[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Wygoda3.00
Wytrzymałość5.00
OGÓLNA 4.00

Rockland Cosmic

Kuchnia turysty

Specyfikacja:

pojemność: 330 ml
wymiary: 17 cm x 7 cm
waga: 250 g.

vatan

2017-06-13 22:09

Ocena produktu

Wygoda3
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.00
Rockland Cosmic Rockland Cosmic

Pierwsze wrażenie

Pierwsze co oceniamy po odpakowaniu kubka to wrażenia estetyczne, więc od tego zacznę. Kubek prezentuje się dobrze: jest prosto i elegancko. Na plus szeroka gama dostępnych kolorów, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - ja wybrałem kasztanowy. Kubek jest rozmiaru mini - jego wymiary to 17 cm x 7 cm, zmieści się więc nawet do kieszeni. Swoje jednak waży (250 gram), ale to akurat zaliczyć trzeba in plus. Kubek jest wykonany ze stali nierdzewnej i sprawia naprawdę solidne wrażenie, a już na pewno wzbudza dużo większa zaufanie niż modele plastikowe.

Wytrzymałość zresztą miałem okazję przetestować - użytkuję od ponad roku i to użytkuję intensywnie i niedbale. Poza naturalnymi obtarciami lakieru, kubek wychodzi bez szwanku z każdej opresji.

Trzymanie ciepła

Producent na stronie podaje, że kubek trzyma ciepło do 6 godzin. Sprawdzam. Zalewam wrzątkiem do pełna i 8:41 wstawiam do lodóweczki. Do domu wracam po 18. O 18:14 biorę łyk i jest to łyk ciepłej herbaty. Nie gorącej już może, ale na pewno w górach bym się za taką temperaturę po 10 prawie godzinach nie obraził. Przyznam, że się tego nie spodziewałem po tak małym kubku.

Użytkowanie

Wiem, że sporo osób narzeka na problemy z odkręcaniem kubka mokrymi dłońmi czy też przez rękawice. Ja nie miałem z tym żadnego problemu. Zakrętka posiada antypoślizgową obręcz dookoła i mi się ten patent za każdym razem sprawdzał. Przyznam jednak, że nigdy nie próbowałem odkręcać go w naprawdę grubych łapawicach.

Kubek jest absolutnie "nieprzeciekalny". Można go bez obaw włożyć do plecaka i nie martwić się o to, że nasze rzeczy będą do końca wyjazdu pachnieć herbatą. Wystarczy dobrze zakręcić.

Niestety prostota wykonania oznaczała, że z czegoś producent musiał zrezygnować. Nie znajdziemy w Cosmicu żadnego wyprofilowanego ustnika, przez co pije się mniej wygodnie. Z drugiej strony wszelakiej maści ustniki i zawory zawsze najtrudniej jest doczyścić - tutaj tego problemu nie ma. Trzeba jednak powiedzieć, że kubek raczej nie przyda nam się w podróży samochodowej - za każdym razem musimy go odkręcić. Nie da się też wykorzystać zakrętki jako dodatkowego kubka, zresztą przy takiej pojemności nie miałoby to wielkiego sensu.

I tu dochodzimy do jedynego tak naprawdę mankamentu Cosmica - pojemność. Kubek dla mnie jest po prostu za mały. Mieści tylko 330 ml - trochę więcej niż standardowa szklanka. Wystarczy by zabrać ze sobą kawę na miasto, czy herbatę na krótki spacer, ale przy dłuższych wyjściach, a zwłaszcza zimowych, po prostu potrzebujemy płynu więcej. Dodatkowo im mniej płynu jest w kubku, tym szybciej się on wychładza, więc z Cosmica w zasadzie pijemy "na raz". Genialnie spisywał się natomiast przy biwakach, kiedy wieczorem przy namiocie powoli sączyliśmy ciepłą herbatę.

Podsumowanie

W mojej ocenie kubek nie sprawdza się przy dłuższych wędrówkach, kiedy potrzebujemy więcej płynu - wtedy lepiej zainwestować w porządny termos. Natomiast jako prosty i tani kubek miejski czy biwakowy - sprawdzi się idealnie.

Dodam, że nie jestem wielkim fanem "przeładowanych" funkcjami kubków termicznych. Bardzo chętnie więc (i tu moje osobiste życzenie do producenta) zobaczyłbym Cosmica w wersji większej - powiedzmy 0,7 litra.

Plusy:
+prostota
+fajny design i szeroka gama kolorów
+solidne wykonanie i trwałość
+zaskakująco długo trzyma ciepło
+nie przecieka

Minusy:
-pojemność
-brak ustnika
-jeszcze raz pojemność

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl