[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Wygoda4.00
Wyposażenie5.00
Wytrzymałość5.00
OGÓLNA 4.67

Jack Wolfskin moab jam 24

Plecaki » Małe (do 30 l)

MOAB JAM 24
Plecak rowerowy
średniej wielkości, jednokomorowy plecak na aktywne wyprawy
elastyczny, całkowicie przylegający do ciała system nośny
komora główna, 5 kieszeni
chowane mocowanie kasku
mocowanie lampki LED
nadaje się do użycia z systemem umożliwiającym picie podczas marszu lub jazdy
elementy odblaskowe
pokrowiec przeciwdeszczowy
Opis produktu
Średniej wielkości sportowy plecak z przejrzystym wnętrzem, wyposażony w zaczepy do zamocowania kasku, lampki LED, kijków trekkingowych oraz pompki. Kieszeń przednia, dwie kieszenie boczne i kieszeń w pasie biodrowym zapewniają wystarczającą ilość miejsca.

System nośny ściśle przylega do ciała i zapewnia dobrą swobodę ruchów. Centralny kanał wentylacyjny i przepuszczająca powietrze wyściółka na plecach zapewniają wysoki komfort noszenia.
Kieszeń przednia: 1
Kieszeń siatkowa: 2
Kieszeń w pasie biodrowym 1
Wymiary: 48 x 30 x 24 cm
Pojemność: 24 Lit.
Waga: 890g

Pozostałe szczegóły
elastyczny, całkowicie przylegający do ciała system nośny i bardzo dobra wentylacja (ACS TIGHT)
regulowany pas piersiowy z gwizdkiem sygnalizacyjnym
lekko wyściełany pas biodrowy, który można schować pod wyściółką na plecach
komora główna z kieszenią wewnętrzną (jednocześnie miejsce na zbiornik systemu umożliwiającego picie), kieszeń przednia z haczykiem na klucze, 2 siatkowe kieszenie boczne, kieszeń w pasie biodrowym
chowane mocowanie kasku
mocowanie kijków trekkingowych
mocowanie pompki i butelki
system kompresji po bokach
zaczep do zamocowania lampki LED
elementy odblaskowe
elementy do zamocowania systemu umożliwiającego picie podczas marszu (doprowadzenie i mocowanie wężyka)
zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy w kieszeni na spodzie
komora główna: bardzo lekka, mocna i odporna na rozdarcia tkanina (CROSS RIP 210D) i bardzo lekka i odporna na rozdarcia tkanina (NAILHEAD 210D)
spód: bardzo lekka, mocna i odporna na rozdarcia tkanina (CROSS RIP 210D)
stelaż: specjalny, polietylen sieciowany o dużej rozciągliwości i odporności na rozdarcia (CROSSLINK PE)
Metki produktu
MATERIAŁ
WIERZCHNIA WARSTWA: 100 % POLIAMID
WIERZCHNIA WARSTWA: 100 % POLIAMID
PODSZYCIE: 100 % POLIESTER

Barsus

Barsus
2017-01-29 12:59

Ocena produktu

Wygoda4
Wyposażenie5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.67
Jack Wolfskin moab jam 24 Jack Wolfskin moab jam 24 Jack Wolfskin moab jam 24 Jack Wolfskin moab jam 24 Jack Wolfskin moab jam 24

Plecak otrzymałem do testów dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora firmy Jack Wolfskin oraz administracji portalu ngt.pl. Pozostawał on w moich rękach przez rok, podczas którego używałem go w trakcie podróży, wędrówek i na co dzień. Łączna liczba dni użycia produktu to 297. Obejmuje ona wszystkie sytuacje w jakich korzystałem z plecaka. Uściślając oprócz wędrówek outdoorowych służył mi on w codziennym noszeniu potrzebnych rzeczy do pracy i podczas podróży i zwiedzania miast takich jak Kraków, Wiedeń czy Warszawa.
Moab Jam to typowy przedstawiciel plecaków przeznaczonych na jednodniowe wędrówki. Jego komora jest zapinana zamkiem błyskawicznym. W niej producent umieścił kieszeń na sakwę z wodą. Mamy do dyspozycji jeszcze jedną kieszonkę zapinaną suwakiem i umieszczoną bardziej frontalnie. W jej wnętrzu znajdziemy zaczep na klucze oraz dwie przegrody. Po bokach i na froncie producent pomyślał o otwartych kieszeniach. Boczne są wykonane ze streczu a przednia z zasadniczej tkaniny z której wykonana jest reszta plecaka. Wspomniane kieszenie są z sobą zintegrowane w taki sposób, że otulają komorę główną plecaka i przedmioty umieszczone w nich możemy swobodnie przesuwać pomiędzy nimi bez wyjmowania. Na plecaku znajdziemy także po jednym troku po prawej i lewej stronie, gumkę do mocowania pompki rowerowej oraz zaczepy na kask. W dnie plecaka w zasuwanej kieszeni mamy do dyspozycji jadowicie żółty pokrowiec przeciwdeszczowy.
System nośny usztywniono płytą z tworzywa sztucznego. Dwa rzędy poduszek tworzą wyściełanie od strony pleców zapewniając jednocześnie wentylację. Szerokie i niegrube szelki wyposażono w pasek piersiowy zapinany na klamrę z gwizdkiem. Pas biodrowy wykonano z podobnej tkaniny co szelki. Na prawym skrzydle znajduje się mała kieszonka zamykana suwakiem. Klamra spinająca całość jest regulowana obustronnie. Dodatkowo pas biodrowy możemy schować w specjalnej kieszeni pod płytą usztywniającą system nośny. Wszystkie elementy styku z ciałem są wyłożone specjalną tkaniną zwiększającą cyrkulację a pas i szelki są perforowane w tym samym celu.

Trwałość
Jeśli chodzi o ten element plecaka to oceniam go bardzo dobrze. Przez dwanaście miesięcy używania nic nie uległo awarii. Plecak był niekiedy mocno obciążany, musiał radzić sobie z przedzieraniem się przez chaszcze i wszystkimi typowymi zadaniami turystycznymi. Z wszystkich tych sytuacji wyszedł obronną ręką. Jedyny element, który pokazuje jego nieznaczne zużycie to tkanina zasadnicza. Po roku stała się jakby nieco bardziej wiotka i szybciej niż na początku przepuszcza wilgoć do środka plecaka.

Wygoda

System nośny
Jego komfort oceniam dobrze. Szelki i płyta usztywniająca plecy wraz z jej wyściełaniem sprawdzają się w powierzonych im rolach. Nawet gdy plecak jest mocno wypchany i ciężki nic nie uwiera i nie gniecie. Jedynym minusem jest w tym przypadku pas biodrowy, który zapięty układał mi się powyżej pępka i powodował dyskomfort. Jednak plecak ma taką pojemność, że nosi się go komfortowo nawet bez posiłkowania się pasem biodrowym. Zaś sam pas jak już wspomniałem można schować w dedykowanej kieszeni i zapomnieć o jego istnieniu.

Suwaki, klamry, elementy troczące
W tym przypadku plecak został dobrze dopracowany. Wszystkie zamki działają bardzo płynnie i zaopatrzono je w wygodne uchwyty łatwe do złapania nawet w rękawicach. Klamry i troki także łatwo obsłużyć w każdej sytuacji. Kilka odpowiednio umieszczonych gumek umożliwia przytroczenie, co dla mnie najistotniejsze, kijów trekkingowych. Jedynie rozmiar plecaka sprawia, że wystają one nieco u góry i dołu. Ale to nie wada tylko cecha kijów teleskopowych i tej wielkości plecaków.

Kieszenie
Szerokie otwarcie umożliwia wygodny dostęp do komory głównej. Frontowa kieszonka także jest umieszczona tak, aby można było z niej komfortowo korzystać. Jedynie gdy mocno ją wypchamy zabierze ona nieco przestrzeni w głównej komorze i będzie nam trudno sięgnąć do rzeczy umieszczonych na dnie. Kieszenie zewnętrzne nie są już tak wygodne. Do frontowej jest nieco ciężko się dostać gdy mocno wypakujemy cały plecak. Wykonanie jej z sztywnej tkaniny wymusza luzowanie troków aby umieścić w niej obszerniejsze rzeczy. Z kolei boczne kieszonki mają dobry dostęp ale przy plecaku niewypchanym wszystko z nich wyjeżdża do kieszeni frontowej. Typowe umieszczenie kieszeni na pokrowiec jest wygodne. Jednak ilość nałożonych warstw materiału w tym miejscu sprawia, że gdy plecak zamoknie to bardzo długo schnie.

Pokrowiec
Wykonany z jednego kawałka tkaniny zaopatrzony w otwór drenujący. Jego ostry kolor zwiększa nasze bezpieczeństwo w czasie złej widoczności. Zamocowany w kieszeni na klamerce jest dzięki temu zabezpieczony przed zgubieniem. A jednocześnie nie ma problemu gdy chcemy go wygodnie wysuszyć lub wyczyścić. Bo zawsze możemy go wypiąć w tym celu. Dopasowanie pokrowca do bryły plecaka zapewnia mocna i elastyczna lamówka na krawędzi. Znowu gdy plecak jest spakowany do pełna pokrowiec dobrze się układa na nim. Ale gdy plecak jest nieco pusty wtedy lamówka obsuwa się od dołu i góry na system nośny i zawadza.

Podsumowanie
Początkowy zachwyt nad plecakiem w moim przypadku zepsuły jego przywary. Niektóre to cechy charakterystyczne tego typu konstrukcji a inne to niedopracowanie projektanta. Mimo to jeśli ktoś potrzebuje taki plecak i rozważa kupno produktu JW jestem skłonny polecić Moab Jam 24. Plecak ma wygodny system nośny, jest solidnie wykonany z dobrych materiałów a do jego wad można się przyzwyczaić.

Zalety

trwałość
płynnie działające suwaki i klamry
wygodny system nośny (z wyjątkiem pasa biodrowego)
wypinany pokrowiec w ostrym kolorze
kieszeń na ukrycie pasa biodrowego
przyjemna tkanina wyściełająca elementy styku z ciałem

Minusy

konstrukcja otwartych kieszeni bocznych i frontowej
zbyt duża ilość warstw na dnie plecaka
niewygodny pas biodrowy

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl