[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Merrell Moab Ventilator

Obuwie » Niskie

1. Cholewka z trwałej skóry/oddychającej siateczki wentylacyjnej
2. Wyściółka z oddychającej siatki
3. Język o konstrukcji miecha, poprawiający wentylację
4. Gumowy otok z przodu oraz gumowa ochrona na pięcie
5. System wiązania oparty na tasiemkach o dłgości 7,5mm
6. 4,5mm anatomczna wkładka (może na pięcie miała kiedyś 4,5mm, poza tym raczej 2mm)
7. Pianka amortyzująca EVA
8. Śródpodeszwa z poduszką powietrzną
9. 5mm nadlew na podeszwie (wysokość bieżnika)
10. Podeszwa Merrell Multi-Sport Sole/TC5+ Rubber
11. Waga pary dla rozmiaru 10: 840g

Simba

2009-01-19 20:16

Ocena produktu

Oddychalność5
Podeszwa5
Wygoda5
Wytrzymałość4
OGÓLNA 4.75
Merrell Moab Ventilator Merrell Moab Ventilator

Czas i miejsce użytkowania
Opisuję wersję bez Gore-Texu. Buty zakupiłem w maju 2007 za 250zł. Od tamtej pory używam ich praktycznie codziennie, nie licząc kilkunastu - kilkudziesięciu dni w roku z bardzo wysokimi temperaturami lub wielką zlewą. Zatem głównym miejscem używania jest miasto, we wszystkie pory roku. Poza tym, buty używane były jako podejściowe w Tatrach Wysokich (ok. 20 dni), jako trekkingowe w Tatrach Zachodnich (5 dni) oraz podczas wyjazdów w skały, gdzie na "podejściach" były wielokrotnie klinowane np. w rysach (ok. 30 dni). Zdarzało mi się też robić w nich jakieś łatwe drogi w skale. Dodatkowo ok. 6h biegania, sporadyczna jazda na rowerze.

Budowa
Producent postawił na maksymalną wentylację - "konstrukcję" cholewki stanowi welur, jednak większą jej część zajmuje przewiewna siateczka. Do tego mamy niski gumowy otok z przodu (co skutecznie chroni but w terenie skalnym), oraz wysoko "zadartą" vibramową podeszwę z tyłu. Buty są niesamowicie lekkie - para w rozmiarze 8 niecałe 500g!

Podeszwa
Podeszwa jest miękka, posiada wyraźnie kilka warstw, co ma na celu amortyzację. Buty na początku "sprężynowały" w okolicach pięty - coś jak w butach do biegania. Po kilku miesiącach ten efekt zanikł, jednak amortyzacja nadal jest dobra. Jako małą wadę powinienem chyba zaliczyć poślizgowość na mokrej skale.

Wkładki
Wkładki są miękkie, skrojone bardzo dobrze. Mimo tego, psują troszkę efekt wentylacji - mam wrażenie, że pocą się bardziej niż inne. W związku z tym porobiłem im dziurki - niewiele pomogło. Poza tym ok, nie rozwarstwiły się.

Wysciółka
Wyściółka wytrzymała długo, co ciekawe przetarła się tylko w jednym bucie (na pięcie), zaobserwowałem to w październiku 2008.

Welur/siateczka
Wbrew pozorom cholewka buta jest wytrzymała, o co obawiałem się na początku. W starciu ze skałą nie wykazuje praktycznie żadnych oznak rozpadania się czy mechacenia.

Sznurówki i szlufki
Sznurówki są kiepskie, tzn. od początku miały jakieś skazy - twarde zgrubienia w kilku miejscach. Mimo tego, że szlufki są w postaci tkaninowych pasków, sznurówki pod koniec wakacji 2008 zaczęły się rozlatywać we wspomnianych miejscach. Na dodatek rozwiązują się - trzeba wiązać podwójnie.

Komfort
Jest to największa zaleta tych butów. Można dobrze dopasować je do stopy, są lekkie, przewiewne, nieco bardziej agresywna podeszwa pozwala poruszać się pewnie w terenie skalnym. Łatwo zapomnieć, że ma się cokolwiek na nogach ;-).

Wytrzymałość
Podeszwa starła się głównie w okolicach pięty (zdjęcia), jednak biorąc pod uwagę ilość godzin na betonie i skale, nie mam jej tego za złe. Poza tym, jak już wspominałem, przetarły się sznurówki i wyściółka w jednym bucie. Lekko odkleiła się z czubka podwinięta podeszwa (także w jednym bucie). Szwy jak nowe, materiały cholewki w ogóle nie zmechacone.

Podsumowanie
Krótko i zwięźle: polecam.

Wady
- rozwiązujące się i przecierające sznurówki
- przecierająca się wyściółka

Zalety
- badzo lekkie
- bardzo przewiewne
- bardzo wygodne

P.S. Oczywiście wodoodporności nie oceniam - buty nie zostały stworzone do ochrony przed wodą.

Aktualizacja 29.03.2009:
Podczas biegania pękła jedna ze sznurówek.

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl