Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

[Odzież] Kwark

zając

zając
2014-10-29 23:06:51
89.70.205.218 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Sporo czasu minęło odkąd postanowiłam zaopatrzyć się w komplet (leginsy + bluza) z cieńszego power stretch pro z cordurą - minął rok, ale udalo mi się wyrobić przed sezonem zimowym więc nie jest źle :)
Muszę przyznać że pierwsze wrażenie i dwa pierwsze intensywniejsze użycia potwierdzają bezkonkurencyjne odprowadzanie wilgoci przez PPS. Materiał jest mniej mięsisty od zwykłego kwarkowego powerstretcha (pro) przez co nadaje się do użytkowania w większym zakresie temperatur. Dla mnie idealny na okres od jesieni do wiosny. Miałam nadzieję że materiał nie będzie bardzo podatny na łapanie zapachów i na razie nie jest źle, ale bez porównania do merino.
Ogólnie to widzę że się polubimy :)

radziq

2014-11-02 17:18:57
81.83.229.246 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Zajączku, wisienka to chyba nie jest PS Pro, tylko samo PS, nie jestem pewien. Grubość tego materiału, jak piszesz, zgadzam się absolutnie, że jest świetna! Łapanie zapachów, jak pamiętasz jestem mocno przewrażliwiony w tym temacie i moim zdaniem pierwsze kilka miesięcy/prań (u mnie koszulka bardzo mocno dostawała w kość) były na poziomie najlepszej znanej mi wełny, po którymś praniu niestety ochrona antybakteryjna zeszła i się skończyły cuda ;-) Imo idealny materiał na bieliznę, legginsy długie i krótkie, na buffa ;-)

piotr.r

piotr.r
2014-11-17 01:01:56
82.231.249.44 Głosów: 2

Trochę czasu upłynęło od ostatniego wpisu. Wiatrówka spędziła ze mną kilka dni w Masywie Centralnym (Francja) i spisała się całkiem fajnie, mogę śmiało powiedzieć, że bardzo fajnie. Jak widać na fotkach w linku, potrafiła się dopasować do mojej sylwetki .8)
Jestem bardzo zadowolony z możliwości jej testowania.
Oczywiście jest parę spraw do poprawki (według mnie), np: mankiety, zdecydowanie do zminimalizowania.
Kaptur do poprawki i stopery do wymiany na mniejsze.
https://plus.google.com/u/0/photos/114950652290076080963/albums/6080799813510984209
http://tiny.pl/qv6st

Styguś

Styguś
2014-11-24 22:51:20
178.214.10.194 Głosów: 1

Dobra, że od kilku dni mam w posiadaniu męską wersję kurtki Kwarkowej z ociepliną Polartec Alpha to może co nieco opiszę ten produkt z wielkim potencjałem.

Co wielce mnie zaskoczyło to tuż po otrzymaniu paczki od kuriera to waga, bardzo lekkie - waga kuchenna pokazała mi właśnie 515gram - dokładność do 1 grama (porównując do PrimaLoftu - Kedar Plus HiM'a z 100g PL w Mce waży 550g). Gdzie rozmiarem jest L-ka - a dość spora jak osoby będące na Zlocie mogły sprawdzić - też proszę je o wypowiedź tutaj.

Co do materiałów użytych w kurtce to dosyłam do strony z wersją damską -> http://tnij.org/kwarkutla
Wierzch lekki jak w puchówkach, od spodu ciekawe rozwiązanie i wręcz rzadko spotykane w kurtkach tego typu czyli siatka, na pewno pod względem odprowadzania wilgoci sprawdzi się niż typowy materiał i będzie przyjemniejsza- tylko pytanie czy jest na tyle trwała od zamków warstwy poprzedniej.

Krój- starałem się zapamiętać każdą uwagę dotyczącą kroju w kurtce. Od razu wspomnę jest to prototyp - ma potencjał ale musi przejść wiele poprawek które mogą go uczynić produktem pożądanym.
Na pochwałę zasługują wstawki wzmacniające materiał wierzchni - rozwiązanie rzadko spotykane a zarazem bardzo przydatne.
W tym rozmiarze do poprawki muszą iść rękawy coś ze szwami nie tak na zakończeniach - wywijają się i całe krzywią. Przydało by się im także wydłużenie o 2-3 cm i zakończenie w mały ściągacz.
Kieszenie - aby kurteczka mogła służyć i wspinaczom i osobom podróżującym z plecakiem trzeba podnieść do góry by mogły współgrać z pasem biodrowym, zakończyłbym je drobnym zamkiem żyłkowym aby były szczelniejsze.
Długość jest w porządku, wydłużony tył daje swobodną możliwość ruchu a przy okazji chroni. Obecnie brakuje ściągaczy na dole kurtki - myślę że w finalnym produkcie już będą.
Stójka i kaptur a dokładniej jego brak, wykończenie od wewnątrz miękkim polarkiem daje świetny efekt, Kwark słynie ze swoich niedrapiących zamków i teraz jak najbardziej także się postarał.
Zastanawiałem się czy kaptur jest potrzebny, odpowiem tak- i TAK i NIE. Każdej wersji będą zwolennicy ale i tak do każdej dodałbym jeżeli to możliwe centymetr w wysokości tej stójki - tego nigdy nie zaszkodzi.
Zamek główny - można by polemizować czy: dwu- czy jedno- wózkowy. Jest jedno - jest w porządku, przy dwu przydałby się na dole nap by się nie rozsuwał.

Sama ocieplina - sedno i serce całości - starałem się trochę pomęczyć ten "materiał" czemu tak piszę gdyż nie przypomina tradycyjnych ocieplin sztucznych. Ma konsystencję i wygląd zmechaconego polaru o bardzo dużych i grubych oczkach, coś jakby wełna spilingowana. Wygląd mało istotny - to ma pracować. I to jeszcze jak pracuje !! Każdy kto mierzył stwierdza jedno - bardzo ale to bardzo ciepłe. Co ciekawe robiłem konkurencję z PrimaLoftem dostępnym u siebie i Alpha ma szybszą aktywację ciepła - nie tylko moje odczucie. W temperaturze pokojowej czy ostatnich - nawet zimnych wieczorach w Alphie jest cieplej, bez ruchu. Z testów prowadzonych przez inną firmę wynika że ocieplina od Polartecu lepiej oddycha. Nie miałem możliwości przeprowadzenia takiego testu gdyż i tak i tak będzie w **** za gorąco.
Mogę stwierdzić że w końcu jest na rynku materiał który może spróbować stanąć w szranki konkurencji z puchem kwestii kurtek ocieplanych.

Podsumowując, produkt ma wielkie predyspozycje. Potrzeba jeszcze kilku testów porównawczych i w terenie. Myślę że może sprawdzić się w ciężkich warunkach zimowych i na wspin jako kurtka asekuracyjna. Pytanie czy do intensywnego wysiłku nie będzie za ciepła dopiero wyjdzie w trakcie.

Każdy kto macał nich doda swoje przysłowiowe "trzy grosze" jeżeli o czymś zapomniałem.

Poniżej link do zdjęć .
http://tnij.org/alphakwarka

-------------------------------------------------------
sprzedawca HiM'a Rzeszów

Farfura

2014-11-24 23:47:36
77.223.195.165 Głosów: 0

Nie wiem, czy to wina zdjęć, czy tak kurtka wygląda w rzeczywistości, ale jak dla mnie to niczym waciak na budowę.
Jasne, można powiedzieć, że kurtka ma działać, a nie wyglądać, ja jednak się z tym nie zgadzam.
Nie podoba mi się. Nie ma innych kolorów?
Układa też się dziwnie.

Styguś

Styguś
2014-11-24 23:52:00
178.214.10.194 Głosów: 0

to jest dopiero prototyp, kolory może inne będą - to już pytanie do Kwraka, a krój pewnie się poprawi

sprzedawca HiM'a Rzeszów

braavosi

Administrator braavosi
2014-11-25 11:21:50
89.65.50.32 Głosów: 2

Moim zdaniem ta kurtka, którą oglądaliśmy, powinna przejść jeszcze długą drogę w firmie.
-krój mocno workowaty,
-brak ściągaczy czy rzepów jakichkolwiek, a obwód nadgarstków, czy pasa, na grubasa,
-brak listwy przy zamku
-brak kieszeni napoleońskiej, która by się przydała,
-kolory budowlane, choć ta mocniejsza, czarna wstawka na ramionach to dobry pomysł,

Trudno mi coś takiego na szybko ocenić. Widząc, jak wygląda i jak dopracowany jest model kobiecy, odczuwa się swoistą dyskryminację płci męskiej...;) Obym się mylił ;)
Zresztą zawsze miałem wrażenie, że kurtki męskie od Kwarka są właśnie takie nijakie całkiem, jakby tylko na kobietach właścicielom zależało.
---
Edytowany: 2014-11-25 11:22:26

radziq

2014-11-27 17:59:00
188.201.252.164 Głosów: 0

@Styguś
- moglbys pokazac ile zajmuje skompresowana kurtka? Jesli mozesz porownac z czyms innym w podobnym rozmiarze tym lepiej, to by bylo ciekawe
- ciekawa uwaga dot. kluczowej sprawy, czyli termiki

@Farfura
docenilbys moj wysilek, chociaz troche, drugi rok chodze za Alpha do Kwarka; nie wiem czy kto kolwiek na swiecie ma juz ta grubsza Alphe, znajac Kwarka moze to byc jedyny, albo jeden z dwoch odbiorcow, tak bylo np. z Power Stretch Navy gdy soltys zabieral bluze w gory rok temu

@braavosi
- rzeczywiscie wiekszosc ubran Kwarka wprowadza najpierw w wersji damskiej, a czesto meski odpowiednik nigdy nie powstaje, sam na to czesto narzekam, a wlasciwie to sie upominam
- Kasia duzo rzeczy szyje dla siebie (np. z Neoshella), dla znajomych i one nie wchodza do sprzedazy, byc moze tak bedzie z meska Alpha, wiekszosc ich produkcji to PS Pro i produkty dla nurkow, przewazajaca wiekszosc, reszta to bardziej hobby niz biznes

O ile wiem i co moge dodac:
- to prototyp, druga meska kurtka, pierwsza ma http://tiny.pl/qbggx http://blog.edwardkrzyzak.pl/
- obicie to pertex microlight, czy classic (nie pamietam, ktora nazwa jest wlasciwa)
- wstawki wzmacniajace to wynik pomylki nowej krawcowej, nie ma ich w kurtce Edka http://tiny.pl/qbggx, mysle ze dziwne ukladanie sie tego egzemplarza to rowniez kwestia wprawek krawcowej
- osobiscie tez mnie dziwi brak kaptura

w Swieta kurtke przejmie piotr.r, do tego czasu ktos moglby ja pod katem termiki sprawdzic, ktos ma jakies plany?

sales director Kwarka'a na Benelux

Styguś

Styguś
2014-11-29 12:49:35
91.224.119.10 Głosów: 1

porównując do nowego PL z HiMa -czyli First Ascent (100g w korpusie, rękawy 60g) w rozmiarze XL - bo tak Alpha sie plasuje w rozmiarówce HiMa to wagowo PL jest lżejszy bo 505g.

Do galerii Alphy dodałem porównanie do Fist Ascenta po spakowaniu - Alpha większa jest i mniej kompresyjna niestety. Porównanie wielkościowe do Esbita 0.5l

sprzedawca HiM'a Rzeszów

Kasia. N - KWARK

2014-12-08 19:49:55
77.255.13.21 Głosów: 3

Hej, byłam w górach przez prawie miesiąc, a po powrocie zwaliło mi się tyle innych spraw, że zapomniałam o testowanej Alphie!.
Co do Waszych uwag:
Styguś- rękawy są wyprofilowane w na zgiętą rękę. W damskim modelu jest identycznie, dobrze to działa. Ja jestem zadowolona.
Poza tym- model męski powstał jednocześnie z damskim i o ile ja zdążyłam swój nieźle wymęczyć Edward, który miał męską alphe sprawdzić pod względem użyteczności czekał z tym na zimę- bo było za ciepło. Tak jest z wieloma naszymi projektami. Kobiety używają ich przez cały rok, mężczyźni potrzebują tylko na kilka zimnych dni.
Pomimo tego ogromna większość kwarków trafia do mężczyzn, kajakarzy górskich, nurków, wspinaczy. My tak naprawdę robimy głownie te bardzo wyspecjalizowane rzeczy. Kwark to niszowa firma. Nie widzę sensu produkowania czegoś co nie jest niezbędne i nie rozwiązuje jakiś bardzo ważnych problemów. Świat jest przeładowany rzeczami, a te kieszonkami, zamkami, detalami, gadżetami bez których spokojnie można się obyć.
Alphę, podobnie jak wiatrówkę zrobiłam na Wasze prośby (głównym zainteresowanym był Radek i mam nadzieję, że ten testowy model też do niego trafi). Forma jest mniej więcej zgodna z zamierzeniem (i bardzo podobna konstrukcyjnie do damskiej), Wyszła mi za duża jak wiele prototypów. Wykonanie ledwo się udało sfinalizować. Nie było czasu na dopracowanie. Jesteśmy mali, a zamówień mnóstwo. Ledwo się wyrabiamy. Nie ma w tym miejsca na nowe modele kurtek. Nie sądzę żeby spełniały moje wymagania co do ważności usprawiedliwiającej ich powstanie (czyli zajęcie części pustej przestrzeni, skonsumowanie energii, ewentualny wątpliwy recykling). Sprawdzam to oczywiście nieustannie i ta akcja, w której zechcieliście wziąć udział jest tylko jedną z form takiego sprawdzania. Pomyślałam, że mi to nie bardzo szkodzi, a Wy macie trochę zabawy i możliwość wypowiedzenia się. To nie ma związku z biznesem.
Swoją droga, przy okazji- jestem zachwycona Polarna i ją po ponad dwumiesięcznym noszeniu w terenie i po rocznym posiadaniu uznaję za produkt bez którego trudno żyć- o ile oczywiście ktoś zechce żyć aktywnie zimą.
Na męski werdykt w sprawie niezbędności Alphy nadal czekam. Mój- skrajnie damski: niezła (ale nie niezastąpiona) kurtka w wietrzne miejsca latem :)
pozdrawiam!

dwa razy

2014-12-09 10:28:13
89.78.13.1 Głosów: 0

nie ukrywam, że bardzo podoba mi się takie podejście do sprawy. tylko najpotrzebniejsze rzeczy w najprostszej, trwałej i najbardziej utylitarnej formie. osobiście wolę jedną porządną i przemyślaną rzecz, niż kilka okazyjnie kupionych prawie dobrych, prawie potrzebnych. podobnie, jak Kasia N uważam, że "świat jest przeładowany (...) gadżetami bez których spokojnie można się obyć."

kolejne zameczki, kieszoneczki... nie są dla mnie bynajmniej synonimem wyrafinowanego outdoorowego, czy sportowego designu, a raczej ukłonem w stronę klienta masowego, który chętnie upchnie w nich telefon, klucze, portfel, chusteczkę do nosa, krem, kanapki... i nie ma w tym nic złego, ale to już inna bajka.

im mniej, tym lepiej. pozdrawiam!
---
Edytowany: 2014-12-09 10:56:36

2x

Ivan Drago

Ivan Drago
2014-12-18 08:38:42
212.182.61.1 Głosów: 0

Teraz ja mam Alphę do testowania. Generalnie zgadzam się z przedmówcami: workowaty krój, rozszerzający się u dołu, jakby na kobiece biodra. Niezamykane kieszenie, brak ściągacza u dołu - efekt dzwonu, zwłaszcza, że kurtka jest na mnie przyduża. Ciężko ocenić termikę jak od spodu wieje ;) Natomiast podobają mi się rękawy - uszyte lekko zgięte, tak jak fizjologicznie układa się ręka człekokształtnych ;) Waga jest typowa (nie mała ale i nie wybitnie za duża) jak na kurtkę o takim rozmiarze i takiej grubości ociepliny - ok. 510 g. Minusów dużo, ale rozumiem, że jest to jest prototyp stworzony w takim celu, abyśmy się zapoznali raczej z materiałem niż krojem. W swoim poście skupię się więc na użytej ocieplinie (Polartec Alpha) oraz zdolności do kompresji kurtki.

