[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Lytos 2001

Obuwie » Wysokie

podeszwa VIBRAM
membrana HYDORTEX
materiał NUBUK impregnowany
duża paleta kolorów
przeznaczone do trekingu w trudnym jak i lekkim terenie

geronimosin

2005-03-11 07:00

Chcę opowiedzieć wam o butach włoskiej firmy LYTOS, a dokładniej o modelu 2001 (nazwa ze strony producenta). Jestem jednym z zadowolonych użytkowników tych bucików.
Buty używam już od trzech lat i wcale na nie nie narzekam, materiał użyty do produkcji to podeszwa znanej i bardzo cenionej firmy na świecie specjalizującej się w produkcji podeszw, czyli krótko mówiąc VIBRAM, materiał zewnętrzny to nubuk, a cały but prawie uszyty jest z jednego kawałka skóry, tylko wzmocnienie pięty to drugi kawałek i jeszcze jedno wg producenta buciki są wyposażone w membranę hydortex i co najważniejsze, jeszcze dobrze są zaimpregnowane.

Buty były testowane zarówno latem jak i zimą, w górach jak i na nizinach, do wspinaczki i do zwykłego chodzenia. Zimą buciki sprawdzają się bardzo dobrze - są ciepłe, jeśli założy się jeszcze dobra skarpetkę i co najważniejsze są bardzo wygodne. Stopy już dopasowały się po kilku dniach, a w tym okresie nie miałem żadnego odcisku. Profil buta jest bardzo dobrze przemyślany, a pięta buta dobrze dopasowana do pięty nogi. Jedynym minusem jest wkładka do butów - zwykła jakaś z filcu ale polecam zakupić wkładki do butów firmy Chiruca - są super i idealnie się dopasowują. Jeszcze jednym mankamentem tych butów, a może nawet zmorą są sznurówki przetarły się już po miesiącu, ale polecam zakupić linkę o średnicy około 3mm (ja taką nabyłem w sklepie żeglarskim koszt około 4 zł) której do dzisiejszego czasu używam jako sznurówki i już jest ok.

Testowanie butów
Opisze tylko dwa wypady w zimę i lato, by opowiedzieć jak się sprawują te butki w tym okresie.

Etap 1: zima w Karkonoszach
To był w sumie chrzest bojowy tych bucików, ale zaliczyły go na 5. Po tygodniowym wojażu po śniegach Karkonoszy buciki sprawowały się bardzo dobrze, zero jakiś niewygód czy co najgorsza odcisków. Wygoda po nierównym terenie zapewniona, ciepłota się utrzymuje w bucie, jeżeli ubierze się ciepłą skarpetkę. Jedyne, co to jednak przydał by się GORE-TEX do tych butów, bo po całym dniu chodzenia w śniegu po kolana to jednak przemakają:(, ale cóż jak się ma buty bez membrany. Podeszwa vibram to strzał w dziesiątkę - spisuje się bardzo dobrze, wyłapuje dyskomfort nierówności i powoduje, że nasze wypady stają się przyjemne, a nie zmorą. Bardzo odporne na ścieranie.

Etap 2: lato w Tatrach
Lato upał, a ty w takich topornych butach wychodzisz w góry, ale to nic bucikom nie przeszkadza. W taki upał bardzo szybko przyswaja się stopa do takiej temperatury i co najważniejsze nie przegrzewa się i nie poci się tak mocno (troszkę jednak tak). Chodzenie po nierównym i skalistym terenie nie powoduje żadnych problemów przez to, że podeszwa VIBRAM tłumi nam dyskomfort podłoża. Podeszwa bardzo powoli ściera się i jest odporna na jakieś przebicia, a materiał zewnętrzny nubuk spisuje się rewelacyjnie.

Czas użytkowania: od 2002 roku

Zalety:
- wytrzymałość
- wygląd
- podeszwa
- materiały zastosowane
- cena
- jakość

Wady:
- sznurówki i wkładki do butów mogły być troszke lepsze
- po długim marszu w śniegu jednak przemakają

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl