Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ... | 45 |

[Odzież] Skarpety

~kciN

2006-01-25 07:16:19
217.116.100.251 Głosów: 1

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Bridgedale- najlepsze skrpety jakie miałem. Mam chyba ze 4 modele (w kilku egzemplarzach) i sprawdzają się znakomicie. Summit, Trail, Light Hiker- wszystkie noszę zimą (pomimo iż te ostatnie na lato są, ale jak nie ma -15 tylko -5 albo 0 to sprawdzają się super).
Polecam Bridgeale pomimo stosunkowo wysokiej ceny. Bardzo trwałe, świetnie dopasowane do stopy, nie przesuwają się, zawsze suche i cieplutkie :-)

~bax

2006-01-25 13:58:46
62.89.105.101 Głosów: 0

Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

kciN: też mam bridgedale (grube, wełniane- chyba summit) świetnie sie spisują teraz na mrozy, mimo że po paru praniach strasznie się zmechaciły nie wpłynęlo to na ciepłotę.
Poza tym biegam w Lorpenach trzy pary:
1. z thermolite - nie polecam na dzisiejsze mrozy (jednak nie ma to jak wełna...)
2. z wełny (2 pary) - są ok, choć nie tak ciepłe i grube jak wyżej wspomniane bridgedale (mimo że nominalnie są najgrubszymi skarpetami lorpena).

-------------------------------------------------------
fakty są... mroźne

Rojas

2006-01-25 14:18:29
212.87.2.61 Głosów: 0

A ja używam Kefasów, modeli Cordura Trekking Socks i Coolmax Trekking Socks.
Cordura są z cordurą, wełną merynosową i czymś jeszcze, mocno grzeją, ale strasznie się powyciągały, przez co nie trzymają rozmiaru, zwijają się trochę. Poza tym zmechaciły się tak po (już po 2 mies) ze nie widać materiału i na stopie zostawiają tyle czarnych włókien, że wygląda jak u Hobbita. Ale grzeją naprawde dobrze.
Za to Coolmaxowe to moje ulubione skarpetki, mają 45% coolmaxu, super odprowadzają wilgoć, moge w nich wytrzymać cały dzień w butach z GTXem w ogrzewanym pomieszczeniu i schną super szybko. Polecam

~bax

2006-01-25 14:22:26

a na cieplejsze dni mam jeszcze 2 pary Lorpenów z coolmaxem (około 80%) i 2 z rohnera (około 70%), całkiem fajnie się spisują... :)

fakty są... ciekawe

~bax

2006-01-25 14:35:05

...może warto by wypocić jakiś teścik? hmmm...

fakty są... uparte

~menel

2006-01-25 16:09:16
81.190.214.177 Głosów: 0

oprócz skarpet rohnera,boreal,uzywam też kaiteki - ale bez domieszki acrylic-u,moje piękne stopki żle znoszą dodatek pt ACRYLIC,kaiteki mają superowe skarpety z 77% udziałem coolmax-u i są spoko,generalnie na zime preferuje dodatek wełny i thermolite,a na lato zdecydowanie coolmax...a te kaiteki kosztują 30 zeta czy jakos tak...

z menelskim pozdrowieniem

~RomekB

2006-02-06 15:28:59
83.19.70.178 Głosów: 0

Witam!

Kupiłem ostatnio Mund Elbrus i szczerze mówiąc się zawiodłem. Są to bardzo cienkie skarpety. W konfiguracji - Elbrus (wewnątrz- przy stopie) + Trekking Extreme filmaru (na zewnątrz) bardzo zmarzły mi palce na mrozie. W podobnych warunkach miałem na sobie niefirmowe 2 pary skarpet pół na pół wełna i acrylic (i te same butki). W tej konfiguracji było mi dużo cieplej. Dla ścisłości - termikę testowałem STOJĄC na mrozie (tzn. warunki statyczne) Zastanawiam się jak mają się do tego modele Mund K2 (dużo grubsze od Elbrusa) i Lorpen Trekking Extreme.

Mam wrażenie, że thermolite jest mocno przereklamowany. Na oficjalnej ulotce która była przy skarpetach jest wykres z którego wynika, że ACRYL JEST TAK SAMO CIEPLY JAK THERMOLITE, i to zarówno suchy jak i mokry.

