Wybierz kategorie forum:
Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

[Odzież] Kwark

zając

zając
2014-01-27 15:57:40
77.252.235.196 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

Radku, czy jesteś pewien że w lumpeksie można kupić len choć trochę podobny do tego kwarkowego? Ja nie jestem pewna, jeszcze nie spotkałam podobnej lnianej tkaniny.
Na marginesie dodam, że koszulka lniana nie jest moim ulubionym ciuchem, w dalszym ciągu wolę cienką wełnę - jest bardziej uniwersalna. Lnu używam tylko w upały.

Tux_63

Tux_63
2014-01-27 16:22:23
78.10.86.110 Głosów: 0

Edytuj post  Jeśli uważasz, że post jest wartościowy, zagłosuj na niego  Post do usunięcia!!!

do usunięcia
---
Edytowany: 2014-01-27 22:27:06

Arek

Arek
2014-01-27 21:02:22
89.230.51.19 Głosów: 2

@gumibear - już rozwijam ;) brakuje mi lekkiego ciucha na upały do ochrony przed słońcem przy długiej ekspozycji, żagle, kajak, chodzenie, jednoślady.
W zeszłym roku na Bałkanach ozłocił bym za taką koszulkę, cały wyjazd przechodziłem/jeździłem w jednej koszulce z długim rękawem (na szczęście jedną spakowałem) a koszulki z krótkim rękawem zostały jako balast, po pierwszym dniu w koszulce z krótkim rękawem pomimo wysmarowani kremem z filtrem 60 poparzyłem ręce i szyję.

Może uda mi się jej nie popsuć od razu ;)

gavagai

gavagai
2014-01-27 23:19:10
89.67.144.146 Głosów: 0

OT: Hmm, test odzieży 100% lnianej wydaje mi się dość dziwny, chyba że to jakaś inna dzianina niż stosowana i doskonale znana jeśli nie przez tysiące czy setki, to dziesiątki lat. Bo - właściwie - czego po takim teście można oczekiwać? jakiej nowej wiedzy? Wydaje mi się, że własności lnu są doskonale znane i jesli tylko Kwark nie szyje z jakiejś naprawdę jego nowej odmiany lub niespotykanej gramatury albo w niecodziennym fasonie, to większą korzyść poznawczą odniesie się z testu odzieży Kwarka o mniej poznanych lub rzadziej opisywanych własnościach - jak choćby Power Stretch Pro.

P.S. Nie jestem przeciwnikiem odzieży z włókien naturalnych. Przeciwnie. Za ich użyciem przemawiają ważne argumenty np. natury zdrowotnej. Badania nad tego typu aspektami użytkowania odzieży prowadzone są w Polsce np. w Instytucie Włókien Naturalnych
http://www.nauka.gov.pl/polska-nauka/ubranie-z-naturalnych-wlokien-poprawia-samopoczucie_24173,archiwum,1,akcja,print.html
http://wyborcza.pl/1,75248,1972555.html

-------------------------------------------------------
gavagai.ngt.pl

zając

zając
2014-01-27 23:41:12
89.70.216.62 Głosów: 0

@gavagai, nie wiem czy przez przypadek właściwości ps pro nie są aktualnie bardziej znane a przynajmniej opisywane od cech lnu :) tak to już jest że jednak metka Polartec ma dużą siłę przebicia ;)
W każdym razie gramatura Kwarkowego lnu jest jak dla mnie niespotykana, jutro przeliczę ile wychodzi na m2.

P.S. żeby nie było że lobbuję za testem lnu - uważam że test ps pro byłby być może bardziej potrzebny, bo grono potencjalnych zainteresowanych jest wydaje mi się szersze.

gavagai

gavagai
2014-01-27 23:54:30
89.67.144.146 Głosów: 0

@zając - myślę, że len jest dużo bardziej znany. Na tyle znany właśnie, że opisywanie jego własności (podobnie jak np. bawełny) wydaje mi się niepotrzebne. Nie wiem na ile znany jest Power Stretch Pro - dla mnie osobiście słabo np. Nie widziałem go na żywo - opis znam od Radziqa. Mimo pewnie znacznych kwot, jakie Polartec i inne firmy wykładają na reklamę swoich materiałów z tworzyw sztucznych, są one dla mnie - i pewnie dla rzesz ludzi - dużo bardziej nieznane i tajemnicze od niereklamowanego lnu lub bawełny, stąd większa wartość poznawcza testu takich materiałów, ich coraz to nowych odmian i wersji w porównaniu z materiałem, który człowiek używa od tysięcy lat, a osobiście zna od dziecka.

gavagai.ngt.pl

radziq

2014-01-29 21:25:52
81.244.21.5 Głosów: 0

Drogi Zajączku, Drogi Doktorze Nauk, polegliśmy w tej naszej dyskusji na rozróżnieniu dzianiny od tkaniny.. To co wytknęła mi Tereska, to pomylenie właśnie tkaniny (moja koszula lniana) z dzianiną (produkt Kwarka).

