (kartusz) w dowolnym momencie wędrówki (preferuję okolicę z ładnym widokiem) i ciepły posiłek na szczycie to jest to, spróbuj kiedyś. Słoiki z daniami gotowymi tylko na kempingach, kwaterach.

Robert

@rek

2007-06-21 09:29:51
212.2.101.25 Głosów: 0

Doczu - tego gazu 750 g to ja też nigdy nie widziałem w sklepie turystycznym :-) kupiłem go w centrali zaopatrzenia rolnictwa na stoisku z narzędziami, co rolnicy robią z tym gazem to ja nie wiem ale ja gotowałem na nim wodę :-) ale pojemnik bardzo nieporęczny i przez swą wysokość delikatnie mówiąc średnio stabilny :-)

gg 3184682

~kardi

2007-06-21 10:16:54
83.142.122.92 Głosów: 0

Vick- masz racje co do zapalnika piezo , to tylko strapienie ...o ile przy małej wilgotnosci w miare pali , to przy wiekszej sa problemy -nie wspomne juz o niskich temp. Dla tych nie widzacych nigdy w sprzedaży w sklepach turystycznych 750g. kartuszy -
http://www.sfpl.pl/shop/view/Product/id/210/Markill_Kartusz_750_ml?productReferer=Category&context=2

~m.

2007-06-21 11:23:45
62.233.139.98 Głosów: 0

(od razu mowię ze ostatnio korzytstałem z palnika gazowego z 10 lat temu)
tak sobie myślę, że Insane potrzebuje palnika do gotowania rano i wieczorem pełnych posiłków dla dwóch osób, z czego jedną jest facet, który lubi i potrafi zjeść (żadne tam 0,5 litra wody raz dziennie). Tak na moje wyczucie codziennie będzie potrzebowała koło 4-5 litrów wrzątku (ja przynajmniej tyle potrzebuję jak zasuwam z dziewczyną na liofizatach). Nie wiem, ale wydaje mi się, że kartusze będa do bani w takiej sytuacji, po jednym dwóch dniach ciśnienie w kartuszu będzie takie, że sobie w łeb strzelić. Poza tym albo musi brać zapas kartuszy (zajmują miejsce), albo zachaczać o wioski i ich szukać.
Bierze palnik benzynowy i nie ma tego całego zawracania głowy, na butli 0,6 opędzi cały wyjazd.

sasq pajak/grappa.pl

2007-06-21 11:49:33
83.5.27.136 Głosów: 0

~kardi

Ja niewiem co wy z tym piezo macie... mnie jesze nigdy niezawiodło a mam juz drugi palnik a paliło sie i zimą i latem i nadjeziorkami i w alpach

Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: 1068c - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3