Polartec Alpha w tej kurtce z jednej strony obity jest Pertexem a z drugiej siatką. Nie za bardzo daje się go przez to zmacać. Z tego co mi się udało zobaczyć, to jest to po prostu watolina, dość podobna do innych ocieplin (kolor jak zwykle biały). Subiektywnie uszeregowałbym znane mi ociepliny tak:

1. Primaloft to dość luźne, ślizgające się o siebie włókna
2. Thermolite to również dość luźne włókna, ale nieco twardsze i mniej się o siebie ślizgają
3. Polartec Alpha to o wiele bardziej splątane włókna, bardzo niewielki efekt ślizgania się o siebie. Taki jakby bardzo luźny, miękki polar. Coś jak wewnętrzna warstwa powerstreczu lub dopiero co zakupionego polara - ale sporo rzadsza. Nie daje się jednak oddzielać pojedynczych włókien. Coś mi mówi, że może to być trwała ocieplina. Włókna nie będą się splątywać jak ma to miejsce w Primalofcie, bo one już są mocno splątane. Zresztą każdy wie, że polar jest trwały.

W kwestii użycia terenowego na pewno nie będę w stanie napisać nic ponad http://blog.kwark.pl/?p=13561

...ale postanowiłem zrobić kilka domowych testów.

LOFT

Co nas "grzeje"? Przede wszystkim GRUBOŚĆ (loft) izolacji. Istnieje dość prosta zależność - dwa razy grubsza ocieplina to dwa razy większy R-value. A to jaka została użyta ocieplina - polar, watolina, puch czy wełna mineralna - jest sprawą drugorzędną. Postanowiłem więc zmierzyć grubość znajdujących się u mnie w domu "ocieplaczy": waciaków, puchu i powerstreczu. Tu jednak pojawia się problem: nawet bardzo lekko przykładając suwmiarkę już trochę kompresuje się ocieplinę, co zaburza pomiar. Składałem więc mierzoną kurtkę na 4 (aby zmniejszyć 4 krotnie błąd pomiaru), kładłem na niej lekką deseczkę, na to poziomicę i dopiero mierzyłem grubość. Kompresja była więc za każdym razem taka sama, pod niewielkim naprężeniem 1g/cm2. Oczywiście mierzyłem całość kurtki (ocieplina+obicie, które jest cienkie) i starałem się mierzyć prosty materiał (omijałem zamki i kieszenie). Wyniki grubości dla pojedynczej warstwy ociepliny:

Cumulus Incredilite (puch 850 cuin) - 17,5 mm
Haglofs Barrier (133 g/m2 Thermolite, ale już stary) - 9,5 mm
Śpiworospodnie Chruścik (Primaloft 100 g/m2) - 6,8 mm (pomiar zaburzony, bo bardzo opadło od deseczki)
Alpha ("troszkę ponad 100 g/m2") - 9,5 mm
Power Stretch Pro od Kwarka - 4 mm
Power Stretch Navy od Kwarka - 6 mm

Wygląda więc na to, że Alpha jest porównywalna do Haglofsa. Wagi są również porównywalne: Alpha waży 510 g a Haglofs 630 g. Tylko, że Haglofs ma kaptur, zamki w kieszeniach i ściągacze - stąd prawdopodobnie to 120 g więcej. Oczywiście wszystkich bije na głowę puch Cumulusa - bo jest dwa razy grubszy a waży jedynie 360 g.

ZDOLNOŚĆ KOMPRESJI

Wszystkie badane kurtki (Cumulus, Haglofs i Alpha) są podobnych rozmiarów, a więc można porównywać ich objętość po spakowaniu. Wrzuciłem je więc do garnka z podziałką, przykryłem nieco mniejszą pokrywką i obciążyłem ciężarem 5 kg. Niewiele to dało - za słabo dociśnięte. Postanowiłem więc użyć większej siły i oparłem obie ręce na pokrywce (pozycja ciała jak do pompki). Na oko jest to siła podobna do wciskania syntetycznego śpiwora do nieco za małego worka kompresyjnego. Wyniki:

-Cumulus skompresował się do 2,5 litra. Jest to wynik mniej więcej podobny do podawanego przez producenta 2,1 litra, więc test jest chyba miarodajny
- Haglofs udało się ścisnąć do 3,5 litra
- Alpha ścisnęła się do 3,2 litra. Myślę, że wygrała z Haglofsem o te 300 ml bo nie ma tylu zamków, kaptura ani ściągaczy.

Jako ciekawostkę mogę podać, że śpiworospodnie Chruścik ważą niewiele więcej od Cumulusa i udało się je ścisnąć do takiej samej objętości 2,5 litra. No ale za pewne mają inną powierzchnię.

PODSUMOWUJĄC

Alpha chyba nie wygrywa z innymi ocieplinami ani ciepłotą, ani zdolnością kompresji. Przynajmniej ja nie byłem w stanie uchwycić tych różnic swoimi prostymi, chałupniczymi metodami. Natomiast widzę potencjał Alphy w dziedzinie trwałości loftu. Bardzo ciekawi mnie też, jak szybko schnie oraz czy mokra grzeje. Obecnie obmyślam jak to zbadać;)

TESTY ZOSTAŁY PRZEPROWADZONE W WARUNKACH DOMOWYCH. SĄ WIĘC SUBIEKTYWNE I NIEMIARODAJNE.
---
Edytowany: 2014-12-18 13:23:30

Kasia. N - KWARK

2014-12-18 13:00:09
77.255.24.197 Głosów: 0

Piękne porównanie. Dzięki.
Pomysł sprawdzenia jak grzeje mokre doskonały. Nie przemokłam w górach na wylot testując. Lekko wilgotne było ciepłe, ale warto by sprawdzić jak grzałoby przemoczone do cna.
co do pomiarów grubości- dodałabym jeszcze (jako były fizyk), że porównanie wysokości ociepliny po lekkim skompresowaniu daje się zastosować jako miernik izolacyjności wyłącznie do rzeczy o podobnym współczynniku przewodzenia i podobnej zdolności do kompresji (navy i powerstretch są tu z innej bajki)
Nie znam niestety współczynników przewodzenia materiałów, ale to można by też spróbować ocenić- zmierzyć. Jakiś domowej roboty kalorymetr? ja stosowałam słoiczki po majonezie, ale z pewnością możliwy jest jakiś bardziej kreatywny pomysł.
Wspomniałam o kompresji, bo ma duże znaczenie w przypadku np. puchu. Z jednej strony fajnie - bo można zmieścić w małym plecaku, z drugiej nie, bo nie grzeje spłaszczony (np tam gdzie się leży, siedzi, opiera, naciska plecakiem). Wymierny efekt "grzania" zależy więc też od tego czy i jak bardzo się zgniata. Navy się prawie nie płaszczy stąd być może moje wrażenie, że grzeje podobnie do znacznie grubszego puchu.
wygląda to na dość zagmatwane, przepraszam jeśli Was nudzi niemniej oceniamy małe różnice i te zagadnienia mogą się okazać kluczowe.
Jeszcze jedną rzeczą, która może wpływać na ewentualną użyteczność alphy jest zmiana współczynnika przewodzenia pod wpływem wilgotności. Wydaje mi się, że jest niewielka (chociaż chyba nie tak świetna jak w Navy czy Powerstretchu). Jestem bardzo ciekawa dalszych eksperymentów i ewentualnych (nawet domowych) pomiarów. Powodzenia!
PS: jeszcze raz przepraszam za kształt. Pasuje na jedynego "modela". którego mamy pod ręką. Na regularną formę zabrakło czasu. Damskich figur mamy pod dostatkiem więc znacznie z tym łatwiej.

Ivan Drago

Ivan Drago
2014-12-18 14:10:29

No właśnie nie byłbym taki pewien, czy pod względem przewodnictwa cieplnego navy i powerstrecz to zupełnie inna bajka niż primaloft i thermolite. Organoleptycznie są też dość zbliżone do Alphy. Same materiały przewodnictwa cieplne mogą mieć podobne, tylko niektóre są po prostu grubsze i stąd cieplejsze. No, może ta wierzchnia, twardsza warstwa powerstreczu łatwiej przewodzi ciepło bo jest mniej "puchata".

Moje gdybania wzięły się stąd, że kiedyś mierzyłem profesjonalnym sprzętem przewodnictwo cieplne różnych karrimat, zarówno tanich jak i drogich. No i wyszły różnice zaledwie kilkunastu procent. Więc o "ciepłocie" karrimaty decyduje przede wszystkim jej grubość, nie materiał z którego jest wykonana (oczywiście w granicach rozsądku, bo jednak twardy Thermarest jest lepszy niż wiotki no-name z biedronki ;)

Kasia. N - KWARK

2014-12-18 14:20:33
77.255.24.197 Głosów: 0

ta szansa na profesjonalne zmierzenie już się nie powtórzy?
Bardzo bym to chciała wiedzieć, a błąd domowego pomiaru jest jednak ogromny.
Myślę, że współczynniki mogą być różne. Tyle się mówi o "inteligentnych" włóknach, już nie tylko puste wewnątrz czy hydrofobowe, ale też odbijające podczerwień... Chciałabym mieć możliwość weryfikowania tego.
Wielokrotnie porównywałam Powerstretch do innych dzianin o tej samej grubości i są duże różnice. Jeszcze większe jeśli zmierzyć przy różnym stopniu zawilgocenia i zużycia.

Ivan Drago

Ivan Drago
2014-12-18 14:49:01

Mam przyrząd w formie igły, który można wbić np. w styropian, blok betonu albo zwój karrimaty. Ale nie da rady zastosować go do tak cienkich płacht jak powerstrecz. A niestety nie mam już dostępu do płytek mierzących opór cieplny płaskich powierzchni :(

I mała korekta: gramatura Alphy to 120 g/m2 (a nie jak napisałem wyżej 100)
---
Edytowany: 2014-12-21 17:05:38

Ivan Drago

Ivan Drago
2015-01-19 11:25:29
212.182.61.1 Głosów: 1

Pokusiłem się o test szybkości schnięcia kilku ocieplin syntetycznych, których loft i kompresję opisałem w poście wyżej. Były to:

Śpiworospodnie Chruścik firmy Kwark (Primaloft 100 g/m2)
Alpha - kurtka firmy Kwark (Polartec Alpha 120 g/m2)
Kutka Haglofs Barrier Hoody (133 g/m2 Thermolite, ale już stary)

Ubrania zostały wyprane w pralce w środku Mountval Wash&Care, program do tkanin delikatnych, niskie obroty. Następnie rozwiesiłem je do wyschnięcia w łazience (temp. 21 stopni) i co godzinę ważyłem (pierwsze zdjęcie). Pranie miało symulować całkowite przemoczenie, a ciepła łazienka warunki w schronisku ;) Ponieważ testowane ubiory mają różną masę, to aby móc je porównywać obliczyłem ich wilgotność względną i podałem w % na wykresie (drugie zdjęcie). Dla przykładu: wilgotność 100% oznacza, że kurtka ma w sobie tyle wody ile sama waży gdy jest sucha.

Parę obserwacji:
- zaraz po wyjęciu z pralki ze wszystkich ubiorów kapie woda. Haglofs kapie najbardziej, Alpha najmniej
- po godzinie wszystko wyżąłem ręcznie - od tego czasu przestały kapać. Po włożeniu dłoni do środka rękawa/nogawki jest bardzo mokro, ale w Alphie jakby najcieplej. Siatka wewnątrz Alphy bardzo szybko schnie
- po 2 godzinach schnięcia Chruściki są mokre już tylko w 1/3 wysokości od dołu. Można by je zakładać
- po 5 godzinach Alpha jest mokra (zwłaszcza na dole), ale od biedy można by ją zakładać
- po 8 godzinach Chruściki całkowicie suche. Natomiast Alpha i Haglofs nadal mokre tu i ówdzie. Alpha na dole i wstawkach na ramionach. Haglofs na dole i na streczowych mankietach (bo tam ścieka woda znajdująca się wewnątrz rękawów) - bardzo nieprzyjemnie by się to nosiło.

Wnioski:
- z wykresu i z dotyku widać było, że Chruściki chłoną najmniej wody i schną najszybciej. Pewnie dlatego, że mają najcieńszą ocieplinę, są prostej budowy i pokryte są Pertexem. Na pewno jednak zasługa w tym Primaloftu. Naprawdę szybko schnie!
- Alpha i Haglofs Thermolite schną w podobnym tempie. Alpha chłonie jednak nieco mniej wody. Nie wiem czy jest to zasługa ociepliny, jej mniejszej grubości czy pokrycia Pertexem (Haglofs to "nylon"), a może prostszej budowy (brak kaptura, mniej zamków)
- jeżeli chodzi o walkę z wodą to króluje Primaloft pokryty Pertexem. Dla kogo za ciepły - niech rozważy Alphę.

PS: Nadal nie mam pojęcia jak zbadać trwałość Polartecu Alpha. Wydaje się, że to właśnie trwałość może być największym atutem.
---
Edytowany: 2015-01-19 11:43:10

radziq

2015-01-19 16:07:01
81.83.229.246 Głosów: 0

prototyp wiatrówki dotarł do mnie jakiś miesiąc temu, trochę go opisałem
http://ngt.pl/users/radziq/?kwarkowka,35

- przede wszystkim prototpy powstał jako uzupełnienie bluzy Kwarka 080040 z Power Stretch Pro z kapturem i łapkami (moja wizja http://tiny.pl/qrwmj)
- stąd wynikły: krótki zamek, kaptur, przylegający krój, minimalizm
=> ponieważ nie ma na rynku materiału klasy Pertex o rozciągliwości podobnej do Polartec Power Stretch Pro, problem przylegania został rozwiązany gumkami.
- gumki znam z produktu -> MEC Uplink 2 Pullover, który sam przetestowałem http://tiny.pl/qzmr9, gumki sprawdziły się idealnie
- wiatrówka jest długa (za tyłek), ale wąska, dzięki temu nawet jak się podciągnie jest fajnie
- zdjęcia na dwóch modelach (http://tiny.pl/qzkhk) 180cm, 85kg i 174cm, 65kg => dzięki gumkom rozmiar jest dość uniwersalny
- waga = 150g, imo całkiem, całkiem jak na prosty ripstop
- mieliście wątpliwości jak się sprawdzą gumki na gołe ręce - nie mam zamiaru sprawdzać, bo na lato mam Montane Featherlite Smock http://tiny.pl/q8gsm na lato nie potrzebuję kaptura, ani gumek..
- wytrzymałość gumowanych nici na w skali lat użytkowania wiatrówki pozostaje szukaną
- jeśli wiatrówka miała by być wprowadzana do oferty producenta (nie ma tego w planach) to chyba łatwiej było by jej na rynku gdyby była wykonana z klasycznego pertexu microlight. Materiał ma uznaną renomę.
- wiatroszczelność, do założonych celów jest absolutnie wystarczająca nawet przy wykonaniu ze zwykłego ripstopu

jak wiadomo nie jestem obiektywny

Ivan Drago

Ivan Drago
2015-01-20 10:27:45

Fajny opis!

A na pewno nie ma na rynku jakiegoś rozciągliwego Pertexu? W ręku tego nie trzymałem, ale w opisie wiatrówki Montane Shark Jacket natknąłem się na PERTEX® Microlight Stretch fabric is lightweight, breathable and features a two way stretch. It also features a super 100 DWR that is the highest standard of water repellency.

http://www.montane.co.uk/range/men/windproof/shark-jacket

radziq

2015-01-20 12:01:48
81.83.229.246 Głosów: 1

@Ivan
- napisałem, że nie ma Pertexu o rozciągliwości odpwiadającej rozciągliwości Power Stretch Pro, a nie że w ogóle nie ma rozciągliwego Pertexu.
- Jak poczytasz moje wspisy w wątku dedykowanym wiatrówkom to zobaczysz, że znam Sharka od momentu wprowadzenia i się do niego przymierzałem.
- Po analizie dostępnych w Sieci opisów, stwierdziłem, że rozciągliwość nie taka jak bym chciał, krój za bardzo przypomina Montane Lite-Speed, które dobrze znam http://tiny.pl/qzmr1
- przede wszystkiem nie widzę możliwości połączenia stójki i kaptura w jwdnej kurtce! w http://tiny.pl/qzmr1 to się nie sprawdza, w Sharku wygląda że stójka jest lepsza, ale kaptur fatalny.. Dlatego mam dwie wiatrówki, bez kaptura smocka featherlite i Kwarkówkę z kapturem
- w opisie Montane Shark stoi 2-way stretch, czyli rozciągliwość jest ograniczona
- gumki pozwalają mnie i Tobie korzystać z tej samej Kwarkówki, chociaż przy podobnym wzroście, ja mam 20kg tłuszczu więcej!

Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: d7a72 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3