To co wytknął nam mój ulubiony forumowy dr, to pomylenie tkaniny lnianej znanej i docenianej od tysięcy lat, z dzianiną lnianą (rzeczywiście nowość). Dzianinę opisze nam sołtys, jak wróci, opisał już zajączek :-) Wystatrczy :-)

Tereska nam wyjaśni, jaka jest różnica między tkaniną a dzianiną, bo ja mylę..

Dr, na forum jest też recka sołtysa o bluzie PS Pro. Odbywają się testy Kanfora, chłopaki dostali chyba 2 bluzy PS Pro i gacie długie zdaje się! 200 osób kupiło od Kanfora rękawiczki z PS Pro (nieśledziłem, nie jestem fanem rękawiczek, ale to chyba ten materiał?).. PS Pro to jednak jedna z lepiej znanych i w tej chwili intensywnie poznawanych rzeczy na ngt! Coś Ci umknęło w 2013! ;-)

A bluzę z PS Pro do testów własnych przekazać Ci ma zamiar PRS! Więc poznasz, sprawdzisz i mam nadzieję, się z nami uwagami podzielisz!

Nanga Dream 2013-2014! Justice for all łoi!

skrzyplocz

skrzyplocz
2014-01-29 22:11:00
78.8.30.136 Głosów: 3

"Tereska nam wyjaśni, jaka jest różnica między tkaniną a dzianiną, bo ja mylę.."

A mogę ja, mogę ja? Chociaż obrazki.

zając

zając
2014-01-29 23:16:05
89.70.216.62 Głosów: 1

uff, skrzyplocz, dobrze że mnie uratowałaś ;) mogłabym nie zaliczyć tego egzaminu :D

radziq

2014-01-30 10:15:25
81.244.190.29 Głosów: 0

Znaczy, które jest dzianina, które tkanina?
Marta, a technologię dla laika też możesz przybliżyć, w prostych żołnierskich słowach (jak to mawia PRS)?

zając

zając
2014-01-30 10:52:02
77.252.235.196 Głosów: 2

No cóż - po kilkuminutowej edukacji przez wujka googla mogę powiedzieć że dzianina powstaje z 1 nitki tkanej w różnych technikach np tak jak się robi swetry na drutach czy szydełkuje. W związku z tym dzianina to ta po lewej :)
Tkanina ma przeplot prostopadły stąd wnioskuję że jest tkana z dwóch elementów - prosty układ.
Dlatego (to już moja konkluzja) wychodzi na to, że jest mniej elastyczna niż dziadzina np z tego samego włókna.

olgaa73

2014-01-30 11:56:09
83.23.174.28 Głosów: 1

Tak nieśmiało się włączę - zwykle Was podczytuję, raz skorzystałam z porady, może komuś teraz ja pomogę. Myslę, że dla laika łatwo pokazać różnicę między dzianiną a tkaniną na przykładach: z dzianiny są t-shirty bawełniane, wełniana bielizna - generalnie dzianina "puszcza oczka". Z tkaniny są np. koszule, pościel. Jeżeli się mylę, może ktoś mnie poprawi.
Mam bluzkę lnianą od Kwarka. W ubiegłym roku kupiłam też na wyprzedażach (bo są dosyć drogie) kilka bluzek z dzianiny lnianej w kilku odzieżowych (nie outdoorowych :-))sieciówkach (tak mi się ta dzianina spodobała a były inne kolory niż szary). Widziałam tez sporo na allegro.Ta "sieciówkowa" dziania z lnu jest trochę inna, trochę się kłaczy na początku (gorsze włókna), jest chyba też czymś powlekana (ale pewnie w praniach zejdzie) bo jest bardziej śliska w dotyku od kwarkowej. Bluzka kwarkowa jest jakby bardziej "tępa" w dotyku- ale nie nieprzyjemnie, tak "naturalnie", lniano. Nie wiem, jak to opisać. Mi bardziej odpowiada właśnie ten kwarkowy len, wydaj się być tak naturalnie świeży i czysty. Mam wrażliwą alergiczną skórę i kupiłam Kwarka na lato do ochrony przed słońcem.

gavagai

gavagai
2014-01-30 12:21:27
78.88.2.108 Głosów: 1

Nie, nie Radziqu, nic mi nie umknęło :) Przeciwnie - wszystko o Power Stretchu Pro, na co wpadnę (nie tylko na ngt) czytam i mimo to wiem, ze nawet jeszcze jedna recenzja/test Power Stretch Pro na ngt.pl nie zmieni tego, ze będzie to wciąż z mojej perspektywy bardziej tajemnicza sprawa niż len, bo trudno o coś bardziej znanego niż len i bawełna. Chyba ze sam w końcu kupię i poużywam PS...:) Dlatego chętniej bym widział na ngt.pl kolejny test i recenzję PS Pro - bo na razie tych opinii mimo wszystko dla mnie za mało, a opinie - jak to opinie - mogą się różnic - a nie czytał recenzję czy śledził test koszulki z bawełny lub lnu. Generalnie wiec chodzi mi nie o to, ze należy pisać o PS Pro, lecz ze nie ma sensu pisać o lnie - chodzi mi o generalna zasadę, ze testować i recenzować trzeba rzeczy nieznane (jak dla szerszego grona PS Pro), a nie "trywialne" jak bawełna i len.

radziq

2014-01-30 15:42:06
81.244.190.29 Głosów: 0

Drogi Doktorze, fundamentalnie się z Tobą nie zgadzam!

Len jest dla mnie równie dużym odkryciem ostatniego roku, jak PS Pro! Len, w przeciwieństwie do wełny uważam za niedoceniany i warto bardzo wnikliwej uwagi, może nie do celów np. czysto wspinaczkowych.

I w przypadku lnu i w przypadku PS Pro wyrzucam sobie, że tak późno na obie te rzeczy trafiłem! Len, jak słusznie i bardzo trafnie zauważasz i podkreślasz jest znany i ceniony od tysięcy lat (mnie się zapomniało o nim). Z kolei PS Pro jest znany od chyba XX lat, a ja się skusiłem dopiero 1,5 roku temu.. W obu przypadkach kupowałem właśnie nowości, którym marketing poświęca dużo uwagi, zamiast te dwie sprawdzone rzeczy!

warrad

warrad
2014-01-30 17:10:54
46.171.178.9 Głosów: 4

Gavagai
gdzieś na forum napisałem, że otrzymałem z Kwarka próbki materiałów i właśnie len zrobił na mnie duże wrażenie - właśnie dlatego, że to nie jest materiał lniany z jakim dotychczas się spotykałem.
Ujmę to tak: len "dotychczasowy" do lnu kwarkowego ma się tak jak butelka PET założona na dłoń do rękawiczki z PS (materiał ten sam :))

druga sprawa:
"testować i recenzować trzeba rzeczy nieznane (jak dla szerszego grona PS Pro), a nie "trywialne" jak bawełna i len."
Tu się z Tobą Tomku zgodzę ale trzeba też wziąc pod uwagę indywidualną aktywnośc - nigdy nie miałem parcia na ciuchy superoddychające bo przy mojej aktywności to zbędne wydatki. Świetnie sprawdza mi się precip (krytykowany ogólnie za słabą oddychalnośc) i nie mam problemów chodząc latem w butach z gore.
Nie wyobrażam sobie, żebyś Ty ubierał len na biegi górskie ale myślę, że dla mnie i mi podobnych len może byc świetną opcją na bieszczadzkie połoniny upalnym latem.
Zgodzę się z Tobą również, że len jest znany od stuleci.
Myślę jednak, że jego znajomośc została przerwana jak "odkryto" bawełnę. Obstawiam, że 95% forumowiczów poniżej 25 roku życia nie miało nigdy żadnego ciuszka z lnu :)
Z tego powodu ja sądzę, że "testować i recenzować trzeba rzeczy nieznane (jak dla szerszego grona len), a nie "trywialne" jak PS"

gavagai

gavagai
2014-01-31 13:21:47
89.67.144.146 Głosów: 1

Ha, no nie przypuszczałem, że len może być nieznany. Może dlatego, że sam od lat go latem lubię używać na co dzień, choć tylko w sytuacjach nie związanych z aktywnością fizyczną. Tam, gdzie się ona pojawia, wolę jednak - nawet upalnym latem - nosić coś innego. O ile np. mogę tańczyć tango w lnianych spodniach, to już koszulkę wolę mieć nielnianą (choc do takich spodni, taka właśnie pasuje najbardziej), bo spocona średnio się prezentuje. Nie przypuszczałem również, że Kwark używa jakiegoś niespotykanego lnianego materiału. Gdyby faktycznie ów kwarkowski len był odmienny od powszechnie używanego, to - oczywiście - warto byłoby to przetestować i sprawdzić!

gavagai.ngt.pl

pet77

pet77
2014-02-15 03:37:33
76.16.214.2 Głosów: 0

Dołączyłem do zbiorowej histerii lnu ;-)

Nosiłem do tej pory kilka koszulek lnianych, koszul, nawet spodni ale Cypr od Kwarka to zupełnie inna bajka. Materiał jest cieńszy, lekko prześwitujący, bardziej elastyczny i przyjemniejszy w dotyku od lnu jaki nosiłem do tej pory. Patrząc pod światło widać sploty cienkich nici i "powtykany" pomiądzy nie meszek...nie potrafię tego lepiej wyjaśnić. Nosi się przyjemnie i bardzo przewiewnie (póki co w mieszkaniu).

Ogólnie,wygląda bardzo obiecująco.

Edit/
1. Mam szarą 100% len, czarna to 50/50% len/merino.

2. Materiał to dzianina, zdjecie nr 1/skrzypocz

---
Edytowany: 2014-02-15 03:38:18
---
Edytowany: 2014-02-16 15:27:58

mniklas

mniklas
2014-02-15 23:12:40
46.215.33.162 Głosów: 3

Tak trochę z innej beczki:

Przy wyborze koloru do bluzy PowerStrech można od Kwarka dostać próbniki kolorów. Gdy niedawno przymroziło to użyłem ich, by zaizolować metalowe kółka przy szelkach mojej psinki. Wiem, że niektóre firmy same to robią, ale mam szelki kupione w lokalnym sklepie zoologicznym i był to dużo prostszy model. Teraz psinka ma te metalowe kółeczka obszyte z jednej strony czarnym, a z drugiej szarym PowerStrech :-)

https://picasaweb.google.com/101891368622172825085

WojtekS

2014-02-17 19:40:13
46.175.238.52 Głosów: 2

Dzisiaj dostałem próbki materiału bo chcę zamówić bluzę, i jako bonus dostałe próbki nowych kolorów wełny 200g czerwonej i szarej, w końcu będzie można się zastanowić nad zamówieniem koszulki :)

Wojtek.

zając

zając
2014-09-18 15:17:51
78.10.183.181 Głosów: 3

Na blogu Kasi pojawiły się niedawno dwa wpisy dotyczące prototypów: kurtki z ociepliną polartec alpha oraz wiatrówki. Oto linki:
http://tnij.org/ocieplanawiatrowka
http://tnij.org/prototypwiatrowki
Obydwa modele zabrałam ze sobą na ostatni zlot na Rycerzowej i tam grono szacownych engietowych znawców miało okazję kurtki zobaczyć / przymierzyć / poddać krytyce.
Ja sama mogę dodać jeszcze parę wrażeń z użytkowania wiatrówki, którą miałam okazję chwilę ponosić na beskidzkich szlakach.

Pokrótce pozwolę sobie przedstawić generalne wnioski, które wypłynęły ze zlotowych oględzin i moich subiektywnych wrażeń. Proszę oglądających na zlocie o ewentualne dodatkowe uwagi / komentarz do tego tekstu.

WIATRÓWKA

Charakterystyka:
- wiatrówka w rozmiarze ~M, wersja unisex;
- posiada kaptur z regulacją obwodową, krótki zamek oraz przeszycia gumkonićmi, które w założeniu mają sprawiać że kurtka jest bardziej dopasowana, a materiał nie tworzy żagla na wietrze;
- docelowo wiatrówka miałaby być wykonana z pertexu microlight, testowany egzemplarz wykonany jest z innego materiału (którego już nie ma w produkcji), stąd trudno odnosić się do wagi i kompaktowości produktu;