Może ktoś jeszcze opisze swoje subiektywne wrażenia odnośnie termiki różnych modeli skarpet? Może powiecie co najcieplejszego znacie i możecie polecić?

Romek

chróściel

chróściel
2006-02-06 15:35:51
84.10.47.211 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

no to jak miałeś warunki statyczne, to nie się co dziwić, że było Tobie zimno. to tak jakbyś stał w gore i czekał, aż Cię ogrzeje. mi tam jest w każdych prawie skarpetach w zimę ciepło jak się ruszam, a obojętnie jak grubych i z jakiego materiału nie miałbym podczas stania to po prostu mi pizga i już. osobiście mam Munda Himalaya, Tesla, Elbrus i jakieś tam jeszcze i absolutnie nie narzekam na żadne zimno.

~RomekB

2006-02-06 15:52:20

chróściel:
Ciepłe skarpety są po to żeby nie marznąć i o takie pytam - o najcieplejsze.
Nie podwqażam, że jak się ruszasz to jest ciepło - to oczywiste. Ale jest wiele osób (np. służby mundurowe, handlarze bazarowi), które jednak więcej stoją niż się ruszają. A termika jest chyba pojęciem bezwzględnym na które nakładają się nasze indywidualne uwarunkowania (potliwość, ruchliwośc, krążenie itp).
Napisałem też że w takich samych warunkach (było nawet chłodniej) skarpety niefirmowe (akryl+wena 25 pln za 2 pary) były cieplejsze niż 2 firmowe!!! I uważam to za dość miarodajny test.
Pozdro

Romek

chróściel

chróściel
2006-02-06 16:12:14

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

po części masz rację, ale tylko po części. tak szczerze mówiąc, nie dziwi mnie, że było Tobie zimno. acryl to zdecydowanie ma problem z odprowadzaniem wilgoci i powietrza, do tego dochodzi Ci wełna, która grzeje jak diabli. stawiasz to przeciw technicznej skarpecie, przeznaczonej do wycieczek i wysiłku, która prócz grzania ma za zadanie odprowadzanie nadmiaru wilgoci. do tego dołożyłeś skarpetkę z dużą dozą coomax`u, więc samo odprowadanie potu masz dobre, ale co z tego skoro podczas "wyrzucenia" go poza skarpetę styka się z wnętrzem buta, które jest cały czas narażone na mróz. stąd też to co wylazło Ci ze skarpetek, deko Ci przymarza i już. moja rada- użyj tego Elbrusa bez tej drugiej skarpetki, a zobaczysz różnicę.

~RomekB

2006-02-06 16:27:06

chróściel
"po części masz rację, ale tylko po części" :-) bo w żadnym z zestawów nie było ani procenta coolmaxu...
Ale tok rozumowania masz chyba prawidłowy - skarpety techniczne nie nadają się (teoretycznie) do "stania" na mrozie bo muszą zapewniać nie tylko ciepło ale także dobrą wentylację spoconej stopy.
Co więc się nadaje? Czy w statycznych warunkach acryl lub/i wełna są faktycznie lepsze od Thermolite? A może ktoś ma doświadczenia z Outlastem?

Romek

chróściel

chróściel
2006-02-06 16:31:31

trekking extreme filmaru mają coolmax...
tylko nie rozumiem jednego- kupujesz skarpety na -30 st. czyli elbrusy i wrzucasz na nie jeszcze jedną parę, właśnie tych filmar. kurcze weź spróbuj naprawdę tylko z mundami wyskoczyć- może to naprawdę rozwiąże ten problem...

~semow

2006-02-06 16:41:08
83.29.18.195 Głosów: 0

Wg moich doświadczeń outlast jest odrobinę bardziej komfortowy od coolmaxu i zastosowanie ma podobne do niego. Chodziłem na zmianę w X-line'ach (15% coolmax bodajże) i jakiś skarpetach z outlastu za ok 25 zł przez cały rok i dopóki się ruszałem było ok.

Grzechotnik

2006-02-06 18:01:37
83.28.196.121 Głosów: 0

Ja jesienią zakupiłem od znajomego parę skarpet firmy Mund i jakieś coolmaxy firmy już niepomne. Coolmax na zimę to porażka mimo, że są grube, jest w nich po prostu chłodno, natomiast Mundy są miodzio. Skarpetki Mund to model Himalaya trekking do -20 stopni. W połączeniu z butami Lowa Gredos (żadnych texów tylko sama skóra z obu stron) jest w ich naprawdę komfortowo nie zmarzłem ani razu, nawet czekając pół godziny na PKS przy minus 28 stopniach.
Skład 40% akryl, 40% wełna, 15% thermolite, 5% lycra.
Ich dodatkowa zalety to duża trwałość (od listopada noszę je prawie codziennie) i bardzo szybkie wysychanie, na kaloryferku o temperaturze 45 stopni poniżej godziny (są one praktycznie suche po dobrym wykręceniu czy odwirowaniu).
Za cenę jaką zapłaciłem 25 zł to był bardzo dobry zakup, choć rozrzut cen z jakim spotkałem się w sklepach jest zastanawiający, Kraków 29,90, Katowice 36,90 a Wrocław 39,90.

~bax

2006-02-06 19:19:03
84.10.169.72 Głosów: 0

Grzechotnik: "Coolmax na zimę to porażka mimo, że są grube, jest w nich po prostu chłodno" właśnie, coolmax - jak sama nazwa wskazuje raczej Cię nie ogrzeje... ;)
Na zimę moim zdaniem najlepsze skarpety są z maksymalnie dużą zawartością wełny (nie dorównuje temu m.in. "sztuczny" thermolite), natomiast coolmax pozostaw na lato... pozdr

fakty są... ciepłe

~RomekB

2006-02-07 10:39:03

chróściel:
Na pewno w Filmar Trekking Extreme które posiadam nie ma coolmaxu - mam z nich metkę - skład to wełna, poliacryl, poliamid i lycra. Na ich stronie też nie ma wzmianki o coolmaxie w tym modelu.
W samych Elbrusach boję się stać kilka godzin na mrozie -20 bo są BARDZO CIENKIE. Nie mam pojęcia skąd Mund bierze tą termikę do -28. Dużo grubsze Mund K2 z większą ilością thermolite są tylko do -25... Może to kwestia splotu?
Wg mnie druga skarpeta (bez coolmaxu!) powinna dodatkowo grzać a nie ziębić.

A przy okazji zapytam - czy ktoś widział skarpety z Thinsulate firmy 3M? Robią z tego rękawice, czapki, ocieplają tym buty ale skarpet nie widziałem... A kupiłbym od ręki bo to wg mnie rewelacyjna ocieplina, w dodatku stosunkowo tania. Hmmm, może to mój pomysł na pierwszy milion $ ;-)

Romek

chróściel

chróściel
2006-02-07 11:55:39

coś nie doczytałem. masz rację- nie mają coolmax`u w składzie. no tak, ale jaki ma to sens w momencie, kiedy producent zapewnia to -28 st, a Ty na to ubierasz drugą skarpetkę. oczywiście, że może zawyżać itd, ale u mnie np przy -20 nie było żadnego problemu w nich. ja bym mimo wszystko w jakiś wolny dzień, poza Twoją pracą, kiedy to nie masz możliwości zmiany lub też założenia drugiej pary, mimo wszystko spróbował:))).
a zrobisz jak uważasz hehe.
pozdrawiam

czis

2006-02-07 13:14:05
85.28.138.66 Głosów: 0

Ja tez kupilem sobie Elbrusy przez neta i bylem w szoku jak zobaczylem jakie sa cienkie.Ale razem z nimi kupilem sobie jeszcze całe wełniane i jak bylo bardzo zimno to nosilem taki zestaw i było spoko..........

zima mi ucieka........

~RomekB

2006-02-07 14:36:31

czis
rozumiem, że elbruski od strony stopy a wełenka na zewnątrz?

Romek

czis

2006-02-07 14:38:20
85.28.138.66 Głosów: 0

~RomekB> no dokładnie tak No ale ja raczej w takim zestawie chodziłem a nie stałem no ale mozesz spróbowac....

zima mi ucieka........
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ... | 45 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: e2ef5 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2