Wnioski:
- testowany model jest odpowiedni dla wyższych osób jeśli chodzi o długość (optymalnie > 180cm); dla osób o wzroście zajęczym (165cm) kurtka jest za długa; co ciekawe rękawy przez zastosowanie gumkowych przeszyć nieco się skracają i są na długość ok; podobnie z samym korpusem – dzięki elastycznym przeszyciom wiatrówka pasowała wielu osobom o różnych sylwetkach i wzroście;

- przeszycia gumkonićmi niektórych drażnią wizualnie (zwłaszcza mężczyzn); przeszycia w rękawach przy noszeniu na t-shirt z krótkim rękawem mnie nie przeszkadzają, ale były też głosy że mogą denerwować;

- kaptur i garda dobrze przylegają do głowy; regulacja kaptura – po obwodzie, umieszczenie stoperów od strony wewnętrznej powoduje konieczność rozpinania zamka przed ich dopasowaniem; kaptur ze względu na małą objętość (nie mieści kasku) również zakładać trzeba rozpinając zamek;

- przeszycia gumkonićmi w obrębie tułowia nie są umieszczone w najszczęśliwszych miejscach (np. górne jest za wysoko na klatce piersiowej); przeszycia powodują, że przy unoszeniu rąk (np. zakładanie kaptura, gdy kurtka lekko podjeżdża do góry), tworzą się ‘falbanki’, które trzeba ściągnąć w dół z powrotem na swoje miejsce;

- podczas używania nie zauważyłam że mam kurtkę na sobie, co dobrze świadczy o komforcie jej noszenia.

Podsumowanie (subiektywne):
Czy wiatrówka o kroju kangurki może być dopasowana? - Użycie gumkonici nie każdemu przypadło do gustu, więc albo należałoby zweryfikować ich rozmieszczenie, albo z nich zrezygnować (na rzecz innego rozwiązania?). Komfort użytkowania ubrania oceniam bardzo pozytywnie, pod warunkiem większego dopasowania długości (za długa kurtka w moim przypadku utrudniała już podnoszenie nóg).
Być może przydałby się woreczek do pakowania wiatrówki lub alternatywnie mała kieszonka, w którą można by kurtkę spakować.

OCIEPLANA WIATRÓWKA

Charakterystyka:
- damska kurtka ocieplana w rozmiarze >M;
- krój dopasowany, długi, z wcięciem w talii; posiada kaptur z regulacją obwodową; brak kieszeni; sznurek ze stoperem w pasie i na dole kurtki
- materiał zewnętrzny: pertex microlight + ocieplenie: polartec alpha; od środka kurtka ma siateczkowe wykończenie;
- kurtka była tylko przymierzana (ze względu na wysoką temperaturę) tak więc na razie nie można opisać jej właściwości termicznych;

Wnioski:
- kurtka jest dosyć luźna i długa na mnie czyli osobę która nosi zazwyczaj w Kwarkowej rozmiarówce damski rozm. 38;
- rękawy są wygodne ale za długie (można odwinąć); przydałoby się wprowadzenie ściągaczy przy nadgarstkach, co zapobiegałoby wpuszczaniu zimnego powietrza do rękawów;
- kaptur dla mnie zbyt głęboki – brak regulacji 3d a mam małą głowę (na większych osobnikach lepiej dopasowany); dosyć tępo działa sznurek regulujący obwód;
- garda nie za wysoka, do brody, dobrze dopasowana - chroni szyję
- szwy od środka są dosyć grube, co mi akurat nie przeszkadzało ale Maykel zwrócił na to uwagę;
- ogólnie kurtka swoim krojem (i długością) bardziej przypomina kurtkę typu miejskiego niż outdoorowego;
- polartec alpha wydaje się być dobrą propozycją na niezbyt grubą ocieplinę do aktywnego użytkowania, a nie tylko do dogrzewania na postojach;

Podsumowania na razie brak z mojej strony, bo samo mierzenie to za mało, przydałoby się kurtkę sprawdzić (choć w minimalnym stopniu) w terenie.

P.S. Tak na szybko zebrałam, bo za chwilę tydzień minie a pamięć jest ulotna, więc jakby ktoś coś jeszcze chciał dopisać, to zapraszam.

Strona: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Odpowiedź
Nick Zaloguj sie »
Treść
Podpis
Wpisz tekst do prawego pola: c16a5 - zabezpieczenie przed SPAMEM
dodaj zdjęcia »
Max rozmiar zdjęcia 200 KB. Akceptowany format: jpg
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3